طراحی و تولید انواع هاردباکس

هاردباکس اصطلاحی است با ریشه  انگلیسی، به معنای جعبه سخت. این جعبه های سخت در واقع نوعی جعبه لوکس به حساب می آیند که از ترکیب مقوای سخت و روکش ساخته می‌شوند. در تعریف دیگر هارد باکس ها از لمینت کردن کاغذ‌های چاپی و یا بافت دار نازک بر روی مقوای ضخیم سه لایه با دستگاه‌های تمام اتوماتیک ساخته می‌شود. این لایه ضخیم می تواند علاوه بر مقوا از جنس نئوپان یا ام دی اف نیز باشد. استحکام این جعبه ها زیاد بوده و از ظاهری کاملاً لوکس و نفیس برخوردار هستند. روکش‌ هارباکس می‌تواند از جنس کاغذ، کالینگور، چرم و یا سایر تزئینات باشد.

هارد باکس برای بسته بندی یک یا چند کالا استفاده می شود و وظیفه ی اصلی آن در وهله اول حفاظت تمام عیار از محصول درون آن است و در مرحله‌ی بعدی ایجاد حس شیک بودن، ایجاد اعتبار، تجمل و ظرافت در مخاطب است. هاردباکس‌ها باید بتوانند از نظر ظاهری در دید مخاطب ایجاد جذابیت کنند و به محصول حالتی نفیس بدهند. با توجه به نکاتی که ذکر شد، معمولاً هزینه تولید هارباکس‌ها از دیگر روش‌های بسته بندی بیشتر می‌شود، به همین دلیل کاربرد آن‌ها برای محصولات لوکس و گران قیمت و کادویی بیشتر است.

 

طراحی و تولید هارد باکس - طرح هرم

 

قیمت هاردباکس

حال که صحبت از قیمت هاردباکس شد لازم می دانیم قیمت این جعبه لوکس را بیشتر بررسی کنیم. به طور کلی قیمت هر نوع محصول چاپی با توجه به اینکه از نظر ابعاد و اندازه و جنس مواد مصرفی و نوع چاپ اختصاصی با قیمت انواع دیگر محصولات چاپی متفاوت است، برای برآورد قیمت دقیق نیاز به مشخص کردن دقیق این پارامترها و محاسبه دقیق است. برای تعیین قیمت هر جعبه ای (نه تنها هاردباکس ها) باید این پارامترها دقیق مشخص شود و جداگانه محاسبات مربوط به آن انجام شود. قیمت حدودی هاردباکس ها گاهی از ظاهر جعبه مشخص است و نیاز به کارشناسی دقیق ندارد. به عنوان مثال هاردباکس هایی که از چوب جای کاغذ ساخته شده اند، قیمت بالاتری دارند و یا هاردباکس بزرگ تر با جنس برابر قیمت بیشتری دارد.

نکته دیگر که در قیمت هارد باکس اثر می‌گذارد تجهیزات جانبی آن‌ها است. به طور مثال بعضی از انواع جعبه هارد باکس، مجهز به یک تکه آهن ربا است تا جعبه و در آن را به یکدیگر متصل نگه دارد. استفاده از آهن ربا ممکن است بر زیبایی ظاهری بیافزاید و قاعدتاً بر روی قیمت اثرگذار باشد اما از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که به دلیل از دست دادن خاصیت مغناطیسی خود به مرور زمان از کیفیت هارد باکس کاسته شود. شما می توانید برای اطلاع دقیق تر در مورد هزینه های طراحی و تولید جعبه هارد باکس با مشاوران شرکت تبلیغاتی طرح هرم تماس حاصل فرمایید.

 هر چه هاردباکس محکم‌ تر باشد نشان از توجه و اهمیت نام تجاری محصول به مصرف‌کننده است و همین امر سبب محبوبیت بیشتر یک برند خواهد بود و قاعدتاً بر روی قیمت تمام شده محصول نیز مؤثر است. ابعاد و اندازه و نوع چاپ به همراه تعداد مورد نیاز خود را مشخص کنید و بر اساس آن از شرکت های مختلف استعلام قیمت داشته باشید تا بتوانید قیمت دقیق این جعبه‌جعبه هاردباکس را مشخص نمایید.

از آنجایی که هاردباکس ها به آسانی جمع نمی ‌شوند در هنگام حمل و نقل فضای بیشتری را طلب می‌کنند و در نتیجه هزینه جا به جایی بیشتری نیز نسبت به دیگر جعبه ها و روش های بسته بندی دارند.

 

 

هاردباکس های تبلیغاتی

یکی از کاربردهای مهم هاردباکس، جنبه تبلیغاتی آن است. هارد باکس ها به علت زیبایی و حالت لوکسی و لاکچری که دارند ابتدا حس مثبت به برند را در مخاطب ایجاد می کنند، از طرفی دیگر هاردباکس ها ماندگاری بالایی نیز دارند. زیرا مخاطبان برند بعد از مصرف محصولی که داخل هارد باکس بسته بندی شده، می توانند جعبه را نگه دارند و مجدد استفاده نمایند، به همین علت نام برند که روی هارد باکس درج شده است طولانی مدت در ذهن مخاطب ثبت می شود. به طور کلی جنبه تبلیغاتی هاردباکس‌ها حتی بعد از اتمام محصول می تواند ادامه داشته باشد.

