جعبه و بسته بندی

کاربرد جعبه با قالب پنجره ای

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد جعبه با قالب پنجره ای

جعبه با قالب پنجره ای جعبه ای خاص و ویژه است. جعبه ای که از یک سمت (قسمت طولی یا عرضی) برش خورده و برای اینکه از محل برش محتویات داخل جعبه بیرون نیاید توسط طلق پوشیده می شود.  این برش عموماً از بخش طولی خورده می شود و هدف از ایجاد آن نشان دادن محتویات داخل جعبه است. گاهی محتویات داخلی جعبه بزرگ هستند و از محل برش به بیرون نمی آیند در این صورت باز هم طلق نیاز است زیرا طلقی که بر روی جعبه نسب می شود مانع از نفوذ گرد و خاک و آلودگی به داخل جعبه نیز می شود. البته گاهی این طلق حذف می گردد و یا از سلفون برای پوشش آن استفاده می گردد. کاربرد جعبه با قالب پنجره ای وسیع است از این جعبه های طلق دار برای بسته بندی خوراکی هایی چون شکلات و وسایلی چون عروسک استفاده می شود. این جعبه هم استفاده شخصی دارد، برای هدیه دادن، و هم استفاده سازمانی دارد برای هدایای تبلیغاتی و هم برای بسته بندی کالاها و فروش محصولات به کار می رود.

 

کاربرد جعبه با قالب پنجره ای

 

طراحی و ساخت جعبه با قالب پنجره ای

برای ساخت جعبه با قالب پنجره ای از مقوا استفاده می شود. این مقوا برای زیبایی بیشتر 1- با عایق مومی و 2- با رنگ نقاشی برجسته نما و چسب براق ساخته و دیزاین می شود. در روش اول از مداد رنگی مومی برای رنگ آمیزی کاغذ سفید یا سیاه استفاده می شود اما در روش دوم رنگ آمیزی برجسته انجام می شود و سپس با استفاده از چسب روی مقوا فیکس می شود. بعد از رنگ آمیزی به روش های مختلف ابتدا چاپ بر روی جعبه انجام می شود و سپس طلق نصب می گردد. برای زیبایی بیشتر این جعبه ها از یو وی، سلفون کشی و برجسته کردن نیز استفاده می گردد.

زمانی که قرار است طلق بر روی جعبه نصب گردد این طلق باید تمیز و صاف، بدون چروک و آسیب بر روی جعبه نصب شود و چاپ بر روی جعبه باید با فونت مناسب و متناسب با لگو  و محل طلق باشد.

 

کاربرد جعبه با قالب پنجره ای

 

جنس جعبه با قالب پنجره ای

برای ساخت جعبه با قالب پنجره ای از مقوا استفاده می شود. تنوع در مقوا ها حق انتخاب نوع مقوا و گرماژ آن را برای تولید کنندگان افزایش داده است، جنس و گرماژ مقوا بر اساس نوع محتویات داخل جعبه و مورد مصرف جعبه انتخاب می گردد. این مقوا می تواند از نوع مقوا پشت طوسی باشد. مقوای پشت طوسی برای وسایلی چون عروسک و ... مناسب است زیرا این مقوا بهداشتی نبوده و برای مواد غذایی مناسب نیست.

مقوای دیگری که برای این جعبه ها استفاده می شود اینور برد است. این مقوا ها دو رو بوده بهداشتی هستند برای مواد غذایی نیز استفاده می شود.

مقوایی که برای هدیه و لوازم تزیینی و آرایشی استفاده می شود، کاغذ گلاسه براق است. به علت براقیت این مقوا ها ظاهر شکیل تری داشته و برای هدیه مناسب تر هستند.

زمانی که محتویات داخل جعبه سنگین است جنس مقوایی که انتخاب می گردد  مقوای لمینتی است. مقوا های تک لایه،دو لایه و سه لایه که به فلوتی معروف هستند نیز برای این جعبه ها استفاده می گردند.

 

مطالب مرتبط:

# طراحی و چاپ جعبه لباس

# طراحی و چاپ جعبه با لوگوی برجسته

# جعبه لمینتی