ایده های تولید و اجرای تبلیغات

برش و لیزر تخته سه میل

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

از چوب فرآورده های زیادی ساخته می شود یکی از این فرآورده های پر مصرف تخته سه لایی می باشند. تخته های سه لایی دارای ابعاد و اندازه های مختلف هستند که توسط کارخانه های مختلف تولید می شوند و در صنایع مختلف ساختمان سازی، دکوراسیون داخلی، تبلیغات، ساخت وسایل تزئینی و کاربردی نظیر انواع لوگو و آرم های فروشگاه ها، دکورها، ساعت های دیواری، وسایل تزئینی و دکوری، زیورآلات فانتزی، تابلوهای هنری و معرق کاری، اقلام و وسایل کمک آموزشی، هدایای تبلیغاتی ... استفاده می شوند. تخته های سه میل معمولاً به دو صورت ساخته می شوند:

 1. تخته سه میل نرم چوب : این تخته ها را از درختانی که چوب آن ها مقاومت زیادی ندارند مانند سرو و کاج می سازند. برای چسباندن این تخته ها از چسب هایی مانند خمیر نشاسته , چسب حیوانی و یا کازیین استفاده می کنند. این تخته ها چون  کیفیت پایینی دارند در مکان هایی که تخته سه میل  نیاز به مقاومت بالا دارد استفاده نمی شوند و بیشتر برای وسایل تزئینی و تبلیغاتی استفاده می شوند. چون کیفیت این تخته های سه لایی پایین است  مسلماً از قیمت کم تری نیز برخوردارند.
 2. تخته سه میل سخت چوب : این تخته ها را از درختانی می سازند که چوب آن ها از استحکام کافی برخوردارند مانند درختان بلوط , ماهون و توس. برای چسباندن این تخته ها از چسب هایی مانند رزین استفاده می کنند. این تخته ها به دلیل استحکام بالا از کیفیت بالایی برخوردارند و قیمت آن ها نیز از انواع دیگر بالاتر است.

 

برش و لیزر تخته سه میل

 

مسلماً تخته های سه میلی که در شرکت ها تولید می شوند به صورت ورق هستند پس برای استفاده در صنایع مختلف هم باید برش بخورند و هم باید روی آن ها حکاکی هایی انجام شود. یکی از انواع روش های برش و حکاکی بر روی تخته های سه میل استفاده از دستگاه لیزر است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

برش و حکاکی لیزری تخته سه میل بسیار سریع، ایمن و دقیق انجام می شود، به گونه ای که تیزترین زاویه ها را نیز با دستگاه های برش لیزری به دقت برش می دهد. دقت در برش لیزری تخته سه میل در حدی است که حتی در حد چند دهم میلی‌متر اختلاف نیز مشاهده نمی شود. و در طرح های که پیچیدگی و جزئیات بالایی دارند برش لیزری بیش از هر روش دیگری مانند اره مویی و CNC پیشنهاد می شود. در برخی از وسایل  ابزار چوبی که به صورت مدور هستند حکاکی لیزری با کمک گرداننده ای به نام گرداننده اتوماتیک انجام می شود.

برای برش و لیزر تخته های سه میل چوبی نیز ابتدا باید یک طرح اولیه آماده شود که دستگاه بر اساس آن طرح، برش ها را انجام دهد. طرح اولیه برش تخته سه میل باید مشابه با طرح اولیه لیزر و برش طلق ها باشد، یعنی تقدم و تأخر خطوط برش باید بر اساس رنگ مشخص گردد. در طرح اولیه تخته های سه میل معمولاً از خطوط قرمز رنگ استفاده می شود.

ویژگی‌های حکاکی لیزری چوب عبارت‌اند از:

 • دقت و ظرافت بالای حکاکی
 • امکان حکاکی طرح های بسیار پیچیده و ظریف
 • تبدیل سریع و آسان طرح های اولیه به محصول نهایی
 • سطح حکاکی شده صاف و بدون خاک اره
 • امکان حکاکی با عمق های متفاوت
 • عدم هزینه جهت ساخت قالب، پلیت و ریخته گری
 • سرعت بالا
 • صرفه جویی در متریال مصرفی
 • دقت بالا
 • عدم شکستگی در لبه ها
 • لبه های صاف

برش و لیزر تخته سه میل

 

یکی از کاربرد های برش و لیزر تخته های سه میل در هدایای تبلیغاتی است. از جمله هدایای تبلیغاتی که با تخته سه میل تهیه می شوند می توان به جاسویچی تبلیغاتی چوبی، جا کارتی رومیزی تبلیغاتی چوبی، ساعت های تبلیغاتی چوبی و ... اشاره نمود. با استفاده از برش و حکاکی لیزری می توان هر طرح لوگو و نام برند را با بیشترین پیچیدگی و بالاترین جزئیات به بهترین کیفیت درج نمود. کیفیت حکاکی در ابزار تبلیغاتی و هدایای تبلیغاتی بسیار مهم است زیرا در صورتی که نام برند، لوگو و اطلاعات شرکت به خوبی قابل رؤیت نباشند یا به درستی به مخاطب منتقل نشوند رسالت تبلیغاتی نداشته و تنها یک هزینه بدون بازخورد را به شرکت ها تحمیل می کنند.

