ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

شرکت های طراحی و چاپ مانند طرح هرم برای ابزار های تبلیغاتی دو نوع سفارش در نظر می گیرند. در کاتالوگ ها نیز طراحی و چاپ به دو صورت عمومی و اختصاصی سفارش داده می شود. مشاوران تبلیغاتی پیشنهاد می کنند که پیش از سفارش کاتالوگ ارزان و فوری، نیاز خود را برای سفارش کاتالوگ بررسی کنید و ببنید به چه نوع کاتالوگی با چه تیراژی و با چه تعداد صفحه ای نیاز دارید، بودجه خود را مشخص کنید و حالا با مشاوران تبلیغاتی نیز مشورت کرده و ثبت سفارش کنید.

طراحی و چاپ کاتالوگ های ارزان قیمت و فوری به عوامل زیادی بستگی دارد:

اولین مرحله از طراحی و چاپ کاتالوگ، طراحی است. برای اینکه تمامی مراحل طراحی سرعت بخشیده شود از طرح های عمومی و طرح های آماده شرکت ها استفاده می شود. در زمان طراحی کاتالوگ عمومی حتماً نام برند، لوگوی شرکت و راه های ارتباطی را بر روی صفحات کاتالوگ درج می کنند و محتوای متنی و تصویری با بهترین شکل در دیزاین موجود جای گزاری می کنند. برای سرعت بخشیدن به این مرحله از عکس به جای طرح های گرافیکی استفاده می شود. مرحله بعدی جلد کاتالوگ است. برای سرعت بخشیدن به این قسمت و صرفه جویی در هزینه ها از عکس های داخل کاتالوگ و یا یک صفحه از کاتالوگ به عنوان جلد استفاده می شود.

 

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

 

مرحله بعد مرحله چاپ است که انتخاب متریال و روش های چاپ در این مرحله می تواند هم چاپ کاتالوگ را سرعت ببخشد هم می تواند در هزینه ها بسیار تأثیر گذار باشد.

برای اینکه چاپ کاتالوگ هم با سرعت شود هم ارزان قیمت تر ابتدا باید تیراژ و تعداد صفحات کاتالوگ مشخص گردد. در کاتالوگ هایی که تیراژ پایین دارند چاپ دیجیتال بهترین گزینه است. چاپ دیجیتال کاتالوگ ها به کمک دستگاه های پرینت دیجیتال انجام می شود. چاپ دیجیتال به صورت مستقیم انجام می شود، یعنی با حذف واسطه هایی مانند پلیت دستگاه چاپ افست، امکان چاپ اطلاعات متغیر و چاپ حتی یک نسخه از نمونه چاپی وجود دارد. چون در چاپ دیجیتال واسطه و آماده سازی آن ها هم حذف می شود به سرعت می توان به کاتالوگ مورد نظر دست یافت.

هزینه چاپ دیجیتال کاتالوگ  به مواد اولیه چاپ، کاغذ، رنگ و ویژگی های طرح باز می گردد. کیفیت بالای چاپ دیجیتال کاتالوگ در کنار  سرعت بالای چاپ، قیمت چاپ دیجیتال را نسبت به دیگر روش های چاپ کاتالوگ کمی بیشتر کرده است. اما اگر بخواهیم در چاپ دیجیتال هزینه های چاپ را کاهش دهیم می توانیم از کاغذ های ارزان قیمت مانند تحریر به جای گلاسه، با گرماژ پایین استفاده کنیم. از طرفی دیگر دور ریز و زائد در چاپ دیجیتال کاتالوگ به حداقل رسیده است که این خود به نوعی در صرفه جویی هزینه ها کمک می کند.  

 

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

 

اما به طور کلی (نه فقط در کاتالوگ ها) هزینه چاپ دیجیتال بالاتر از دیگر روش های چاپ است پس چه طور می شود که گاهی با کمک چاپ دیجیتال، چاپ کاتالوگ ارزان و فوری انجام می شود؟ چون کلیشه، زینک و پلیت در چاپ دیجیتال حذف می گردند و هزینه نیروی انسانی به حداقل رسیده می رسند، هزینه تمام شده چاپ دیجیتال کاتالوگ در مقایسه با دیگر روش ها در تیراژ کم، مقرون و به صرفه می گردد. البته برای کاهش هزینه ها طرح هایی که به صورت سیاه سفید هستند، هزینه چاپ پایین تری نسبت به طرح های رنگی در چاپ دیجیتال کاتالوگ دارند. از طرفی دیگر چاپ های دو رو بیش از چاپ تک رو در چاپ دیجیتال  کاتالوگ هزینه بر هستند و هزینه چاپ برگ A3 بیش از برگ A4 می باشد. این ها نکاتی است که با رعایت آن می توان در تیراژ پایین چاپ کاتالوگ ارزان و فوری داشت.

