ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی لوگوی مینیمال

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

در مقالات قبلی توضیح دادیم که طراحی مینیمال یک سبک از طراحی لوگو است نه یک روش. این جمله بدان معناست که انواع لوگو از جمله مونوگرام، تایپوگرافی و ... را می‌توان به صورت پیچیده و ساده طراحی کرد که به نوع ساده آن لوگوی مینیمال گفته می شود. یک طراح لوگوهای مینیمال در طول پروسه طراحی لوگو باید دائم از خود بپرسید که “چگونه پیچیدگی لازم برای این لوگو را ساده‌تر کنم؟” یک اصل مهم که در طراحی لوگو مینیمال وجود دارد ایجاد سادگی است. برای طراحی لوگوهای مینیمال اصول و نکاتی به غیر از سادگی وجود دارد که در این مقاله به این ویژگی ها می پردازیم.

برای طراحی لوگوی مینیمال اصولی وجود دارد که به ترتیب به بررسی آن می پردازیم:

 1.  طراحی سیاه و سفید لوگو

در طراحی لوگو به سبک مینیمال اولین مرحله این است که پایه طرح لوگو به شکل سیاه و سفید ( بدون حضور طیف خاکستری) شبیه به مهر اجرا شود . این طرح سیاه و سفید پایه اولیه لوگوی مینیمال است و پس از آن با تائید طرح اولیه می توان به طرح لوگو رنگ را اضافه کرد . اما چنانچه طرح لوگو  به شکل سیاه و سفید، فاقد ترکیب مناسب ، وزن نا متناسب و زننده باشد، بیانگر این موضوع است که طرح فاقد مهمترین فاکتور به عنوان یک طرح لوگوی مینیمال می باشد .

 

 

 1. استفاده از فاکتورهای منحصر به فرد در لوگو

یک قاعده کلی در مورد تمامی انواع لوگو این است که لوگو باید منحصر به فرد به نظر برسد، تا از این طریق بتواند ذهن مخاطب را درگیر و نهایتاً در ذهن او ثبت شود. مهمترین ویژگی لوگوی منحصر به فرد این است که این لوگو می تواند در میان انبوه لوگوهای تکراری، خود نمایی کرده و نظر مخاطب را به خود جلب نماید.

 1.  از اشکال ساده هندسی ساده در طراحی لوگو

استفاده از اشکال ساده هندسی ساده یعنی شناسایی سریع طرح و دریافت سریع مفهوم مورد نظر. استفاده از اشکال هندسی ساده یعنی  اشکال هندسی به گونه ای محسوس و کارآمد در طراحی لوگو مینیمال استفاده شوند که توسط مخاطب لوگو شناسایی و پیامش دریافت گردد. استفاده از اشکال هندسی ساده و ترکیب چند شکل هندسی ساده در لوگو می تواند شدیداً بر برند سازی یک شرکت تأثیر به سزایی بگزارد .

سه شکل اصلی که جزء ساده‌ترین اشکال هندسی به حساب می‌آیند، دایره، مربع و مثلث هستند که در طراحی لوگو مینیمال استفاده می شوند. دقیقاً مانند رنگ‌ها، هر کدام از شکل‌ها معانی و مفاهیم خاص خود را دارند. یک طراح بهتر است که با روانشناسی رنگ ها و اشکال هندسی در طراحی مینیمال آشنایی داشته باشد:

دایره: دایره نماد اتحاد و یگانگی است. مفاهیمی که برای این شکل وجود دارد شامل محبت، تعهد، دوستی، هارمونی و تحرک است. کاربرد دایره در لوگو مینیمال را می‌توان در نماد المپیک دید که پنج دایره‌ی زنجیروار است. هر کدام از این دایره‌ها، نماینده یک قاره است. بدین گونه اتحاد و دوستی جهانی در این رویداد جهانی به زیبایی به نمایش درآمده است.