هاردباکس هایی ها تبلیغاتی، به معرفی یک برند کمک ویژه ای می کنند زیرا حس اعتماد، کیفیت و لوکس بودن را به مخاطب منتقل می کنند. هاردباکس های تبلیغاتی  معمولاً از جنس مقوا سه لایه ۷۵۰ گرم به بالا ساخته می شوند و با استفاده از کاغذ های قابل چاپ 100 تا 200 گرم لمینیت می شوند. چاپ بر روی جعبه های هارد باکس بر روی همین کاغذ های نازک اعمال می شود. بعد از فرایند چاپ خدمات پس از چاپ نیز مانند یووی کشی، سلفون و ... نیز بر روی هاردباکس ها می‌تواند انجام شود. چاپ اطلاعات بر روی جعبه‌های هارد باکس مانند هُلوگرام عمل کرده و می تواند اعتبار و ارزش محصول داخل جعبه را نشان دهد.

یکی از کاربردهای تبلیغاتی هاردباکس ها استفاده در هدایای تبلیغاتی است. زمانی که برای ارائه هدایای تبلیغاتی برنامه‌ریزی می‌کنند یکی از مهم‌ترین بخش‌ها جعبه هدایای تبلیغاتی است. برای جعبه هدایای تبلیغاتی از انواع جعبه استفاده می‌شود که بسته به نوع هدایای تبلیغاتی، تعداد آن و وزن آن،  نوع جنس جعبه انتخاب می‌گردد.  جعبه مقوایی، جعبه لمینیت ، جعبه سخت و ... انواع جعبه هایی هستند که در طراحی و تولید جعبه‌های هدایای تبلیغاتی به کار می‌روند.

برخی از هدایای تبلیغاتی هستند که به صورت ویژه انتخاب می شوند مانند هدایای تبلیغاتی مدیریتی، جعبه این هدایای تبلیغاتی نیز باید لوکس باشد. برای این هدایای تبلیغاتی خاص از جعبه های لمینیتی لوکس، هاردباکس‌ها و ... استفاده می‌شود.

 جعبه هدایای تبلیغاتی لوکس برای افراد رده بالای یک شرکت فرستاده می شود بنابراین باید دارای بالاترین کیفیت تولید باشد. داخل جعبه‌ هدایای تبلیغاتی معمولاً ست های مدیریتی، لوازم التحریر، سررسید و سالنامه نفیس قرار می دهند.

به طور کلی هارد باکس ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند صنایع غذایی، صنایع دارویی و بهداشتی (بسته بندی انواع لوازم آرایشی و عطر)، صنایع الکترونیکی (تولید کننده های لوازم دیجیتالی و موبایل ها - لوازم های جانبی الکترونیکی)، محصولات صادراتی، زیورآلات و اکسسوری ها، صنایع تبلیغاتی و ...

 

 

هارد باکس های لوکس چه ویژگی هایی دارد؟

از مهمترین ویژگی های هاردباکس ها که هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم در جلب نظر مشتری تأثیر به سزایی دارد، مقاومت و ماندگاری جعبه هارد باکس است. جعبه های ساده و جعبه های کادویی چون از مقواهای ساده ساخته می‌شوند هم از لحاظ ظاهر هم از لحاظ ماندگاری ضعیف هستند. البته جعبه های ساده نسبت به هاردباکس ها قیمت بسیار پایین تری نیز دارند.

در بالا توضیح دادیم که هارد باکس ها برای بسته بندی محصولات، کالاها و هدایا استفاده می شوند. هاردباکس ها به خاطر مقاومت بالایی که دارند این اطمینان را به مخاطب می‌دهند که از محصول داخل جعبه به خوبی حفاظ می‌شود. امکان آسیب به کالای داخل هارد باکس ها بسیار نادر است. محافظت و حفظ امنیت تمام عیار از محصول الکترونیکی و شکستنی مهمترین ویژگی این جعبه ها است.

جعبه های هارد باکس از مقوای سه لایه و یک لایه کاغذ نازک لمینت شده ساخته می‌شود. این لایه ها  امکان اضافه کردن طرح های مختلف، تصاویر و برجستگی های متعدد را نیز دارد. از طرفی دیگر این لایه نازک کاغذی امکان طراحی و چاپ را داشته و می توان طرح های مختلف، تصاویر، لوگو و اطلاعات برند را بر روی آن‌ها طراحی و چاپ کرد و حتی خدمات پس از چاپ نظیر سلفون، یووی، برجسته کردن و ... را روی آن انجام داد. امکان اضافه کردن طرح‌های مختلف، تصاویر و برجستگی های متعدد در برند سازی و تصویر سازی از برند تأثیر دارد.

