ایده های تولید و اجرای تبلیغات

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

به طور کلی مرحله چاپ در هر یک از ابزار های تبلیغاتی اهمیت بالایی دارد زیرا این مرحله چاپ است که ابزار تبلیغاتی را به صورت فیزیکی و بصری در اختیار مشتری قرار می دهد. کیفیت چاپ و صحافی و کیفیت خدمات پس از چاپ می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب نماید. در مورد کاتالوگ ها نیز این قضیه صادق است. هر چقدر که کیفیت چاپ کاتالوگ ها بیشتر باشد بر روی جذب مخاطب از این طریق تأثیر بیشتر می گذارد.

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

با وجود رقبای بسیار زیادی که امروزه در حوزه های مختلف وجود دارد، کاتالوگ حرفه ای اهمیت زیادی پیدا کرده است. شرکت تبلیغاتی طرح هرم  بر این باور است که که اگر یک کاتالوگ به صورت حرفه ای چاپ شود، مشتریان بهتر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و در نتیجه آن محصول و برند را بهتر دنبال می کنند. مسلماً هر مشتری در مواجه با یک محصول و برند سؤالاتی در ذهن دارد که با بررسی کاتالوگ به آن پاسخ داده می شود، هر چه که یک کاتالوگ بهتر به این سؤالات پاسخ دهد مشتری بیشتر به برند اطمینان پیدا می کند. این موضوع مستلزم این است که مشتریان از خواندن کاتالوگ خسته نشوند، کاتالوگ برایشان کسل کننده نباشد و بهتر بتوانند آن را بررسی کنند. در واقع یک چاپ خوب است که طرح حرفه ای یک کاتالوگ را به زیبایی نشان می دهد. چه بسیار طرح هایی که در زمان چاپ از بین رفته و از کیفیتشان کاسته شده است. چاپ کاتالوگ حرفه ای بستگی به طراحی آن دارد و هرچقدر که طراحی بهتر باشد کیفیت چاپ آن نیز بالا می رود. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست؟

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ به معنی داشتن بیشترین میزان کیفیت چاپ کاتالوگ و داشتن مناسب ترین قیمت است. حال باید روش های مختلف چاپ کاتالوگ را بررسی کنیم و بینیم کدام روش بیشترین کیفیت و حداقل قیمت را برای مشتریان به همراه دارد.

قبلاً توضیح دادیم که کیفیت چاپ به میزان زیادی به مرحله طراحی باز می گردد. برای اینکه فایل طراحی کاتالوگ حداکثر کیفیت را در مرحله چاپ داشته باشد نکاتی وجود دارد که حتماً باید رعایت شوند. این نکات ارتباطی با نوع و روش نداشته و در همه روش های چاپ کاتالوگ باید رعایت گردند. این نکات شامل موارد زیر است :  

۱- فایل طراحی کاتالوگ باید به صورت سی ام وای کی(cmyk)  شده به چاپ خانه ارسال گردد.

۲-  درطراحی کاتالوگ نیم سانت از هر طرف باید خط احتیاط برش رعایت شده باشد.

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

۳- تعداد صفحه های کاتالوگ باید به صورت ضریبی از 4 طراحی شده باشد یعنی کاتالوگ مثلاً ۴ صفحه، ۸ صفحه، ۱۲ صفحه داشته باشد.

۴-  عکس های داخل کاتالوگ باید به صورت فایل با فرمت عکس بالا (dpi300) ارائه شده باشد تا کیفیت عکس هنگام چاپ کاتالوگ پایین نیاید.

حال که فایل طراحی کاتالوگ آماده چاپ است به سراغ انتخاب بهترین روش چاپ کاتالوگ می رویم.

انواع چاپ کاتالوگ

معمولاً چاپ کاتالوگ ها به دو طریق چاپ دیجیتال کاتالوگ و چاپ افست کاتالوگ سفارش داده می شود. در هر کدام از این روش های چاپ مزایا و معایبی دارند که این مزایا و معایب بهترین روش چاپ کاتالوگ را به ما نشان می دهند. بگذارید بیشتر راجع به این روش های چاپ صحبت کنیم و با مزایا و معایب آن ها بیشتر آشنا شویم.

 

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

چاپ افست کاتالوگ

افست نوعی روش چاپ کاتالوگ است که برای چاپ آن مدل رنگ CMYK به کار برده می شود. در این مدل هر رنگی که روی کاغذ چاپ می شود به صورت جداگانه بوده و میزان وضوح کاتالوگ بالا خواهد بود. چون در ماشین چاپ آب وجود ندارد و از مرکب مرغوب افست ضد آب استفاده می شود، در این مدل چاپ کاتالوگ، جلا و شفافیت زیادی وجود دارد. چون از کنترل های کامپیوتری در مدل چاپ کاتالوگ افست استفاده می شود رنگ ها خیلی زود روی کاتالوگ منعکس می گردد و نیازی به کنترل کردن برای به هم خوردن رنگ ها نخواهد بود. چاپ کاتالوگ افست هم به شکل اختصاصی و هم عمومی صورت می گیرد. کاتالوگ های تک برگی را می توان با کاتالوگ افست عمومی نیز چاپ کرد. البته نوع اختصاصی چاپ افست کاتالوگ به دلیل کیفیت بالایی که دارد بیشتر مورد توجه شرکت های بزرگ خواهان کاتالوگ قرار می گیرد. در چاپ افست به دلیل اینکه دور ماشین چاپ 5000 عدد می‌ باشد، تعداد مورد نیاز مشتری هرچه به این عدد نزدیک‌تر باشد قیمت هر عدد ارزان‌تر خواهد بود، چون هزینه ثابت یک دور ماشین چاپ را با هر تیراژی پرداخت می‌کنند.

