ست اداری

کیفیت چاپ پاکت نامه اداری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کیفیت چاپ پاکت نامه اداری

با توجه به اینکه پاکت های نامه اداری تنها یک محافظ برای نامه ها نیستند و مانند یک سفیر معرف برند شما هستند، کیفیت چاپ در این پاکت ها حائز اهمیت است. رعایت استاندارد های سایز پاکت نامه و محل های برش در مرحله طراحی انجام می شود اما اجرای آن در چاپخانه و در مرحله چاپ انجام می شود.  پاکت های نامه را به صورت سیاه و سفید و رنگی چاپ می کنند که چاپ رنگی این پاکت های نامه معمولاً تا پنج رنگ است و خدمات تکمیلی مانند طلا کوب، نقره کوب، لوگوی برجسته و ... نیز پس از چاپ در چاپخانه انجام می شود.

 

کیفیت چاپ پاکت نامه اداری

 

کیفیت چاپ پاکت های نامه اداری به عوامل مختلفی بستگی دارد، علاوه بر دستگاه های چاپ و کیفیت جوهر و رنگ به کار رفته در آن‌ها، جنس کاغذ های به کار رفته در پاکت نامه نیز بسیار مهم است.

پاکت های تحریر 80 گرمی، پاکت های نازکی هستند که معمولاً به سه سایز A4، A5 و ملخی چاپ می شوند. چاپ این کاغذها در 4 رنگ و 5 رنگ انجام شده، معمولاً حاشیه و فضای اطمینان برای این کاغذ از محل برش را معمولاً 5 میلی متر در نظر می گیرند.

کاغذ تحریر 100 گرمی نیز نوع دیگر پر طرفدار پاکت های نامه اداری هستند و نسبت به کاغذ قبلی ضخامت و دوام بالاتری دارند . این کاغذ برای سایزهای A4 و A5 بسیار کاربرد دارد و تعداد 4 تا 5 رنگ نیز می توان بر روی این کاغذ چاپ کرد.  

برای پاکت های سایز A3 معمولاً از کاغذ تحریر 120 گرم استفاده می شود تا از کیفیت نهایی پاکت کاسته نشود. البته دیگر سایزها نیز با این کاغذ قابلیت چاپ دارند.

کاغذ های گلاسه نیز نوع دیگری از انواع کاغذ هستند که در ساخت پاکت های نامه استفاده می شوند اما چون این کاغذ ها براق هستند طرفداران کمی دارند. این کاغذ ها معمولاً در گرماژ 135 گرم  استفاده می شوند و برای پاکت های خاص استفاده می گردند. از جهاتی کیفیت چاپ بر روی کاغذ های گلاسه 135 گرم  بسیار بالا است و در سایزهای A5 و A4 بیشترین تعداد چاپ را دارند.

کاغذ های کتان نیز یکی دیگر از جنس های کاغذ پر طرفدار برای پاکت نامه می باشد. کاغذ های کتان چون دارای بافت در زمینه خود هستند نگارش بر روی آن‌ها بسیار متداول است. کاغذ کتان 120 گرم بیشترین میزان مصرف در میان گرماژهای کاغذ کتان ، برای چاپ پاکت نامه را دارد. از کاغذ کتان 120 گرم برای چاپ پاکت های نامه A5 ، A4 و A3 بیشتر استفاده می شود.

 

کیفیت چاپ پاکت نامه اداری

 

کاغذ کارتی:

 این کاغذ ها چون در گروه کاغذ های ضخیم قرار می گیرند پاکت های ساخته شده از آن‌ها نیز جنس ضخیم‌تری نسبت به دیگر کاغذ ها دارد. برای ساخت پاکت های نامه کارتی از کاغذ کارتی 140 گرم معمولاً استفاده می شود. نکته جالب راجع به این کاغذ ها این است که چون این کاغذ ها و پاکتشان ضخیم هستند معمولاً درب این پاکت ها به صورت ژاپنی طراحی می شود. کیفیت چاپ این پاکت ها بالا بوده و رنگ استفاده شده در آن ها بسیار پرتر از دیگر پاکت ها می باشد. سایز پر طرفدار این پاکت های نامه  A4، A5 و ملخی می باشد.

کاغذ های کرافت:

کاغذ دیگری که در ساخت پاکت های نامه استفاده می شوند، کاغذ های کرافت هستند. کاغذهای کرافت جنس متفاوت و خاصی دارند و بیشترین مزیت آن‌ها قیمت مناسبشان برای ساخت پاکت نامه است. متداول تری کاغذ کرافتی که در ساخت پاکت نامه استفاده می شود کاغذ کرافت 80 گرمی است. اما یکی از ویژگی های کاغذ کرافت که باعث می شود گسترش استفاده از این کاغذ ها کم شود، رنگ این کاغذ ها است که کمی تیره هستند. رنگی که بر روی این کاغذ ها استفاده می شود، بهتر است رنگ‌های تند و تیره باشد.

 

مقالات مرتبط

# ست اداری خاص

# طراحی ست اداری 2 رنگ

# پاکت ملخی پنجره دار