 

یکی از ویژگی های هاردباکس ها ظاهر ساده در عین حال شیک در جعبه است. این شیک بودن هم به خاطر جنس جعبه و طراحی ساده آن است و هم به خاطر قابلیت‌هایی است که به جعبه اضافه می شود. مثلاً برخی از هاردباکس ها را با دری مغناطیسی می سازند. البته اکثر هاردباکس ها به صورت ساده طراحی و ساخته می شوند که سادگی، زیبایی و جذابیت هاردباکس را دو چندان می کند.

تفاوت بین هارد باکس و جعبه مقوایی چیست؟

یکی از تفاوت ‌های هاردباکس‌ ها با جعبه ‌های مقوایی استحکام آن‌ها است که در بالا به طور مفصل بررسی کردیم. تفاوت دیگر ضد آب بودن هارد باکس است که به نسبت جعبه‌ های مقوایی سبب می‌ شوند محصول در معرض آسیب قرار نگیرد. علاوه بر این موارد، زیبایی ظاهری که هارد باکس‌ها دارند سبب می ‌شوند حس خوش آیندی در هنگام خرید کالا صورت بگیرد. هارد باکس‌ها معمولاً 4 برابر ضخیم‌تر از جعبه‌های مقوایی هستند و از مقوا های بسیار متراکم ساخته می‌شوند. خمیر تهیه هارد باکس، درجه یک است و همین امر سبب مقاوم بودن هارد باکس نسبت به جعبه های معمولی می شود. هارد باکس نسبت به جعبه های معمولی ماندگاری بالاتری دارند که همین امر سبب می‌شود که به مدت طولانی و برای مصارف مختلف و متفاوتی استفاده شود و همین امر سبب ماندگاری برند و نام تجاری می‌شود

 تفاوت بعدی استفاده از خاصیت مغناطیسی برای باز و بسته شدن درب جعبه که جذابیت خاص به هاردباکس می بخشد. تفاوت دیگر هارد باکس با جعبه معمولی نوع کالا و محصول درون آن می ‌باشد که هارد باکس را بیشتر برای کالای خاص لوکس و گران قیمت که نیازمند حفاظت و مراقبت ویژه دارند استفاده می شود.  طراحی خاص هارد باکس که بیانگر حس ارزش و اعتبار کالاهای درون آن نیز می باشد.  هارد باکس ها قیمت بالاتری نسبت به جعبه مقوایی دارند.

اساس تقسیم بندی هاردباکس ها بسیار متفاوت است گاهی هادرباکس ها بر اساس جنس تقسیم بندی می شوند، گاهی بر اساس کاربرد و گاهی بر اساس جنس

 

 

انواع هارد باکس ها بر اساس ظاهر

 • هاردباکس های دو تکه که هاردباکس های ساده نیز معروف هستند و یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن قیمت مقرون به صرفه آن نسبت به سایر هاردباکس‌ها است. این جعبه ها دارای درب جدا و زیره اند. هاردباکس های دو تکه در دو شکل  مربع و مستطیل طراحی می‌شوند که اغلب با دو نوع روکش فانتزی و گلاسه سلفونی تولید می شوند. این هارد باکس ها یک مزیت ویژه دارند که آن‌ها را برای کار تبلیغاتی و تولیدی به یک کالای هدفمند تبدیل می کند. علاوه بر بدنه سخت این جعبه ها، گستره متنوع رنگ بندی‌ها در کارهای تبلیغاتی آن ها را بسیار محبوب کرده است. رنگ های متنوع، ترکیب بندی خلاقانه آن‌ها با هم و ایجاد کنتراست‌های رنگی کنار یکدیگر از دلایل این محبوبیت گسترده هاردباکس دو تکه است.

 

 • هاردباکس های سه تکه: هاردباکس یا جعبه سه تکه، به صورت سه تکه جدا و یا لولا دار و یا متصل به هم که شامل کف و درب و بدنه که در مجموع سه تکه است تشکیل شده است و بدین صورت است که  دو تکه به هم چسبیده به عنوان محفظه اصلی، و بدنه یا( یقه) داخل زیره و درب آن بر روی (یقه) قرار می‌گیرد. گاهی اوقات در طراحی این هاردباکس ارتفاع یقه را بیشتر می گیرند به طوری که سبب ایجاد شکاف بین درب و پایه می شود و باعث زیبایی دو چندان جعبه می‌شود و گاهی درب آن به صورت جدا  و یا به صورت لولا باز و بسته می شود، و جالب است بدانید که به خاطر استحکام زیاد، سرعت بالا در تولید و قیمت بسیار مناسب جزء محبوب ترین و جدیدترین انواع هارد باکس محسوب می‌شود. این جعبه ها، از مدل دو تکه کمی گران‌تر بوده اما یکی از پرطرفدارترین انواع جعبه هارد باکس است. هاردباکس سه تکه برای کادوهای طلا و سایر زیورآلات کاربرد زیادی دارند. هاردباکس سه تکه نیز به صورت مربع و مستطیل طراحی و ساخته می شوند. اصولاً ماده اصلی باکس سه تیکه مربع مقوای سخت است که برای تقویت بیشتر این اسکلت اولیه، با چند لایه دیگر این ساختار نخستین را سخت تر و مقاوم تر می کنند.

