ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ دیجیتال کتاب

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

اگر نویسنده کتاب هستند و تازه کار می باشید و بودجه چاپ کتاب به تعداد بالا را ندارید، نا امید نشوید. کتابی که نوشتید حاصل سالها زحمت و دانش شما است. آن را چاپ کنید با بودجه کمتر و به تعداد کمتر. این موضوع فقط مختص نویسنده ها نیست. مجله یا روزنامه ای دارید که تعداد مخاطبان آن کم است، با چاپ به تعداد کم مجله و روزنامه خود را زنده نگاه دارید. یا اینکه قصد دارید مجله یا کتاب خود را به صورت درون سازمانی چاپ کنید. در این مواقع چاپ کتاب به تعداد کم به کار شما می آید. چاپ تعداد کم کتاب، به عنوان یک فرآیند کوچک‌تر و مناسب‌تر برای نویسندگان مستقل یا کسانی که قصد انتشار تعداد کم کتاب را دارند، می‌تواند انجام شود. در زیر به چند روش برای چاپ تعداد کم کتاب اشاره می‌کیم.

 

چاپ دیجیتال کتاب- طرح هرم

 

چاپ دیجیتال کتاب

همانطور که می دانید تعداد کم کتاب را زیر چاپ افست نمی برند. اما چاپ دیجیتال به سرعت و با کیفیت بالا کار شما را راه می اندازد. چاپ دیجیتال در تعداد پایین قیمت بسیار مناسبی دارد. اما چگونه؟ با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال بی آنکه لطمه‌ای به کیفیت محصول نهایی شما بزند، چاپ دیجیتال ایده های شما، ایده های فکریتان را عینا روی کاغذ پیاده می سازد. اما چه کسانی چاپ تعداد پایین را انجام می دهند.

اخذ مجوز کتاب:

 اولین و شاید مهم ترین مرحله در چاپ کتاب اخذ مجوز چاپ و نشر آن از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، برای این کار می توان به دو روش عمل کرد.

روش اول، ناشر مولف: در این روش نویسنده کتاب خود شخصا برای اخذ مجوز کتاب اقدام می کند و باید مراحل قانونی اخذ مجوز را به تنهایی طی کند و تمامی مسئولیت های حقوقی انتشار کتاب را به عهده بگیرد.

 

چاپ دیجیتال کتاب- طرح هرم

 

 روش دوم مراجعه به ناشران معتبر: در این روش نویسنده نسخه ای از کتاب خود را در اختیار ناشر قرار می دهد و ناشر اقدام به اخذ مجوز کتاب می نماید، استفاده از ناشران معتبر به اعتبار کتاب می افزاید و احتمال فروش راحت تر کتاب را بلاتر می برد.

اگر قصد پخش و فروش کتاب را ندارید و تنها چند نسخه برای خود می‌خواهید چاپ کنید نیازی به اخذ مجوز ندارید می توانید از طریق چاپ دیجیتال نمونه های خود را تولید نمایید.

خدمات چاپ محلی و آژانس های تبلیغاتی

   در شهرها و شهرک‌های بزرگ، چاپخانه‌ها و واحدهای چاپ محلی وجود دارند که قادر به چاپ کتاب‌ها در تیراژ پایین هستند. شما می‌توانید به این مراکز مراجعه کرده، قیمت‌ها و گزینه‌های چاپ را بررسی کنید و سپس کتاب‌های خود را به تعداد کم چاپ کنید. این چاپ خانه ها در نزدیکی شما هستند، به راحتی به آن ها دسترسی دارید و می توانید سر قیمت با آن ها مذاکره کنید. اما ممکن است به دلیل عدم آشنایی با صنعت چاپ و فرایند های پیچیده چاپ و صحافی کتاب نتوانید به نتیجه مطلوب برسید، برای رسیدن به بهترین نتیجه و بالاترین کیفیت به شما توصیه می کنیم از مشاوران مجرب شرکت های تبلیغاتی کمک بگیرید.

 

چاپ دیجیتال کتاب- طرح هرم

 

خدمات چاپ دیجیتال کتاب در شرکت تبلیغاتی طرح هرم

شرکت تبلیغاتی طرح هرم می‌تواند تمام مراحل چاپ کتاب مانند: اخذ مجوز، صفحه آرایی و حروف چینی، طراحی جلد و چاپ کتاب را در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به انجام برساند، فرقی نمی کند که شما از کتاب یا مجله خود یک جلد بخواهید یا هزاران جلد، در هر حال شرکت تبلیغاتی طرح هرم در تمامی مراحل طراحی و چاپ کتاب همراه شما خواهد بود.

