ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

برای طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری موارد زیادی را چه در مرحله طراحی و چه در مرحله چاپ باید رعایت کرد. کیفیت نکته ای است که در تک تک مراحل تولید یک کاتالوگ باید رعایت گردد حتی اگر یک مرحله بی کیفیت و با عیب انجام شود بقیه مراحل نیز دچار مشکل شده و کیفیت کاتالوگ نهایی کاهش پیدا می کند. پس برای داشتن یک کاتالوگ با کیفیت باید شرکتی انتخاب شود که بتواند تمامی مراحل طراحی و چاپ را با بالاترین کیفیت انجام رساند. برای سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ خود می توانید در ساعات اداری با کارشناسان مجرب شرکت تبلیغاتی طرح هرم تماس بگیرید.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

البته برای طراحی و چاپ یک کاتالوگ با کیفیت و فوری، زمان نکته کلیدی است که نباید فراموش شود، پس هر کاری که باعث سرعت بخشیدن به فرایند چاپ و تولید می شود را باید انجام داد. برای سرعت بخشیدن به مرحله طراحی می توان از طرح های کاتالوگ آماده شرکت های طراحی و چاپ استفاده نمود. این طرح های عمومی چون قبلا امتحان شده اند در محدودیت های زمانی حداکثر کیفیت را ارائه می دهند. اما با وجود طرح آماده باز هم نیاز است که یک کاتالوگ شخصی سازی شده و اطلاعات برند و محتوای کاتالوگ را جایگذاری کنند.

برای اطلاعات برند و محتوا  فایل لوگو یا نشانه (شامل آرم و لوگو تایپ یا نشانه نوشته فارسی یا انگلیسی - محتوای نوشتاری کاتالوگ (شامل متن و جداول و عکس‌های کاتالوگ با قابلیت چاپ دارد) به شرکت ها طراحی و چاپ کاتالوگ داده شود.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

تصاویر با کیفیت یک نکته بسیار مهم در طراحی و چاپ کاتالوگ هستند زیرا این عکس ها و تصاویر با کیفیت هستند که باعث جذابیت کاتالوگ می شوند. یک تصویر جذاب مشتریان را تشویق می کند که اطلاعات کاتالوگ را مطالعه کنند. به همین منظور استفاده از تصاویر با کیفیت برای صفحات کاتالوگ ضروری است و برای طراحی اولین صفحه ی کاتالوگ (مهم‌ترین صفحه کاتالوگ) حتماً از عکسبا کیفیت استفاده می شود. هر قسمت از کاتالوگ که توضیحی در مورد ویژگی های محصولات می دهد باید دارای تصاویر با کیفیت مربوط به خود باشد. این عکس ها و تصاویر اگر رزولیشن کافی را نداشته باشند در مرحله چاپ حتماً از کیفیتشان  کاسته می شود زیرا در زمان چاپ از کیفیت رنگی تصاویر تغییر کی کند. تصاویر بدون کیفیت و بدون ایده چه بسیار مخاطبانی و مشتریانی را که از شما دور می کند. به همین دلیل برای طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری نیاز به تصاویر با کیفیت بالا (dpi300) نیاز است.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

عکس های صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای که در کاتالوگ با کیفیت استفاده می شود باید دارای ویژگی های زیر باشد:

•             عکاسی به‌صورت تک محصول

•             استفاده از پس زمینه سفید در محصولات

•             هماهنگی عکاس و طراح در رعایت کادربندی

•             قدرتمند نشان دادن محصول

•             چیدمان خلاقانه

•             استفاده مناسب از نور

•             استفاده از دوربین ها ،لنز ها و دستگاه های حرفه ای

•             استفاده درست از تکنیک های عکاسی

•             آشنایی و استفاده از مفاهیم عکاسی کاتالوگ حین عکس برداری مانند کنتراست،هارمونی و...

