طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

چاپ سررسید اختصاصی

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

 

سررسید چیست؟

در لغت نامه دهخدا سررسید(نمونه کارها) به عنوان کتابی معرفی شده که در آن وقایع سال را می نویسند. اما در معنی متداول سررسید ها یا سالنامه ها دفترچه یادداشتی هستند که تقویمی در دل آن قرار دارد و هر صفحه از سررسید دارای تاریخ است. سررسید یک دفتر است که یک سال کامل از آن استفاده می شود. این ویژگی باعث شده که از سررسید ها علاوه بر دفترچه یادداشت به عنوان یک هدیه یاد شود. هدیه ای که تمام روز های سال در آن قید شده و هر روز دست مخاطب است. سررسید ها علاوه بر روز شما بودن، می توانند همراه با اطلاعات پیوست شده در ابتدا، انتها یا هر صفحه باشند. این ویژگی باعث شد تا شرکت های تبلیغاتی به این دفترچه ها توجه ویژه ای داشته باشند و از آن به عنوان یک هدیه تبلیغاتی استفاده کنند. برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی به سایت شرکت تبلیغاتی طرح هرم رجوع فرمایید .

 

چاپ فوری سررسید اختصاصی شرکت پترو پرگاس

( چاپ سررسید اختصاصی شرکت پترو پرگاس)

سررسید های تبلیغاتی، به دلیل کاربردی که یک سال دارند تبلیغاتی که در آن‌ها انجام می شود تأثیر بیشتری را بر روی مخاطب می گذارد، زیرا مخاطبان هر روز این تبلیغات را می بینند و آن‌ها را می خواند پس می تواند عاملی در ثبت تبلیغات در ذهن مخاطب باشد. . امروزه بیشترین کاربرد یک سررسید، مربوط به تبلیغات است از این روی شرکت ها و سازمان‌ها درخواست چاپ آن‌ها را دارند. چاپ و طراحی سررسید های تبلیغاتی  معمولاً به دو صورت عمومی و اختصاصی است. چاپ اختصاصی، طراحی متناسب با حرفه و نیاز سازمان درخواست کننده می باشد که نام و لوگوی سازمان درخواست کننده بر روی آن چاپ می شود. مراکز چاپ سررسید(نمونه کارها) سعی می کنند اطلاعات مفید و سرگرم کننده ای را برای سودمندی بهتر در سررسید ها قرار دهند. در قدیم  سررسید ها شامل اطلاعات کشاورزی بودند اما سررسید های مدرن اغلب حاوی اطلاعات آماری و اطلاعات عمومی می باشند. سررسید ها شامل مطالب مختلفی مانند اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی هستند و یا می تواند ادغامی از تمامی این موضوعات باشند. مهم ترین کاربرد تقویم و سررسید های اختصاصی ثبت وقایع در آن‌ها می باشد که یک شرکت در آینده  می خواهد انجام دهد یا شروع به انجام کاری کند. سررسید ها را می‌توان بر اساس ویژگی های مختلف دسته بندی کرد،ویژگی هایی همچون نوع جلد،نوع صحافی،ترکیب صفحات داخلی،حتی سایز سررسیدبرای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید. مقالات مرتبط : سررسید اختصاصی با جلد پلاک دار

 

چاپ فوری سررسید اختصاصی شرکت سما نقاله

( چاپ فوری سررسید اختصاصی شرکت سما نقاله)

برای خرید سررسید یا سالنامه چند نکته را در نظر بگیرید:

 • اولین نکته برای سفارش یک سالنامه توجه به مخاطب است. با توجه به طیف مخاطبان برای هر گروه از مخاطبان باید یک نوع سررسید سفارش داده شود. خوشبختانه با توجه به تنوع ظاهری و محتوایی که امروزه در سالنامه ها وجود دارد انتخاب راحت تر است.
 • سررسید(نمونه کارها) باید کاربردی باشد یعنی علاوه بر تقویم بتوان به عنوان دفترچه یادداشت یا دفترچه خاطرات هم از آن استفاده کرد.
 • به ابعاد سررسید (بزرگی و کوچکی) و ظاهر سررسید دقت کنید.

سررسید یا سالنامه از چند بخش تشکیل شده است ؟

سررسید ها اصولاً از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که از این بخش ها می توان به سه بخش اصلی یا لت های سررسید اشاره کرد.

1- مقدمه: بخشی که در واقع در ابتدای صفحات سررسید است و مقدمه می تواند شامل عکس تبلیغاتی و مشخصات دارنده سررسید باشد. این صفحات که به سررسید اضافه می شوند می‌توانند اطلاعات مهمی از شرکت شما را به مخاطبان شما بدهند.

 

چاپ فوری سررسید اختصاصی شرکت عمران توسعه الیگودرز

(چاپ فوری سررسید اختصاصی شرکت عمران توسعه الیگودرز)

 

2- صفحات داخلی: که شامل صفحه های تاریخ دار و تقویم وار است، تاریخ نگاری در سررسید به معنی نوع چیدمان تاریخ در هر صفحه از سررسید است. که اغلب این صفحات به بررسی روزها و خبر ها و اطلاعات و اعلان ها و مطالبی که با موضوع سررسید همخوانی دارند می پردازند. مثلاً اگر سررسید ورزشی باشد یا سررسید(مقالات مرتبط) صنعتی باشد به بررسی مطالب ورزش و صنعتی روز پرداخته و کارها و اقدامات مهمی که در روزها در زمینه ورزش اتفاق افتاده است رو اعلام می‌کند. در بعضی سررسیدهای اختصاصی که برای کارگاه ها یا شرکت ها تولید می شود نام رئیس و تاریخ تولد و فوت آن و اطلاعات مهم و اتفاقات مهمی که مربوط به آن شرکت یا کارخانه در روزی رویدادِ است، چاپ شده است.

 

3- بخش آخر: شامل شماره تلفن های ضروری، شماره های افراد مهم ، برگه های برای یادداشت، نقشه ها، و ... است. در بخش پایانی اگر سررسید اختصاصی باشد و مربوط به شرکتی خاص یا کارگاه  یا کارخانه ای خاص باشد تلفن های داخلی آن را در بخش پایانی سررسید یادداشت می کنند تا مخاطبین سررسید به‌راحتی بتوانند با شرکت و بخش مربوطه در تماس باشند .

