ایده های تولید و اجرای تبلیغات

بهترین روش چاپ بروشور چیست؟

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

بروشورها به عنوان یک بازاریاب شرکت در دستان مخاطب برند هستند و زمانی که مخاطب با آن ها رو به رو می شود مهم‌ترین نکته این است که مخاطب به کمک بروشور به یک مشتری تبدیل شود.

به همین دلیل است که این نوع تبلیغات چاپی یکی از مهم ترین بخش های بازاریابی از گذشته تا کنون است. پس باید دقت شود که طراحی و چاپ بروشورها به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت انجام شود. یکی از ویژگی های بروشور داشتن جلوه های بصری زیبا است تا توجه مخاطب را به خود جلب کند و او را ترغیب نماید که به مطالعه بروشور بپردازد. در عین حال بروشورها باید بیان کننده ویژگی های محصول و خدمت به طور کامل و به دور از هرگونه ابهام باشند. طراحی بروشورهایی حرفه ای معمولاً به دست متخصصان و طراحان حرفه ای و با تجربه سپرده می شود. اما آنچه که به دست مخاطب می رسد طرح چاپ شده است. این کیفیت چاپ و انتخاب درست روش چاپی است که کمک می کند یک بروشور ویژگی های بالا را داشته باشد.

 

به طور کلی برای چاپ دو روش چاپ دیجیتال بروشور  و چاپ افست بروشور پیشنهاد می شود. هر کدام از این روش های چاپ مزایا و معایبی و شرایط مخصوص به خود را دارند. حال می خواهیم بدانیم بهترین روش برای چاپ بروشور ها چه روشی است؟

مهم‌ترین نکته ای که در زمان سفارش بروشور ها در نظر گرفته می شود زمان است. گاهی شرکت ها با موقعیتی اضطراری مواجه می شوند و نیاز به چاپ بروشور در کوتاه ترین زمان را دارند، اگر این زمان بین 5 تا 7 روز کاری باشد چاپ افست گزینه مناسبی است اما اگر فرصت کمتری دارند بهترین گزینه چاپ دیجیتال است. کیفیت چاپ دیجیتال به میزان زیادی به مدل دستگاه چاپ بستگی دارد. هر چه دستگاه جدید تر و به روز تر باشد مسلماً کیفیت چاپ بالاتری خواهد داشت. اما به طور کلی کیفیت چاپ افست از چاپ دیجیتال بیشتر است که در دستگاه های جدید دیجیتال این مشکل حل شده است. چاپ بروشور حرفه ای در کوتاه ترین زمان مزیت بزرگی است.

دومین نکته ای که زمان سفارش بروشور به آن توجه می شود تیراژ و تعداد بروشور است. تعداد بروشور در انتخاب روش چاپ مؤثر است زیرا استفاده از دستگاه ‌های چاپ افست زمانی صرفه اقتصادی دارد که قرار باشد تعداد زیادی بروشور چاپ شود. علت این امر این است که، ابتدا باید یک سری صفحات مخصوص و پلیت برای چاپ طرح بروشور تهیه شود، و به ازای تیراژ بالای بروشور، هزینه چاپ هر عدد بروشور، نسبتاً پایین‌تر از چاپ با روش دیجیتال می شود. روش چاپ دیجیتال، به عنوان یک روش فوری  عمدتاً برای چاپ در تیراژ پایین مقرون به صرفه است. چرا که در این روش، دیگر نیازی به صرف هزینه اولیه برای تهیه صفحات چاپ وجود ندارد.

به طور کلی نکته مهم در انتخاب روش چاپ بروشور بر اساس تیراژ، این است که قیمت چاپ دیجیتال برای یک بروشور چند برابر چاپ افست است و اما زمانی که تعداد سفارش بروشور زیاد باشد.

در مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست برای چاپ بروشور خود چاپخانه و تجهیزاتش نیز نکته ای قابل تأمل هستند. زمانی که قرار است یک چاپخانه برای چاپ بروشور انتخاب شود دستگاه های آن چاپخانه در کیفیت چاپ بسیار تأثیرگذار هستند.

ماشین چاپ افست حداقل ۲۰ سال می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد اما این نکته به نگهداری اصولی و دقیق دستگاه باز می گردد، در تمامی مدت این 20 سال دستگاه چاپ افست می تواند همان کیفیت اولیه را بعد از چند سال حفظ کند و از ارزشی به مراتب بیشتر از روز اول خود برخوردار باشد.

اما در ماشین چاپ دیجیتال قضیه کمی متفاوت تر است. دستگاه چاپ دیجیتال زود مستهلک می شود، هرچه بیشتر از دستگاه استفاده شود دچار مشکلات بیشتری می شود. از طرفی دیگر دستگاه های دیجیتال مطابق با تکنولوژی روز دنیا روز به روز پیشرفته تر می شوند و کیفیت دستگاه های جدید بهتر از دستگاه های قدیمی است. یک چاپخانه چاپ دیجیتال با کیفیت  مجبور است که دستگاه های چاپ را زودتر از آنچه که فکر می کنید تعویض کند چون ظرافت های زیادی با این تکنولوژی همراه است.

 

 

 

این نکات دستگاه ها چه تأثیری در انتخاب روش چاپ دارند؟ لازم به ذکر است که دستگاه های دیجیتال برای تیراژ های بالا چاپی طراحی نشده اند به همین دلیل اکثر چاپخانه در تیراژ های بالا خود تمایلی به استفاده از روش چاپ دیجیتال نخواهند داشت.

