ایده های تولید و اجرای تبلیغات

لیزر مولتی استایل

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

مولتی استایل  یک نوع ورق پلاستیک است که با یک لایه طرحدار روکش شده است. در صنعت تبلیغات و ابزار تبلیغات چاپی این ورق های پلاستیکی به جای پلاک های فلزی استفاده می شوند. زمانی که مولتی استایل ها قرار است به جای پلاک فلزی استفاده شوند با ورق های طرح فلز نقره ای و طلایی رنگ روکش می شوند. مولتی استایل ها ورق های مقاوم با ضخامت اندک و انعطاف پذیری بالا می باشند اما چون نسبت به پلاک های فلزی قیمت مناسب تری دارند قیمت تمام شده محصول مناسب تر می شود.

 

لیزر مولتی استایل

 

حال می خواهیم بررسی کنیم که با وجود قیمت مناسب تر هنوز هم در محصولات چاپی از پلاک فلزی استفاده می شود؟ جواب این سؤال به نحوه درج اطلاعات برند بر روی ورق های مولتی استیل باز می گردد.

نحوه درج اطلاعات بر روی ورق های مولتی استایل به صورت لیزر می باشد. استفاده از لیزر مولتی استایل مزیت های فراوانی دارد. ابتدا اینکه درج اطلاعات برند بر روی مولتی استایل به کمک لیزر به سهولت انجام شده و دستگاه های پیشرفته لیزر سهولت این روش را دو چندان کرده اند. برش های لیزر مولتی استایل بوی نا مطبوع و صدا زیاد نداشته که مزیت بالای این روش از حک طرح بر روی ورق مولتی استایل است.

لیزر مولتی استایل کیفیت حک بالایی دارد و محصول خروجی از تمیزی خاصی برخوردار است. علت کیفیت و تمیزی حک به روش مولتی استایل عدم وجود لبه اضافی در قسمت های لیزر خورده می باشد. برای اینکه کیفیت لیزر مولتی استایل تضمین شود و تمیزی کار افزایش یابد برخی از شرکت ها قبل از شروع عمل لیزر روکش مولتی استایل را جدا می کنند و بعد از عمل لیزر می چسبانند. مولتی استایل ها چون از جنس پلاستیک هستند و برخی دستگاه های لیزر و فوتون های آن عمل حک را با حرارت انجام می دهند و حرارت در کیفیت و زیبایی پلاستیک تأثیر گذار است انتخاب قدرت و سرعت لیزر در کیفیت نهایی پلاک مولتی استایل بسیار تأثیرگذار است.

 

لیزر مولتی استایل

 

فوتون های لیزر از ابتدای شروع عملیات تا انتها با حرارت یک لایه از سطح مولتی استایل را می سوزاند و این عمل سوزاندن به صورت مدام و یکنواخت انجام می شود این یکنواختی و تداوم دقت و ظرافت درج اطلاعات را چند برابر کرده و کیفیت خروجی نسبت به دیگر روش ها چند برابر می شود. برای تعیین عمق برش لیزر، تعداد فوتون های عبوری از سطح ورق را کم و زیاد می کنند هرچه تعداد فوتون های عبوری بیشتر شوند عمق برش نیز افزایش می یابد. در کیفیت لیزر مولتی استایل دستگاه و نوع دستگاه نیز تأثیر گذار است مسلمان دستگاه های جدیدتر و به روزتر کیفیت لیزر بالاتری دارند. به طور کلی برای لیزر مولتی استایل از دو دستگاه   CO2 و trotec بیشتر استفاده می شود زیرا این دستگاه ها هم از دقت و کیفیت بالا برخوردارند هم درصد خطای پایین دارند و از همه مهم‌تر هزینه پایین تر و به صرفه تری نسبت به دیگر دستگاه ها دارند. البته خود استفاده از لیزر نسبت به دیگر روش های درج اطلاعات بر روی مولتی استایل به خاطر حذف قالب و پلیت اقتصادی تر و سازگارتر با محیط زیست می باشد. البته چون در روش لیزر در متریال و مواد مصرفی، انرژی و زمان صرفه جویی می شود مقرون و به صرفه تر از دیگر روش ها به حساب می آیند. دستگاه های لیزر مولتی استایل قابلیت ایجاد اشتعال دارند به همین دلیل توجه به آن ها در حین انجام کار بسیار ضروری است زیرا علاوه بر کیفیت پلاک مولتی استایل امکان دارد خسارت های مالی زیادی ایجاد کنند.