 

کاربرد سررسیدها

اولین کاربردی که یک سررسید(نمونه کارها) دارد نشان دادن روز، ماه و سال است یعنی به عنوان یک تقویم از آن استفاده می شود. چون سررسید ها به صورت دفترچه چاپ می شوند، استفاده از به عنوان دفترچه یادداشتی محبوب در بین افراد، کاربرد بعدی آن است. همچنین به دلیل همین کاربرد بالا می توان از سررسید به عنوان هدیه نیز استفاده کرد گسترده ترین کاربرد سررسید ها، استفاده ا آن‌ها در سیستم تبلیغات کلاسیک است. دو کاربرد آخر در اکثر شرکت های بزرگ تلفیق شده و سررسید های تبلیغاتی به عنوان هدیه در همایش ها و سمینارها و … اهدا می شود. این شرکت ها همیشه در فعالیت های تبلیغاتی خود هزینه ای جدا برای چاپ سررسید هدیه کنار گذاشته اند. لذا می توان گفت بزرگ‌ترین مشتریان و خواستاران سررسیدها، شرکت های بزرگ و کوچک صنعتی هستند که بیشتر برای معرفی کالا و محصولات خود از آن‌ها استفاده می کنند .

سررسید ها و سالنامه ها از نظر ویژگی های زیر از یکدیگر متفاوت و متمایز می شوند:

 • از نظر چگونگی درج ایام در سررسید و سالنامه
 • نوع جلد انتخابی برای سررسید
 • جنس جلد سالنامه از نظر نرمی و سختی
 • از نظر نوع صحافی
 • طراحی و نوع تقویمی که در سررسید و سالنامه قرار می گیرد.
 • نوع حک که بر روی جلد سررسید انجام می شود.
 • از نظر نوع سررسید که برای استفاده عام است یا خاص، و باید به صورت اختصاصی طراحی شود.

 

چاپ سررسید اختصاصی مجموعه ورزشی اکسیژن

( چاپ سررسید اختصاصی مجموعه ورزشی اکسیژن )

 

انواع مختلف سررسید بر اساس داخله

۱-  سررسید ۱ روزه (روزانه): سررسیدهای روزانه در دو نوع جمعه جدا یا پنج شنبه و جمعه با هم چاپ می شوند. در کشور ما روز های جمعه تعطیل و روز های پنج شنبه نیمه وقت کاری محسوب می شود لذا اغلب کاربران در این دو روز به فضای چندانی برای درج مطالب نیازی ندارند. در این سررسید ها معمولاً تاریخ یک روز در هر صفحه ی آن ها می باشد و فقط در نوع پنج شنبه جمعه با هم تفاوت دارند، یا تاریخ جمعه ها در پایین صفحه پنج شنبه ها چاپ می شود یا به صورت صفحه جدا و اختصاصی چاپ می شود.

۲- سررسید ۲ روزه: یا سررسید(نمونه کارها) دو روز شمار، در سررسید دو روزه تاریخ هر دو روز هفته در یک صفحه یا به صورت ستونی و یا به صورت سطری چاپ می شود.

۳- سررسید هفتگی: در سررسیدهای هفتگی برخلاف اسمشان روزهای هر هفته در دو صفحه چاپ می شود نه در یک صفحه.

۴- سررسید ماهانه: در این نوع سررسید(مقالات مرتبط) هر ماه در یک صفحه و یا در دو صفحه جای می گیرد.

۵- سررسید دستیار: معمولاً در سررسیدهای دستیار هر هفته در یک صفحه چاپ می شود و صفحات تاریخ کمی دارند. ولی در انتهای آن ها تعداد زیادی صفحه سفید با سربرگ تاریخ به صورت خام ( / / ۱۳) موجود است که مالک آن با توجه به نیازش می تواند از آن استفاده نماید. ضمن اینکه در انتهای این سررسیدها چندین برگ اطلاعات فنی و مهندسی چاپ می شود.

انواع سررسید بر اساس سایز

سررسید ها در سایز های مختلفی با توجه به درخواست های مشتریان آن‌ها ساخته می شود. سایز سررسید می تواند کوچک یا بزرگ باشد اما بهترین سایز برای آن‌ها سایز استاندارد است  مقالات مرتبط : سررسید اختصاصی دو روز در یک صفحه 

اندازه‌های معمولِ سررسید یا سالنامه، تقریباً مانند قطع کتاب، عبارت‌اند از:

 • سررسید وزیری
 • سررسید اروپایی
 • سررسید سلطانی
 • سررسید رحلی
 • سررسید رقعی
 • سررسید پالتویی
 • سررسید خشتی
 • سررسید جیبی
 • سررسید ارگانایزر

برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید.

1- سررسید یا سالنامه اروپایی

سررسید(نمونه کارها) و یا سالنامه اروپایی همان‌طور که مشخص است، مربوط به سررسیدهای تولید شده در قاره اروپا می باشد و حدوداً ده سال است که وارد ایران شده اند، در حالی که زمان زیادی از ورودش به ایران نمی گذرد اما باز هم طرفداران بسیار زیادی را بین شرکت ها دارد و جزء انتخاب های اول بسیاری از شرکت ها می باشد. سررسید های اروپایی بسیار محکم هستند و در سایز های مختلفی دیده می شوند، علت این امر، نبودن یک سایز تعریف شده بین تولید کنندگان سررسید، می باشد. هر تولید کننده سررسید به سلیقه خود کمی ابعاد سررسید اروپایی را تغییر می دهد. اندازه رایج سررسید اروپایی 13×22 می باشد. تفاوت سررسید اروپایی با سررسیدهای ایرانی در گوشه های گرد آن، کاغذ کرم، پاکت مدارک و کش نگه‌دارنده آن است.

 

چاپ سررسید اروپایی اختصاصی شرکت شهاب سنگ

( چاپ سررسید اروپایی اختصاصی شرکت شهاب سنگ )

 

کش نگهدارنده پس از بستن سررسید(نمونه کارها) از بیرون دور جلد می افتد و از افتادن کاغذ های داخل سررسید یا سالنامه جلوگیری می کند. اصولاً رنگ کش را با رنگ جلد، ست می کنند، اما برخی تولید کنندگان هم اعتقاد دارند در صورتی که رنگ کش با رنگ جلد سررسید، متمایز باشد، سررسید خاص تر به نظر می رسد. یکی دیگر از تفاوت های عمده سررسید اروپایی با سررسید های ایرانی در این است که در سررسید های اروپایی آستر بدرقه حذف شده است ( آستر بدرقه ، کاغذ یا مقوایی است که سررسید را به جلد وصل می کند). در مورد خرید سررسید اروپایی باید بگوییم که جزو خوش دست ترین و شیک ترین سررسید موجود در کشور می باشد. به جهت جمع و جور بودن، فضای کمی اشغال می کند و در عین حال فضای مناسب و کافی برای یادداشت برداری دارد و کاربر از این بابت هیچ کمبودی را احساس نمی کند. دلیل دیگر استقبال مردم از خرید سررسید اروپایی، استفاده از متریال های جدید و زیبا می باشد. مقالات مرتبط : سر رسید اختصاصی با جلد طلاکوب

سررسید اروپایی دارای انواع گوناگونی می باشد که در ذیل به صورت مختصر تنها به نام آن‌ها اشاره می کنیم:

