ایده های تولید و اجرای تبلیغات

لوگوتایپ چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

از لوگو به عنوان یک نشان گرافیکی یاد می شود، این طرح گرافیکی معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود و در ابزارهای تبلیغاتی به کار گرفته می شود به همین دلیل لوگو ها در ابعاد کوچک طراحی می شوند. لوگوها به صورت یک علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از آن ها که متناسب با فضای آن کسب و کار است، طراحی می شوند. هر کسب و کاری، چه کوچک و چه بزرگ، خدماتی یا تولیدی، صنعتی یا کشاورزی و ... نیاز به یک آرم و لوگو دارد. مشاوران شرکت های تبلیغاتی همچون طرح هرم بر این باورند که این آرم و لوگو راهی است برایشناسایی سریع برند و انتقال سریع اهداف، خدمات و محصولات یک شرکت، به مخاطبانش، به طور کلی آرم و لوگو به دیده شدن برند سرعت می بخشد. آرم و لوگو اولین قدم در برند سازی هستند و هدفشان این است که یک طرح منحصر به فرد را در ذهن مخاطب ثبت کنند. طرحی که هر کجا آن را دیدند یاد شرکت بیفتند و یا هر کجا از کالا و خدمات مرتبط با آن شرکت بحث شد آن آرم و لوگو در ذهن مخاطب تداعی شود. مهم‌ترین اصل در زمان طراحی لوگوها منحصر به فرد بودن و ماندگاری بیشتر در ذهن است.

 

طراحی لوگوتایپ - طرح هرم

 

به طور کلی لوگوها طرح گرافیکی کوچکی هستند که به صورت ترکیبی طراحی می شوند، ترکیبی از حروف با قلم خاص، نشانه‌ها و نماد، اشکال تصویری و حتی چهره و هر مشخصه ای از یک برند.

گاهی یک آرم و لوگوی زیبا و کارآمد محبوبیت و موفقیت یک برند را تضمین می کند و یک کسب و کار با طراحی لوگو منحصر به فرد به جای یک قدم، صد قدم در مسیر موفقیت را طی می‌کند. لوگو خوب و استاندارد اعتماد به برند را افزایش می‌دهند و از این طریق مرحله طراحی لوگو در برند سازی جایگاه ویژه پیدا کرده است. بسیاری از متخصصان تبلیغاتی لوگو را اولین هویت بصری یا علائم دیداری یک کسب و کار دانسته‌اند و از آن به عنوان هویت یک شرکت یاد می‌کنند.

انواع آرم و لوگو

آرم‌ها و لوگوها، یک نماد هستند اما برای طراحی آن‌ها از متد‌ها و نماد ها مختلفی استفاده می‌شود، به همین دلیل برای آن ها تقسیم بندی‌های مختلفی در نظر می گیرند. معمولاً 3 نوع آرم و لوگو در زمان طراحی در نظر می‌گیرند لوگوی تصویری، لوگو تایپ و لوگو ترکیبی. بقیه روش های طراحی آرم و لوگو از این سه روش طراحی مشتق می شوند.

 

طراحی لوگو تایپ - طرح هرم

 