 

 

 • هاردباکس کشویی: هارد باکس کشویی یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب در بین انواع هارد باکس ها محسوب می‌شود و طرفدار بسیار زیادی دارد و مدل آن مانند جعبه کبریت می باشد. طراحی جعبه کشویی به این صورت است که از دو قسمت تشکیل شده است. یکی از قسمت های آن همان جعبه ای است که محصول یا هدیه در آن قرار می گیرد و دیگری، باکسی است که این جعبه به حالت کشویی داخل آن می رود. متریال ساخت لایه رویی و جعبه داخلی هم می تواند مشابه باشد و هم می تواند لایه رویی با ضخامت کمتر باشد. در این جعبه علاوه بر محافظت بدنه اصلی از محصول، بخش پوشش کشو نیز یک محافظ محسوب می‌شود و به این ترتیب محصول دو چندان در امنیت خواهد بود. باز و بسته کردن این جعبه‌ها بسیار راحت است و دقیقاً مانند یک کشو عمل می‌کند. به خاطر استحکام و مقاومت بسیار زیاد و ظاهری زیبا هاردباکس کشویی برای انواع مختلف کالا از قبیل عطر و ادکلن،ست ساعت،ست چرم،طلا و جواهر و در طرح ها و رنگ های مختلف استفاده می شود. پوشش این هارد باکس می‌تواند از جنس همان بخش کشویی باشد و یا در هارد باکس‌ های کوچک تر، جنسی نازک‌ تر و ظریف ‌تر داشته باشد. به علت محدودیت ارتفاع و ظرفیت این جعبه‌ها، نمی‌توان کالاهایی با ابعاد بسیار بزرگ را در آن قرار داد و معمولاً برای نگهداری محصولاتی با ابعاد متوسط و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از ساخت بدنه و درب کشو بسیاری از تولید کنندگان برای افزایش زیبایی و جذابیت‌‌های ظاهری هارد باکس کشویی، از خدمات طلاکوب و نقره کوب، سلفون برجسته یا مات، چاپ افست، یووی موضعی و یوویی برجسته استفاده می‌‌کنند.

 

 

 

 • هارد باکس مگنتی:  تنها تفاوت میان هارد باکس مگنتی با دیگر هارد باکس‌ها، در شیوه باز و بسته شدن آن‌ها است. در هنگام ساخت این مدل هارد باکس، دو آهنربای کوچک اما نسبتاً قوی زیر روکش محصول تعبیه می‌شود، یکی در دنباله ‌ی درب محصول و دیگری در بدنه‌ی آن. هارد باکس مگنتی در حقیقت نوع خاص و بسیار ایده آل از انواع هارد باکس محسوب می‌شود که به خاطر کاربرد آهنربا در درب جعبه و استفاده از خاصیت مغناطیسی امنیت و حفاظت بیشتری برای محصول ایجاد می‌کند و در صنایع مختلف کوچک و بزرگ مانند لوازم خانگی و و همچنین کالاهای لوکس و گران قیمت مانند طلا و جواهر استفاده می شود. هارد باکس مگنتی غالباً در ابعاد کوچک تری در قیاس با هارد باکس ساده تولید می‌شود، چراکه وزن آهنربای به کار رفته در آن می‌تواند جعبه را سنگین و حمل آن را قدری دشوار کند. اما همین سادگی باز و بسته شدن درب، موجب شده تا این مدل هارد باکس طرفداران زیادی داشته باشد

 

 

 • هارد باکس سیگاری: هارد باکس سیگاری دارای طراحی ساده و کلاسیک است و درب آن به صورت لولایی باز و بسته می شود و در سایز و ابعاد مختلف طراحی و ساخته می شود و برای کالاهای مختلف مانند طلا،ادکلن و کاربرد دارد.

 

 • هاردباکس های کتابی : هارد باکس کتابی ساختاری شبیه هارد باکس سیگاری دارد با این تفاوت که هنگام باز و بسته شدن درب آن مانند صحافی کتاب عمل می‌کند. هاردباکس کتابی را می‌توان در سه نوع مگنتی، قفلی و ساده طراحی و تولید کرد. آماده‌ سازی این جعبه ‌ها کمی زمان ‌بر تر و سخت ‌تر از دیگر مدل‌ های جعبه است و به همین دلیل قیمت بالاتری نیز نسبت به آن‌ ها دارند و اغلب از این نوع مدل هارد باکس برای بسته بندی لوازم آرایشی لباس و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

 

 • هاردباکس چند‌ضلعی: تعداد اضلاع این نوع از هاردباکس وابسته به نیاز مشتری می‌تواند، ۳، ۶ یا ۸ ضلعی باشد. شرکت ها می‌توانند طرح ‌های مختلفی برای آماده ‌سازی هاردباکس چند ضلعی به کار بگیرند و در این جهت محدودیتی ندارند. هاردباکس های چند ضلعی برای بسته‌ بندی انواع مختلف محصولات به کار گرفته می شوند، زیرا فضای لازم را دارد و می توانند برای هر محصولی استفاده شوند. معمولاً این هارد باکس ها به صورت هارد باکس تلسکوپی باز و بسته می شوند اما به این تفاوت که به جای چهار ضلع از ضلع های کمتر یا بیشتر استفاده می کند.