 • سررسید مدیریتی
 • سررسید اروپایی ترمو – کش دار
 • سررسید اروپایی ترمو
 • سررسید اروپایی چرمی
 • سررسید اروپایی جلد اشبالت

2- سررسید ایرانی:

سررسید ایرانی به این شکل است که ابتدا مغزی داخل تهیه می شود سپس توسط یک کاغذ ضخیم با چسب از یک طرف به جلد و از طرف دیگر به لبه صفحه سررسید متصل می شود. یکی از مشکلات و ایرادهای سررسید های ایرانی در آستر پاشنه و یا همان آشیل می باشد، زیرا لبه کاغذ که حدوداً با 5 یا 6 میلی‌متر به سررسید وصل است، معمولاً توان تحمل وزن برگ های کتاب یا تقویم و یا همان سالنامه را ندارد و پس از مدتی از همان نقطه جدا می شود و به تدریج ورق های سررسید از جلد جدا می شوند. این مشکل در سررسید های اروپایی حل شده است، به این شکل که آستر بدرقه را حذف و بجای آن در هر طرف سررسید ، یک فرم 16صفحه کاغذ ضخیم 100 گرمی جای داده شده است و جلد از ابتدا و انتها به یک صفحه کامل سررسید متصل شده است. اگر همین فرایند با مصالح با کیفیت بالا انجام شود استحکام، دوام و کیفیت سررسید بالا می رود و عمر آن افزایش می یابد.

 

3- سررسید و سالنامه وزیری

سررسید و سالنامه وزیری در رایج‏ ترین ابعاد حدودی 24×17 سانتیمتر(تقریباً سایز کاغذ  B5) چاپ می گردند. قالب صفحات این سررسید(نمونه کارها) به صورت روزشمار است، حتی جمعه را نیز در صفحات جدا قرار می دهد و به همین خاطر به دلیل داشتن فضای کافی برای نوشتن بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. اما پس از ورود سررسید اروپایی، سررسید و سالنامه های وزیری محبوبیت خود را تا حدودی از دست دادند و سررسید های اروپایی جای سررسید های وزیری را گرفتند. سررسید های وزیری به دلیل بزرگ تر بودن نسبت به سایر سررسید ها، وزن بیشتری داشتند و افراد نمی توانستند این سررسید ها را به راحتی با خود حمل کنند و همین امر باعث شد که روز به روز از متقاضیان این سررسید ها کم شود. یکی دیگر از مسائلی که وجود دارد این است که با افزایش قیمت کاغذ، قیمت این سررسید ها هم بسیار بالا رفت (به دلیل تعداد بالای صفحاتشان) و همین امر باعث شد که سهم بازار کمتری نسبت به سررسید های اروپایی پیدا کند.

 

( طراحی و چاپ سررسید وزیری شرکت مارلینو

( طراحی و چاپ سررسید وزیری شرکت مارلینو)

4- سررسید یا سالنامه پالتویی

سررسید یا سالنامه پالتویی برای کسانی مناسب است که عادت به نوشتن مطالب و یادداشت های روزمره خود دارند و می خواهند همیشه سررسید همراهشان باشد، این افراد معمولاً از این سررسید یا سالنامه های پالتویی استفاده می کنند. این سررسید ها به این صورت هستند که دو روز را در یک صفحه ، یا یک هفته را در دو صفحه  و یا یک ماه را در یک صفحه قرار می دهند. ابعاد این سررسید ها17×12 سانتی متر می باشد. البته سایز پالتویی بلند تقریباً 13×22 سانتی متر است. برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید. مقالات مرتبط : طراحی سررسید و چاپ سررسید

 

طراحی سررسید پالتویی و چاپ سررسید اختصاصی پالتویی شهاب سنگ

( طراحی سررسید پالتویی و چاپ سررسید اختصاصی پالتویی شهاب سنگ )

 

5- سررسید یا سالنامه رقعی

سررسید یا سالنامه رقعی به دلیل کوچک بودن بسیار خوش دست است و طرفداران بسیار زیادی را در بین مردم دارد، به دلیل شباهت های زیادی که با سررسید های اروپایی دارد و مزایای زیاد آن ها افراد بیشتر به سمت سررسید های اروپایی می روند. ابعاد سررسید و سالنامه های رقعی حدود 21×15 سانتی متر می باشد. (تقریباً سایز کاغذ A5)

 

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاص رقعی

( طراحی سررسید  و چاپ سررسید اختصاص رقعی)

 

6- سررسید و سالنامه رحلی (سلطانی)

سررسید و سالنامه رحلی در دو نوع رحلی بزرگ و رحلی کوچک ارائه می شوند. سررسید رحلی بزرگ یکی از بزرگ‌ترین انواع سررسید ها می باشد که سایز تشریفاتی سررسید بوده و به آن سررسید مدیران هم گفته می شود. علت آن این است که مدیران نیاز به فضای زیادی برای نوشتن مطالب و یادداشت های روزمره خود دارند. سررسید رحلی بزرگ در سایز 34×24 سانتیمتر و در قالب یک هفته در دو صفحه به همراه چند فرم یادداشت ارائه می شود. سررسید رحلی کوچک سایز 21×29.7 است و کاملاً شبیه سررسید رحلی بزرگ است با این تفاوت که سررسید رحلی کوچک در سایز A4 ارائه می شود. اما این نکته وجود دارد که با وجود گران شدن قیمت کاغذ خصوصاً بعد از ورود سررسید های اروپایی این نوع از سررسید(نمونه کارها) که سایز بزرگی دارند و تعداد صفحات آن ها زیاد است دیگر طرفداران زیادی ندارند و از نظر اقتصادی سفارش این نوع از سررسید ها مقرون به صرفه نیست.

7-سررسید و سالنامه خشتی

سررسید های خشتی در دو سایز مختلف 22×22 و 19×19 ارائه می شوند. این سررسید ها مربعی هستند و مخاطبین خاص خود را دارند. شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند ظاهر کارشان کمی متفاوت تر و خاص تر باشد و یا برای سررسید هایی که مضمون هنری و یا فرهنگی دارند از این سررسید های خشتی استفاده می کنند. در کل مخاطبین سررسید های خشتی افرادی هستند که طرفدار کارهای هنری، فرهنگی و خاص هستند. از دیگر سایز های متداول سررسید های خشتی 16×16 یا 17×17 یا 21×21می باشد.