لوگوتایپ چیست؟

لوگو تایپ  یک سبک از طراحی آرم و لوگو است که می تواند بسیار ساده و یا بسیار پیچیده باشد. به طور کلی لوگو تایپ تبدیل حرف به تصویری است. لوگو تایپ ها با استفاده از حرف چینی الفبا انجام می شوند و برای طراحی لوگو تایپ از نام برند، شخص و یا سازمان به صورت ساده یا مفهومی استفاده می شود. برای طراحی لوگو تایپ ها از اصول تایپوگرافی کمک می گیرند. تایپوگرافی هنر چیدمان حرف کنار یکدیگر است. اصول تایپوگرافی در طراحی لوگوتایپ کمک می کند تا عناصری مانند اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط و مواردی از این دست زبان بصری لوگو را ارتقاء بخشند. در تایپوگرافی طراحی لوگو تمامی حرفی که قرار است به لوگو تبدیل شود ابتدا به فونت تبدیل می شود و سپس گروه فونت ها انتخاب می‌شود. سپس با تکنیک‌های هنر دیداری ترکیب می شود، به خود رنگ می گیرد و فرم پیدا می‌کند. لوگوتایپ‌ها مانند لوگوهای تصویری در دنیای تبلیغاتی اهمیت ندارند اما آنچه که مسلم است معمولاً مخاطبان یک برند تمایل دارند تا نام برند را در ذهن خود ثبت کنند، با استفاده از طراحی لوگو تایپ ها هم نام برند هم لوگو در ذهنشان ثبت می شود. طراحی لوگو تایپ ها نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی باید منحصر به فرد باشد، طراحی لوگو تاپ منحصر به فرد کار ساده ای نیست، زیرا ایجاد تنوع کردن در حرفی که ثابت هستند کار بسیار دشواری است. برای ایجاد این تنوع گاهی طراحی لوگو تایپی تنها محدود به ایجاد یک فونت می شود. البته این فونت نیز باید با سبک طراحی لوگو تایپ نیز تناسب و همخوانی داشته باشد که کار ساده ای نیست. نکته ای که در اینجا باید در نظر گرفته شود این است که ایجاد فونت برای لوگو تایپ ها نباید با خوشنویسی اشتباه گرفته شود. در لوگو تاپ ها طراحان سعی می کنند تا با استفاده از حرف، تصویری را خلق نمایند که دارای مفهوم باشد، این مفهوم و شکل چیزی است که بین خوشنویسی و طراحی لوگو تفاوت ایجاد می کند.

 

طراحی لوگو تایپ - طرح هرم

 

در طراحی آرم و لوگوی تایپی تنها منحصر به فرد بودن مد نظر نیست، زمان طراحی، خوانایی حروف نیز به همان اندازه اهمیت دارد. لوگوتایپ ها به طور کلی باید خوانا همراه با زیبایی های بصری باشند و در عین سادگی باید متفاوت و منحصر به فرد باشند، که داشتن چنین لوگویی کار ساده ای نیست و نیاز به مهارت و تجربه بالا دارد.

طراحی لوگو تایپ ها بر خلاف طراحی لوگوهای تصویری منحصر به مناطق جغرافیای می شود. لوگوتایپ ها در هر زبان نوشتاری  قابل استفاده هستند و هیچ محدودیتی در طراحی و ایجاد لوگو تایپ در زبان های مختلف وجود ندارد.

در شرکت تبلیغاتی طرح هرم نیز دو زبان فارسی و انگلیسی برای لوگو تایپ ها استفاده می شود. طراحی لوگو با تایپ فارسی دارای خصوصیت بصری می باشد که دو امتیاز دارد:

اول اینکه در طراحی لوگو تایپ فارسی چون از حرف الفبا فارسی استفاده می کنند قابل خواندن برای تمامی افراد جامعه است.

دوم اینکه ظرافت‌های بصری الفبای فارسی، تصویری جذاب و دیدنی ایجاد کرده و القاء مفهوم خاص لوگوتایپ را تقویت می‌کند. طراحی لوگو تایپ فارسی دو موضوع تصویر و نوشته را هم زمان هدف قرار می‌دهد بنابراین هم خواندنی است هم دیدینی

 

طراحی لوگو - طرح هرم

 

طراحی لوگو تایپ فارسی با استفاده از خوشنویسی:

برای طراحی لوگو تایپ فارسی، گاهی تنها به خوشنویسی حرف الفبا بسنده می کنند. خوشنویسی الفبای فارسی با خطوط سنتی همواره ظرافت بالقوه داشته و مورد توجه طراحان گرافیکی بوده است. در دوران معاصر استفاده از خوشنویسی کاربرد زیادی داشته و دلیل آن زیبایی، تنوع شکل، ترکیب و قابلیت های بصری است. که این قابلیت های بصری بر اساس قواعد و هندسه مشخصی شکل گرفته است. برای استفاده از خوشنویسی در طراحی لوگو تایپ فارسی گاهی از خطوط سنتی استفاده شده و  کلیه قواعد  خوشنویسی سنتی رعایت می‌شود. اما گاهی تغییراتی در خوشنویسی ایجاد می‌کنند و فرم های جدیدی ایجاد می‌کنند. این تغییرات باید با بهره‌گیری از اقلام خوشنویسی صورت پذیرد تا آسیبی به شکل کلی خط و قواعد خوشنویسی وارد نشود. برای طراحی لوگو تایپ فارسی، ابزارهایــی چــون قطره چــکان، قلم مــو، ماژیک‌هــای نــوک گــرد و تخــت، قلم‌های نــوری و نــوت، بیشــترین کاربــرد را دارنــد.

