ایده های تولید و اجرای تبلیغات

کاربرد کاتالوگ

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاتالوگ ها جزء ابزار های تبلیغاتی هستند که کاربردهای بسیار زیادی در یک کسب و کار دارند اما کاتالوگ در وهله اول به عنوان یک ابزار تبلیغاتی معرفی شده و بزرگ‌ترین کاربرد آن را اهداف تبلیغاتی دانسته اند. کاربرد تبلیغاتی کاتالوگ ها به یک یا دو مورد محدود نمی شود. کاربرد های تبلیغاتی کاتالوگ ها بسیار متنوع هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی همین کاربردها بپردازیم.

زمانی که هدف یک شرکت رشد و توسعه کسب و کار است، بازاریابی و استفاده از ابزار بازاریابی و تبلیغات بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی در یک کسب و کار تمامی اهداف و کارهای یک شرکت به فروش و افزایش فروش ختم می‌شود. فروش و افزایش فروش به معنی جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری است. ابزار های تبلیغاتی اولین وظیفه شان این است که مخاطب را به خرید ترغیب کنند و از این واسطه به فروش هرچه بیشتر یک کسب و کار کمک کنند. اولین مرحله از جذب مخاطب و ترغیب آن به خرید آگاهی بخشیدن است. یکی از ابزارهای تبلیغاتی که در آگاهی بخشیدن به مخاطبین کمک زیادی می کند کاتالوگ ها هستند این کاربرد تبلیغاتی کاتالوگ ها را بگذارید با یک مثال بررسی نماییم. گاهی اوقات مشتریان نمی‌دانند که چه محصول و خدماتی می‌خواهند، یا گاهی اطلاعات کمی از محصول یا خدمات مد نظر خود داشته و در رابطه با تنوع محصولات و خدمات اطلاعات کافی ندارند. در این زمان است که مشتری دوست دارد تمامی گزینه‌های ممکن را پیش روی خود ببینند با یکدیگر مقایسه کند و تصمیم بگیرد. به همین دلیل مشاوران تبلیغاتی شرکت تبلیغاتی طرح هرم همواره به صاحبان کسب و کار توصیه می‌کنند که هر شرکتی که محصولات و خدمات برای ارائه دارد از کاتالوگ ها و مزیت هایشان در جذب مشتری استفاده نماید.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ

 

هر چه این کاتالوگ ها، طراحی و چاپ بهتری از لحاظ بصری و محتوایی داشته باشند مصرف کنندگان و مخاطبان بیشتر جذب آن‌ها شده و به بررسی محصولات می پردازند. فرض کنید قرار است محصول یک شرکت را در یک کاتالوگ معرفی شود، کاتالوگ می تواند با چند استراتژی طراحی و چاپ شود یا به طور اختصاصی فقط روی همان محصول تمرکز داشته باشد و شاخ و برگ اضافی در رابطه با دیگر خدمات و محصولات ندهد، در حالت بعدی اگر کالا و خدمات دارای تنوع بود تمام گزینه های موجود را در آن کاتالوگ بررسی نماید یا در صورت دیگر اگر تنها یک محصول و خدمات برای بررسی وجود داشت بقیه فعالیت های شرکت و تبلیغات مربوط به آن ها را بررسی نماید. فرقی نمی کند که کاتالوگ با کدام یک از این استراتژی ها طراحی و چاپ شوند، برای جذب مخاطب  کاتالوگ باید معرفی ساده تر، همراه با عکس و محتوای جامع تر داشته باشد تا انتخاب مشتری راحت تر شود.