در بالا گفتیم که برای داشتن چاپ کاتالوگ ارزان و فوری در تیراژ پایین می توانید نکاتی را در نظر گرفت. اما اگر تعداد تیراژ و چاپ کاتالوگ بالا بود چه کنیم؟

هدف از این مقاله بررسی چاپ کاتالوگ ارزان و فوری است. چاپ دیجیتال به چاپ فوری معروف است اما چون جوهر و مواد مصرفی در این روش از چاپ گران هستند در تیراژ بالای کاتالوگ، به چاپ کاتالوگ فوری می رسیم اما ارزان قیمت نه.

 

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

 

در کاتالوگ هایی که تیراژ بالای 1000 عدد دارند چاپ افست پیشنهاد می شود. در چاپ افست، مرحله آماده سازی پیش از مرحله چاپ انجام می شود. در مرحله آماده سازی کلیشه ها و پلیت های چاپ که اساس چاپ افست هستند آماده می شوند. این مرحله مسلماً هزینه دارد اما در تعداد بالا آماده سازی این مرحله هزینه ای کمتر از جوهر و مواد اولیه چاپ دیجیتال را دارد. این مرحله آماده سازی در چاپ افست زمان بر است و یک چاپ افست کاتالوگ بین 5 تا 7 روز زمان می برد. با این تفاسیر داشتن یک کاتالوگ ارزان و فوری امکان پذیر نیست زیرا با چاپ افست شما می توانید یک کاتالوگ ارزان قیمت داشته باشید اما فوری نیست.

در این زمان چه کاری باید انجام داد؟ در این زمان مشاوران تبلیغاتی پیشنهاد می دهند که اولویت های خود را مشخص نماید. آیا پول اولویت بیشتر دارد یا زمان برای شما پر اهمیت تر است. اگر زمان اولویت داشت می توانید با استفاده از چاپ دیجیتال در کوتاه ترین زمان چاپ کاتالوگ فوری داشته باشید. اما اگر در بودجه خود دچار محدودیت هستید به شما پیشنهاد می شود چاپ افست در مدت زمان طولانی تر را انتخاب کنید که در این صورت به چاپ کاتالوگ ارزان دست پیدا می کنید.

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

برای کاهش در هزینه چاپ و افزایش سرعت چاپ کاتالوگ به شما پیشنهاد می کنیم که از تعداد رنگ خود در طراحی و چاپ کاتالوگ کاهش دهید و چاپ کاتالوگی ارزان و فوری اما ساده تر داشته باشید. البته این کار در بین تمام تولید کنندگان کاتالوگ رایج است در زمان سفارش کاتالوگ ها کارفرماها معمولاً صفحات داخلی را تک رنگ چاپ می کنند تا کاتالوگ را ارزان قیمت تر تولید کنند. البته این موضوع در کاتالوگ های محتوا محور بیشتر رواج دارد. زیرا در کاتالوگ های تصویر محور عکس های سیاه و سفید جزئیات زیادی را نمایش نداده و به دلیل حذف رنگ ها جذابیتشان برای مخاطب کاهش پیدا می کند.

در زمان تولید کاتالوگ  ارزان و فوری در انتخاب کاغذ، انتخاب جلد، خدمات پس از چاپ می توان تغییراتی ایجاد کرد و سررسیدی ارزان قیمت داشت. کاغذی که برای چاپ کاتالوگ ارزان و فوری به کار می رود، کاغذ گلاسه در گرماژ پایین و حتی تحریر است. می توان از کاغذ با گرماژ پایین اما با کیفیت استفاده کرد تا در هزینه های چاپ کاتالوگ را کاهش داد.