 

طراحی و چاپ سررسید خشتی

( طراحی سررسید  و چاپ سررسید اختصاص رقعی)

 

8-سررسید و سالنامه نیم وزیری

سررسید های نیم وزیری درواقع تلفیقی از سررسید های اروپایی و ایرانی هستند و به همین خاطر امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده اند. سررسید های نیم وزیری در سایز 12*17 هستند. امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که سررسیدهایشان همیشه در محیط کار همراهشان باشد و این سررسید های وزیری به دلیل سایز مناسب و وزن کمی که دارند مناسب برای این افراد هستند و به این خاطر طرفداران زیادی را مخصوصاً در نسل جدید پیدا کرده است. امروزه طراحی این سررسید(نمونه کارها) به صورت تلفیق شده با طراحی سررسید های اروپایی است یعنی مانند سررسید های اروپایی دارای پاکت مدارک، کش نگهدارنده و گوشه های گرد است و در عین حال کوچک و سبک است. همین عوامل باعث شده است که سررسید های نیم وزیری زیبایی و کارایی بسیار زیادی داشته باشند و طیف مخاطبانش گسترده باشد.

برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید.

 

چاپ اختصاصی سررسید

 

9- سررسید جیبی

 سررسید های جیبی سایزهای مختلفی دارند که رایج ترین آن‌ها 10×15 سانتی متر است. برخی تولید کنندگان این سایز را یک هشتم نیز می نامند با سایز تقریبی 10.5×14.8 (تقریباً سایز کاغذ  A6) نیز تولید می گردند. این سررسید ها فضای نوشتاری و یادداشت نداشته و فقط برای تقویم و تبلیغات استفاده می شوند.

 

انواع سررسید ها بر اساس جلد (انواع جلد سررسید)

برای جلد و صحافی سررسید ها بسته به سلیقه و سبک و سیاق مشتریان از انواع مختلفی از جلدهایی که جنس سختی دارند استفاده میشود که این جلد می‌تواند روکش های مختلفی داشته  باشد. نکته حائز اهمیت در مورد جلد سررسید(مقالات مرتبط) جنس سخت آن است و انواع روکش های آن شامل:روکش هایی از جنس سلفون های مختلف،روکش چرم مصنوعی و طبیعی و می باشد.

1-سررسید با جلد سلفون:

طرح سررسید(نمونه کارها) را بر روی کاغذ گلاسه 135 گرمی با گرماژ مناسبی، چاپ می کنند و روی آن روکش سلفون مات یا براق می کشند و فرآیند جلدسازی را انجام می دهند. در واقع روکش آن‌ها از نوع سلفون جلد سخت است. از ویژگی های این نوع جلد، تنوع چاپ طرح شما با هر نوع رنگی است. خدماتی نظیر یووی و ضرب طلاکوب هم بر روی این گونه جلدها رایج است.

 

چاپ سررسید اختصاصی شرکت اس جی اس

( چاپ سررسید اختصاصی شرکت اس جی اس- SGS )

2- سررسید با جلد جیر:

پارچه‌های جیر، در مدل‌ها و کیفیت‌های مختلف در بازار وجود دارد. اگر می‌خواهید سررسید(نمونه کارها) شما از جلد جیر باشد، بایستی برای اینکه لوگو و یا اطلاعات آدرس خود را بر روی آن درج کنید، از چاپ لیزر و یا  چاپ سیلک استفاده کنید.

3-سررسید با جلد چرم:

سررسید با جلد چرم، شیک ترین و پرطرفدارترین نوع سررسید است. چرم های موجود در بازار انواع مختلف داشته و نسبت به کیفیت آن قیمت های متفاوتی هم برای سررسید چرم موجود است. تشخیص کیفیت چرم استفاده شده برای جلد بیش تر به تجربه شخص بر می گردد و با مشاهده چرم های مختلف و لمس کردن جلد امکان‌پذیر است.  این قبیل سررسیدها همراه با چاپ طلاکوب و یا داغ کوب، فوق العاده زیبا هستند. گاهی اوقات نیز بنا بر سلیقه‌ی مشتری، پلاک زیبایی بر روی سررسیدهای با جلد چرم زده می شود که زیبایی خاصی به آن می بخشد مقالات مرتبط : سررسید با جلد لمینیتی

 

چاپ سررسید اختصاصی شرکت کاترین

( چاپ سررسید اختصاصی شرکت کاترین )

 

4-سررسید با چاپ گالینکور:

گالینگورها معمولاً در لوح های تقدیر یا جلد پایان نامه ها کاربرد دارند. جلدی که معمولاً از کشیدن بافت خاصی از کاغذ بر روی مقوای اصلی جلد ساخته می شود. گالینگورها انواع مختلف ایرانی و خارجی دارد. گالینکور یک نوع پوشش مصنوعی از جنس پی وی سی است که دارای مقاومت بالایی می باشد، گالینکور از بافت‌های متعدد، کیفیت بالاتر، لطافت و رنگ‌بندی جذابی تشکیل شده است که همانند سررسیدهای دیگر، از چاپ سیلک، چاپ طلاکوب و یا چاپ داغ کوب برای درج اطلاعات بر روی آن‌ها استفاده می‌شود.

5-سررسید ترمو:

ترمو یا ترمو چرم، نوعی چرم مصنوعی است که کیفیت بالاتر، ظاهر لطیف و زیباتر داشته و هنگام حک داغ کوب روی آن، تغییر رنگ می دهد. انواع مختلفی از ترمو در بازار موجود است که مرغوب ترین آن ها تولید ایتالیا، فرانسه، ترکیه و سوئیس بوده و به همان نسبت قیمت بالایی دارند ولی نوع ایرانی آن که به عنوان طرح ترمو فروخته می شود ظاهر ترمو را دارد ولی در داغ کوبی تغییر رنگ نمی دهد و قیمت پایین تری دارد.

6- سررسید ارگانایزر:

ارگانایزر با کیفیت ترین جلد موجود در بازار بوده و به نسبت کیفیت آن قیمت بالایی هم دارد. ارگانایزرهای چرم رایج ترین نوع ارگانایزر در بازار هستند که از باکیفیت ترین ترمو چرم ها دوخته و تولید می شوند. ارگانایزر به صورت کیف تولید می شود که در عطف آن کلاسور (معمولاً شش حلقه ) و در دو طرف آن جیب های مخصوص مدارک، جا خودکاری و … تعبیه می شود. یکی از اصلی ترین عوامل دخیل در کیفیت ارگانایزر نوع ترمو یا چرم استفاده شده برای تولید آن می باشد. جلدهای ارگانایزر عمدتاً از کشور چین وارد کشور می شوند و نمونه های معدودی در ایران تولید می گردند.

7-سررسید برجسته:

نوع جدیدی از جلد سررسید که چند سال است ساخت آن رایج شده و نمونه های موجود در بازار معمولاً با طرح ها و نقوش ایرانی و اسلامی بوده که قسمت هایی از آن ها به صورت برجسته ساخته شده است. این نوع جلد همان جلد سلفون است که با استفاده از قالب تهیه شده بر مبنای طرح آن، قسمت هایی از جلد برجسته می شود. مقالات مرتبط : سررسید با جلد چرم دور دوخت

انواع سررسید بر اساس صحافی:

سررسید ها با توجه به نوع آن‌ها می‌توانند صحافی های متفاوتی داشته باشند،صحافی هایی از نوع فنری-فنری مارپیچی-کلاسوری و…

برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید.