چاپ خانه های خدماتی

   کار کرد اصلی این چاپ خانه ها چاپ کتاب نیست و در بخش های دیگر صنعت چاپ فعالیت می کنند، اما می توانید برای چاپ کتاب روی آنها حساب کنید. در برخی مناطق، شرکت‌هایی وجود دارند که به عنوان چاپ‌خانه‌های خدماتی فعالیت می‌کنند. آنها می‌توانند به شما در طراحی، چاپ و تهیه نسخه‌های کم تعداد از کتاب‌هایتان کمک کنند.

 

چاپ دیجیتال کتاب- طرح هرم

 

آژانس های حمایت از خودناشران

  در برخی از کشورها به منظور حمایت از نویسندگان خرده پا و آزادی آنها آژانس‌هایی تشکیل شده اند که کار نویسنده را راه بیاندازند. البته چنین آژانس هایی فعلا در ایران وجود ندارند اما ممکن است در آینده شکل بگیرند. خدمات خودنشر به نویسندگان امکان چاپ تعداد کم کتاب را می‌دهند. این خدمات به شما اجازه می‌دهند کتاب‌هایتان را به تعداد دلخواه چاپ کرده و در صورت نیاز به فروش، آنها را در فروشگاه‌های آنلاین عرضه کنید.

 

مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست برای چاپ به تعداد کم

چاپ دیجیتال و چاپ افست دو روش مختلف چاپ هستند، هر یک دارای مزایا و محدودیت‌های خود هستند. در زیر مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست را برای شما توضیح می‌دهم:

مزایا چاپ دیجیتال کتاب:

1. تعداد کمتر مورد نیاز:

   چاپ دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تا تعداد کمتری کتاب یا محصول چاپ کنید، بدون نیاز به تنظیمات پیچیده ماشین‌های افست . این ویژگی مناسب برای نویسندگان مستقل، کتاب‌های کمیاب یا نسخه‌های آزمایشی است.

 

چاپ دیجیتال کتاب- طرح هرم

 

2. سرعت چاپ:

   چاپ دیجیتال به طور عمومی سریع‌تر از چاپ افست انجام می‌شود. شما می‌توانید به سرعت کتاب‌ها را چاپ کرده و در زمان کمتری به دست خوانندگان خود برسانید.

3. انعطاف‌پذیری طراحی:

   با چاپ دیجیتال، می‌توانید طراحی‌های متنوعی را با تغییرات کوچک و گوناگونی بیشتری ایجاد کنید. این امر به شما امکان می‌دهد تا به سرعت تغییرات را بررسی و اصلاح کنید.

4. هزینه‌های کمتر برای تعداد کم:

   برای تعداد کمتر چاپ، چاپ دیجیتال معمولاً هزینه‌های کمتری دارد

5. چاپ سفارشی: 

چاپ دیجیتال به شما امکان می‌دهد کتاب‌ها را به طور سفارشی چاپ کرده و بر اساس نیاز مخاطبان خود طراحی کنید. و گونه های متنوعی از یک کتاب را در دسترس مخاطبان گوناگون قرار دهید.

مزایای چاپ افست

به طور کلی استفاده از چاپ افست برای چاپ در تیراژ های کم اصلا به صرفه نیست همان طور که استفاده از چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ های بالا به صرفه نیست. ما در اینجا فقط به منظور مقایسه و آشنایی کمی هم از مزایای چاپ افست را بیان می کنیم.

 

چاپ افست کتاب- طرح هرم

 

1. کیفیت بالای چاپ افست:

   چاپ افست به طور عمومی کیفیت چاپ بالاتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد. رنگ‌ها دقیق‌تر و جزئیات تصاویر و متن بهتر روی کاغذ قرار می گیرند.

2. قیمت مناسب برای چاپ تعداد بالا

هر چند که چاپ تعداد بالا موضوع این مقاله ما نیست اما خوب است بدانید هنگامی که نیاز به تعداد زیادی کتاب‌ دارید، چاپ افست معمولاً اقتصادی‌تر است. از آنجا که هزینه‌های زینک و چاپ تا تیراژ 5000 عدد ثابت است هر چه تعداد کتاب ها بیشتر شوند قیمت تمام شده آن ها کمتر است.