ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ سیلک اتومات

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

ابداع صنعت چاپ سرآغاز تحولی دوران ساز در زندگی بشر بوده است. ایرانیان از نظر تاریخی بسیار دیرتر از دیگر ملل دنیا صاحب صنعت چاپ شدند و حتی سال ها از داشتن چاپخانه محروم بودند. اما پس از مدتی به صنعت چاپ دست یافته  از آن بهره مند شدند.  گونه ای پر کاربرد تر چاپ، چاپ روی فلز است .  فلز هایی مانند قوطی رب، تن ماهی، آب میوه و بسته بندی های فلزی ، نیازمند حکاکی و چاپ المان های مختلف می باشند.

چاپ سیلک اتومات

چاپ سیلک:

قبل از طراحی ، باید تعیین شود که طرح مورد نظر  چگونه باید چاپ شود؟ چاپ در انواع مختلف سیلک، افست، ملخی و لترپرس انجام می شود. چاپ سیلک توسط قطعه ای کوچک و قابل حمل انجام می شود. دستگاه سیلک وسیله ای مکانیکی و دارای توری می باشد. رنگ مورد نظر از توری بر روی سطح مورد نظر اعمال می شود. سطح انتخابی باید دارای نقاط درشت و واضح باشد. چاپ سیلک در انواع معمولی، لاک حساس برجسته آبی، پلاستی زول و ترام می باشد.

 

چگونگی چاپ سیلک:

در ابتدا طرح مورد نظر، طراحی می شود. برای تهیه کلیشه یا شابلون، از طرح پرینت گرفته و آن را به پارافین آغشته می سازیم. ماده ی مخصوص سیلک کاری را روی توری زده و طرح را به توری پرس می کنیم. طرح را روی توری منعکس کرده و خشک می کنیم. شابلونی که تهیه کرده ایم را به دستگاه سیلک می بندیم و کار را (کاغذ، نایلون و...) در زیر دستگاه قرار می دهیم. رنگ را با کاردک روی توری می ریزیم و با کاردک پخش می کنیم. از طناب و خشک کن برای خشک کردن رنگ بهره می گیریم. چاپ سیلک برای چاپ روی سطوح نایلونی، یک بار مصرف، تی شرت، نایلکس و نایلون، تقویم های دیواری، چرم، مقوا، کفش، کیف، جعبه، کارتن، گونی، پارچه و ... استفاده می شود. سادگی این روش چاپ، قیمت تمام شده پایین، مقرون به صرفه بودن از مزایای این نوع چاپ می باشد.

چاپ سیلک اتومات

چاپ سیلک اتومات:

چاپ سیلک اتومات یا سیلک اسکرین اتومات، توسط ماشین آلات و دستگاه های مخصوصی مانند دستگاه چاپ سیلک مدور و مسطح انجام می شود. طریقه ی کار با این دستگاه ها نیازمند مهارت و آشنایی با اصول حرفه ای طراحی و چاپ می باشد. دستگاه های چاپ سیلک اتومات با رقیق کاری رنگ، تنظیم فک های شابلون گیر برای شابلون های با اندازه های دلخواه، چاپ تک ضرب برای مقوا، تنظیم فشار اسکوجی و زاویه چاپ و به طور کلی اتوماتیک کردن کار ها دستی به سرعت و دقت چاپ سیلک را افزایش داده است.