ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ دیجیتال و لمینیت

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

تعریف چاپ

چاپ عملی است که با استفاده از یکسری ابزار مخصوص ،نقشی را روی هر شئ  یا سطح ایجاد میکنند .این شئ یا سطح میتواند شیشه ،پارچه،لیوان،مقوا ،کاغذ ویا پلاستیک باشد.

انواع چاپ

از انواع مختلف چاپ می توان به چاپ افست،چاپ سیلک اسکرین،چاپ تامپو،چاپ لتر پرس ،چاپ لیز وچاپ دیجیتال استفاده کرد.

در ادامه به بررسی چاپ دیجیتال و همچنین لمینت ادامه می دهیم.

چاپ دیجیتال و لمینیت

چاپ دیجیتال

این نمونه از چاپ یکی از جدید ترین نمونه های به کار گرفته شده در صنعت چاپ می باشد که امکان استفاده ی سریع از تصاویر دیجیتال در کار چاپ را به مصرف کنندگان می دهد. برای چاپ دیجیتال  معمولا از چاپ گر های  لیزری استفاده می شود.همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که از کاغذ های مخصوص برای چاپ دیجیتال استفاده می شود.

چاپگر لیزری

طریقه ی کار این گونه چاپگر ها به این صورت است که ،هیچ تماسی بین کاغذ و ربیون صورت نمی گیرد و از طریق القای بار و همچنین اعمال فشار و حرارت ، عمل چاپ با استفاد از رنگ های پودری  تونر انجام می شود.

کاغذ چاپ دیجیتال

امروزه دیگر استفاده از کاغذ های مخصوص چاپ دیجیتال معنایی ندارد ، زیرا با پیشرفته تر شدن صنعت امکان استفاده از کاغذ های مختلف در کار چاپ دیجیتال فراهم آمده است. اما پیشتر برای انجام چاپ دیجیتال از کاغذ های مخصوص این کار استفاده می شد که زیر مجموعه ی کاغذ های پلاستیکی بودند  زیرا عمل چاپ بر روی کاغذ های گلاسه با توجه به پوشش روی آن ها امکان پذیر نبود.

 

لمینت چیست

از لمینت ها بیشتر جهت پوشش استفاده می کنند. لمینت معمولا یک سری متریال مخصوص است که برای مثال بر روی کارت های ویزیت و یا هر محصول دیگری می چسبانند تا از پاک شدن و یا از بین رفتن موارد چاپ شده بر روی کار ، جلوگیری کنند.همچنین استفاده از این ماده کار چاپی را زیبا تر و مقاوم تر نسبت به پاره شدن ، تا خوردگی وخط و خش  می کند.

چاپ دیجیتال و لمینیت