 

 

مربع: بسیاری از طراحان گرافیست به شکل مربع روی می‌آورند. مربع نماد استواری، حرفه‌ای بودن، تعادل و اطمینان است. لوگوی اینستاگرام یک مربع که شکل ساده شده‌ی دوربین دیجیتال است، می‌باشد.

مثلث: مثلث، پایدارترین شکل در میان اشکال هندسی است. قرار گرفتن بر روی یک ضلع به تمامی جایگاه مقتدر، محکم و باشکوه آن را نشان می‌دهد. لوگو مثلث شکل حس امنیت و ثبات را در ذهن انسان تلقی خواهد کرد.

 

 

 • همیشه لوگوهای مینیمال برای شرکت های تازه تأسیس استفاده نمی شود بلکه برای برخی از شرکت های قدیمی لوگو را به سمت سبک مینیمال می برند. برای این لوگو ها علاوه بر نکات بالا نکات زیر نیز در زمان طراحی در نظر گرفته می شود.
 1. حذف اضافات لوگو

طراحان گرافیک شرکت تبلیغاتی طرح هرم در طراحی لوگو به سبک مینیمال به هیچ عنوان از اِلمان های اضافی استفاده نمی کنند و در هنگام اصلاح  لوگوهای قدیمی اضافات لوگو را حذف می نمایند. این حذف اضافات باید تا جایی ادامه پیدا کند که به طرح و مفهوم آن آسیب نرسد.

علت تأکید بر این موضوع این است که زمانی که طراحی لوگو با اضافات و غیر ضروریات شلوغ شود، مفهوم مینیمال در آن طراحی لوگو از بین می رود. در روند طراحی گاهی جزئیات مختلفی برای زیبایی بیشتر به لوگو اضافه می شود که این لوگو دیگر در سبک یک طرح مینیمال دسته بندی نمی شود. زیرا لوگوی مینیمال می بایست بدون هیچ گونه مزاحمت بصری ، پیام مورد نظر برند را به مخاطب لوگو انتقال بدهد .

 1. استفاده از خطوط ساده در طراحی لوگو

نقش خطوط در طراحی لوگو مینیمال بسیار حائز اهمیت است. در باز طراحی لوگوهای گذشته، یک طرح پیچیده را می‌توان با خطوط اطراف، ساده کرد. با خطوط صاف، مستقیم، کج، منحنی در طرح لوگو آن را ساده می کنند. در لوگوی مینیمال پشت انتخاب نوع خطوط حتماً منطقی وجود دارد.

 

 

 1. استفاده از فونت های خوانادر طراحی لوگو

در طراحی لوگوهای جدید مینیمال ،گاهی از روش تایپوگرافی یا ترکیبی استفاده می شود، در این زمان از حرف الفبا و فونت در طراحی لوگو استفاده می شود. اگر طراح بخواهد در این زمان، لوگویی مینیمال طراحی کند باید از فونت های ساده و خوانا استفاده کند. فونت خوانا، هماهنگ با طرح کلی لوگو و در عین حال ساده، لوگوی مینیمال تأثیر گذار به حساب می آید. در لوگوهای قدیمی نیز برای اینکه طراحی به سمت مینیمال شدن حرکت کند ابتدا باید فونت لوگو را تغییر دارد و آن را به سمت ساده تر شدن سوق داد.

 1. کاهش تعداد رنگ و استفاده از رنگ های ساده در طراحی لوگو

در طراحی لوگوی مینیمال تا جایی که امکان دارد تعداد کمتری رنگ به کار برده شود. این جمله به آن معنی نیست که تنها لوگوهای سیاه و سفید مینیمال هستند، بلکه استفاده از چندرنگ سازمانی به صورت ساده نیز می تواند لوگو را در زمره لوگوهای مینیمال قرار دهد.

 1. طراحی فلت در لوگوی مینیمال

 اگر طراح بخواهد از یک تصویر در طراحی لوگوی مینیمال خود بهره ببرد باید از طراحی فلت یا مسطح استفاده نماید. این امر با حذف تمامی شیب ها و مواردی که یک طرح سه بُعدی ایجاد می کند، حاصل می شود. برای انتخاب تصویر می توان از تصاویری محصولات و خدمات یک برند الهام گرفت یا یک تصویر فانتزی و ساده از بهترین محصولی که برند با آن شناخته می شود، استفاده کرد.

