ایده های تولید و اجرای تبلیغات

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

طراحی و چاپ کاتالوگ یکی از مهم‌ترین روش های  بازاریابی آفلاین است. همانطور که مشخص است برای تولید کاتالوگ دو فاز تعریف می شود. فاز طراحی و فاز چاپ در مرحله طراحی ، هدف از طراحی کاتالوگ و ویژگی های اصلی کاتالوگ مشخص می گردد و بقیه مراحل بر اساس همین مرحله مشخص می شود. کاتالوگ ها با هدف ارتباط بین تولید کننده و مصرف کننده طراحی می شوند. به همین دلیل طراحی کاتالوگ در افزایش فروش شرکت ها و ساختن برند شرکت ها نقشی اساسی دارد. شرکت تبلیغاتی طرح هرم با داشتن تیم مجرب طراحی گرافیک آمادگی دارد تا طراحی و چاپ کاتالوگ های اختصاصی شرکت های تولیدی و خدماتی را در کوتاه ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت به انجام برساند.

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

قیمت طراحی کاتالوگ

البته نوع کاتالوگ نیز در تعیین قیمت طراحی کاتالوگ اثر دارد برخی کاتالوگ ها محصول محور طراحی می گردند، و برخی محتوا محور و برخی دیگر تلفیقی از این دو.

محتوای تصویری خود هزینه جداگانه بر عهده شرکت ها می گذارد. محتوای تصویری علاوه بر زیبایی در آگاه ساختن مخاطب نیز نقش دارد. به همین دلیل باید دارای تصاویر با کیفیت باشد. محتوای تصویری شامل عکس ها، نقاشی و طرح های گرافیکی هستند.

در شرکت هایی که محصولی برای ارائه دارند عکاسی صنعتی از محصولات و فضای تولید خود هزینه و قیمتی مشخص دارد و در شرکت های خدماتی و برخی کاتالوگ ها از نقاشی و طرح های گرافیکی برای محتوای تصویری استفاده می کنند که تعداد محتوای تصویری قیمتی متفاوت دارد.

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

خود گرافیست، میزان مهارت و ابزارهایی که استفاده می کند همگی در تعیین قیمت طراحی کاتالوگ تاثیر گذار هستند. از جمله نرم افزارهای متداول طراحی کاتالوگ Adobe InDesign, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator و یا CorelDraw می باشند که هر کدام از این نرم افزارها برای کاتالوگی خاص استفاده می شود به عنوان مثال برای کاتالوگ های متن محور نرم افزار InDesign مناسب است و برای کاتالوگ های عکس محور Photoshop با افکت های طبیعی‌اش مناسب است.

طراحی جلد کاتالوگ نیز خود هزینه جداگانه دارد.  طراحی جلد کاتالوگ یکی از مهم‌ترین قسمت های تهیه کاتالوگ به حساب می آید استفاده از طرح های عمومی و یا یکی از تصاویر و صفحات داخلی کاتالوگ مسلماً هزینه تمام شده کمتری نسب به یک طرح گرافیکی مجزا دارد. طراحی و چاپ جلد کاتالوگ باید منحصر به فرد و خلاقانه باشد تا نگاه مخاطب را به خود جلب کند زمان طراحی جلد کاتالوگ ها معمولاً از طرح های مدرن و مرتبط با موضوع به همراه تایپوگرافی با رنگ آمیزی غیر متعارف و گرم استفاده می شود.

با طراحی جلد کاتالوگ فاز اول و مرحله طراحی به پایان می رسد و بر اساس نکات بالا قیمت طراحی کاتالوگ مشخص می گردد.

 

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

مرحله بعد چاپ کاتالوگ و تعیین قیمت چاپ کاتالوگ است. مرحله چاپ مانند مرحله طراحی نبوده و تک تک مراحل آن در قیمت چاپ کاتالوگ تاثیر زیاد دارد. مهم‌ترین و اولین بخش از چاپ کاتالوگ که در قیمت چاپ اثر مستقیم دارد انتخاب کاغذ است. کاغذ علاوه بر قیمت در کیفیت کاتالوگ نیز بسیار تاثیر گذار است.

قیمت کاغذ خود به عوامل زیادی بستگی دارد. 1- نوع کاغذ 2- جنس کاغذ 3- ضخامت و گرماژ کاغذ

کاغذ مناسب برای چاپ کاتالوگ

 کاغذ درجه یک که در طراحی و چاپ کاتالوگ استفاده می شود عموماً از جنس پنبه و کتان هستند  که با کیفیت ترین نوع کاغذ شناخته می شوند. در درجه دوم از کاغذ های ساخته شده از چوب برای طراحی و چاپ کاتالوگ استفاده می شود که مسلماً قیمت ارزان تر از درجه یک دارد. و در درجه 3 از کاغذ های ساخته شده از نیشکر استفاده می شود که آن ها نیز قیمت پایین تر دارند. این کاغذ ها نه تنها از لحاظ قیمت بلکه از لحاظ کیفیت نیز با یکدیگر متفاوت بوده و انتخابشان بسته به نوع کاتالوگ و هدف از طراحی و چاپ دارد.