 

 

 • هاردباکس استوانه‌ ای: سرعت فرآیند ساخت هاردباکس استوانه ‌ای نسبت به دیگر مدل ها پایین ‌تر است و در واقع کند‌ترین سرعت ساخت را دارد. دلیل پایین ‌بودن سرعت تولید این نوع جعبه، پیچیده ‌بودن آن است که باعث بالا‌رفتن قیمتش نسبت تمامی مدل‌ ها موجود در بازار می ‌شود. به طور معمول از این نوع جعبه برای بسته ‌بندی خشکبار و انواع مختلف پوشاک به کار می‌رود.

 

 • هارباکس های سر طبل دار: از نمونه های متداول هاردباکس های درب دار است که مکانیزم در به بدنه از طریق یک لولا است که به صورت یک جلد ساخته شده اتصال پیدا می کند. هارد باکس سر طبل دار نمونه ای جذابی است برای زمانی که در هاردباکس نقشه دیس پلیس یا استند را دارد. یعنی به هنگام باز شدن در هارد باکس فضای داخلی برای معرفی محصول با متن، بروشور یا عکس طراحی می شود. این نوع هاردباکس ها اغلب به صورت مگنت دار طراحی و ساخته می شوند اما به لحاظ قیمتی از نوع هارد باکس های نیمه گران تا گران به حساب می آید و برای بسته بندی های ارزان پیشنهاد نمی شود اما به عنوان بسته بندی های لوکس بسیار مناسب است.

 

 • هارد باکس های anyShape: هاردباکس های اِنی شیپ (Any shape) یا اختصاصی از نوع هاردباکس هایی است که ساختار طراحی آن توسط مشتری تعیین می شود و تمام استراکچر آن بنا به نظر و نیاز مشتری طراحی می شود. به طور معمول در هاردباکس های اختصاصی به دلایل الزامات طراحی ارائه شده از مشتری در ساختار اصلی آن تغییراتی توسط طراح صورت می گیرد. به طور مثال ابعاد آن بزرگ با کوچک تر می شود یا به شکل خاصی مثل ذوزنقه با قلب در می آید. هارد باکس با طرح اختصاصی  به طور معمول برای محصولات با ارزش بالا در تیراژ پایین کاربرد دارد. محصولاتی چون:  خاویار -  عسل های خاص مانند ژل رویال -  زیور آلات و جواهرات زینتی -  صنایع دستی خاص -  محصولات الکترونی گران قیمت.

جنس هاردباکس چیست و چگونه تولید می شود؟

هاردباکس ها یکی از روش های بسته بندی به حساب می آیند و از آن جایی که جزء دسته بندی های لوکس به حساب می آیند، جنس و متریال مصرفی در آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از طرف دیگر بسته به کاربردی که از جعبه هاردباکس انتظار می‌رود جنس آن نیز متفاوت است. یکی از اساس های تقسیم بندی هاردباکس ها  متریال و مواد مصرفی است که به طور کلی در دسته بندی زیر قرار می‌گیرند:

 • نئوپان
 • مقوا
 • فوم پلی استر
 • هسته فوم
 • ورقه پلاستیکی

در بالا توضیح دادیم که هاردباکس ها بر اساس ظاهر دارای انواع مختلفی هستند اما به طور کلی هاردباکس ها دارای ساختارهای یکسان هستند. اصولاً هاردباکس ها از دو قسمت اصلی ساخته می شوند:  بخش مقوایی و بخش رویه. بخش رویه شامل دو بخش نئوپان یا مقوا و یک لایه نازک کاغذی پوشش است. ابتدا به معرفی بخش رویه می پردازیم زیرا این بخش ظاهر و زیبایی جعبه را نشان می دهند.

هاردباکس هایی که وجود دارند جعبه هایی چند لایه از مقوا هستند اما گاهی لایه آخری آن‌ها را از نئوپان یا MDF می سازند. این نئوپان پیش از اینکه روی مقوا قرار بگیرد از قبل برش می خورد. هنگام برش نئوپان روی آن چند سوراخ ایجاد می کنند و در داخل سوراخ ها آهنرباهایی کوچک تعبیه می کنند. این آهنربا ها در  هاردباکس ها خاصیت مغناطیسی ایجاد کرده که این ویژگی هم فضای امنیتی بسته را بیشتر می کند هم حس لوکس بودن جعبه را چند برابر می کند. همانطور که می دانید خود هاردباکس ها بسته بندی لوکس به حساب می آیند که این رویه نئوپان و خاصیت مغناطیسی لوکس بودن آن را تمام عیار تر کرده است. این مقوایی که در ساخت هاردباکس ها نیز استفاده می شود نیز متغیر هستند. انواع مقوا در تولید هارد باکس استفاده می شوند عبارتند از:

 • سولفات سفید جامد
 • کرافت سفید نشده اما روکش دار
 • مقوای بازیافتی روکش شده
 • نئوپان بدون خم و تا شدگی

بعد از مقوا لایه نهایی یک لایه نازک کاغذی است که مراحل چاپ و خدمات پس از چاپ بر روی این لایه کاغذ کم ضخامت انجام می شود. در چاپ هارد باکس، تمامی مراحل چاپ بر روی همین لایه نازک کاغذی انجام می شود که فرایند چاپ به کمک دستگاه چاپ افست، طرح مورد نظر را بر روی جعبه چاپ می کند. پس از چاپ این طرح، مقوای نازک به لایه زیری (مقوا، نئوپان یا MDF) متصل شده که این کار باعث ایجاد استحکام بیشتر جعبه خواهد شد. چاپ هارد باکس با کمک دستگاه های خاص صورت گرفته و امکان چاپ طرح بر روی جعبه ای که به روش دستی (غیر ماشینی) تولید شده، وجود نخواهد داشت. در این جعبه ها کاغذ قبل از برش و قرار گیری روی جعبه چاپ می شود.

جعبه های هاردباکس را با متریال های متنوعی می توان تولید کرد. که هر یک از این متریال ها برش و نحوه تولید مخصوص به خود را دارد در ادامه در رابطه با تولید هاردباکس با استفاده از لایه های نئوپان، کاغذ و مقوا توضیح می دهیم:

مهمترین بخش ساخت جعبه های هاردباکس با لایه نئوپان، تهیه کاغذ نازک و انعطاف پذیری است که بر روی این کاغذ نئوپان کشیده می شود. این کاغذ در ظاهر و زیبایی جعبه تأثیر گذاشته و دور تا دور لایه نئوپان کشیده می شود. این لایه کاغذی را گاهی روکش دار می‌کنند.  این روکش هم به زیبایی، هم به خاصیت لوکس بودن و هم به افزایش مقاومت جعبه کمک می کند.  انواع روکش هارد باکس ها عبارتند از:

 

 

روکش سلفون (چاپی ) :یکی از رایج ترین نوع روکش ها برای جعبه های هارد باکس به خصوص برای افرادی که تمایل دارند که اطلاعات محصول خود را بر روی جعبه درج نمایند روکش سلفون مات (چاپی ) است. که در این روش طرح هارد باکس بر روی کاغذ گلاسه نازکی چاپ میگردد و سپس یک لایه سلفون مات یا براق برای محافظت از آن برویش کشیده می شود. که با وجود اینکه بیشتر از روکش های دیگر پستی و بلندی مقوا را نشان می‌دهد و نقطه ضعف این نوع روکش محسوب می‌شود اما به علت تنوع رنگی بی شمار و امکان چاپ برند به روش های چاپ افست، طلاکوب و نقره کوب بر روی جعبه بسیار پرطرفدار است. و جالب است بدانید که سفارش کمتر از ۱۰۰۰ عدد از این روکش برای شما بسیار گران تمام می ‌شود و برای کاهش هزینه‌ های تمام شده و مقرون به صرفه تر بودن برای شما تیراژ ۱۰۰۰ عدد به بالا را سفارش دهید.

 

کاغذ فانتزی:  این نوع روکش نیز مانند روکش کاغذ گلاسه گزینه ایده آل برای جعبه کادو و هدیه است و از لحاظ تنوع رنگی، امکان طلاکوب کردن و تعداد تیراژ مقرون به صرفه و. بسیار به کاغذ گلاسه شباهت دارد تنها با این تفاوت که دوام و مقاومت این روکش بالاتر از روکش کاغذ رنگی است.

 

کرافت: روکش کاغذ کرافت یکی از بهترین انتخاب ها برای روکش جعبه هارد باکس به حساب می‌آید زیرا در عین زیبایی و جذاب بودن دارای قیمت مناسب است. روکش کرافت موجود در بازار با رنگ کرمی مایل به قهوه ای است که امکان چاپ و استفاده از طلاکوب را نیز دارد و با بافت یکدست و صاف خود به خوبی بافت خراب مقوای زیره را پوشش می دهد. برخی از مشتریان راغب به سفارش هارد باکس با روکش کرافت نیستند و بر این باور هستند که روکش کرافت به علت ارزان بودن از کیفیت خوبی برخوردار نیست در حالی که این روکش دارای کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی است.

گالینگور: یکی از روکش های مقاوم، ماندگار، قوی و تمیز برای هارد باکس ها پوشش گالینگور است. روکش گالینگور با تنوع رنگ بسیار زیاد بهترین گزینه برای تهیه و چاپ جعبه هارد باکس به حساب می آید. روکش گالینگور دارای بافت های متنوع و مختلفی مانند متالیک (متالیز )، بافت چوب، بافت شبیه به چرم و است و برای تیراژ ۲۰۰ عدد یکی از روکش های مقرون به صرفه به شمار می آید و به جهت ویژگی های متمایز این روکش مورد توجه علاقه مندان بی شماری است.

