ایده های تولید و اجرای تبلیغات

تعرفه چاپ کاتالوگ

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

برای تعیین میزان دقیق تعرفه چاپ کاتالوگ عوامل مختلفی باید مد نظر قرار گیرد،  به طور کلی ابزارهای چاپی (چه تبلیغاتی و چه غیر تبلیغاتی) دارای دو فاز تولید هستند. یک فاز طراحی که توسط طراحان حرفه ای و با استفاده از نرم افزار های روز دنیا انجام می شود و فاز دوم مرحله چاپ و صحافی کاتالوگ که در چاپخانه ها انجام می شود. مرحله طراحی مسلماً بیشتر از مرحله چاپ می تواند تعرفه مشخص داشته باشد زیرا این بخش دارای فاکتورهای مشخصی که می توان به راحتی قیمت آن را تخمین زد. اما مرحله دوم و فاز چاپ. این مرحله دارای موارد متغیر زیادی است که هر کدام از آن‌ها در تعرفه چاپ کاتالوگ و کیفیت نهایی کاتالوگ تأثیر گذار است. در این مقاله قصد داریم این فاکتور ها را بررسی کرده و نحوه محاسبه تعرفه چاپ کاتالوگ را مشخص نماییم.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

نحوه محاسبه قیمت چاپ کاتالوگ

کاتالوگ ها خود کتابچه هایی هستند که با استفاده از آن‌ها مخاطب کاتالوگ می تواند محصولات یک شرکت را از لحاظ کیفیت، ویژگی های فنی، قیمت و ... بررسی نمایند.  کیفیت و قیمت چاپ کاتالوگ برای شرکت های تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. معمولاً قیمت چاپ کاتالوگ به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از این عوامل قیمت و کیفیت کاغذ چاپ، دستگاه چاپ و مرکب آن هستند. هر چقدر که کیفیت چاپ کاتالوگ بالا باشد در جذب مخاطبان بیشتر تأثیر می گذارد. با وجود رقبای بسیار زیادی که امروزه در حوزه های مختلف وجود دارد، کاتالوگ حرفه ای اهمیت زیادی پیدا کرده است. چاپ کاتالوگ حرفه ای بستگی به طراحی آن دارد و هرچقدر که طراحی بهتر باشد کیفیت چاپ آن نیز بالا می رود. اگر یک کاتالوگ به صورت حرفه ای چاپ شود، مشتریان بهتر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و در نتیجه آن محصول و برند را بهتر دنبال می کنند. در واقع یک چاپ خوب است که طرح حرفه ای یک کاتالوگ را به زیبایی نشان می دهد. چه بسیار طرح هایی که در زمان چاپ از بین رفته و از کیفیتشان کاسته شده است. مدت زمان چاپ کاتالوگ جزء مواردی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. زمان چاپ کاتالوگ وابسته به تعداد فرم های آن است.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

 

اولین موردی که در بالا برای تعیین تعرفه چاپ کاتالوگ مطرح شد قیمت و کیفیت کاغذ است.  شرکت های چاپ عمدتاً با استفاده از تکنیک های مختلفی که در چاپ کاتالوگ حرفه ای استفاده می کنند، سعی در جلب رضایت مشتریان خود دارند. این شرکت ها برای چاپ از انواع کاغذ بسته به نوع کاتالوگ و هدف آن استفاده می کنند. پس اولین عامل در تعیین قیمت کاغذ، جنس کاغذ است. شرکت های طراحی و چاپ کاتالوگ برای چاپ کاتالوگ از کاغذهای بسیار با کیفیت که عموماً از جنس پنبه و کتان هستند استفاده می کنند. البته بسته به نوع سفارش دریافتی و هزینه ای که شرکت می‌خواهد صرف کند از کاغذهای درجه دو ( ساخته شده از چوب ) و یا درجه سه (ساخته شده از نیشکر) نیز استفاده می کنند. هر یک از این کاغذها با توجه به قیمت های متفاوتی که دارند مقاومت و کیفیت متفاوتی نیز دارا هستند. در واقع شاید بتوان گفت که نیمی از هزینه چاپ مربوط به همین کاغذی است که استفاده می شود. هرچه جنس کاغذ بهتر باشد و مقاومتش بالا تر باشد کیفیت چاپ بالا تر می رود و مسلماً قیمت بالاتری دارد. از دیگر عواملی که در تعیین قیمت کاغذ کاتالوگ تأثیر گذار است ضخامت کاغذ است. ضخامت کاغذ مورد استفاده در چاپ کاتالوگ ها، بسته به نوع کاتالوگ متفاوت است. این ضخامت بر حسب میکرون یا میکرومتر تعریف می شود. ضخامت بالای کاغذهای مورد استفاده در چاپ کاتالوگ به دلیل مواد مصرفی آن است؛ هر چه تراکم مواد بیشتر باشد کاغذ ضخیم تر می شود. کاغذهایی که در چاپ کاتالوگ های رنگی استفاده می شوند باید با کیفیت بسیار بالایی به چاپ می رسند.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

