ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ مولتی استایل

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

ما در اطرافمان، به شکل های مختلفی با شکل مواجه می شویم و اغلب ادراکاتمان از طریق اشکال و تصاویر صورت می گیرد. در طبیعت نیز اشکال به صورت هندسی و یا غیر هندسی دیده می شوند. سطوح هندسی سه شکل اساسی مربع، مثلث و دایره را دربر می گیرند. فرآیند چاپ یا کاو یا چاو ، عمل تکثیر تصاویر، نوشته ها، رنگ ها و ... در تعداد مشخصی توسط صفحه ای که واسطه ی چاپ بر زمینه ای از پیش تعیین می شود. شابلون، زینک، کلیشه، باسمه، قالب، پارچه، فلز، شیشه، پلاستیک و... همگی از واسطه های چاپ می باشند.

چاپ مولتی استایل

انواع روش های حکاکی روی فلز:

حکاکی بر روی فلز به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر است. در روش مستقیم، سطح فلز به وسیله ی ابزار های نوک تیز حکاکی می شود و در روش غیر مستقیم، با استفاده از مواد خورنده (اسید) کار حکاکی بر روی فلز انجام می شود. روش مولتی استایل از روش مستقیم پیروی می کند.

 

چاپ مولتی استایل:

چاپ مولتی استایل یکی از روش های چاپ گود – چاپی که سطح مورد نظر گود می شود- است که بر خلاف روش برجسته، مرکب از قسمت های فرورفته ی لوحه بر سطح چاپ شونده منتقل می شود به علاوه از روش های چاپ غیر دستی است که هنرمندان و شرکت های طراحی و چاپ با استفاده از امکانات خاص به خلق آثار می پردازند. قسمت های مورد نظر روی لوح مورد نظر حکاکی شده و قسمت های خارج از طرح، بدون تراش یا حکاکی باقی می مانند. از مرسوم ترین روش های چاپ گود، حکاکی روی فلز است که فلزاتی همچون مس، روی، برنج، آلومینیوم و آهن با قطری حدود   تا  میلیمتر استفاده می شود.

 

ابزار و مواد مورد نیاز برای چاپ مولتی استایل:

بر اساس نوع دستگاه و شیوه ی انتخابی شرکت چاپ و طراحی همه و یا تعدادی از ابزار زیر برای چاپ مولتی استایل، مورد استفاده قرار می گیرد. لوحه ی فلزی از جنس مس، روی یا آلومینیوم در ابعاد بین 15*20 و یا 10*15 سانتی متر با ضخامت 1 تا 2 میلی متر، پرس سیلندی، مرکب افست مخصوص چاپ ورق، مغار مخصوص، سوهان . سمباده ی ریز آهن، کاغذ با بافت نسبتا ریز، کاغذ پوستی، تامپون، شیشه، تینر، نفت، بنزین، پارچه نخی و ... از این دسته وسایل هستند. چاپ مولتی استایل برای اکثر سطوح فلزی در شرکت ها و به منظور امور چاپ و تبلیغات – بر روی وسایل مختلف - صورت می پذیرد.

چاپ مولتی استایل