 1. صحافی دوخت:

در صحافی دوخت برگه های تاخورده ی فرم های چاپ به هم دوخته شده و به جلد سررسید متصل می شوند. این نوع صحافی رایج ترین نوع صحافی سررسید(نمونه کارها) است و قیمت مناسبی هم دارد ولی با توجه به زمانی که صحاف برای انجام آن گذاشته و موادی که استفاده شده ممکن است کیفیت بسیار بالا یا بسیار پایین داشته باشد.

 1. صحافی فنری و فنر دوبل:

 در صحافی فنری از رول های فنر بر روی برگه های پانچ شده ی سررسید استفاده می شود که کیفیت مناسبی دارد و از صحافی دوخت گران تر است.

 

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاص یشرکت پگاه تهران

( طراحی سررسید  و چاپ سررسید اختصاص یشرکت  پگاه تهران)

 

 1. صحافی کلاسوری:

 همان‌طور که از نام آن پیداست، در این نوع صحافی برگه های سررسید پانچ شده و با استفاده از گیره های فلزی به جلد متصل می شوند. حسن این نوع صحافی در لت گذاری می باشد که به راحتی می توان تعداد دلخواه لت یا برگه های دلخواه را به سررسید اضافه کرد.

 

طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی کلاسوری

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی کلاسوری)

انواع مختلف سررسید بر اساس نوع کاغذ:

۱- کاغذ تحریر:

 کاغذ تحریر با گرماژ ۷۰ گرم رایج ترین کاغذ مورد استفاده در سررسید می باشد که رنگ مغزی آن سفید بوده و بر روی آن طرح سررسید چاپ می گردد.

۲- کاغذ کرم:

 کاغذ کرم که در ایران آن را به نام کاغذ قرآنی نیز می شناسند، دارای مغزی کرم رنگ بوده، با همان گرماژ ۷۰ گرم در سررسید استفاده می شود و قیمت آن بیش تر از کاغذ تحریر است. کاغذ کرم یا نخودی به دلیل رنگ آن، انعکاس نور کمتری نسبت به کاغذ سفید به چشم برمی گرداند و در مطالعه متن از روی آن، چشم به نسبت کاغذ سفید دیرتر خسته می شود.

انواع مختلف سررسید بر اساس نوع رنگ چاپ:

رنگ در دسته بندی سررسید ها از نظر چاپ، مربوط به رنگ صفحات داخلی سررسید(نمونه کارها) می شود که شامل نمایش روزهای مختلف در سررسید است و ممکن است جلد آن‌ها تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ هم چاپ شود. ضمن اینکه به طور عمومی سررسید با صفحات داخلی چهار رنگ چاپ نمی شود و چنین سررسیدی تنها به طور اختصاصی برای شرکت یا سازمان خاصی طراحی و چاپ می گردد.

۱- سررسید تک رنگ:

در سررسیدهای تک رنگ تمامی المان های صفحات با یک رنگ طراحی شده و چاپ می شوند؛ به طور مثال سررسید با داخلی نارنجی، می تواند از طیف نارنجی پر رنگ تا کم رنگ را در صفحات خود داشته باشد.

۲- سررسید دو رنگ:

 در سررسید دو رنگ هم از دو رنگ مختلف در چاپ استفاده می شود که معمولاً در سررسیدها این دو رنگ ترکیبی نبوده و به صورت جدا استفاده می شود.

چرا سررسید ها را اختصاصی چاپ می کنند؟

یکی از وظایف ذاتی مدیران هر سازمانی تهیه بهترین و کاراترین محصولات از لحاظ مصرفی و تبلیغاتی است. سررسید با کمترین هزینه (به شرط کیفیت) برای شرکت ها هدیه ای مناسب ، برای کارمندان و برای مشتریان وسیله ای کارا است.  اگر شرکتی برای هدیه سال نو حداقل ۱۰۰۰ جلد سررسید نیاز دارد بهترین گزینه سفارش سررسید اختصاصی است. برای چاپ سررسید اختصاصی از چند روش استفاده می‌شود:

در روش اول لوگو و شماره تلفن‌های سفارش دهنده روی جلد سررسیدهای از قبل تولید شده چاپ می‌شود. برای این کار از چاپ سیلک، طلاکوب یا داغی استفاده می‌شود.

 

چاپ اختصاصی سررسید با ست مدیریتی و جعبه

( چاپ اختصاصی سررسید با ست مدیریتی و جعبه )

در روش دوم علاوه بر چاپ روی جلد سالنامه می‌توان در تک تک صفحات داخلی لوگوی سازمان یا شرکت سفارش دهنده را چاپ کرد و نیز تعدادی صفحه تبلیغاتی از محصولات و خدمات سفارش دهنده تهیه کرد و به سررسید از قبل تولید شده اضافه نمود . مقالات مرتبط : سررسید با جلد چرم ابردار 

در روش سوم تمام سررسید طراحی و چاپ می‌شود که شامل بخش مقدمه، صفحات داخلی، صفحات تبلیغاتی، بخش پایانی و جلد می‌باشد. این روش برای کارهای با تیراژ بالا مناسب است و قیمت آن نیز نسبت به دو روش قبلی بالاتر است.

 مزایای چاپ اختصاصی سررسید :

 • حک یا چاپ لوگو اختصاصی روی جلد
 • چاپ لت گلاسه تبلیغاتی
 • چاپ لوگو اختصاصی در صفحات سررسید
 • آستر بدرقه سفارشی
 • روبان سفارشی
 • مهم‌ترین مزیت خرید سررسید اختصاصی قیمت مناسب تر و ارزان‌تر آن در مقایسه با محصولات مشابه است
 • قیمت سررسید اختصاصی (در تیراژ مشخص) ارزان‌تر از سررسید عمومی می‌باشد.

