ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی و چاپ مجلات علمی

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

مجله یک محصول چاپی است که با هدف های مختلفی منتشر می شود، و در چاپ آن باید به جزییاتی مثل نوع کاغذ، نوع جلد ، ابعاد آن و ... توجه کرد. یک مجله حتما باید به طور منظم منتشر شود. مجله معمولاً شامل مجموعه‌ای از مقالات، داستان‌ها، عکس‌ها و سایر محتواهای نوشتاری و تصویری در موضوعات مختلفی به سمت مخاطبین عرضه می گردد. مجلات می‌توانند موضوعات گوناگونی از جمله اخبار، مد، سبک زندگی، ورزش، سرگرمی، علم، تکنولوژی و موارد دیگر را پوشش دهند. مجلات معمولا به صورت  تخصصی تهیه و چاپ می شوند و مخاطب هدف خود را هم دارند. مجلات هنری، ورزشی، علمی و... از رایج ترین انواع مجلات می باشند.

 

طراحی و چاپ مجلات علمی- طرح هرم

 

آشنایی با مجلات علمی

یک مجله علمی نوعی مجله است که بر نشر مقالات، مقالات تحقیقاتی و سایر محتواهای مرتبط با موضوعات و کشفیات علمی تمرکز دارد. این مجلات به صورت خاص برای جامعه علمی و افرادی که به پیشرفت‌های علمی علاقه دارند طراحی شده‌اند. در تولید و انتشار این نشریات به تصاویر، منابع علمی و بزرگان دنیای علم توجه می شود. مجلات علمی تنوع زیادی دارند به همین دلیل مجلات علمی زمینه‌های گسترده‌ای از رشته‌های علمی را شامل می‌شوند، از جمله فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، آسمان‌شناسی، پزشکی، علوم محیطی، مهندسی و... . آنها اغلب شامل مقالات تحقیقاتی تحت بررسی ، تجزیه و تحلیل تخصصی، اخبار علمی، مصاحبه‌هایی با دانشمندان و بررسی‌های ادبیات علمی هستند.

در همه جای جهان علاقه مردم به موضوعات علمی و دانستن آخرین پیشرفت ها زیاد است، مجلات علمی نقش حیاتی در انتشار دانش و یافته‌های علمی به جامعه علمی و عموم مردم دارند. آنها پلتفرمی برای دانشمندان فراهم می‌کنند تا تحقیقات خود را به اشتراک بگذارند، ایده‌ها را بررسی کنند و به پیشرفت رشته‌های مرتبط خود کمک کنند. علاوه بر این، این مجلات اغلب به عنوان منبع مرجع و الهام برای محققان، دانشجویان و افرادی که به موضوعات علمی علاقه دارند عمل می‌کنند.

 

صفحه آرایی مجلات علمی - طرح هرم

 

برای تولید یک مجله علمی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

مواد استفاده شده در ایجاد یک مجله ممکن است بر اساس مواردی مانند بودجه، ظاهر مطلوب و روش چاپ تغییر کند. اکنون به شما توضیح خواهیم داد که برای تولید، تهیه و توزیع یک مجله علمی به چه چیزهایی نیاز داریم.

طراحی و صفحه آرایی مجله علمی

با توجه به فرمت های خاص مجله های علمی طراحی و صفحه آرایی آن ها نیز متفاوت است، مجلات علمی پر از رفرنس و فرمول و نمودار هستند و به همین دلیل صفحه آرایی مجلات علمی کار آسانی نیست، همچنین عکس ها و تصاویر زیادی نیز در این مجلات استفاده می شود که نیاز به بهینه سازی  و اصلاح رنگ و کیفیت برای چاپ دارند. بجز عکس ها بسیاری از علائم و یا تصاویر خطی نیز هستند که باید به صورت گرافیکی و خطی اجرا و بازسازی شوند. صفحه آرایی مجلات علمی معمولا به صورت دو ستونه یا بیشتر انجام می گیرد و تصاویر مرتبط با متن در بیت متون جای می گیرند. در صفحا آرایی مجلات علمی بر خلاف سایر مجلات کمتر از گرافیک و المان ها تزئینی استفاده می شود تا تمرکز خواننده بیشتر معطوف به متن باشد تا زیبایی مجله، زیرا هدف از طراحی و چاپ مجلات علمی بالابردن دانش و سطح علمی خواندگان است نه جذب آنها به زیبایی بصری مجله.

 

 

طراحی و چاپ مجلات علمی- طرح هرم

 

طراحی جلد مجله

طراحی جلد یکی از مهم ترین بخش های کار تولید مجله های علمی است، معمولا مجلات از یک یونیفرم کلی و ثابت برای جلد خود استفاده می کنند به این گونه که لوگو، نام، شماره، محل قرار گیری متن های روی جلد ثابت هستند و تنها متن ها و تصاویر روی جلد از نظر محتوایی تغییر می کنند، بسیاری از مجلات با توجه به محتوای مجله اقدام به انتخاب عکس مناسبی برای روی جلد می نمایند، مثلا اگر از دانشمند بزرگی مقاله ای جدید در مجله چاپ شده باشد ممکن است عکس آن دانشمند همراه با عنوان مقاله او در روی جلد چاپ گردد، و یا اگر با دانشمند برجسته ای مصاحبه ای انجام شده باشد ممکن است برای جذب مخاطب از تصویر و عنوان مصاحبه روی جلد استفاده گردد. ولی در بیشتر موارد تصاویر انتخاب شده برای روی جلد حالتی کلی دارد تا بتواند نشان دهنده محتوای کل مجله بشد نه فقط جزئی از آن.

 

طراحی جلد مجلات علمی - طرح هرم

 

چاپ مجلات علمی

برای چاپ مجلات علمی نیز دو روش بسیار متداول وجود دارد:

چاپ دیجیتال مجلات علمی: این گزینه برای چاپ مجلات در تیراژ کم و یا چاپ نمونه های اولیه برای بازخوانی و اصلاح بسیار مناسب است. فایلPDF این مجلات با یک دستور ساده برای چاپ به چاپگر ارسال می گردد و یک یا چند نسخه از آن به سرعت چاپ می گردد.

چاپ افست مجلات علمی: پس از نمونه گیری و اصلاح نهایی مجله، فایل مجله برای چاپ افست ارسال می گردد، چاپ افست برای چاپ مجلات در تیراژ بالا و تولید انبوه مجلات بسیار مناسب و به صرفه است و می توان هزاران نسخه از مجله علمی را با کیفیت یکسان و با سرعت بالا چاپ نمود.

یکی دیگر از روش های انتشار مجله های علمی انتشار آنها در فضای مجازی و وبسایت مجله است که به دلیل هزینه پایین و قابلیت بازدید و مشاهده در تمام نقاط جهان معمولا مورد استقبال ناشران قرار میگیرد.