ایده های تولید و اجرای تبلیغات

سفارش طراحی لوگو

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

لوگوها اصلی ترین رسالتشان هویت سازی برای برند است زیرا در تمامی بخش های یک کسب و کار این لوگو دیده می شود، ظاهر تمامی قسمت های ست اداری مانند کارت ویزیت، برچسب و لیبل، بروشور، کاتالوگ، برگه یادداشت، تقویم ها و سررسیدها و ...، ظاهر تمامی قسمت های تبلیغات محیطی مانند بیلبوردها، بنرها، لایت باکس ها و ...، ظاهر تمامی قسمت ها تبلیغات دیجیتال مانند وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، همه و همه حاوی لوگو است. به همین دلیل شروع کار تبلیغاتی هر کسب و کاری با سفارش طراحی لوگو آغاز می شود. این لوگوهای حرفه ای هستند که تفاوت یک برند را در بین رقبایشان مشخص می کنند. در کسب و کارهایی که سلیقه شرکت ها، هدف مخاطبین است (مانند شرکت های طراحی و دیزاین ساختمانی) لوگوها خود می توانند یک نوع تبلیغ از کار شرکت باشند و سلیقه شرکت در انجام کار را به مخاطب نشان دهند.

 

 

سفارش طراحی لوگو در کنار یک استراتژی تبلیغاتی درست تا حدود زیادی به رشد یک کسب کار و جذب مشتریان جدید کمک شایانی می کند. مشتریان هدف در روز با صدها برند و لوگو مختلف رو به رو می شوند یک لوگو خوب با انتقال پیام درست می تواند در ذهن مخاطب ثبت شود، به او حس مثبت انتقال دهد و از همه مهم‌تر در آن حس اعتماد به برند را تقویت نماید، در این زمان است که این مخاطب ترغیب می شود با شرکت ارتباط بر قرار می کند و از مخاطب به یک مشتری وفادار تبدیل می شود. این تمام چیزی است که یک کسب و کار زمان سفارش لوگو به آن نیاز دارد.

به همین دلیل مشاوران تبلیغاتی طرح هرم در زمان مواجه با یک کسب و کار تازه تأسیس به آن ها یادآور می شوند که در زمان سفارش طراحی لوگو زمان کافی صرف کنند. زیرا کسب و کارهای کوچک و بزرگ در طول زمان پیشرفت کرده و می توانند متناسب با پیشرفت خود بقیه ابزارهای تبلیغاتی خود را ارتقاء بخشند به عنوان مثال ست اداری جدید طراحی کنند یا وب سایتی با دیزاینی به روز تر داشته باشند اما این آرم و لوگو همواره ثابت است و به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. خیلی از شرکت ها بزرگ و بین المللی لوگوی خود را در طول زمان تغییر داده اند اما این تغییرات جزئی بوده و از هویت لوگوی اصلی نکاسته است و تنها تغییراتی جزئی در طرح اولیه و قدیمی اعمال شده است.

 

 

لوگوها، یک نماد هستند اما برای سفارش طراحی آن ها از متد ها و نماد ها مختلفی استفاده می شود، به همین دلیل برای آن ها تقسیم بندی های مختلفی در نظر می گیرند. معمولاً 3 نوع لوگو در زمان سفارش طراحی در نظر می گیرند لوگوی تصویری، لوگو تایپ و لوگو ترکیبی. بقیه روش های طراحی آرم و لوگو از این سه روش طراحی مشتق می شوند. در اینجا ما روش های سفارش طراحی لوگو در 6 بخش معرفی می کنیم، که در مقالات بعدی راجع به تک تک این موارد به طور مفصل بحث خواهیم کرد:

  1. لوگو تصویری
  2. لوگو انتزاعی
  3. کاراکتر برند
  4. لوگو تایپ
  5. مونوگرام
  6. لوگو ترکیبی

مهم‌ترین اصل در زمان تأسیس هر شرکتی و آغاز کارهای تبلیغاتی اش، سفارش طراحی لوگو با دیدگاه خلاقانه است. مشاوران و طراحان  تبلیغاتی شرکت طرح هرم در اولین گام از سفارش طراحی لوگو با مشتری صحبت کرده و توصیف دقیقی از لوگو و تجارت آن‌ها به دست می‌آورند. از تعامل دیدگاه مشتری با خلاقیت طراحان تبلیغاتی لوگویی اختصاصی خلق می‌شود که متناسب با نام شرکت و سبک کاری شرکت است.

 

 

لوگوهایی که در این مرحله خلق می‌شوند به یک ابزار تبدیل می‌شوند تا با مشتریان برند ارتباط بصری ایجاد کنند و اعتماد مخاطبان برند را بالا می‌برند. هرچه لوگو ساده‌تر و قابل فهم تر باشد تأثیر گذاری اش بیشتر می‌شود، در سفارش طراحی لوگو، طراحان نیز تلاش می‌شود تا لوگوها به گونه‌ای طراحی کنند که در مدت زمان 2 ثانیه توجه مخاطب را جلب کرده و در ذهن آن‌ها ثبت گردند.

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز صحبت شد لوگوها جزء پرکاربردترین ابزار بصری و هویت یک شرکت هستند اما به تنهایی قابل استفاده نیستند، در این زمان است که مشاوران تبلیغاتی وارد عمل شده و به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا از این لوگو با بهترین استراتژی استفاده کنند. حال که سفارش طراحی لوگو به اتمام رسیده است نوبت آن رسیده که از این لوگو به بهترین شکل برای ارتباط بصری با مخاطب استفاده شود. این لوگو با بهترین دیزاین در کارت‌های ویزیت، ست‌های اداری، سربرگ‌ها و ... قرار می‌گیرد و با بالاترین کیفیت چاپ می‌شوند. طراحی و چاپ ابزار تبلیغاتی موفق نیاز به خلاقیت، تجربه و هنر دارد.

