ایده های تولید و اجرای تبلیغات

سفارش طراحی لوگوی حرفه ای

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

فرقی نمی کند شما از چه ابزاری برای تبلیغات استفاده می کنید، روش تبلیغاتتان سنتی است یا مدرن، اولین گام در برند سازی و تبلیغات یک کسب و کار، سفارش طراحی لوگو حرفه ای است. در واقع مردم قبل از اینکه مصرف‌کننده محصول یا خدمات یک شرکت باشند اول مصرف‌کننده لوگو آن شرکت هستند به همین منظور طراحی لوگو حرفه برای یک شرکت جز مهم‌ترین بخش‌های تبلیغاتی یک شرکت و برند به حساب می آید.

هر کسب و کاری به دنبال موفقیت در زمینه فعالیت خود است و از هر ابزاری برای رسیدن به این موفقیت استفاده می کند. این موفقیت برای هر شرکتی معنای متفاوتی دارد گاهی موفقیت افزایش فروش در کوتاه مدت است و گاهی موفقیت تنها جذب مخاطب و معرفی شرکت است. به طور گسترده تر، در دنیای امروز هر شخصی به دنبال کسب این موفقیت است. زمانی که از موفقیت یک کسب و کار صحبت می کنیم هدفمان برند سازی برای آن حرفه است. برند سازی تمامی اهداف مربوط به موفقیت یک شرکت را در بر می گیرد. برند سازی هم بر ذهن مخاطب جدید تأثیر مثبت می گذارد که نتیجه اش جذب مشتری جدید است و هم به حفظ مشتریان قبلی کمک شایان می کند. به دنبال این تأثیرات مثبت حتماً افزایش فروش نیز حاصل می شود.  برند سازی شرکت ها به وسیله ابزار تبلیغاتی حاصل می شود. اگر بخواهیم در یک جمله خلاصه کنیم " یکی از مهم‌ترین ابزارهای کسب موفقیت در دنیای تجارت تبلیغات است".  تبلیغات در بازارهای کنونی که تعداد رقبا در هر کسب و کاری افزایش پیدا کرده و روش های تبلیغات نیز گسترده شده است، کار دشواری است.  تبلیغات در دنیای امروز خود یک حرفه است و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند داری تجربه و تخصص هستند.

 

طراحی لوگو حرفه ای - طرح هرم

 

شرکت های تبلیغاتی همچون شرکت تبلیغاتی طرح هرم به کمک کسب و کارها می آیند و با اتخاذ استراتژی‌های درست و به موقع در امر تبلیغات، باعث پیشرفت یک برند می شوند. یکی از مهم‌ترین بخش های مشاوره تبلیغاتی طرح هرم، برنامه ریزی و مشاوره در زمینه استفاده درست از ابزار تبلیغاتی است.

اگر بخواهیم یک لوگوی حرفه ای داشته باشیم یعنی باید لوگویی اصولی، منطبق بر مبانی هنرهای تجسمی، زیبا و تأثیرگذار داشته باشیم. حال می خواهیم بررسی کنیم چه طور یک لوگو حرفه ای می شود. در زمان سفارش طراحی لوگو حرفه ای، نکاتی وجود دارد که حتماً باید به آن ها توجه شود. از مهم‌ترین این نکات می توان به سادگی لوگو اشاره کرد. لوگوهای ساده اما مفهومی با طرحی که دارند در اولین نگاه در ذهن مخاطب ثبت می شوند. سادگی عنصری است که عامه پسند است یعنی شما با طراحی لوگوی ساده سلیقه اکثریت افراد جامعه را در نظر می گیرید.

زیبایی بعد از سادگی در طراحی لوگو حرفه ای اهمیت دارد، می توان یک لوگو ساده و مفهومی داشت اما به علت عدم وجود زیبایی بازخورد مناسب ندید. زیبایی در لوگوها حرفه ای به سادگی حاصل می شود زیرا زمانی که در طراحی لوگو هارمونی و هماهنگی حفظ شود خود به خود زیبایی نسبی حاصل می شود به عنوان مثال در یک لوگوی ترکیبی اگر از نماد و تصویری با شکل منحنی و گرد استفاده می شود بهتر است از یک فوت با لبه های گرد برای بخش لوگو تایپ استفاده شود تا این دو هارمونی به زیبایی لوگو بیفزاید. برای ایجاد جذابیت و زیبایی در طراحی لوگو خلاقیت طراح بسیار تأثیر گذار است. این خلاقیت تنها در زمان تصویرگری به کار گرفته نمی شود، برخی از طراحان با انتخاب ترکیب رنگی خلاقانه می توانند به یک لوگوی ساده روح ببخشند و آن لوگو را زنده کنند، این لوگو حرفه ای حتماً در دید بیننده زیبا به نظر می رسد. زیبایی در عین سادگی نکته ای است که یک لوگو حرفه ای را متمایز می کند.

 

طراحی لوگو حرفه ای - طرح هرم

 

انعطاف پذیری لوگو نکته ای است زیاد درباره آن شنیده اید اما انعطاف پذیر بودن حقیقی یک لوگو حرفه ای چه معنایی دارد؟ زمانی که بتوان یک لوگو را متناسب با مکانی که قرار است لوگو در آنجا قرار بگیرد و متناسب با مناسب های خاص تغییر دارد، به نحوی که از اصالت لوگوی اولیه کاسته نشود، به این لوگو یک لوگوی انعطاف پذیر می گویند. تغییرات در لوگوهای انعطاف پذیر به حدی نیست که بیننده با مشاهده آن، برند را نشناسد یا فکر کند با یک برند جدید مواجه شده است، بلکه این تغییرات در حدی است که علامتی از رویداد و مناسبت را می توان در این لوگوی کوتاه مدت مشاهده کرد.

