ست اداری

در طراحی سربرگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

  • نویسنده:
  •     
  • :تاریخ

در زمان طراحی سربرگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

طراحی سربرگ ها مانند دیگر ست های اداری کاملاً سلیقه ای و بی قانون است اما برای اینکه شما سربرگی زیبا و تأثیر گذار داشته باشید به شما پیشنهاد می شود تا نکات زیر را رعایت فرمایید.

سربرگ های ساده با بیشترین تأثیر گذاری

چون سربرگ ها به صورت ورقه های خالی چاپ می شوند و محتوای زیادی ندارند مهم‌ترین ویژگی آن‌ها حفظ سادگی طرح است. هر چه طراحی سربرگ ها ساده تر باشد محتوای نامه کمتر تحت تأثیر قرار می گیرد و به مخاطب احساس سر در گمی نمی دهد. خیلی مهم است که در سربرگ ها نکات غیر ضروری حذف شوند.

 

در زمان طراحی سربرگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

 

ترکیب رنگ سربرگ

رنگ سربرگ تنها به قسمت بالا و پایین سربرگ مربوط نمی شود. رنگ زمینه سربرگ ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا خوانایی متن را تحت الشعاع قرار می دهد. علاوه بر این موضوع، گاهی از سربرگ ها کپی گرفته می شود و یا به صورت فکس ارسال می گردد، زمانی که زمینه رنگ مناسبی نداشته باشد برگه تیره شده و برای کاربر فاقد ارزش می شود.

البته رنگ ها باعث زیبایی و شکیل شدن سربرگ ها می شوند اما استفاده بی مورد و بیش از حد از رنگ های نامناسب با کیفیت کم نتیجه ای عکس را برای طراح به همراه دارد.

استفاده کاغذ طرح دار و فانتزی در چاپ سربرگ

کاغذ سربرگ و کیفیت آن در طراحی و چاپ اهمیت بالایی دارد. کیفیت کاغذ علاوه بر تأثیری که در کیفیت چاپ دارد در ماندگاری کاغذ سربرگ نیز تأثیر دارد. کاغذ هایی که گرماژ بالای 100 گرم دارد معمولاً طرح دار و یا بافت دار هستند. این طرح ها از نظر بصری و لمسی در مخاطب احساس ایجاد کرده و جذابیت بیشتری دارد.

 

در زمان طراحی سربرگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

 

خدمات تکمیلی چاپ سربرگ

برای افزایش زیبایی و جذابیت سربرگ ها بعد از مرحله چاپ خدمات تکمیلی بر روی سربرگ ها انجام می شود این خدمات تکمیلی شامل UV موضعی و ... می باشد. این خدمات باعث می شود زمانی که نور به سربرگ می تابد درخشندگی خاصی به سربرگ می دهد. این خدمات تکمیلی مقرون به صرفه نیستند ولی برای برخی نامه ها و قرار داد های مهم اداری استفاده می شوند.

هماهنگی در بین عناصر سربرگ

بر روی سربرگ ها عناصری مانند نام شرکت، لوگو و ... قرار می گیرد که این عناصر باید از لحاظ رنگ اندازه با یکدیگر هماهنگ بوده و تناسب داشته باشد. نظم بصری و هماهنگی بین این عناصر علاوه بر زیبایی برای مخاطب نیز قابل تأمل است.

استفاده از نماد هایی غیر ضروری

به طور کلی استفاده نکردن از موارد غیر ضروری در سربرگ اهمیت دارد زیرا علاوه بر شلوغ کردن سربرگ از میزان زیبایی آن نیز می کاهد. گاهی در برخی از شرکت ها از نماد های مذهبی در سربرگ استفاده می شود که این کار توصیه نشده و غیر حرفه ای تلقی می شود. حتی طراحان ایرانی معتقدند در نامه بهتر است نام خدا در بالای برگه ذکر نشده و توسط نویسنده نامه یا قرار داد بر روی سربرگ نوشته شود. این موضوع در دیگر نقاط دنیا نیز رعایت می گردد.

 

در زمان طراحی سربرگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

 

رعایت حاشیه استاندارد در سربرگ ها

بهترین حاشیه ای که برای سربرگ ها تعریف شده است 5 میلی متر تا 1 سانتی متر است. این حاشیه بهتر است مانند دیگر قسمت های سربرگ فاقد رنگ زمینه و طرح باشد. اگر این حاشیه سربرگ ها رعایت نشود اطلاعات تماس سربرگ، نام و لوگوی شرکت به خوبی چاپ نشده و علاوه بر غیر حرفه ای بودن سربرگ رسالت تبلیغاتی آن نیز کم می شود. 

برای رعایت موارد ذکر شده در زمان طراحی بهتر است از نرم افزار های حرفه ای چون فتوشاپ، ایلاستریتور و ... استفاده گردد.

مطالب مرتبط

# اوراق اداری و کاربرهای آن

# کیفیت چاپ پاکت نامه اداری

# انواع برگه یادداشت