 

لیزر مولتی استایل

 

برای اینکه کیفیت محصول خروجی از لیزر مولتی استایل تضمین شده باشد طرح و اطلاعات برند را طراحان متناسب با دستگاه های لیزر طراحی می کنند و با فرمت های CAD ،PDF ، Corel ، Ai، Tiff به دستگاه های لیزر وارد می کنند.  پلاک های مولتی استایل هم مانند پلاک های فلزی به صورت پشت چسب‌دار نیز طراحی می شوند که این چسب در کیفیت لیزر مولتی استایل بی تأثیر است.  با توجه به مزیت های بالا، به سؤال ابتدای بحث باز می گردیم که چرا همیشه از پلاک مولتی استایل به جای پلاک فلزی استفاده نمی شود؟

اولین نکته ای که به آن می‌پردازیم، تغییر رنگ در ورق های مولتی استایل می باشد. ورق های مولتی استایل چون از جنس پلاستیک هستند امکان دارد در اثر حرارت فوتون های لیزر تغییر رنگ دهد و  این تغییر رنگ به میزان زیادی بستگی به رنگ پوشش ورق مولتی استایل دارد. به عنوان مثال اگر روکش بی کیفیت باشد و قدرت فوتون های لیزر به درستی تعیین نشده باشد امکان دارد ورق های طلایی و نقره ای مولتی استایل به رنگ مشکی تبدیل شوند.

لیزر مولتی استایل

 

نکته بعدی در این است که ورق های مولتی استایل نسبت به رطوبت مقاوم هستند اما چون از جنس فلز نیستند در برابر خراشیدگی و ضربه اصلاً مقاومت ندارند. این ویژگی باعث شده تا به مرور زمان از کیفیت پلاک مولتی استایل کاسته شود. شما تصور کنید که لیزر پلاک مولتی استایل با بالاترین کیفیت انجام شده  پلاک بر روی یک سررسید نصب می شود. همان‌طور که می دانید سررسیدها نوشت افزاری هستند که هم هر روز  استفاده می شوند هم حداقل 365 روز (یکسال) استفاده می شود، و در طول این مدت باید مانند روز اول ظاهر خود را حفظ کند تا در دست مخاطب باقی بماند. اگر این نوشت افزار از کیفیت ظاهریش کم شد و یا آسیب ببیند مخاطب برند آن را کنار گذاشته و رسالت تبلیغاتی خود را از دست می دهد. برای حل این مشکل روکش های مولتی استایل ها را به جای صاف و براق به صورت خش‌دار و مات تهیه می کنند تا در صورت خش افتادن و آسیب دیدن در زیبایی ظاهری آن تأثیر کمی داشته باشد.

انواع روش های لیزر پلاک

همان‌طور که پیش تر هم توضیح دادیم دستگاه های لیزر پلاک ها (چه فلزی چه مولتی استایل) با فوتون و گرما طرح مورد نظر را بر روی پلاک حک می کنند اما حک هایی که از این دستگاه ها به جا می ماند می تواند متفاوت باشد که در ادامه درباره انواع این روش ها صحبت می کنیم.

حکاکی تک خط

این روش از حکاکی برای طرح هایی با ظرافت بالا مناسب است زیرا هم قدرت پایینی دارد و هم سرعت بالا. با این ویژگی ها هزینه لیزر پلاک در این روش پایین تر از دیگر روش ها می شود. در این روش نوع فونت ها و سایز فونت را بسیار ظریف و باریک در نظر می گیرند و برای اینکه کیفیت کار افزایش یابد برای هر طرح جداگانه لنز دستگاه لیزر را تنظیم می کنند.

 

لیزر مولتی استایل

 

حکاکی توپر پر قدرت

در این روش شیاری که توسط لیزر ایجاد می شود توسط اشعه لیزر به فاصله دهم میلیمتر پر می شود. در این روش چون قرار است عمل پر کردن اتفاق افتد به قدرت بیشتر از فوتون ها نیاز است حتی در مواقعی که قرار است عمق حکاکی را افزایش دهند قدرت لیزر را بیشتر می کنند. این روش برای پلاک های فلزی و پلاک های مولتی استایل خیلی متداول نیست و در تهیه مهر های ژلاتینی بیشتر کاربرد دارد.

حکاکی توپر کم قدرت

این روش از حکاکی مشابه به روش قبل است، یعنی طرح مورد نظر به شکل توپر بر روی پلاک درج می شود اما سوختگی و عمقی که ایجاد می شود کمتر است و مسلمان با قدرت کمتر لیزر انجام می شود. این روش برای لیزر انواع پلاک های نوشت افزارها مناسب است. زیرا پلاکی که برای نوشت افزار های تبلیغاتی استفاده می شود باریک بوده و قطر زیادی ندارند و اگر طرح به صورت تو پر عمیق بر روی آن حک شود، یعنی از روش حکاکی توپر پرقدرت استفاده شود امکان دارد که پلاک بسوزد و سوراخ شود و اگر هم این اتفاق نیفتد نتیجه کار مسلما  کیفیت و زیبایی خوبی نخواهد داشت.

 

لیزر مولتی استایل

 

به طور کلی برای لیزر پلاک های فلزی نوشت افزارهای تبلیغاتی معمولاً لوگوهای برند ها را با حکاکی لیزر توپر پر قدرت انجام می دهند و نام برند و شعارهای تبلیغاتی که فونت نازک دارند را با حکاکی لیزر تک خط انجام می دهند و برای عباراتی با فونت های متوسط و غیر نازک از حکاکی لیزر کم عمق استفاده می کنند. نکته ای  که در اینجا قابل ذکر است که در هر نوع از این انواع روش های لیزر پلاک، فاصله خطوط از هم کمتر از یک میلیمتر نباشد.