زمان طراحی آرم و لوگو دوری از پیچیدگی ها ضروری است هر چه یک لوگو گویا تر باشد آن لوگو ماندگار تر است. گویایی یک لوگو باید به حدی باشد که در یک نگاه بتواند هدف از کسب و کار و نوع کسب و کار را به مخاطب نشان دهد. لوگویی که ساده، زیبا و گویا طراحی شود حتماً منحصر به فرد نیز هست و این لوگو بعد از انتقال پیام شرکت به مخاطب حتماً به مخاطب برند اعلام می کند که این برند نسبت به تمامی برند های دنیا متمایز است و در یک جمله لوگو حرفه ای است. این نظریه در ایران کمتر مورد استقبال قرار می گیرد زیرا اغلب شرکت های ایرانی زمان طراحی لوگو پیچیدگی را مد نظر خود قرار می دهند که این پیچیدگی از گویایی برند می کاهد در نتیجه انتقال پیام به مخاطب را با کندی مواجه می کند.

زمان طراحی لوگو شرکت ها نباید تحت تأثیر مد و آنچه که متداول است قرار گرفت. مهم‌ترین مشخصه یک لوگو پایداری آن است. زمانی که یک لوگو بر اساس هیجان بازار و مد روز طراحی می شود پس از گذشت زمان کوتاهی جذابیت خود را هم برای مخاطبان برند از دست می دهد و هم خود اعضای شرکت از مشاهده آن خسته می شوند و تمایل ندارند از آن در همه قسمت های شرکت استفاده کنند. این پایداری لوگو در طول زمان نکته ای است که اکثر موارد به آن کم توجهی می شود و پروژه طراحی یک لوگو را با شکست رو به رو می کند.

 

طراحی لوگو حرفه ای - طرح هرم

 

برای سفارش طراحی لوگوی حرفه ای نیاز به گروه حرفه ای و با تجربه است. به معنای دقیق تر نمی شود یک لوگو حرفه ای باشد اما فردی متخصص با تجربه بالا آن را طراحی نکرده باشد. در گذشته انسان ها برای درک یک مفهوم به مطالعه و تحقیق بسیار می پرداختند اما امروزه با روی کار آمدن دنیای دیجیتال و پیشرفت تکنولوژی ذائقه افراد یک جامعه تغییر کرده است و افراد به دنبال مرور کوتاه و انتقال پیام سریع هستند. این اصل در زمینه طراحی لوگو نیز استفاده می شود. برای رعایت این اصل تکنیک هایی را معرفی کرده اند که کمک می کند طراحان بتوانند با استفاده از آن لوگویی خلاق، ساده، مفهومی و در عین حال زیبا طراحی کنند. در ادامه به اجمال در رابطه با این تکنیک ها صحبت می کنیم:

تکنیک DOIT : این تکنیک را، از مهم‌ترین روش‌های طراحی لوگو دانسته اند. علت اهمیت زیاد این تکنیک خلاقیت است. این تکنیک برای انواع روش های طراحی لوگو کاربردی است.DOIT مخفف Define: تعریف کردن، Open: باز کردن، Identify:  معرفی و Transform: به معنای تبدیل کردن، می باشند به همین دلیل برای معرفی این تکنیک 4 گام یا 4 مرحله را در نظر گرفته اند:

شناخت مسئله - باز کردن و تحلیل آن در ذهن - معرفی راه حل‌های مختلف - انتخاب بهترین راه حل

تکنیک چرا؟ : برخی از طراحان برای اینکه بتوانند یک لوگوی خلاق و حرفه ای را طراحی کنند شروع می کنند به تعریف پرسش هایی حول محور طراحی و هدف از طراحی آن. در برخی از کسب و کارها این روش بسیار متداول است  و به خلق لوگوی منحصر به فرد و خلاقانه کمک می‌کند.

 تکنیک توهم خلاق: برخی از انواع روش های طراحی لوگو مانند طراحی لوگوهای انتزاعی، طراحی لوگوهای ترکیبی با مونوگرام و یا طراحی لوگوهای کارکتر برند نیاز به یک ذهن خلاق با دید ماورایی دارد. برای خلق چنین لوگوهایی در هر تیم طراحی لوگویی باید فردی با دید ماورایی و ذهنی باز وجود داشته باشد تا نتیجه ای منحصر به فرد حاصل شود.

 

طراحی لوگو حرفه ای - طرح هرم

 

تکنیک چه می شود اگر...؟ : این تکنیک از طراحی لوگو زمانی استفاده می شود که طراح یک طرح اولیه یا به قولی یک اتود اولیه را دارد و حال می خواهد در آن تغییراتی ایجاد کند. در این زمان طراح به طور پیوسته با هر تغییری یک سؤال از خود می پرسد و به آن پاسخ می دهد تا طرحی بسیار خاص حاصل شود.

این موارد تنها برخی از تکنیک های طراحی لوگوهای حرفه ای هستند، مسلماً تکنیک های زیادی وجود دارند. گاهی در طراحی لوگو حرفه ای از چند تکنیک استفاده می شود و یک تکنیک مد نظر طرح نیست.

به طور کلی سفارش طراحی یک لوگو حرفه ای می تواند برنامه های تبلیغاتی یک برند را سرعت ببخشد و به میزان زیادی در هزینه های تبلیغاتی آن برند صرفه جویی نماید.