 

یکی از انواع کاغذهایی که در چاپ کاتالوگ استفاده می شود (art paper) ها هستند. این نوع از کاغذها عموماً برای مجلات بسیار با کیفیت مناسب هستند البته برای شرکت هایی که نیاز به چاپ کاتالوگ با کیفیت فوق العاده بالا دارند نیز از این کاغذ استفاده می کنند. این کاغذ جزء گران ترین کاغذ های چاپ کاتالوگ به حساب می آید.

در چاپ کاتالوگ هایی که پر از عکس و تصاویر است پیشنهاد می شود که از کاغذهای کرافت استفاده شود. این کاغذ ها به رنگ قهوه ای و نسبتاً مقاوم هستند. کیفیت بالای این کاغذ باعث می شود تا رنگ ها به خوبی در کاتالوگ نمایان شود.

در ساخت کاتالوگ هایی که به صورت دو رو سفارش داده می شوند معمولاً  از کاغذ گلاسه استفاده می شود. گرماژ معیاری است که برای سنجش کیفیت کاغذهای گلاسه در نظر گرفته شده است. این نوع کاغذ در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده به طوری که چاپ به روی آن بسیار خوب و با کیفیت انجام می شود. کاغذ گلاسه بیشتر اوقات برای پوستر، کاتالوگ ، بروشور و کار های نفیس رنگی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید کاتالوگی چاپ کنید که دارای رنگ های بسیار زیاد و متنوعی است، حتماً باید از کاغذهای گلاسه ای که دارای گرماژ بالاتری هستند استفاده کنید، این کاغذ، کیفیت بسیار بالای کاتالوگ شما را تضمین خواهد کرد. هر چقدر گرماژ یک کاغذ کمتر باشد قیمت آن نیز به نسبت کمتر خواهد بود. در واقع یکی از پر کاربردترین کاغذ ها که برای چاپ کاتالوگ استفاده می شوند، کاغذ های گلاسه با گرماژهای متفاوت و قیمت های متفاوت هستند. این کاغذ ها به دو صورت مات و براق در بازار یافت می شوند که در گرماژهای یکسان تفاوت قیمتی با یکدیگر ندارد. این نوع کاغذ و مقوا گلاسه در گرماژهای مختلف وجود دارد و دارای سطحی صاف و صیقلی است و برای چاپ های رنگی و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به کاغذ و مقوا دیگر کمی سنگین تر می باشد.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

 

عامل بعدی در تعیین تعرفه چاپ کاتالوگ که وابسته به قیمت کاغذ است، تعداد صفحات کاتالوگ است. در کاتالوگ تعداد صفحات با ضریبی از 4 (4-8-12 ) معین می‌گردد و کمترین حالت ممکن در کاتالوگ 8 صفحه می‌باشد تا قابلیت صحافی داشته باشد.

