ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ سیلک صنعتی

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

اگر بخواهید بر روی وسایل و یا اجسامی که در دست دارید، طرح یا نوشته ای را قرار دهید چه می کنید؟ ساده ترین راه استفاده از برگه یا برچسب است. اما کاغذ به دلیل ساختار خود (آسیب پذیری و غیردائمی بودن)، روش مطلوبی نیست به خصوص زمانی که می خواهید طرح های مشکل و با رنگ های مختلف را برروی سطح مورد نظر قرار دهید.

چاپ سیلک:

استفاده از روش سیلک همراه با وسایل مخصوص آن مانند پارچه، توری، قاب ثابت رنگ، شابلون یا کلیشه، کاردک، غلتک و ... بر روی سطوح پارچه ای، چینی، سرامیک، فلزی، شیشه ای و ... امکانپذیر است. چاپ سیلک در انواع مختلف چاپ معمولی، چاپ با لاک حساس، چاپ ترام، چاپ پلاستی زول و با هدف تبلیغ بر روی خودکار، لیوان، ساعت، سررسید، نایلکس و نایلون، دفتر تلفن، چرم، مقوا، ورقی، آینه، شیشه، کفش، کیف، جعبه شیرینی، جعبه کفش، جعبه های مختلف از جنس کارتن، تابلوهای هنری، تابلوهای صنعتی، تابلوهای اطلاع رسانی، اشیاء تبلیغاتی مثل ساعت و گونی، پارچه و البسه و ... انجام می شود.

چاپ سیلک صنعتی:

چاپ سیلک به دو صورت دستی و صنعتی (نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک) انجام می شود. در حقیقت استفاده از دستگاه های چاپ سیلک موجب شده تا روش چاپ سیلک صنعتی به آن اطلاق شود. به همین دلیل برای انواع چاپ با دقت های مختلف توریها و رنگهای بسیار مختلفی تعریف و برای چاپ روی یک سطح مانند کارتن ساده که احتیاجی به دقت خیلی بالا ندارد از توریها با درجه پایین و به اصطلاح درشت تر استفاده کرد و برای چاپ بر روی یک بطری لوازم بهداشتی که باید مشخصات ریز و با دقت بالا وجود داشته باشد میتوان از توریهای با درجه بالا و به اصلاح ریزتر استفاده کرد. امکان استفاده از رنگهای یووی باعث می گردد تا علاوه بر زود خشک شدن در سیلک اسکرین، شاهد چاپهایی برجسته و دلپذیر تر باشیم.

نمونه ای از چاپ سیلک صنعتی:

 چاپ سیلک یکی از روشهای متداول برای حک کردن تصاویر و نقوش بر روی لباس است و باید در آن نیز از توری با سوراخهای بسیار کوچک استفاده ‏شود. قاب توری درون یک قاب ثابت و تصویر مورد نظر روی این توری چاپ می گردد. بخش‏هایی از تصویر که باید بی رنگ باقی بمانند، بوسیله ماده‏ مسدود کننده همچون موم پوشیده شده و مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می کنند و مرکب تنها از بخش‏هایی مسدود نشده، عبور کرده و تصویر آن بر روی پارچه چاپ می‏شود. گرچه با اتوماتیک شدن چاپ سیلک، در زمان صرفه جویی شده و تعداد بیشتری طرح چاپ می شود اما تسلط بر روش دستی چاپ سیلک و دستگاه چاپ سیلک بسیار ضروری است.