جنس کاغذ نیز در تعیین قیمت چاپ کاتالوگ تاثیر گذار است. برای چاپ کاتالوگ از انواع کاغذ های گلاسه استفاده می شود. کاغذ کرافت نوع دیگری از کاغذ های متداول در چاپ کاتالوگ به حساب می آید. در چاپ کاتالوگ هایی که پر از عکس و تصاویر است پیشنهاد می شود که از کاغذهای کرافت استفاده نشود. این کاغذ ها به رنگ قهوه ای و نسبتاً مقاوم هستند. کیفیت متوسط این کاغذ باعث می شود تا رنگ ها به خوبی در کاتالوگ نمایان نشود و بیشتر برای بروشور های تک رنگ یا دو رنگ مناسب است.

 

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

 

متداول ترین و پر مصرف ترین نوع کاغذ در چاپ کاتالوگ کاغذ گلاسه است. کاغذ گلاسه در واقع کاغذ های لعاب زده ای هستند که در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده به طوری که چاپ به روی آن بسیار خوب و با کیفیت انجام می شود. در ساخت کاتالوگ هایی که به صورت دو رو سفارش داده می شوند معمولاً  از کاغذ گلاسه استفاده می شود. این کاغذ ها به دو صورت مات و براق در بازار یافت می شوند که قیمت یکسان دارند.

گرماژ کاغذ عامل دیگری است که در قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ تاثیر گذار است. گرماژ معیاری است که برای سنجش کیفیت کاغذهای کاتالوگ در نظر گرفته می شود. چون کاغذ متداول در چاپ کاتالوگ ها گلاسه است ادامه مقاله را با کاغذ گلاسه بررسی می کنیم. گرماژ در تعیین قیمت اثر مستقیم دارد هر چقدر گرماژ یک کاغذ کمتر باشد قیمت آن نیز به نسبت کمتر خواهد بود. برای چاپ کاتالوگ هایی که دارای رنگ های بسیار زیاد و متنوعی هستند، حتماً از کاغذهای گلاسه ای که دارای گرماژ بالاتری هستند استفاده کمی کنند.

تعداد صفحات کاتالوگ

عامل بعدی که بعد از انتخاب کاغذ در تعیین قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ تاثیر گذار است تعداد صفحات کاتالوگ است. در کاتالوگ تعداد صفحات با ضریبی از 4 (4-8-12 ) معین می‌گردد و کمترین حالت ممکن در کاتالوگ 8 صفحه می ‌باشد تا قابلیت صحافی داشته باشد.

تعداد صفحات هم در میزان مصرف کاغذ هم در تعیین نوع کاغذ و گرماژ آن تاثیر دارد به طور مثال:

در کاتالوگ‌هایی با تعداد صفحات کمتر از 12 صفحه پیشنهاد می‌شود از گرماژ کاغذ گلاسه 170 یا 200 گرم برای تمام صفحات استفاده شود، در غیر این صورت با استفاده از گرماژ بالا، کاتالوگ شما بسیار خشک و سخت خواهد شد و در اصطلاح ورق خوری بسیار سختی خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود برای چاپ کاتالوگ با تعداد صفحات بالاتر برای جلد از گرماژ کاغذ  گلاسه 300 یا 250  گرم با روکش سلفون مات یا براق و برای صفحات داخلی کاغذ گلاسه 135 یا 150 گرم با صحافی مفتول تخت یا لوپ استفاده کنید. ورق خوری این مدل از کاتالوگ به راحتی انجام می‌شود.

به همین دلیل تعداد صفحات به میزان زیادی در تعیین قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ تاثیر دارد.

خدمات پس از چاپ عامل دیگری هستند که یک به یک هزینه جداگانه دارند. سلفون کشی و یووی انواع مختلفی دارند که هر کدامش قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ را تغییر می دهند به عنوان مثال سلفون کشی به روش چسبی کاتالوگ هزینه پایین تر از دیگر روش ها دارد.

 

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ

 

مرحله آخر که در تعیین قیمت طراحی و جلد کاتالوگ تاثیر دارد صحافی است. به مجموعه تا، ترتیب و قرار دادن فرم‌های تا شده کنار هم، جلد گذاری و در نهایت برش مجلد شده برگه‌های چاپی کاتالوگ “صحافی” گفته می‌شود.  در فرآیند صحافی با توجه به تعداد، نوع کاغذ و نوع چاپ می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. انواع صحافی کاتالوگ شامل صحافی  مفتول تخت، صحافی مفتول لوپ،صحافی چسب گرم، صحافی چسب و دوخت و صحافی پانچ و فنر می‌باشد که هر کدام از این روش ها هم متریال مختلفی را دارد هم قیمت متفاوتی داد. انتخاب نوع صحافی و تعیین قیمت صحافی کاملاً به تعداد صفحات کاتالوگ بستگی دارد.

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ در طرح هرم

طراحی و چاپ کاتالوگ برای شرکت های تجاری هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولاً قیمت چاپ کاتالوگ در طرح هرم بر اساس کیفیت کاغذ چاپ، دستگاه چاپ و مرکب آن تعیین می گردد. با وجود رقبای بسیار زیادی که امروزه در حوزه های مختلف وجود دارد، کاتالوگ حرفه ای و با کیفیت اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با توجه به اینکه شرکت طرح هرم هم دارای واحد طراحی حرفه ای است و هم دارای واحد چاپ است از لحاظ کیفیت و قیمت از رقبای خود پیشی گرفته است.

شرکت تبلیغاتی طرح هرم هر دو واحد طراحی و چاپ را در کنار داشته و کیفیتی بی رقیب و قیمتی استثنایی را برای مشتریان خود به همراه داشته است. علاوه بر کیفیت بالا و قیمت مناسب مدت زمان لازم برای طراحی و چاپ کاتالوگ در طرح هرم به حداقل رسیده است.