در چاپ اختصاصی سررسید، کارهایی انجام می شود تا سررسید(نمونه کارها) از چشم مخاطب جذاب تر گردد. از مواردی که می تواند در جلب توجه مخاطبان نقش بسزایی داشته باشد، استفاده از چاپ های مختلف و نوآوری روی انواع برش های سررسید و تقویم و رنگ های جدید است. در این موارد می توان از رنگ های سال و از رنگ هایی که دیگر کشورها در ساخت و تولید دفتر های مورد استفاده قرار می دهند، الگو برداری کرد. تولیدکننده ها و ترویج دهنده سبک سررسید اختصاصی اروپایی و جدید با بهره گیری از علم و دانش روز می توانند دست به نو آوری در زمینه تولید سررسید و سالنامه بزنند زیرا بیشتر مراجعه کنندگان جویای تحول، و به روز شدن تولید سررسید ها هستند و می توان گفت افرادی که با علم و تکنولوژی روز پیش می روند، با اینکه به دنبال ساختارهای جدید هستند، بازهم سررسید اروپایی را برای هدیه و معرفی مجموعه خود انتخاب می کنند. صفحات داخلی تبلیغاتی سررسید (لت سررسید) اختصاصی معمولاً کاملاً رنگی هستند و بر روی جنس کاغذ گلاسه روکش شده چاپ می شوند، و در جریان صحافی در بین صفحات روز شمار سررسید قرار می گیرند.

 

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی شرکت هود کن

( طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی شرکت هود کن)

 

سررسید یا سالنامه خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

یک سالنامه خوب باید در ابتدا موضوعات کاربردی را لحاظ کند و اطلاعات روز کاملاً دقیق و درست در آن ثبت شود و صد البته خوانا باشد. رنگ ها به گونه ای انتخاب شود که چشم بیننده کمترین مشکل را در دید داشته باشد. متریال مصرفی کاغذ تحریر، گلاسه و همچنین روکش های جلد باید به صورتی انتخاب شود که نسبت به عملیات تولید سررسید عکس العمل منفی نشان ندهد . مقالات مرتبط : سررسید با جلد چرم چسبی

اگر بخواهیم سررسید های کیفیت بالا را با سررسید ارزان تبلیغاتی مقایسه کنیم می توانیم به ماندگاری آن اشاره کنیم. اگر سررسید ارزان قیمت و بی کیفیت برای شرکت ها خریداری شود،ماندگاری آن سررسید(نمونه کارها) شاید یک سال هم نباشد ولی اگر سررسید با کیفیت بالا یا سررسید لوکس تولید شود، می‌توان از آن سررسید به مدت یک سال که تاریخ انقضا سررسید است، استفاده کرد. پس به یاد داشته باشید سررسید ها را نباید ارزان خرید. با چاپ لوگو روی سررسید اختصاصی نه تنها برند شرکت به دیگران معرفی می شود، بلکه یک سال در کنار مخاطبین و مشتریان در سخت ترین لحظات زندگی حضور دارد. در بعضی اوقات مشتریان و مخاطبان از سررسید اختصاصی برای ثبت مهم‌ترین اطلاعات مالی خود استفاده می‌کنند و برند شما را به همراه خود در این لحظات خواهند داشت .سررسید خوب باید از لحاظ کنترل کیفیت بررسی شود تا یک سال دوام داشته باشد، بالطبع تمام موارد ذکر شده در تمام عملیات تولید سررسید تأثیرگذار خواهد بود و بنابراین سررسید خوب سررسیدی است که بتواند در یک سال دوام خوبی داشته باشد، همچنین مشخصات روزانه آن دقیق ثبت شده باشد و فضای خوب و کافی برای نوشتن داشته باشد.

برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید.

از سه جنبه می توان یک سررسید(نمونه کارها) خوب که مطابق با زندگی فعلی ایرانی باشد، را مورد بررسی قرار داد، اولین وجه، کاربردی بودن یک سررسید یا سالنامه است وجه بعدی آن، جنبه زیبایی شناختی یک سررسید و دیگری وجه فرهنگی آن است. در وجه کاربردی کیفیت صحافی کار، جادار بودن برای نت برداری و نوشتن، سبک بودن، داشتن پاکت مدارک انتهای سررسید و کش نگهدارنده و دیگر مواردی که در سررسیدهای قدیمی کمتر به چشم می خورد، بسیار مورد اهمیت است. شکیل بودن یک سررسید، آپشن های متنوع مانند داشتن گوشه های گرد شده، استفاده از سایزهای کوچک تر و روکش های متعدد و البته متنوع از پارچه گرفته تا جنس چرم، ترمو و غیره، حس زیبایی شناختی سررسید را ارتقاء می دهد. البته تنوع نوع جلد و متریال مصرفی آن و قطعاً نوع صحافی نیز در خوب بودن یک سررسید تأثیرگذار خواهد بود

از یک نگاه دیگر سررسیدی  خوب محسوب می شود که از نظر کارایی، کارآمد باشد. در واقع یک سررسید خوب استفاده و کاربرد خوبی نیز باید داشته باشد و البته اگر در سررسید بخش هایی برای موارد خاص و برنامه ریزی در نظر گرفته شود نیز کارایی بالاتری پیدا می کند.

 

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی شرکت آریا اس جی اس - Arya SGS

( طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی شرکت آریا اس جی اس - Arya SGS )

طراحی سررسید ها :

اگر ملاک را بر روی کیفیت و نو آوری قرار دهیم یک مجموعه تولید کننده خوب در زمینه سررسید(نمونه کارها) می تواند با نوآوری بیشتر و استفاده از طراحی و متریال جدید که قبلاً تولید نشده می تواند باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان و مشتریان شود. اگر سررسیدها را به صورت گذشته طراحی شوند نمی توانند تأثیرات مثبتی که ممکن است این وسایل بر ذهن مخاطب داشته باشند را اعمال کنند، در نتیجه اولین نکته در طراحی سررسید ها خلاقیت است. طراحی صفحات سررسید در عین حال که باید بازگو کننده فعالیت موسسه باشد، باید مناسب هر فصل و ماه طراحی شکیل و درخوری داشته باشد. اصولاً طراحی سررسید به این صورت است که تمام صفحات آن تاریخ دار می باشد. در تمامی سالنامه‌ها، هر یک روز شمسی دارای یک صفحه‌ی جداگانه است(بسته به نوع سررسید). در طراحی سررسید های سازمانی از نمونه عکاسی شده پروژه های مختلف آن سازمان در ابتدای سررسید و صفحات داخلی آن استفاده می شود. از جمله مواردی که یک طراحی سررسید را برای یک سازمان اختصاصی می نماید وجود لوگو سازمان در ابتدای تمامی صفحات سررسید می باشد، چنانچه طراحی سررسید برای شرکت های مهندسی و یا فنی و یا پزشکی باشد، می توان در صفحات پایانی اطلاعات کلی و فنی این رشته ها را نیز قرار داد. در طراحی سررسیدها اختصاصی، رنگ سازمانی آن شرکت حتماً باید رعایت شود. رنگ یکی از ویژگی های مهم طراحی می باشد. تأکید و توجه به این نکته، گستره ی طراحی سررسید را روی رنگ های مربوط به همان شرکت قرار می دهد. این توصیه فوق العاده کارکردی و مناسب برای کسب و کار شرکت ها در زمینه تبلیغات است.