یکی از نکاتی که بعد از سفارش طراحی لوگو یک شرکت باید انجام دهد ثبت لوگو است. در حقیقت برای ثبت یک شرکت نیاز به لوگو وجود دارد. شاید این مطلب کمی شما را سردرگم کرده باشد، بگزارید از ابتدا شروع کنیم. هر شرکتی که بخواهد برند تجاری خود را ثبت کند و مجوز های لازم برای کسب و کار خود را بگیرد نیاز به ثبت برند و ثبت لوگو دارد تا فرد دیگر نیاید و با استفاده از نام تجاری او فعالیت کنند. به عنوان مثال اگر محصول یا خدماتی که یک شرکت ارائه می کند از کیفیت بالایی برخوردار باشد، به دلیل جلب رضایت مخاطب، آن لوگو در ذهن او باقی خواهد ماند. پس ممکن است رقبا و کلاهبردارن سعی کنند تا از شبیه و یا حتی خود لوگو یا علامت تجاری آن شرکت استفاده کنند و بازار را به نفع خود در دست بگیرند. برای ثبت برند  اولین مرحله این است که دقیقاً بدانیم برای چه به برند نیاز داریم و قرار است چه تمایزی را نشان دهیم. البته بهتر است که حتماً با کارشناسانی که در این امر تجربه کافی دارند، صحبت شود تا در انتها بهترین برند برای یک کسب و کار انتخاب شود، زیرا انتخاب برند اشتباه می تواند زمان بسیاری زیادی را از یک کسب و کار بگیرد.

 

 

دومین مرحله از مراحل ثبت برند، ارسال کردن نام و لوگوی شرکت به صورت اظهارنامه به اداره ثبت علامت تجاری است. مرحله دوم دقیقاً بخشی است که در آن نیاز به یک لوگو متناسب با فعالیت برند داریم. هر برند و کسب و کاری که بخواهد به صورت رسمی خود را به ثبت برساند باید یک نشان تجاری و لوگو داشته باشد. یعنی شما نمی توانید کسب و کاری را داشته باشید اما لوگویی برای آن در نظر نگرفته باشید به این دلیل است که می گویند لوگو هویت یک برند است. البته لوگوها به سادگی ثبت نمی شوند.  باید چند روزی منتظر ماند تا کارشناسان اداره ثبت علامت تجاری، برند و لوگوی آن شرکت را تائید کنند. در صورت تائید، باقی مراحل ثبت برند مثل تکمیل مدارک را انجام داده و در صورت عدم تائید، با مشورت کارشناسان متخصص در زمینه ثبت برند، نقص های موجود را رفع و آن را دوباره برای اداره ارسال می کنند.

در آخرین مرحله ثبت برند، باید لوگو برند در روزنامه آگهی شود تا اگر شخصی حقیقی یا حقوقی اقدام به شکایت با عنوان هایی چون سوء   استفاده یا تکراری بودن آن نکرد، پس از گذشت زمان قانونی، برند ثبت شود. در اینجا نیز تکراری بودن طرح لوگو مورد بررسی قرار می گیرد. طرح لوگو نمی تواند مانند طرح یک بروشور یا کاتالوگ کپی شود و یا به صورت طرح های رایگان داخل سایت های اینترنتی دانلود شود. اگر یک لوگوی تکراری برای ثبت برند استفاده شود امکان دارد شرکتی که قبلاً آن را ثبت کرده است از شما شکایت کند و برند شما ثبت نشود. البته برای جلوگیری از اتلاف وقت قبل از انجام مراحل ثبت برند و لوگو استعلام می گیرند که برند و لوگو تکراری نباشد.

 

 

انجام این مراحل  علاوه بر اینکه یک برند را حرفه ای تر نشان می دهد احتمال کلاهبرداری از برند و لوگو شما را نیز کاهش می دهد.

بعد از طراحی  لوگو  و ثبت آن، صاحبان کسب و کار می توانند از این لوگو در هر جایی برای ارتقای برند خود استفاده کنند. از لوگو ها می‌توان در کارت‌های ویزیت، ایستگاه ها، سر برگ ها، بروشورها، تبلیغات، وب سایت ها و هر جای دیگر استفاده کرد تا نام شرکت و برند را در ذهن افراد ثبت کرد. این کار به ایجاد تصویری از تجارت، افزایش قابلیت دیده شدن شرکت ها و جذب مشتری بیشتر، کمک می‌کند. در کسب و کارهای کوچک لوگوی ثبت شده چون تبلیغات بیشتری برایش انجام می شود نسبت به رقبا می تواند محبوبیت بیشتر کسب کند.

در پایان یاداور می شویم که سفارش طراحی لوگو شروع فعالیت حرفه‌ای یک برند است و آن برند تازه وارد عرصه رقابت تبلیغاتی می شود

با سفارش طراحی لوگو و ثبت آن همراه برند، این لوگو به نام آن شرکت ثبت شده و دیگر رقبا و کلاهبرداران نمی توانند از آن استفاده کنند و تازه از این زمان است که یک کسب و کار شروع به سفارش طراحی و چاپ بقیه ابزارهای تبلیغاتی می نماید.