ایده های تولید و اجرای تبلیغات

لیزر جا کارتی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

جا کارتی ها همان طور که از نامشان پیداست برای نگه دار کارت های تبلیغاتی و کارت های بانکی مورد استفاده قرار می گیرند. جا کارتی ها دو نوع هستند، جا کارتی های رومیزی و جا کارتی ها جیبی. در این مقاله در رابطه با انواع جا کارتی ها و لیزر جا کارتی ها صحبت می کنیم. شرکت تبلیغاتی طرح هرم خدمات گسترده ای را در زمینه طراحی، چاپ و تبلیغات ارائه می نماید که از مهم ترین آنها می توان به تهیه و تولید هدایای تبلیغاتی اشاره نمود.

جا کارتی ها جیبی تبلیغاتی

جا کارتی های تبلیغاتی یکی از هدایای تبلیغاتی هستند که می تواند جزء گران ترین تا ارزان ترین هدیه تبلیغاتی باشد. ارزان بودن و گران بودن جا کارتی تبلیغاتی اهمیت ندارد، آنچه که مهم است اول کیفیت و سپس محل تبلیغ بر روی جا کارتی است. اگر تبلیغات به درستی در جا کارتی ارزان قیمت درج شوند بازخورد حاصل از آن ها می تواند از به اندازه یک جا کارتی گران قیمت باشد. نحوه درج اطلاعات بر روی جا کارتی های جیبی به جنس جا کارتی بستگی دارد. اما جا کارتی ها نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی بهترین و با کیفیت ترین نوع حکاکی اطلاعاتشان لیزر است.

 

لیزر جا کارتی

 

انواع جا کارتی های جیبی تبلیغاتی، بر اساس جنس بدنه به جا کارتی فلزی، جا کارتی پلاستیکی و جا کارتی چرمی یا ترکیبی از این جنس ها هستند. محبوبیت و کاربرد جا کارتی های جیبی در حدی ست که در اکثر نمایشگاه ها و ست ها تبلیغاتی حتماً یک جا کارتی به عنوان هدیه تبلیغاتی ارائه می شود. محبوب ترین جا کارتی جیبی در هدایای تبلیغاتی جا کارتی های فلزی چرمی هستند. ارزان ترین نوع جا کارتی ها تبلیغاتی جا کارتی های پلاستیکی هستند. جا کارتی های پلاستیکی تبلیغاتی نسبت به دیگر جا کارتی ها ماندگاری کمتری دارند و زودتر خراب می شوند. از طرفی دیگر نحوه حکاکی بر روی آن ها می تواند به صورت چاپ باشد. همان طور که میدانید جا کارتی های پلاستیکی از لحاظ کیفیت می توانند متنوع باشند، اگر جا کارتی پلاستیکی از جنس بی کیفیت انتخاب شود و بر روی آن با چاپ اطلاعات برند ثبت شود نه تنها نتیجه مثبت در تبلیغات ندارد بلکه می تواند نتیجه ای عکس نیز به همراه داشته باشد. به خاطر پلاستیک بی کیفیت جا کارتی سریع می شکند و قبل از شکستن اطلاعات برند به سادگی از روی آن پاک می شود. اما برخی از جا کارتی های پلاستیکی را با مواد درجه می سازند و با استفاده از دستگاه لیزر جا کارتی را حکاکی می کنند این ابزار تبلیغاتی با این کیفیت می تواند سال ها برند شما را به مخاطبان یادآوری کنند.

 

لیزر جا کارتی

 

ست مدیریتی با سررسید و جاکارتی

اما برای هدایای تبلیغاتی که به صورت باکس آماده می شوند و یا در ست های مدیریتی، از جا کارتی پلاستیکی استفاده نمی شود. این هدایای تبلیغاتی به صورت ست هستند و جا کارتی که داخلشان قرار می گیرد معمولاً از جنس چرم، فلز، فلز و چرم و ... می تواند باشد. جا کارتی های چرمی در یک ست مدیریتی چرم همراه با یک جا کلیدی چرم، سررسید با جلد چرم و ... می تواند قرار گیرد. جا کارتی های چرم نیز از لحاظ دیزاین می توانند دارای تنوع های بسیاری باشند و برای درج اطلاعات بر روی آن ها از روش داغه زنی یا پلاک فلزی یا لیزر استفاده می کنند. پلاک های فلزی روی جا کارتی نیز به صورت لیزر حکاکی می شود تا حداکثر کیفیت در آن ها مشاهده شود. برخی از جا کارتی های چرمی را به صورت تاشو طراحی می کنند تا به جای کیف پول هم استفاده شوند اما این جا کارتی ها حجمشان بزرگ شده و فقط برای اشخاص خاص و مشتریان مهم ارسال می شوند.

 

لیزر جا کارتی

 

 جا کارتی های جیبی تبلیغاتی به قدر کاربردی هستند که برخی از شرکت هایی که کالا برای فروش دارند جا کارتی را به عنوان هدیه در کنار کالای اصلی به مخاطبانشان می دهند.