در انتخاب روش چاپ، نوع طراحی اهمیت دارد.  چاپ بروشور ها به‌صورت عمومی و اختصاصی انجام می‌گیرد. در چاپ عمومی بروشور، بروشور طراحی شده در یک فرم چاپی از قبل طراحی شده قرار گرفته و چیدمان می شود، چاپ بروشور با کیفیت خوب انجام می شود. از مهم‌ترین مزیت های استفاده از بروشورهای عمومی داشتن خط تا و قالب های عمومی هستند که دارای حداقل خطا در برش و تا هستند. این طرح ها چون از قبل امتحان شده اند خطا ندارند. در چاپ اختصاصی بروشور، بروشور طراحی شده به صورت اختصاصی چاپ شده و از کیفیت خیلی بالایی در رنگ برخوردار هستند. به دلیل بالا بودن کیفیت در چاپ بروشور به صورت اختصاصی و داشتن برش ها و خط تا های منحصر به فرد، قیمت تمام شده چاپ بروشور به مراتب بالاتر می رود.

چاپ افست عمومی بروشور: چاپ افست عمومی بروشور یکی از پر طرفدارترین خدمات مربوط به چاپ بروشور است. شرکت هایی که از لحاظ بودجه مالی دارای محدودیت هستند به آن ها پیشنهاد می شود که از این نوع چاپ استفاده کنند تا هم حداکثر کیفیت را داشته باشند هم حداقل قیمت را هزینه کنند.

چاپ افست اختصاصی: در چاپ افست اختصاصی هم در زمان محدودیت وجود ندارد هم در هزینه، معمولاً هزینه تمام شده چاپ افست اختصاصی در تیراژ بالا از چاپ دیجیتال اختصاصی در تیراژ بالا کمتر خواهد بود، اما هر چاپ با کیفیتی دارای هزینه ای مشخص است و نمی توان کیفیت بالا را درlمحصولی ارزان یافت.

مزایای چاپ افست بروشور

 • می‌توان از انواع متنوعی از کاغذها برای چاپ بروشور  استفاده کرد.
 • امکان چاپ با تیراژ بالا و هزینه پایین بروشور ها  وجود دارد.
 • کیفیت چاپ بروشور در تیراژ زیاد بسیار بالا است.
 • در این روش، علاوه بر سیستم ۴ رنگ (CMYK) می‌توان از رنگ‌های ساخته شده‌ی دیگری مانند پینتون هم استفاده کرد.

 معایب چاپ افست بروشور

 • برای چاپ بروشور با تیراژ پایین مقرون به صرفه نمی‌باشد.
 • به دلیل نیاز به تهیه‌ی زینک و پلیت، عمل چاپ بروشور زمان بر خواهد بود.
 • زمانی که اپراتور اطلاعات بروشور را برای دستگاه چاپ تعریف می‌کند، پس از شروع کار دستگاه، دیگر امکان تغییر اطلاعات وجود نداشته و تا پایان کار، اطلاعات اولیه بروشور به همان صورت چاپ می‌شود.

چاپ دیجیتال عمومی بروشور: چاپ دیجیتال به چاپ فوری معروفی است و شما زمانی که بروشورهای خود را با استفاده از چاپ دیجیتال و طرحی عمومی سفارش می دهید در کوتاه ترین زمان ممکن به بروشور های خود دسترسی پیدا می کنید.

چاپ دیجیتال اختصاصی بروشور: در چاپ دیجیتال اختصاصی بروشور ها حتماً سفارش تیراژ بروشور پایین است که این موضوع علت های مختلفی دارد به عنوان مثال برای گرفتن بازخورد از بروشور، آن را در تعداد پایین سفارش می دهند و یا بروشور تنها قرار است در یک نمایشگاه یا سمینار خاص استفاده شود و یا بروشور قرار است تنها به معرفی یک محصول در تعداد پایین کمک کند.

چاپ دیجیتال بروشورها معمولاً در سایز های متداول A4 یا A5 انجام می شود که بسته به سلیقه مخاطب می تواند متفاوت باشد. همچنین کاغذ بروشورها در چاپ دیجیتال دارای جنس های مختلف از جمله یک روکش براق، با کاغذ گلاسه براق و یا کاغذ گلاسه معمولی و است

 

 

مزایای چاپ دیجیتال بروشور

 • چاپ دیجیتال بروشور یک فرآیند سریع و فوری است.

 • در تیراژ پایین مقرون به صرفه است. هزینه‌ی هر چاپ دیجیتال بروشور ثابت و مشخص می‌باشد و در تعداد بیشتر تفاوتی ایجاد نمی‌شود.
 • امکان تغییر اطلاعات در نسخه‌های مختلف بروشور وجود دارد.
 • کیفیت چاپ بروشور در تیراژ پایین بسیار بالا است.

معایب چاپ دیجیتال

 • توان چاپ کمتری بر روی متریال‌های مختلف دارد.
 • برای چاپ دیجیتال بروشور  از رنگ‌های استاندارد استفاده می‌کنند.
 • برای بروشورهای چاپی بزرگتر و در تیراژ بالا هزینه‌بر است.

و در آخر

آنچه که به عنوان چاپ پایانی در چاپ بروشور ها استفاده می شود چاپ لتر پرس است. چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین شیوه های چاپ ماشینی محسوب می گردد. کاربرد چاپ لترپرس در تولید بروشور ها در مراحل پس از چاپ است. پس از چاپ بروشور، عملیات درج خط تا و برجسته کاری به کمک چاپ لترپرس  انجام می شود به این صورت که بعد از چاپ بروشور و سلفون کشی، بروشور با دستگاه لترپرس خط تا می خورد.