 

برش و لیزر تخته سه میل

 

یکی دیگر از ابزارهای تبلیغاتی که به صورت هدیه با تخته 3 میل ساخته می شوند زیر لیوانی های چوبی هستند که طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. زیر لیوانی های چوبی زمان لیزر و برش می توان روی آن ها حکاکی نکرد بلکه لوگو و نام شرکت را روی آن ها برش زد و به صورت تو خالی روی زیر لیوانی مشاهده نمود. این ویژگی تنها با برش لیزر تخته سه میل قابل اجرا است زیرا با دیگر روش ها نمی توان به صورت ظریف، با کیفیت در کوتاه ترین و ارزان ترین حالت به این زیر لیوانی دست پیدا کرد. زیرلیوانی های تبلیغاتی نه تنها برای مخاطبان برند بلکه برای کارکنان خود برند نیز قابل استفاده هستند و به نوعی زیبایی میزهای یک شرکت را افزایش می دهند.  

در برش تخته های سه میل عمق برش مطرح نیستند اما در حکاکی هایی که روی تخته های سه میل انجام می شود عمق حکاکی یا عمق برش بسیار اهمیت دارد. برای تعیین عمق برش ابتدا خطوطی که قرار است از روی سطح چوب برداشته شوند در طرح اولیه مشخص می شوند. سپس طرح اولیه در کامپیوتر متصل به دستگاه تقدم و تأخرش مشخص می شود. عمل حکاکی با لیزر به وسیله فوتون های اشعه لیزر انجام می شود و زمانی که بخواند یک طرح با عمق بیشتر بر روی تخته چوب سه میل حکاکی شود تعداد فتون های برخوردی به سطح را افزایش داده یا قدرت فتون ها را افزایش می دهند. قدرت و سرعت فوتون های دستگاه لیزر حتماً توسط کامپیوتر به صورت دیجیتال تنظیم می شود و مانند لنز دستگاه دستی کنترل نمی شود.

 

برش و لیزر تخته سه میل

 

بزرگ‌ترین مزیتی که برش و لیزر تخته سه میل دارد صرفه جویی در هزینه است. صرفه جویی در هزینه ها در از این جهت اتفاق می افتد که ابتدا خود روش برش و لیزر تخته سه میل از دیگر روش های برش ارزان قیمت تر هستند و از طرفی دیگر چون سرعت آماده سازی پروژه ها سریع است و درصد خطای پایین و کیفیت بالا دارد شرکت ها می توانند سریعتر پروژه ها را تحویل دهند و تعداد سفارش بالاتری را قبول کنند در نتیجه درآمد زایی بیشتر داشته باشند. از جهت دیگر برش و لیزر تخته سه میل پرت و هدر رفت چوب پایینی دارند و دور ریز تخته های 3 میل در حداقل مقدار خود است در نتیجه با کاهش هزینه مواد اولیه رو به رو هستیم. که تمامی آنها کنار هم هزینه تمام شده برش و لیزر تخته سه میل را مقرون به صرفه می کند.

 

برش و لیزر تخته سه میل

خدمات برش لیزر روی تخته سه میل چوب را می توان یک دستاورد بزرگ برای کارهای خدماتی و تبلیغاتی دانست با خدمات برش لیزر روی تخته سه میل انقلاب بزرگی در زمینه برش چوب به وجود آمده است و خدمات برش لیزر روی تخته 3 میل از مواردی است که دیگر نمی شود که از آن استفاده نکرد. هر طرحی را  می‌توان با خدمات برش لیزر ، بر روی تخته سه میل چوب به وجود آورد و پیچیده ترین طرح ها را بر روی چوب حکاکی نمود. برش لیزری تخته سه میل برای ساخت انواع مصنوعات  چوبی مورد استفاده قرار می گیرد کارهایی که برش آن در گذشته بسیار سخت یا غیر ممکن بود امروزه با استفاده از خدمات  برش لیزر روی تخته سه میل چوب یا همان برش لیزری بسیار سهل و آسان گشته است.