در کاتالوگ‌هایی با تعداد صفحات کمتر از 12 صفحه پیشنهاد می‌شود از گرماژ کاغذ گلاسه 170 یا 200 گرم برای تمام صفحات استفاده شود، در غیر این صورت با استفاده از گرماژ بالا، کاتالوگ شما بسیار خشک و سخت خواهد شد و در اصطلاح ورق خوری بسیار سختی خواهد داشت. پیشنهاد می‌شود برای چاپ کاتالوگ با تعداد صفحات بالاتر برای جلد از گرماژ کاغذ  گلاسه 300 یا 250  گرم با روکش سلفون مات یا براق و برای صفحات داخلی کاغذ گلاسه 135 یا 150 گرم با صحافی مفتول تخت یا لوپ استفاده شود. ورق خوری این مدل از کاتالوگ به راحتی انجام می‌شود. هر کدام از این جلد ها و صحافی که مطرح شدند همگی دارای هزینه های متفاوت و کیفیت های مختلف هستند.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

 

عامل بعدی که در تعیین تعرفه کاتالوگ تأثیر دارد انتخاب نوع چاپ است. معمولاً چاپ کاتالوگ به دو طریق چاپ دیجیتال و چاپ افست صورت می گیرد. که در هر کدام از این روش های چاپ مزایا و معایبی نهفته است و هر کدام بسته به شرایط هزینه و قیمتی متفاوت خواهند داشت. معمولاً هنگامی که تیراژ کاتالوگ بالاتر از هزار عدد باشد، برای چاپ آن از روش افست استفاده می کنند. چاپ افست کاتالوگ حدود ۵ تا ۷ روز زمان می برد، زمانی که تعداد کاتالوگ کم باشد یا چاپ آن فوری باشد از روش چاپ کاتالوگ دیجیتال استفاده می کنند.

چاپ کاتالوگ افست هم به شکل اختصاصی و هم عمومی صورت می گیرد که هزینه های مختلفی را به همراه دارد. کاتالوگ های تک برگی را می توان با کاتالوگ افست عمومی نیز چاپ کرد که برای کارفرمایان ارزان تر تمام می شود. البته نوع اختصاصی چاپ افست کاتالوگ به دلیل کیفیت بالایی که دارد بیشتر مورد توجه شرکت های بزرگ خواهان کاتالوگ قرار می گیرد. عاملی که در زمان چاپ افست در تعرفه چاپ کاتالوگ تأثیر دارد تعداد تیراژ کاتالوگ است. در چاپ افست به دلیل اینکه دور ماشین چاپ 5000 عدد می‌باشد، تعداد مورد نیاز مشتری هرچه به این عدد نزدیک‌تر باشد قیمت هر عدد کاتالوگ ارزان‌تر خواهد بود، چون هزینه ثابت یک دور ماشین چاپ را با هر تیراژی پرداخت می‌کنند.

 

تعرفه چاپ کاتالوگ

 

روش دیگر چاپ کاتالوگ دیجیتال است. برای انجام این نوع از چاپ از پرینترهایی تحت عنوان پرینترهای لیزری استفاده می شود. که زمان کمتری را نسبت به دیگر چاپ ها به خود اختصاص می دهد. کارشناسان تبلیغات برای چاپ کاتالوگ ها در تعداد کم و با زمان فوری، چاپ دیجیتال پیشنهاد می کنند زیرا در تعداد و تیراژ پایین چاپ افست از چاپ دیجیتال گران تر تمام می شود.

از دیگر عواملی که در تعیین تعرفه چاپ کاتالوگ تأثیر گذار است خدمات پس از چاپ و صحافی کاتالوگ است که این موارد هر کدام قیمت جداگانه دارند و در کیفیت نهایی کاتالوگ تأثیر گذارند.

اما آنچه که به عنوان عامل اصلی در تعیین تعرفه کاتالوگ در نظر گرفته می شود 1- انتخاب نوع کاغذ، گرماژ کاغذ و کیفیت کاغذ کاتالوگ است 2- انتخاب نوع روش چاپی و تعداد سفارش کاتالوگ هنگام چاپ است. این دو عوامل در بسیاری از موارد هزینه عمده چاپ کاتالوگ را مشخص می کنند و بقیه مراحل، تعیین تعرفه چاپ کاتالوگ را به صورت چشم گیر جا به جا نمی کند.