 

سلفون مخملی:  روکش سلفون مخملی یکی دیگر از انواع روکش ها است که در بسیاری از موارد شبیه به سلفون مات است با این تفاوت که این نوع روکش دارای بافت مخملی است که ظاهری زیبا و فوق العاده شکیل به جعبه می بخشد. این نوع روکش با ساختار و با جذابیت بصری بی نظیر و تنوع رنگی بالا و قابلیت چاپ و طلاکوب کردن بهترین انتخاب برای کالاهای لوکس و لاکچری محسوب می‌شود. تنها عیب این نوع روکش در این است که به مرور زمان مخمل روکش با تماس دست میریزد.

 

روکش چرم یا پارچه ای:  برای روکش کردن هارد باکس بسته به نیاز و سلیقه و بودجه مخاطب می‌توان از موارد متفاوت نظیر چوب، چرم، پارچه‌های سنتی قلمکار، ترمه و استفاده کرد. روکش پارچه مخملی یا جیر یکی از انواع بسته بندی شکیل و منحصر به فرد است که علاوه بر حفاظت بسیار عالی از محصول و ماندگاری و دوام بی نظیر و طول عمر بالا از کیفیت ویژه ای برخوردار است و همچنین با قابلیت و کارایی بالا همراه با ظاهر لوکس خود اعتبار و ارزش دو چندانی به محصول می بخشد.

برای زیبایی بیشتر، لوکس تر شدن، تجملی تر شدن، برندسازی و تبلیغات علاوه بر خاصیت مغناطیسی خدمات پس از چاپ را بر روی این لایه نازک کاغذ انجام می‌شود. خدمات روی هارد باکس جهت زیبایی و استحکام  بیشتر جعبه انجام می شوند و برخی از این خدمات عبارتند از :

 • طلاکوب، نقره کوب و….
 • سلفون مات یا براق
 • یووی موضعی

 البته هر یک از این خدمات پس از چاپ به نوع هارد باکس، محصولی که داخل آن قرار می دهند و نوع استفاده از هاردباکس باز می‌گردد. روکش سلفونی، بهترین نوع خدمات پس از چاپ برای هارد باکس ها به شمار می رود که موجب بالاتر رفتن استحکام هاردباکس و مقاومت بیشتر در مقابل رطوبت می گردد.

پوشش یووی در هارد باکس نیز از پوشش های پر طرفدار است. یووی موضعی، از انواع پوشش شیمیایی بوده که با کمک دستگاه های خاصی تهیه شده و باعث براق یا مات و ثابت شدن چاپ بر روی هاردباکس خواهند شد. یک نوع از پوشش های یووی جذاب پوشش یووی موضعی است. یووی موضعی نیز از انواع پوشش ورنی بوده که باعث براق و همین طور برجسته شدن بخشی از چاپ خواهد شد. از آن جهت برجسته کردن لوگو و یا نام برند بر روی هاردباکس استفاده خواهد شد.

 برخی محصولات طوری هستند که خود محصول برای مخاطبان جذابیت دارد برای این محصولات هارباکس های طلقی استفاده می شود. در هارد باکس های طلقی محصول درون بسته بندی از بیرون قابل مشاهده است.

گاهی در طراحی و ساخت هاردباکس ها لایه های  چوبی را حذف می کنند و تنها از مقوا برای ساخت استفاده می کنند.

برای تولید این نوع از هارد باکس‌ها، از مقوا های کرجی استفاده می شود؛ این مقواها در فرآیندی از کاغذ های باطله تهیه و تولید می شود. جهت ساخت مقواهای مذکور، باید کاغذ‌های باطله را در مایعی قرار داد. پس از گذشت مدت زمانی حالت خمیری به خود گرفته و سپس می توان با کمک دستگاه های مخصوصی، خمیر کاغذ را به صورت مقوای ضخیم به کمک فشار بالا در آورد. جالب است بدانید که مقوای کرجی، از سه لایه تهیه می گردد و جهت ساخت هارد باکس، بسته بندی کفش، شیرینی و غیره کاربرد خواهد داشت.

گاهی هم به جای نتوپان از MDF در ساخت هارد باکس استفاده می شود. جهت ساخت این جعبه های هارد باکس، از ام دی اف با ضخامت 3 میلی متر استفاده می شود. فرآیند تهیه ی آن ها کمی زمان بر و پر هزینه بوده؛ اما خروجی کار بسیار باکیفیت و مقاوم است. برش چوبMDF  را می توان با استفاده از دستگاه لیزر انجام داد که هزینه ی آن بسیار زیاد خواهد بود.

