ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ تامپو روی شیشه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

مهر ها، قدیمی ترین نشانه های مرتبط با چاپ هستند که در سرزمین ایران مانند کشور های دیگر رواج داشتند. اکنون نیز از همان روش های پایه ای برای چاپ استفاده می شود. اگر شما قصد داشته باشید تا روی سطوح و وسایل شیشه ای شرکت ، سازمان یا منزل خود طرحی را چاپ کنید، از چه روش چاپی استفاده می کنید؟ چاپ تامپو یکی از روش های چاپ طرح مورد نظر بر روی وسایل مختلف و با مزیت های بیشمار است.

چاپ تامپو روی شیشه

چاپ تامپو:

چاپ سیلک اسکرین، تامپو پرینت و هیت ترانسفر در دسته بندی چاپ های صنعتی قرار می گیرند. چاپ صنعتی به چاپی گفته می شود که بر روی وسایل و ابزار آلاتی که با آن سرو کار داریم، انجام می پذیرد. لازمه ی این چاپ وجود طرح های صنعتی است که بدست طراحان صنعتی انجام شده است. چرا که چاپ تامپو باید در راستای طرح صنعتی انجام شده بر روی محصول اعمال شود. به علاوه چاپ تامپو جزو چاپ های گود می باشد. چاپ گود به این معنی است که سطح چاپی یا کلیشه، به مقداری اندکی تراش داده شده و گود می شود و بعد از آن با عمگرد سیلیکونی رنگ روی کلیشه اعمال می شود. چاپ تامپو امکان حکاکی بر روی قطعات داخلی خودرو، کلید های داخلی خودرو، ادکلن، ظروف نگهداری دارو، جعبه ی ابزارآلات، کنترل تلویزیون، کلید های کیبورد کامپیوتر، تلفن همراه، بطری، اسباب بازی ها و ... را فراهم آورده است.

 

چاپ تامپو روی شیشه

چاپ تامپو روی شیشه:

برای طراحی روی شیشه، طرح را با استفاده از قلم مو یا هر وسیله ی دیگر ، روی سطح شیشه پیاده می کنیم. سپس کاغذ چاپ را روی آن قرار داده و با مالش از پشت کاغذ مرکب را به کاغذ منتقل می کنیم. شفافیت و قابلیت پاک شدن و بار ها مورد استفاده قرار گرفتن، از مزیت ها و نبودن امکان استفاده از فشار پرس در حین چاپ، از محدودیت های شیشه نسبت به سطوح دیگر است. پیش از رنگ گذاری و برای مشخص شدن محدوده ی کار، طرح از پیش آماده یا یک برگ کاغذ به اندازه ی طرح را زیر شیشه قرار داده و به این وسیله اجرای موفق تری خواهیم داشت.

 

در حین طراحی و قبل از چاپ، با پاک کردن قسمت های زائد و با استفاده از ابزار های گوناگون، نور و سایه و بافت های متنوعی به وجود می آید. حال تمامی این مراحل با استفاده از دستگاه های چاپ به صورت سیستم باز و سیستم بسته فراهم بوده و امکان چاپ روی وسیله را با سرعت و دقت بیشتری فراهم ساخته است.

چاپ تامپو روی شیشه