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

محتوای با کیفیت یکی از اساسی ترین ویژگی های یک کاتالوگ حرفه ای می باشد. باید یک محصول را با  محتوای بهینه و مؤثر در کاتالوگ معرفی کرد. برای داشتن یک محتوای با کیفیت توجه به سادگی متن و فهم کاتالوگ ضروری است. رعایت اصول نگارشی در محتوای کاتالوگ کیفیت کاتالوگ را افزایش می دهد. بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی عموماً در طراحی کاتالوگ با کیفیت تاثیر گذار است. نکته بعدی در داشتن کاتالوگ با کیفیت انتخاب فونت مناسب است. خوانایی و تناسب حروف انتخاب شده می تواند باعث شکست یا موفقیت برقراری ارتباط پیام باشد، در این زمان است که تایپوگرافی یکی از مهمترین نکات کیفیت کاتالوگ می شود. زمانی که صحبت از فونت ها و تایپوگرافی کاتالوگ به میان می آید دو نکته حائز اهمیت می شود یکی نوع فونت و دیگری اندازه و سایز فونت کلمات است.  سایز و نوع فونت علاوه بر خوانایی و کیفیت، زیبایی بصری نیز به همراه دارد.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

در طراحی کاتالوگ با کیفیت اخرین نکته ای که در نظر گرفته می شود تناسب عکس پس زمینه و متن کاتالوگ است. تصاویر کاتالوگ به دو منظور استفاده می گردند. گاهی تصاویر کنار متن قرار می گیرند و گاهی تصاویر به عنوان پس زمینه صفحات استفاده می گردند. عکس پس زمینه نباید به نحوی انتخاب شود که مخاطب نتواند متن را به راحتی مطالعه کند. و یا به صورتی نباشد که متن اصلاً به چشم نیاید و مخاطبان تنها به دیدن تصاویر اکتفا کنند. برای کیفیت بیشتر کاتالوگ‌های تصویر محور که امروزه بیشترین استقبال را در بین مخاطبان دارد، پیشنهاد می‌شود ابعاد کاتالوگ به‌صورت بیاضی یا لنداسکیپ لحاظ شود.

تمامی این نکات در زمان طراحی صفحات کاتالوگ با کیفیت، باعث ایجاد جریان چشم می شود و تعادل و توازن در صفحات کاتالوگ ایجاد می کند .

بعد از مرحله طراحی به مرحله چاپ می رسیم. برای چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری بهترین گزینه چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال در صنعت چاپ به چاپ فوری معروف است. چاپ دیجیتال با کیفیت و فوری کاتالوگ، همان‌طور که از اسمش پیداست طراح کاتالوگ را به صورت دیجیتال در آورده (یعنی عکس ها و متن های کاتالوگ در نرم افزار های مختلف طراحی شده و اصلاح می شوند را با کامپیوتر به داده دیجیتال تبدیل می شود) و با استفاده از اتصال کامپیوتر به پرینتر طرح دیجیتال کاتالوگ را بر روی کاغذ  چاپ می کند.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

علت اینکه چاپ دیجیتال به چاپ فوری معروف است این است که چاپ دیجیتال کاتالوگ به صورت مستقیم انجام می شود، یعنی با حذف واسطه هایی مانند پلیت دستگاه چاپ افست، امکان چاپ اطلاعات متغیر و چاپ حتی یک نسخه از نمونه چاپی به وجود می آید.