 

هارد باکس های چرمی چه ویژگی هایی دارند؟

جعبه های هاردباکس با روکش چرم یکی از شیک ترین و جدیدترین انواع جعبه ها به حساب می آید که همزمان علاوه بر کیفیت و طول عمر بالا ارزشی دو چندان به محصول می‌بخشد.  در حال حاضر استفاده از چرم یکی از موارد پر مصرف در صنعت بسته بندی است که دارای انواع گوناگون است مانند چرم طبیعی که البته گرانقیمت‌تر است و بیشتر برای موارد خاص و محصولات بسیار لوکس و گران قیمت و به صورت سفارشی استفاده می‌شود. چرم مصنوعی که یک محصول پلاستیکی شبیه چرم است که به عنوان روکش برای بسته بندی به ویژه جعبه های هارد باکس استفاده می‌شود که در عین حالی که از لحاظ قیمتی نسبت به چرم طبیعی بسیار مقرون به صرفه است و با وجود تنوع در طرح و رنگ فراوان ظاهری زیبا و شکیل به کار می بخشد‌.

 

طراحی و تولید هارد باکس چرم - طرح هرم

 

از جمله چرم های مصنوعی که در ساخت هارد باکس ها استفاده می شود عبارتند از: چرم مصنوعی پلی اورتان - چرم مصنوعی منفذ دار - چرم مصنوعی اکلیلی - چرم مصنوعی طرح دار - چرم مصنوعی اشبالت - چرم پلاستیک -

هارد باکس های چرمی به جهت ظاهری زیبا، شکیل و خیره کننده ای که دارد تقریباً برای همه ی محصولات به ویژه محصولات خاص مانند محصولات آرایشی و بهداشتی مانند عطر و ادکلن، زیورآلات طلا و نقره، اکسسوری و ساعت، محصولات صادراتی، ست چرمی کیف و کمربند، باکس گل، باکس های تزئینی و. کاربرد دارد.

هارد باکس های آماده چه نوع جعبه هایی هستند؟

هاردباکس ها جزء ابزارهای چاپی یا بسته بندی به حساب می آیند که معمولاً در ابعاد سفارشی ساخته نمی شوند و اشکال پیچیده ای در آن ها مشاهده نمی شود به همین دلیل هارد باکس آماده در این نوع جعبه بیش از جعبه های دیگر متداول است. هارد باکس های آماده نیز از جنس کاغذ، چرم، مقوا، چوب mdf، نئوپان و ... ساخته می شود با این تفاوت که در چاپ آن از طرح های عمومی و تزئینات عمومی استفاده می شود. هنگام خرید هارد باکس آماده آنچه که بیش از هر چیزی اهمیت دارد در وهله اول قیمت است و در وهله دوم کیفیت است.

 قیمت خرید جعبه آماده هاردباکس به نحوه سفارش سازی آن و کیفیت و قیمت متریال و مواد اولیه به کار رفته در هارد باکس آماده مرتبط است. البته قیمت خرید هاردباکس های آماده به سایز جعبه نیز بستگی دارد. مسلماً هرچه یک هاردباکس آماده ابعاد بزرگتری داشته باشد قیمت خرید بالاتری خواهد داشت البته این در زمانی است که از متریال های یکسان در ساخت آن ها استفاده شود. به عنوان مثال قیمت خرید هاردباکس آماده ای که با چوب ساخته شده است و ابعاد کوچک دارد با قیمت خرید هاردباکس آماده ای که با کاغذ نازک چاپی روکش شده است ولی ابعاد بزرگ دارد نزدیک به هم است. این مثال هم نقش مواد اولیه را در قیمت هارباکس های آماده نشان می دهد و هم نقش ابعاد جعبه را.

شرکت های تولید جعبه برای اینکه قابلیت جعبه های آماده هاردباکس را افزایش دهند از برش های خاص و طلق در این جعبه استفاده می کنند. این هاردباکس های آماده به هاردباکس های پنجره دار معروف هستند. این برش خاص می تواند بر روی درب جعبه یا بدنه اصلی جعبه قرا بگیرند. البته طلق هایی که بر روی این جعبه قرار می گیرند باید صاف بدون چروک و تا خوردگی باشند و از طرفی مانند خود جعبه باید داری عمر طولانی باشند تا اندازه خود هارد باکس نزد مخاطب ماندگاری داشته باشند. کیفیت این برش و طلق باید به گونه ای باشد که به عنوان یک مزیت شناخته شود نه به عنوان عاملی برای دور انداختن هارد باکس آماده.

هاردباکس های آماده به خاطر اینکه از قالب ها و مدل های آماده تولید می شوند دارای حداقل خطا در زمان تولید بوده و از کیفیت بالای ساخت برخوردار هستند. هاردباکس های آماده به علت اینکه برای مخاطب عام تولید می شوند اکثراً دارای طراحی های ساده، زیبا و همه پسند هستند. ظرافت و زیبایی طراحی در هاردباکس های آماده به گونه ای است که حتماً نظر هر مخاطبی را به خود جذب می کند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که خرید جعبه آماده هاردباکس دارد این است که در تعداد پایین حتی 10 عدد هم قابل سفارش هستند و این از هزینه های اضافی خرید می‌کاهد. یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت هایی که خرید جعبه هاردباکس آماده دارد صرفه جویی است.