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ

برای انجام چاپ دیجیتال کاتالوگ ها از پرینترهایی تحت عنوان پرینترهای لیزری استفاده می شود. که زمان کمتری را نسبت به دیگر چاپ ها به خود اختصاص می دهد.  برای چاپ دیجیتال کاتالوگ معمولاً دو سایز پیشنهاد می شود، سایز A4 و سایز A5. تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست در استفاده نکردن از بلیت‌های چاپ است، که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ را متحول کرده است. در چاپ دیجیتال کاتالوگ طرح هرم، پلیت های چاپ به پرینتر ها تبدیل می شوند و یک طرح دیجیتال کاتالوگ را با استفاده از چاپگرهای لیزی و چاپگرهای لارج فرمت و یا جوهر افشان حرفه ای پرینت می شوند. در چاپ دیجیتال کاتالوگ چاپگرهای جوهرافشان و لیزری (به عنوان مهم‌ترین دستگاه های چاپ دیجیتال) تونر را بر روی انواع سطوح همچون کاغذ، کاغذ عکاسی، چوب، کانواس یا بوم، شیشه، فوم، سنگ و چاپ می کنند. از مهم‌ترین ویژگی هایی که حین فرایند چاپ دیجیتال کاتالوگ  رخ می دهد این است که، جوهر یا تونر مانند شیوهها‎‎‎ی سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند، بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می‎‎‎گیرد. در برخی از سیستم ها‎‎‎ی پیشرفته تر فرایند دیگری اضافه کرده اند که طی آن امکان تثبیت فایل چاپ شده وجود دارد. به این صورت که بر روی سطح چاپی از مواد پوششی (توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یو وی)، استفاده می کنند. امروزه دستگاه های ‏دیجیتال می توانند ما را در ‏کم ترین زمان و با بالاترین کیفیت، صاحب یک کاتالوگ حرفه ای کنند.

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

البته در بالا توضیح دادیم که تنها کیفیت بهترین روش چاپ را نشان نمی دهد چون بهترین روش چاپ علاوه بر کیفیت بالا قیمت مناسب هم دارد هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ در انواع روش های چاپ چگونه است؟

طراحی و چاپ کاتالوگ برای شرکت های تجاری هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولاً قیمت چاپ کاتالوگ بر اساس کیفیت کاغذ چاپ، دستگاه چاپ و مرکب آن، خدمات پس از چاپ و صحافی تعیین می گردد. با وجود رقبای بسیار زیادی که امروزه در حوزه های مختلف وجود دارد، کاتالوگ حرفه ای و با کیفیت اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر بقیه فاکتورهای تعیین کننده قیمت را کنار بگذاریم و تنها به فاکتورهای چاپی که در قیمت تأثیر دارند توجه کنیم باید بگویم که چاپ افست کاتالوگ قیمت پایین تری دارد چون جوهر و مرکب و دستگاه های چاپ آن هزینه کمتری دارد اما هر دور تیراژ آن 5 هزار کاتالوگ را هم ‌زمان چاپ می کند امکان تغییر این عدد وجود دارد ولی این تیراژ بصرفه تر است. در چاپ دیجیتال جوهر و مرکب استفاده شده در دستگاه هزینه بالاتری نسبت به دستگاه افست دارد اما در این روش چاپ پلیت ها کلیشه ها و کارهای قبل از چاپ حذف می شوند که خود هزینه چاپ را کاهش می دهد. از طرفی دیگر در چاپ دیجیتال کاتالوگ ها امکان چاپ حتی یک کاتالوگ به عنوان نمونه وجود دارد که خود مزیت بزرگی است، یعنی این شما هستید که تعداد کاتالوگ های چاپی را تعیین می کنید.

 

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست

 

اما انتخاب بهترین روش چاپ:

با وجود این تفاسیر بهترین روش چاپ کاتالوگ کدام است؟ بگذارید ساده تر بیان کدام هر دو این روش های چاپ بهترین هستند اما این شرایط و ویژگی های کاتالوگ است که بهترین روش چاپ را به ما نشان می دهد. معمولاً هنگامی که تیراژ کاتالوگ بالاتر از هزار عدد باشد، برای چاپ آن از روش افست استفاده می کنند زیرا با کیفیت بالا قیمت مناسب را به ما می دهد. اما برای چاپ افست باید زمان کافی داشت، چاپ افست کاتالوگ با دیزاین و مدل های مختلف به طور میانگین حدود ۵ تا ۷ روز زمان می برد. زمانی که تعداد کاتالوگ کم باشد یا زمان کافی برای چاپ وجود نداشته باشد (چاپ فوری) از روش چاپ کاتالوگ دیجیتال استفاده می کنند. حتی در موادی دیده شده که چاپ افست در تیراژ و تعداد پایین گران ‌تر از چاپ دیجیتال شده است در نتیجه این شرایط طرح و تعداد کاتالوگ است که بهترین روش چاپ را انتخاب می کند.