ایده های تولید و اجرای تبلیغات

لوح تقدیر

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

 لوح تقدیر یکی از روش‌هایی است که برای ارائه تقدیر و قدردانی از دستاوردها و تلاش‌ های افراد و سازمان ها استفاده می‌شود. در این مقاله، به بررسی اهمیت و تأثیر لوح تقدیر در موفقیت و انگیزش فرد و نقش آن در توسعه تبلیغات می‌پردازیم. این مقاله شامل تعریف لوح تقدیر، اهمیت قدردانی و تقدیر، تأثیر لوح تقدیر در انگیزش و بهبود عملکرد است. در ادامه به نکات مهم در طراحی لوح تقدیر خواهیم پرداخت.

لوح تقدیر چیست؟

لوح تقدیر ابزاریست که در آن از فرد یا گروهی برای دستاوردهای خاص و تلاش‌های برجسته تشکر و تقدیر می‌شود. این لوح معمولاً شامل دلایل تحسین، تشکر از افراد و تقدیر از آنها است.

 

لوح تقدیر - طرح هرم

 

مزایای لوح تقدیر

 تأثیر مثبت در روحیه افراد: قدردانی و تقدیر به فرد احساس رضایت می دهد و باعث رضایت شغلی وی می گردد. در نتیجه موجب افزایش اعتماد به نفس و ارتقاء روحیه مثبت فرد می‌شود.

ایجاد انگیزه و افزایش اعتماد به نفس: با تقدیر از دستاوردها و تلاش‌های افراد، انگیزه فرد برای ادامه کار و بهبود عملکردش افزایش می‌یابد و اعتماد به نفس او تقویت می‌شود.

افزایش همبستگی سازمانی: تقدیر و قدردانی در محیط سازمانی باعث ایجاد ارتباطات مثبت و همبستگی بین اعضا می‌شود و روحیه تیمی و همکاری را تقویت می‌کند.

افزایش انگیزه و تعهد کارکنان و مشتریان: تقدیر از دستاوردها و تلاش‌ها باعث افزایش انگیزه و تعهد فرد به کار خود می‌شود و او را به تلاش بیشتر و بهبود عملکرد ترغیب می‌کند.

 

 

در ساخت لوح تقدیر به چه نکاتی باید توجه داشت؟

تناسب با دستاوردها و تلاش‌های شخص: لوح تقدیر باید با دستاوردها و تلاش‌های واقعی شخص تناسب داشته باشد و برجستگی‌های فردی و کارهای برجسته او را به درستی نشان دهد.

 ارائه به صورت عمومی و خصوصی: لوح تقدیر می‌تواند به صورت عمومی یا خصوصی ارائه شود، به طوری که اهمیت و ارزش دستاوردها و تلاش‌هایش به درستی تببین و معرفی گردد.

انواع جنس های ساخت لوح تقدیر

لوح تقدیر معمولاً از جنس های مختلفی ساخته می‌شود و این وابسته به نوع لوح و استفاده‌های مختلف آن است. در ادامه نمونه‌هایی از جنس‌های معمول لوح تقدیر آمده است:

لوح تقدیر چوبی: لوح‌های تقدیر اغلب از چوب ساخته می‌شوند. به عنوان مثال چوب راش، چوب سندان، چوب ماهون، چوب بلوط و چندین نوع دیگر. چوب به دلیل طبیعت گرم و طبیعی خود برای لوح‌های تقدیر بسیار محبوب است.

لوح تقدیر شیشه ای: لوح‌های تقدیر شیشه‌ای نیز بسیار مرسوم هستند. شیشه می‌تواند شفاف یا رنگی باشد و از طریق برش، حکاکی یا تراش بشود. این نوع لوح‌ها معمولاً به صورت تندیس طراحی و ساخته می شوند و برای مناسبت‌ها یا افراد خاص استفاده می‌شوند.

لوح تقدیر فلزی: لوح‌های تقدیر فلزی نیز می‌توانند وزنی سنگین‌تر و ظاهری شیک‌تر داشته باشند. فلزهایی مانند برنز، نقره، آلومینیوم و استیل معمولاً در ساخت لوح‌های تقدیر استفاده می‌شوند.

لوح تقدیر قاب دار : این نوع لوح تقدیر در حقیقت همان قاب عکس معمولی است که بجای عکس در آن برگه تقدیرنامه قرار می گیرد و روی آن لایه ای از شیشه قرار می گیرد.

 


لوح تقدیر جیر یا مخملی: این نوع لوح تقدیر ها معمولا از جنس چوب و یا مقوای ضخیم ساخته می شوند و روی آن لایه از جنس پارچه مانند جیر یا مخمل می پوشانند، و برگه متن تغدیر بر روی آن چسبانده می شود. بر روی این لوح تقدیر ها بجایه برگه کاغذی می توان از جنس مولتی استایل نیز استفاده نمود.

 

لوح تقدیر جیر

 

به طور کلی، جنس لوح تقدیر بستگی به سلیقه و نیازهای فرد یا سازمانی دارد. هرچند که جنس لوح تقدیر می‌تواند تأثیری در جذابیت و ارزشگذاری داشته باشد، اما صداقت و برنامه ریزی که در پشت آن وجود دارد به اعتبار آن می افزاید.

همانطور که در بالا گفتیم لوح تقدیر باعث وحدت سازمانی بیشتر میان کارکنان سازمان می شود و همچنین روابط سازمان با مشتریان را افزایش می دهد. این امر باعث می شود که وفاداری مشتری و کارکنان به برند شما بیشتر شود. برای ارتقای برند خود و هر چه حرفه ای تر شدن سازمانتان همین الان لوح های تقدیر را سفارش دهید.