 

 

نرم افزارهای طراحی لوگوی مینیمال

برای طراحی لوگوهای حرفه ای و منحصر به فرد به نرم افزارهای حرفه ای نیز نیاز است. برای طراحی انواع لوگوها نرم افزارهای گرافیکی برداری (وکتور) بهترین گزینه هستند. زیرا این نرم افزارها اجازه می دهند لوگویی که طراحی می شود بدون هیچ افت کیفیتی در هر اندازه و مقیاس بندی مورد استفاده قرار گیرند.  به یاد دارید که لوگو ها به تنهایی قابل استفاده نیستند و در ابزارهای تبلیغاتی استفاده می شوند، به عنوان مثال یک لوگو در کارت ویزیت کوچک، بنر های شهری و تراکت ها استفاده می شوند. در هر یک از این ابزارهای تبلیغاتی سایز لوگویی که استفاده می شود متغیر است و لوگوی مصرفی نباید در آن ها بی کیفیت استفاده شود. در حقیقت یک نرم افزار حرفه ای یک لوگو را هم در کارت ویزیت و هم روی بیلبورد به یک اندازه عالی نشان می دهد.

بهترین نرم افزارهای طراحی عبارتند از: ادوبی ایلاستریتور (Adobe Illustrator) کورل دراو افینیتی دیزاینر لوگوجوی کانوا (Canva) جت ای لوگو کریتور اینک اسکیپ دیزاینر -  - Adobe Capture - Adobe Comp – picsart Dotpict - Font Rush - Ibis PaintX - Iris Logo Maker - Logo Maker - Logo Maker Plus - Logo Maker – Pro Logo Creator Premium

برخی از برنامه هایی که در بالا آن ها را معرفی کردیم اپلیکیشن هستند و در گوشی های موبایل و تبلت هایی که سیستم عامل های اندروید و ios دارند کاربرد دارند. روی هم رفته ابزار های ساخت لوگو اغلب ساده می باشند. اما این برنامه ها بسیار کاربردی بوده و برای بسیاری از کاربرانی که به دنبال لوگو های ساده و مینیمال می گردند مناسب می باشند. به بیان ساده تر چون لوگوهای مینیمال طراحی ساده ای دارند می توانند با نرم افزارهای ساده تر نیز طراحی گردند.

 

 

در آخر خلاصه می کنیم که :

سبک مینیمال یا ساده گرایی با شکل های متنوعی و در طراحی های گوناگونی از جمله لوگوی مینیمال مورد استفاده قرار گرفته است. ساده گرایان بر این باورند که از بین بردن اِلمان های اضافی و بهره گیری از موارد ساده می تواند طرح های منحصر به فرد و زیبایی را خلق نموده و بسیار تأثیرگذار باشند.

مشاوران شرکت تبلیغاتی طرح هرم معتقداند لوگوی شما با بهره گیری از طراحی لوگو به سبک مینیمال می تواند به بهترین وجه ارتباطی مستقیم و صادقانه با مخاطبین داشته باشد و سالیان سال در میان رقبا بدرخشد. اما شما باید فاکتورهای مهمی را برای این نوع طراحی در نظر داشته باشید مانند بهره گیری از اشکال ساده هندسی، استفاده از مؤلفه های متمایز کننده و پرهیز از انواع لوگوهای تکراری و حذف موارد اضافی. در واقع برای موفقیت در طراحی لوگو به سبک مینیمال موارد اضافی و غیر ضروریات را حذف کرده، سادگی را مبنای کار قرار داده و سعی کنید لوگوی شما در همان نگاه اول گیرا باشد و بدون هیچ مؤلفه مزاحمی پیام شما را بهترین شکل به مخاطب انتقال دهد.