 

 

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

طراحی کاتالوگ با اهدافی چون معرفی شرکت، معرفی محصول و یا محصولات شرکت ، معرفی خدمات قابل ارائه به مشتریان انجام می شود. برای معرفی یک محصول طراحی کاتالوگ را معمولاً به این شکل دسته بندی می کنند که با توجه به سلیقه مشتری و کاربرد کاتالوگ قابلیت کاسته شدن و یا افزایش بخش های آن را خواهد داشت:

  • معرفی شرکت و بیان سابقه و تاریخچه ی مختصری از مجموعه
  • اهداف، توانمندی ها و چشم انداز بلند مدت
  • امکانات و تخصص ها
  • معرفی پروژه ها یا محصولات
  • راه های ارتباطی و خدمات تسهیل همکاری
  • معرفی محصول توسط کاتالوگ

البته این تقسیم بندی کاتالوگ برای معرفی خدمات نیز استفاده می شود اما به طور کلی استفاده از کاتالوگ برای معرفی محصولات، جذاب‌تر و مفیدتر به نظر می‌رسد. این نکته نباید صاحبان کسب و کارهای خدماتی را ابزارهای تبلیغاتی چاپی دلسرد کند زیرا کاتالوگ تنها ابزار چاپی معرفی محصولات و خدمات نیستند. در حوزه تبلیغات چاپی، بروشور و تراکت نیز با چنین هدفی تولید می‌شوند، گر چه استفاده از این موارد در جزئیات تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند.

در ابتدا اصلی ترین کاربرد کاتالوگ ها که تبلیغات محصولات و خدمات است را معرفی کردیم و به طور مفصل به بررسی آن پرداختیم. کاربرد بعدی یک کاتالوگ را معرفی برند دانسته اند.

کاتالوگ های تبلیغاتی که به منظور معرفی یک شرکت یا برند طراحی و چاپ می شوند، هدف از طراحی و چاپشان ارتباط بین تولید کننده و مصرف کننده است. کاتالوگ های تبلیغاتی با این هدف می توانند به طور کامل روی اعتماد به برند تمرکز کنند و در نتیجه مخاطبان را به  مشتریان بالقوه تبدیل کنند. این روش به ویژه در مورد کسب و کارهای کوچک و نوظهور که بودجه کمی را برای بازاریابی خود در نظر دارند، مقرون به صرفه است. زیرا اعتماد به برند اولین قدم در فروش به حساب می آید.

شرکت های که در کسب و کار خود در یک سال چند محصول یا خدمات جدید برای ارائه دارند بهتر است قبل از معرفی کالا و خدمات خود و بازاریابی برای آن ها به معرفی و بازاریابی در مورد برند خود بپردازند و با ایجاد حس اعتماد به برند در هزینه های تبلیغاتی خود صرفه جویی نمایند. در این زمان هر بار که این شرکت ها کالا یا خدمات جدیدی ارائه می دهند مشتریان و مخاطبان برند با توجه به اعتمادی که به این برند و کیفیتش دارند به راحتی به خرید پرداخته و پیش از تولید یا ارائه محصول و خدمات درصدی از فروش برای شرکت قابل پیش بینی است.

 

 

همیشه کاتالوگ ها برای کالا و خدمات روتین جامعه استفاده نمی شوند. کاربرد دیگر کاتالوگ ها را در کالاها و خدمات صنعتی دانسته اند. کالا و خدمات صنعتی عظیم و پیچیده هستند و تنها افراد معدودی از یک جامعه مخاطب آن ها هستند. در کسب و کارهای صنعتی کاتالوگ ها بیش از هر کسب و کار دیگری مفید و مؤثر هستند زیرا آن ها یکی از بهترین شیوه هایی هستند که می‌تواند پیچیدگی محصول یا ماشین آلات بزرگ و حتی خدمات و کاربردهای آن را به وضوح به مخاطبین نمایش دهد.