زمان مناسب برای چاپ سررسید اختصاصی

برای چاپ سررسید اختصاصی (سررسید سفارشی) بهترین زمان ممکن آن نیمه دوم سال می باشد که تمامی قوانین از جمله تعطیلات و یا عدم تعطیلات، یک روزی را به یک مناسب خاصی اختصاص دادن و موارد از این قسم در نیمه دوم سال به طور کامل مشخص می شود همچنین شما اگر در زمان مناسب و یا زودتر سفارش خودتان را اعلام کنید تولید کننده می تواند با در اختیار داشتن زمان کافی طرح مورد نظر شما از جمله رنگ ، جنس ،جلد، قالب و موارد دیگر همچون طراحی صفحات داخلی را با دقت هرچه بیشتر به چاپ برساند و در زمان مقرر به شما تحویل بدهد که این موضوع باعث می شود قیمت چاپ سررسید اختصاصی تمام شده برای شما بسیار ارزان قیمت و با کیفیت بسیار بالا به چاپ برسد.

 

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی )

معیارهای انتخاب شرکت تولیدکننده سررسید چیست؟

معمولاً شرکت ها در نگاه اول به جلد سررسید(نمونه کارها) نگاه می‌کنند و کیفیت بالای جلد و متریال استفاده شده در ساخت آن می تواند بر روی انتخاب شرکت ها تأثیر بسزایی داشته باشد. البته در تولید سررسید ها، در بعضی موارد فقط روی جلد کار می‌کنند و صفحات داخلی را فراموش می کنند و شرکت ها هم باید کیفیت چاپ صفحات داخلی را برای انتخاب یک سررسید خود در نظر بگیرند. عموماً کسانی که در تولید سررسید های باکیفیت در بازار زبان زد هستند هرسال نسبت به تجربه قبلی خود کیفیت کار خود را بیشتر و سررسیدهای سال جدید را با کیفیت تر تولید می کنند. اکثراً دیده شده که نسل جدید نیز با وجود داشتن لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه باز هم برنامه روزانه خود را در سررسید ثبت می کنند، این کاربرد سررسید نه تنها در ایران که حتی در خارج از کشور هم معمولاً دیده می شود. استفاده از سررسید همانند کتاب است همان‌گونه که لذت کتاب خواندن بسیار متفاوت تر از مطالعه فایل  pdf است و یا دیدن فیلم در سینما لذت بخش تر از تلویزیون است، استفاده از سررسید نیز پرکاربردتر و البته ملموس تر از محصولات دیجیتال است. جایگاه سررسید، حداقل در ایران، با توجه به نیاز مشتریان و شرکت هایی که هر روز بیشتر از دیروز متقاضی سررسید هستند تا مدت ها تغییر نخواهد کرد.

تأثیر سررسید ها در تبلیغات

امروزه استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی برای توسعه کسب‌و‌کار، به یکی از عوامل غیر قابل چشم پوشی تبدیل شده است. در این راستا هدایای تبلیغاتی به عنوان یکی از پرکاربردترین گزینه‌ها، نقش پر رنگی در توسعه برند و تجارت ایفا می‌کند. این شیوه تبلیغاتی منحصر به فرد، با ایجاد حسی نیک در مخاطب، برند شما را به شکلی هرچه خوشایندتر به مشتریان معرفی خواهد کرد. یکی از تأثیر گذار ترین هدایای تبلیغاتی سررسید ها هستند که به خاطر ویژگی خاصی که دارند در هر روز از سال برای شرکت ها تبلیغ می کنند.  آگاهی به هزینه‌بر بودن سررسید های تبلیغاتی بر کسی پوشیده نیست، اما این میزان هزینه بسته به نوع سررسید متفاوت است. سررسید تبلیغاتی از سایر گزینه‌های تبلیغاتی هزینه کمتری خواهد داشت و علاوه بر آن با تأثیر بیشتر ارزش خود را دو برابر می‌کند. همچنین ماندگاری به نسبت بالاتر این شیوه بازاریابی، شانس معرفی برند به افراد بیشتری را به ارمغان خواهد آورد. حتی در موارد خاص، سررسیدهای تبلیغاتی می‌توانند جایگزین مناسب‌تری برای کارت ویزیت باشند، که بسیار مقرون به صرفه و ماندگارتر نیز خواهند بود.

همچنین سررسید ها (به عنوان هدیه) باعث ایجاد حس وفاداری در مشتریان می شوند. در واقع با دادن هدیه، خاطره‌ای خوش در ذهن مشتری و مخاطب ایجاد می‌شود و این حس نیک، باعث تضمین نسبی وفاداری مشتریان  می‌شود. مقالات مرتبط : سررسید با بافت جدا کننده اختصاصی

 

طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت گرد

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت گرد تلکام)

سررسید های که در ایران کاربرد ندارند:

در کشورهای دیگر انواع مختلف سررسید(نمونه کارها) برای کاربردها و اقشار مختلف تهیه می‌شود؛ در این نوشته، انواع متفاوت سالنامه که می‌تواند برای شما جذاب باشد آمده است.

به درستی مشخص نیست که استفاده از سررسید در ایران از چه زمانی رواج یافته؛ اما امروزه کم تر کسی است که با فرارسیدن نوروز از داشتن سررسید و سالنامه بی بهره بماند. این موضوع تقریباً در بیشتر دنیا نیز صدق می کند منتها با این تفاوت که در ایران سررسیدها تقریباً یک شکل هستند و کاربرد یکسانی دارند اما در کشورهای دیگر انواع مختلف سررسید برای کاربردها و اقشار مختلف تهیه می‌شود؛ در زیر مدل‌ های متفاوت سررسید که می‌ تواند برای شما جذاب باشد آمده است. شاید دور نباشد که در آینده نه چندان دور، استفاده از این سررسید ها نیز در ایران رایج شود.

سالنامه های متفاوت:

سالنامه ازدواج

برنامه‌ ریزی کارهای انبوه ازدواج کار بسیار دشواری است. برای این موضوع، در طول ماه ها باید برای برنامه های مختلف ازدواج برنامه ریزی و زمان بندی کرد. در برخی کشورها برای این کار، سررسید ویژه‌ای طراحی شده است. در این سررسیدها می توانید از صفر تا صد برنامه‌ های ازدواج مانند زمان بندی، هزینه‌ها و بودجه بندی را انجام داد. سال های بعد از ازدواج این سررسید می تواند، حکم دفترچه خاطرات روزهای اول زندگی مشترک را پیدا کند.

سالنامه دانش آموزی

یکی از چیزهایی که کودکان باید در دوران تحصیل بیاموزند توانایی مدیریت زمان است. برای همین موضوع سررسیدهایی طراحی شده است که در آن علاوه بر تقویم سالیانه صفحاتی وجود دارد که دانش آموز بتواند آن ها را بنا بر نیازهای درسی اش طراحی کند. این گونه سررسیدها معمولاً صفحاتی هم برای تمرین درس ها دارند. این ویژگی ها می تواند این گونه سررسیدها را به بخشی از وسایل دائمی موجود در کیف دانش آموزان تبدیل کند.