جا کارتی های جیبی تبلیغاتی برای کارت های اعتباری و کارت های شخصی استفاده می شوند اما جا کارتی های رومیزی کاربردی کاملاً متفاوت دارند.

جا کارتی های رومیزی تبلیغاتی

هر کسب و کار کوچک و بزرگی نیاز به کارت های ویزیت دارد، تقریباً کسب و کاری وجود ندارد که بدون کارت ویزیت به فعالیت خود ادامه دهد. برای اینکه کارت های ویزیت به صورت مرتب در یک قسمت از میز قرار بگیرند و گم نشوند جا کارتی های رومیزی برای آن ها استفاده می شود. جا کارتی های رومیزی برعکس جا کارتی های جیبی ثابت در یک محیط قرار می گیرند و استفاده شخصی ندارند. کارت هایی که در جا کارتی قرار می گیرند  از آسیب های فیزیکی نیز  محفوظ می مانند. هر میز اداری و میز کاری در هر کسب و کاری نیاز به جا کارتی رومیزی دارد. جا کارتی های رومیزی را در جنس های مختلف و در ابعاد و قابلیت های مختلف طراحی می کنند. جا کارتی های رومیزی برخی دارای پایه هستند و برخی نه. برای درج اطلاعات برند و تبلیغات بر روی جا کارتی ها بسته به جنس جا کارتی رومیزی از روش های مختلف استفاده می شود ولی جنس اکثر جا کارتی های رومیزی از پلاستیک، چوب، فلز، و ترکیبی هست. برای درج اطلاعات برند در این جنس ها بهترین گزینه استفاده از لیزر است. برخی از جا کارتی ها را با پلاک تزیین می کنند این پلاک ها اکثراً فلزی بوده و با حکاکی لیزر برند بر رویشان درج می شود.

 

لیزر جا کارتی

 

جا کارتی های رومیزی تبلیغاتی زمانی که برای هدیه به یک شرکت یا شخص ارسال می شود نه تنها نام برند برای آن افراد یادآوری می شود بلکه افرادی که در آن مکان نیز رفت و آمد می کنند آن ها را دیده و از آن استفاده می کنند. در نتیجه محل قرار گیری تبلیغات، کیفیت درج اطلاعات بر روی جا کارتی رومیزی بسیار اهمیت پیدا می کند. برای اینکه اطلاعات با بهترین کیفیت درج شوند از انواع روش های لیزر جا کارتی رومیزی استفاده می شود.

به طور کلی دستگاه هایی که حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی را انجام می دهند باید دارای ویژگی های خاص باشند تا بتوانند کیفیت حداکثری که مد نظر ما است را ارائه دهند. بهترین کیفیت حکاکی دستگاه های لیزر زمانی حاصل می شود که منبع تأمین انرژی دستگاه و کنده کاری، بر اساس پرتویی لیزر با طول موج نانومتر باشد. برخی از دستگاه های لیزر هستند که قابلیت درج اطلاعات و حکاکی بر روی انواع مواد را دارند و از همه مهم‌تر می توانند هم زمان چند قسمت را با هم حکاکی کنند.  این دستگاه ها به دستگاه های لیزر فایبر معروف هستند. در بالا توضیح دادیم که برخی از محصولات به صورت ترکیبی هستند به طور مثال از پلاستیک و فلز ساخته می شوند برخی دستگاه های لیزر دارای دو منبع لیزر هستند که به طور هم زمان می توانند برش و حکاکی روی دو ماده را انجام دهند.

 

لیزر جا کارتی

 

حکاکی لیزری بر اساس مکانیسم های مختلفی انجام می شود :

مکانیسم لیزری کنده کاری که از روی سطوح لیزر شونده قسمت هایی را بر می دارد

مکانیسم لیزری سوزاندن که برای سطوح فلزی بیشتر استفاده می شود.

مکانیسم لیزری تغییر رنگ یا استحاله که قسمت هایی که لیزر می شوند نسبت به دیگر قسمت ها رنگ دانه ها تغییر رنگ می دهند.

برخی دیگر از مکانیسم های لیزر هستند که خیلی متداول نیستند مثل ایجاد حباب های کوچک، انبساط پلیمر و ...

دستگاه های متداولی که در ایران برای لیزر جا کارتی، لیزر جا سویچی، لیزر پلاک ها و ... استفاده می شود لیزرCO2  لیزر های نئودیمیم(Nd) و لیزر‌های نئودیمیم-ایتریم-آلومینیوم-گارنت(Nd-YAG) می‌باشند. لیزرCO2  برای برش،حکاکی و تضعیف ماده مناسب هستند.

انتخاب هر یک از این روش های لیزر علاوه بر عمق حکاکی و نوع برش، به جنس ماده اولیه و سطحی که لیزر روی آن قرار می گیرد نیز دارند. به عنوان مثال برای سطوح چرم مصنوعی از لیزری که مکانیسم سوزاندن دارد استفاده نمی کنند زیرا در محل لیزر هم تغییر رنگ ایجاد می شود و هم بوی نامطبوعی حاصل می شود.