در چاپ دیجیتال کاتالوگ با کیفیت و فوری علاوه بر حذف پلیت، کلیشه و دیگر ادوات مکانیکی چاپ افست، استفاده از نیروی انسانی نیز به حداقل می رسد. این جمله به این معنی است که بیشتر فرایند چاپ توسط دستگاه های دیجیتال انجام شده و  دقت دستگاه های چاپ، خطای انسانی را به حداقل می رساند در نتیجه با استفاده از چاپ دیجیتال هم کیفیت کاتالوگ تضمین می شود هم در کوتاه ترین زمان و فوری کاتالوگ حاظر می شود. این اتوماتیک بودن کاربرد ماشین چاپ دیجیتال را آسان کرده نقش مهارت اپراتور را کمرنگ و کمرنگ تر کرده است.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

نقاط قوت استفاده از چاپ دیجیتال در طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری:

•             کیفیت بالای چاپ دیجیتال

•             سرعت بالا و مدیریت زمان

•             امکان چاپ در تیراژ محدود و جهت نمونه گیری

•             چاپ اطلاعات متغیر و امكان خصوصی سازی اطلاعات

•             اقتصادی بودن چاپ دیجیتال برای چاپ کارهای کم تیراژ به علت حذف هزینه های فیلم و پلیت

•             امکان چاپ ابعاد وسیع با ماشین های پرتاب جوهر (Inkjet)

•             کاهش خطا و ریسک چاپ به علت استفاده از دستگاه اتوماتیک و حذف خطای انسانی

•             عرضه سریع و مطمئن

•             حذف مرحله لیتوگرافی

•             سفارشی ساختن چاپ برای فردی خاص

•             امکان ویرایش و تغییر محتوای داده ها و اطلاعات پیش از چاپ

•             صرفه جویی در مواد اولیه

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری به مواد اولیه چاپ، کاغذ، رنگ و ویژگی های طرح باز می گردد. کیفیت بالای چاپ دیجیتال در کنار  سرعت بالای چاپ، قیمت چاپ دیجیتال را نسبت به دیگر چاپ های کمی بیشتر کرده است. اما اگر بخواهیم در چاپ دیجیتال کاتالوگ هزینه های چاپ را کاهش دهیم می توانیم از کاغذ های ارزان قیمت مانند تحریر به جای گلاسه، با گرماژ پایین استفاده کنیم.

از طرفی دیگر دور ریز و زائد در چاپ دیجیتال کاتالوگ به حداقل رسیده است. هزینه چاپ دیجیتال بالاتر از دیگر روش های چاپ است اما چون کلیشه، زینک و پلیت حذف می گردند و هزینه نیروی انسانی به حداقل رسیده است، هزینه تمام شده چاپ دیجیتال در مقایسه با دیگر روش های چاپ در تیراژ کم مقرون و به صرفه می گردد. از دیگر روش های کاهش هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری داشتن طرح سیاه و سفید است. طرح های کاتالوگ های که به صورت سیاه سفید هستند، هزینه چاپ پایین تری نسبت به طرح های رنگی در چاپ دیجیتال  دارند. البته چاپ سیاه و سفید کاتالوگ های تصویر محور کار درستی نیست.  از طرفی دیگر چاپ های دو رو بیش از چاپ تک رو در چاپ دیجیتال کاتالوگ با کیفیت و فوری هزینه بر هستند و هزینه چاپ برگ A3 بیش از برگ A4 می باشد.

 

طراحی و چاپ کاتالوگ با کیفیت و فوری

 

برای داشتن یک کاتالوگ با کیفیت بالا، فوری و با هزینه مناسب، مشاوران تبلیغاتی پیشنهاد می کنند ابتدا پروژه و هدف از چاپ و تعداد آن را تعیین کنید و سپس بر اساس آن ها نوع چاپ، نوع کاغذ تعداد رنگ و ... را مشخص کرده و هزینه چاپ را براورد می کنند. گاهی شرکت ها به کاتالوگ در تیراژ پایین نیاز دارند در آن صورت هم کیفیت هم زمان و هم هزینه در بهترین حالت خود قرار می گیرند. اما گاهی نیز تیراژ کاتالوگ بالا است در این صورت باید دید چقدر زمان نیاز است تا با یک طراحی فوری کاتالوگ با کمک چاپ افست به کاتالوگی با کیفیت و فوری با هزینه مناسب رسید.