 

طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی)

 

سالنامه تعطیلات

این سررسید(نمونه کارها) مناسب افراد اهل سفر، توریست ها و جهانگردان است. کاربران با کمک این سالنامه می‌ توانند زمان سفر خودشان را تعیین کنند و متعاقب آن کارهای مهمی که در زمان‌ های مختلف باید انجام پذیرد را در آن یادداشت نمایند. شاید این مدل سالنامه برای بیشتر افرادی که برای سفر آنی و لحظه ای تصمیم می گیریم و برنامه بلند مدت مشخصی برای سفرها ندارند، کارایی نداشته باشد!

سالنامه های از جنس طبیعت (بازیافتی)

help preserve our earth ” این شعار اصلی تولید کنندگان و فروشندگانی است که سررسیدهایی با کاغذهای بازیافتی ارائه می‌کنند. طرفداران این مدل سررسید، حامیان محیط زیست هستند. شاید باورش دشوار باشد که در کشورهای توسعه یافته، میزان تقاضای این گونه سررسید ها در حال فزونی گرفتن از سالنامه‌ های معمولی است. امیدواریم که در آینده نه چندان دور، این مدل سررسیدها نیز در ایران شایع شود.

دو یا چند سال نامه (Multi-year planner)

سالنامه های هستند که 2 یا چند سال آتی را در قالب یک سررسید پوشش داده اند. بیشتر مختص کسانی است که فعالیت‌هایشان به صورت پروژه‌های چند ساله انجام می‌شود . مقالات مرتبط : سررسید با آستر و بدرقه اختصاصی

سررسیدهای خالی

در این مدل سررسیدها، طراحی صفحات به گونه‌ای است که هیچ گونه تاریخی در صفحات درج نمی‌شود. ثبت زمان‌ ها به عهده کاربر گذاشته می شود. این مدل سررسیدها بیشتر مناسب کسانی که است که استفاده‌ شان از سررسید اندک است. این گونه سررسیدها را حتی می توان بیش از یک سال استفاده کرد.

 

طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی )

تاریخچه استفاده از سررسید در ایران

سررسید ها از زمان هخامنشان در ایران کاربرد داشتند. در زمان ساسانیان سررسیدی با نام سررسید(نمونه کارها) خراجی در سال ۴۶۱ میلادی‌ (هم‌زمان‌ با اجرای‌ کبیسه‌ مضاعف‌) به‌ وجود آمد. در این‌ سررسیدها ، سال‌ از دوازده‌ ماه‌ سی‌روزه‌ و پنج‌ روز اندرگاه‌ تشکیل‌ شده‌ و این‌ پنج‌ روز، در پایان‌ آبان‌ قرار داشت. اما به‌ علت‌ انقراض‌ سلسله‌ ساسانی‌، کبیسه‌های‌ یک‌ ماهه‌ هرگز در این‌ سررسیدها اعمال‌ نشد. قدیم‌ترین‌ سند تاریخ‌دار متعلق‌ به‌ این‌ سررسیدها کتیبه مزاری‌ به‌ تاریخ‌ سال‌ ۶ یزدگردی‌/ ۶۳۷ میلادی‌ است‌. در سال 632 میلادی در زمان ‌به‌ تخت‌ نشستن‌ یزدگرد سوم‌ آخرین‌ پادشاه‌ ساسانی‌ سررسیدهای یزدگردی ابداع شدند. سررسید و تقویم یزدگردی‌، در کلی‌ترین ‌تعریف‌ عملاً ادامه‌ همان‌ سررسیدهای دوره‌ ساسانی‌ است ‌که‌ زردشتیان‌، پس‌ از ورود اسلام‌ به‌ ایران‌، ابداع‌ کردند.  استفاده‌ از این‌ سررسیدها ، با تغییراتی‌، هنوز هم‌ در میان ‌زردشتیان‌ ادامه‌ دارد. یکی‌ از مهم‌ترین‌ ویژگی‌های‌ سررسید یزدگردی‌، نقش‌ آن‌ در حدفاصل‌ زمان‌ انقراض‌ سلسله‌ ساسانی‌ و استقرار اسلام‌ در ایران‌ است‌. در نخستین‌ اسناد تاریخ‌دار ایران‌ بعد از اسلام‌، عموماً این‌ سررسید(مقالات مرتبط) به‌ کار رفته‌ است‌. تقریباً در قرن‌ اول‌ هجری‌، سررسید یزدگردی‌ و سررسید هجری‌ قمری‌ در کنار هم‌ در ایران‌ استفاده‌ می‌شد. از این‌ زمان ‌به‌ بعد نیز سررسید یزدگردی‌ با کاربرد کمتر بر دیگر اسناد تاریخ‌دار، از جمله‌ کتیبه‌های‌ متعدد دو زبانه‌ و همچنین ‌نوشته‌های‌ بعضی‌ تاریخ‌نگاران‌ اسلامی‌ دیده‌ می‌شود. امروزه‌، زردشتیان‌ ایران‌ و هند سررسید و تقویم  یزدگردی‌ را به‌ کار می‌برند، اما سررسید مورد استفاده‌ آنان‌ با ارکان‌ سررسید قدیمی‌ یزدگردی‌ تفاوت‌های‌ اساسی‌ دارد. از سررسید های معرف دیگر ایران باستان سررسید خراجی است . اساس سررسید خراجی بر اساس تصحیحی بود که متوکل آن زمان در سررسید انجام دارد. سررسید خراجی خود پایه به وجود آمدن سررسید شمسی شد.  در سررسید خراجی‌، نام‌ ماه های‌ سال‌ و نام‌ روزهای‌ ماه‌، همانند سررسید یزدگردی‌، همانند‌ نام های‌ سررسید زردشتی‌ درج می شد‌  و کبیسه‌ این‌ سررسید نیز تا پیش‌ از ابداع‌ سررسید جلالی‌ ، هر چهار سال‌ یک‌ بار و با افزودن‌ یک‌ روز به‌ پایان‌ روزهای‌ اندرگاه‌ در پایان‌ آبان‌ بود. اما پس‌ از رواج‌ سررسید جلالی‌، آرایه‌ کبیسه‌های‌ سررسید خراجی ‌از سررسید جلالی‌ پیروی ‌می‌کرد و یک‌ روز به‌ پایان‌ ماه‌ دوازدهم‌ (اسفند) افزوده‌ می‌شد. برای مشاهده انواع بیشتر سررسید های اختصاصی اینجا کلیک کنید.

 

طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت سما نقاله

( طراحی سررسید اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت سما نقاله)