طراحی و چاپ کاتالوگ های صنعتی کمی پیچیده تر از کاتالوگ های تبلیغاتی معمولی است. در زمان طراحی کاتالوگ های صنعتی حتماً باید دقت بیشتری به کار گرفته شود زیرا این کاتالوگ ها علاوه بر این که وظیفه تبلیغاتی خود را باید به درستی انجام دهند باید بتوانند به خوبی و بی هیچ ابهامی یک کالا یا خدمات صنعتی را به مخاطبین یک برند معرفی کنند. همانطور که می دانید کاتالوگ های آنلاین و یا کاتالوگ های دیجیتال با پیشرفت علم و فن آوری رونق زیادی پیدا کرده اند اما در کاتالوگ های صنعتی هنوز هم کاتالوگ چاپی بیش از یک کاتالوگ دیجیتال مورد استقبال قرار می گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای تبلیغاتی بسیار تأثیرگذار کاتالوگ ها را، استفاده در نمایشگاه ها دانسته اند. کاتالوگ های مورد  استفاده در نمایشگاه ها  تنها برای نمایشگاه استفاده نمی شوند، این کاتالوگ ها در سمینار های تخصصی، همایش ها و رخداد های بین المللی نیز کاربرد دارند. نمایشگاه ها با هدف معرفی برندها، محصولات، خدمات و ... دایر می شوند و هدف از حضور در نمایشگاه جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری است.  برای تبدیل بازدیدکنندگان نمایشگاه به مخاطب شرکت و مشتری شدن آن، ابتدا باید بتوانید محصولات و خدمات شرکت خود را به خوبی به آن‌ها معرفی کنید. کاتالوگ ها یکی از ابزارهای تبلیغاتی در جهت سهولت این معرفی هستند. شرایط نمایشگاه ها با شرکت و فروشگاه متفاوت است و افرادی که در نمایشگاه حضور دارند وقت کمتری نسب به افرادی را دارند که در فروشگاه از محصولات دیدن می کنند، به همین منظور کاتالوگ هایی که در نمایشگاه ها استفاده می شوند با کاتالوگ‌های فروشگاهی متفاوت هستند. پس لازم است طراحی و چاپ کاتالوگ‌های نمایشگاهی به شیوه‌ ای هنرمندانه و اصولی باشد.

 

 

در بالا از برخی کاربرد های مختلف کاتالوگ ها صبحت کردیم و بررسی کردیم که کاتالوگ ها خط مقدم تبلیغات حضوری یک محصول یا خدمات برای مخاطبان یک شرکت هستند و گفتیم که کاتالوگ ها تنها ابزار تبلیغاتی چاپی نیستند، در آخر مقاله می خواهیم در رابطه با مزیت کاتالوگ های تبلیغاتی با دیگر ابزار چاپی صحبت کنیم.

کاتالوگ های تبلیغاتی بخش های متنوعی از اطلاعات چاپ شده هستند که در تمامی امور مربوط به تجارت استفاده می شوند از مهم‌ترین مزیت های استفاده از کاتالوگ تبلیغاتی این است که کاملاً بر اساس سلیقه و نیاز صاحبان کسب و کار طراحی و چاپ می گردند در نتیجه سبک کاتالوگ کاملاً با سبک کاری آن شرکت متناسب است.

 

یکی از مزیت های چاپ کاتالوگ تبلیغاتی میزان نگهداری آن است. هنگامی که مشتری بالقوه کاتالوگ تبلیغاتی را در قالب چاپی در دست دارد، در صورتی که قصد ندارند اقدام فوری انجام دهند، امکان آن هست  که کاتالوگ را برای استفاده در آینده نگهداری کند. زیرا که نگهداری کاتالوگ می تواند به عنوان یک شکل ثابت از ارتباط بین دو کانال عمل کند. این مخاطب یا مشتری در زمان خرید نیازی به پرس و جو در مورد محصول یا خدمات ندارد چرا که کلیه اطلاعات لازم برای شناخت و کسب اطلاعات در مورد محصول یا خدمات مورد نظر خود را می تواند در این کاتالوگ ببیند.

این ویژگی‌ها سبب شده است که کاتالوگ ابزاری برای معرفی محصولات و خدمات یک شرکت باشد. این کاتالوگ های تبلیغاتی با  درج جزئیات محصول و خدمات هم در امر تبلیغات و هم در امر معرفی کالا و خدمات بسیار تأثیر گذارند.