انتخاب نوع صحافی کاتالوگ نیز به نوعی می توان چاپ کاتالوگ را ارزان و فوری انجام دهد. انواع صحافی کاتالوگ شامل صحافی  مفتول تخت، صحافی مفتول لوپ، صحافی چسب گرم، صحافی چسب و دوخت و صحافی پانچ و فنر می ‌باشد. انتخاب نوع صحافی کاملاً به تعداد صفحات کاتالوگ بستگی دارد.

 

چاپ کاتالوگ ارزان و فوری

 

در کاتالوگ‌های با تعداد صفحات کمتر از 50 صفحه، صحافی منگنه پیشنهاد می شود که  در دو نوع منگنه تخت و منگنه لوپ ارائه می ‌شود. صحافی منگنه در این تعداد صفحه ارزان ترین و پر سرعت ترین نوع صحافی به حساب می آید. این دو نوع منگنه به جز شکل ظاهری، در مراحل کار و تعداد صفحات با هم تفاوتی ندارند. در صورتی که بازه مصرف کاتالوگ‌ها کمتر از 6 ماه باشد، پیشنهاد می‌کنیم از صحافی منگنه مفتول تخت استفاده کنید، و در صورت بازه مصرف بیشتر از 6 ماه، به دلیل قابلیت بایگانی داخل زونکن پیشنهاد می‌کنیم از صحافی منگنه مفتول لوپ استفاده کنید. در چاپ کاتالوگ با صحافی منگنه لوپ حالت برجسته ای در پشت کاتالوگ ایجاد می شود که در منگنه ساده، این برجستگی وجود ندارد. در این مرحله با استفاده از دستگاه منگنه‌کُن صفحات کاتالوگ به یکدیگر وصل می شود. در مرحله آخر کاتالوگ برش خورده و آماده ارائه می شود.  در مورد صحافی کاتالوگ دقت کنید که منگنه کاتالوگ حتماً وسط کار باشد در غیر این صورت قسمتی از صفحه سمت چپ وارد صفحه راست می شود یا بر عکس این اتفاق می افتد برای همین بهتر است در مورد صحافی سخت گیر باشید.

در تعداد صفحات بالاتر از 45 صفحه، صحافی چسب گرم کاتالوگ را پیشنهاد می‌کنیم و در صورت اینکه تعداد صفحات بالاتر از 100 صفحه بود، صحافی چسب گرم و دوخت به دلیل استحکام بیشتر مناسب می‌باشد. در این صحافی کاغذ ها پس از تا شدن کنار هم قرار گرفته (ترتیب)، سپس با لایه نازکی از چسب جامد پلی وینیل استات؛ که داخل مخزن دستگاه حرارت دیده و به صورت مایع در می‌آید؛ به جلد می‌چسبد. به این روش صحافی حرارتی نیز می‌گویند.

به طور کلی اصول اولیه صحافی با چسب گرم با چسب سرد یکسان است اما فرایند کاری این دو صحافی متفاوت است. در این نوع صحافی از چسب پلی اورتان(PUR) که بسیار قدرتمند است استفاده می‌شود. صحافی چسب سرد کیفیت و استحکام بالایی دارد، سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب گرم بوده و بدون ایجاد هرگونه مشکلی می‌تواند به ‌راحتی با انواع مرکب و روکش به کار برود.  زمان صحافی کاتالوگ با چسب سرد بیش از صحافی با چسب گرم است ولی استحکام ایجاد شده با چسب سرد بیشتر است. به همین دلیل به طور کلی چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب سرد نسبت به دیگر روش های چاپی از کیفیت بالایی برخوردار است. همانطور که بررسی کردیم برخی از این روش های صحافی هم زمان بر هستند هم هزینه هایی بیشتری دارند که بسته به شرایط و اولویت ها باید یک روش را برگزید.

تمامی این مدل های صحافی در چاپ کاتالوگ هم هزینه بر هستند و هم زمان بر. اما اگر صحافی یک کاتالوگ به خاطر افزایش سرعت چاپ و کاهش هزینه ها به درستی انجام نشود تمامی صفحات کاتالوگ از هم جدا شده و چاپ کاتالوگ ارزان و فوری نتیجه عکس را به برای یک برند به همراه خواهد داشت.