طراحی لوگو تایپ انگلیسی

لوگوها همیشه بر اساس یک نام کامل (نام شرکت، نام برند، نام شخص) نیستند گاهی لوگوتایپ ها بر اساس حروف اختصار طراحی می‌شوند به آن‌ها "مونوگرام" گفته می‌شود. نگارش حرف الفبای انگلیسی چون جدا از هم هستند، برای اختصار و مخفف کردن مناسب هستند. مهم‌ترین قسمت در طراحی لوگو تایپ انگلیسی انتخاب فونت مناسب با دیزاین زیبا است. برای طراحی لوگو تایپ انگلیسی بیش از هزاران فونت وجود دارد، بسیاری از این فونت‌ها قدیمی و زیبا هستند. در طراحی لوگو تایپ انگلیسی نیز برای ایجاد تنوع از فونت های جدید استفاده می کنند اما فونت های قدیمی زیبا می توانند الهام بخش طراحان برای ایجاد یک فونت جدید باشند. گاهی فونت های جدید انگلیسی تنها با تغییر و اصلاح فونت قدیمی حاصل می شوند و در خیلی از موارد این فونت ها نتایج بی نظیری دارند.

 

طراحی لوگو تایپ - طرح هرم

 

هر کدام از فونت های لوگو تایپ انگلیسی پیامی را در خود نهفته دارد که در زمان طراحی به آن توجه می شود. به طور دقیق تر اگر بخواهیم بررسی کنیم هر فونت، ایده و احساساتی در خود نهفته دارد به طور مثال فونت sans serif یک لوگو با سبک مدرن و مینیمال  ایجاد می کند. اگر بخواهند لوگو حالت سنتی‌تر و کلاسیک‌تر داشته باشد فونت سریف(serif font) مناسب‌ طراحی لوگو تایپ انگلیسی می شود. لوگوهای دارای فونت سریف در انتهای هر یک از حرف یک حالت فیت مشاهده شده و یک حالت کلاسیک و براق دارد. لوگوهای دارای فونت Slab serif حرف را بولد تر می‌کنند. این فونت چون حرف را بزرگ‌تر می‌کنند از مسافت‌های دور هم خوانا و قابل مشاهده هستند. لوگوهای دارای فونت Script هم حالت رسمی به نوشته می‌دهند و هم حالت معمولی و نرمال دارد. لوگوهای دارای فونت Sans-serif فاقد فیت (feet) حالتی مدرن‌تر از سایر فونت‌های سریف ایجاد می‌کنند. نکته بسیار مهمی که در طراحی لوگوتایپ وجود دارد ایجاد تغییرات در فونت به گونه ای است که نوشته را از حالت فونت نرمال خارج نماید تا بتواند لوگوتایپ را از یک نوشته معمولی متمایز نماید.

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد گاهی بیش از یک نوع فونت برای طراحی لوگو تایپ انگلیسی مناسب است. حتی اگر این کار به زیبایی طرح هم کمک کند نباید تعدد فونت در طراحی لوگو تایپ استفاده شود. هر چیزی که بیش از یک بار در لوگو تکرار شود طرح لوگو را شلوغ و متناقض می‌کند. این موضوع در طراحی کاتالوگ یا پیام یا معرفی شرکت صادق نیست. شما می‌توانید برای نام تجاری یک شرکت از یک فونت استفاده کرده و برای توضیحات شرکت و معرفی آن از فونت دیگری استفاده کنید. حال اگر خواستید برای طراحی لوگو فونت انگلیسی چند فونت را ترکیب کنید  به نکات زیر دقت کنید:

  • یک راه حل خوب این است که statement font را با یک sansserif font ترکیب نمایید.
  • گزینه دیگر ترکیب نسخه‌های مختلف همان فونت است. سعی کنید فونت مورد نظر خود را در حروف ایتالیک italics انتخاب کنید و با فونت بولد, bold یا کپس caps همان فونت ترکیب نمایید.
  • از ترکیب فونت‌های مختلف و متفاوت که هیچ تناسبی ندارند مانند فونت‌های serifs با فونت‌های slab serifs  یا  scriptخودداری کنید.
  • نکته اصلی در طراحی لوگو فونت انگلیسی انتخاب فونت است. و این کار دقت و زمان زیادی نیاز دارد. پس بهتر است در رابطه با تمام فونت‌ها اطلاعات لازم را کسب نمایید.