ایده های تولید و اجرای تبلیغات

لیزر پلاک

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

ابزار تبلیغاتی چاپی تأثیر زیادی در موفقیت یک برند دارند. عرضه و ارائه این ابزار تبلیغاتی معمولاً مورد توجه و استقبال مخاطبان یک برند  قرار می گیرد. ابزارهای تبلیغاتی چاپی برای اینکه در موفقیت یک برند سهیم باشند و در مخاطب برند تأثیرگذار باشند باید دارای ویژگی های خاص باشند. یکی از مهم‌ترین ویژگی های تبلیغاتی که هر ابزار تبلیغاتی باید داشته باشند درج نام برند، لوگو، شعار تبلیغاتی شرکت و به طور کلی اطلاعات برند بر روی ابزار تبلیغاتی است.

لیزر پلاک

 

 

ابزار تبلیغاتی چاپی معمولاً این اطلاعات برند بر روی‌شان درج می شود اما برخی از این ابزار های تبلیغاتی قابلیت چاپ ندارند. به عنوان مثال در سررسیدهای تبلیغاتی، دفترچه های یادداشت، تابلوی روب درب اتاق های اداری، تابلوهای راهنما و... معمولاً از جلد استفاده می شود، همانطور که در مقالات قبلی توضیح دادیم جنس برخی جلد ها مانند چرم قابلیت چاپ ندارد به همین دلیل در این ابزارهای تبلیغاتی از پلاک های فلزی برای درج اطلاعات برند استفاده می کنند.

انواع پلاک : پلاک استیل و پلاک مولتی استایل

شرکت های تبلیغاتی معمولا از دو نوع پلاک برای محصولات تبلیغاتی استفاده می کنند که عبارتند از : پلاک استیل و پلاک مولتی استایل، پلاک های استیل معمولا 3 رنگ دارند نقره ای، طلایی و دودی . همچنین در دو کیفیت مات و براق عرضه می شوند. پلاک های مولتی استایل معمولا 2 رنگ طلایی و نقره ای، مات و براق هستند. پلاک مولتی استایل را می توان علاوه به حک لیزری لوگو و نام برند، به شکل دلخواه نیز برش داد.

 

لیزر پلاک مولتی استایل

 

پلاک های فلزی علاوه بر اینکه محلی را فراهم می کنند تا اطلاعات برند بر رویشان ثبت شود در زیبایی نهایی محصول نیز تأثیر گذارند. بر اساس تجربه شرکت تبلیغاتی طرح هرم مخاطبان برندها نیز از این زیبایی استقبال کرده و تمایل بیشتری به ابزار تبلیغاتی با پلاک نشان داده اند این پلاک های فلزی به میزان زیادی محصول چاپی را شکیل تر نشان می دهند.

پلاک های فلزی معمولاً در ابعاد کوچک استفاده می شوند و نمی شود بر رویشان اطلاعات زیادی درج نمود به همین دلیل بیشتر نام برند و لوگوی شرکت بر رویشان درج می شود

نکته ای که در مقاله میخواهیم بررسی کنیم، نحوه درج این اطلاعات بر روی پلاک فلزی است.

 

لیزر پلاک

 

انواع روش های حک بر روی پلاک های فلزی عبارت‌اند از:

  • حک پلاک با لیزر
  • حک پلاک ضربه ای
  • حک پلاک اسکرایب
  • حک پلاک رول مارکتینگ
  • حک پلاک براده برداری
  • حک پلاک پرسی
  • حک پلاک الکتروشیمیایی

یکی از متداول ترین روش های درج اطلاعات بر روی پلاک های فلزی حکاکی لیزی است. دستگاه لیزر با ایجاد حرارت زیاد در یک نقطه کوچک بر روی سطح فلز تغییر رنگ ایجاد می کند. این حکاکی لیزی طول عمر بالایی داشته و به پلاک فلزی آسیب مکانیکی وارد نمی کند. لیزر پلاک های فلزی جلوه زیبایی به ابزارهای تبلیغاتی می بخشد در این ابزار تبلیغاتی تمایز خاصی ایجاد می کند.  

 

لیزر پلاک

 

این پلاک های فلزی در رنگ های مختلف سفارش داده می شوند و حکاکی لیزری بر روی انواع رنگ ها انجام می شود و این تنوع رنگی در کیفیت حکاکی لیزری بی تأثیر بوده و کیفیت لیزر پلاک فلزی در تمامی رنگ ها یکسان استگاهی این پلاک های فلزی را به صورت دور گرد و دور تیز طراحی می کنند، گاهی نیز پشت چسبدار هستند اما کیفیت لیزر پلاک در این موارد بی تأثیر است. لیز پلاک های فلزی تا حد زیادی دست شرکت های تبلیغاتی را باز گذاشته که بدون نگرانی از محدودیت های چاپ، اقدام به انتخاب جنس مناسب برای جلد سررسید خود نمایند.

لیزر پلاک به گونه ای است که طرح به صورت سفید رنگ، طوسی و قهوه ای بر روی پلاک ثبت می شود، رنگ سفید هم از خوانایی خوبی برخوردار است و هم بر زیبایی پلاک فلزی می افزاید. البته این رنگ لیزر به میزان زیادی به رنگ استیل و فلز خود پلاک بستگی دارد. استیل های طلایی و دودی به صورت سفید لیزر می شوند ولی استیل های نقره ای مختلف (مات و براق و ...) به صورت طوسی و قهوه ای حک می شوند.

 برای سهولت نصب پلاک های فلزی برخی از آن ها را به صورت پشت چسبدار تولید می کنند. این چسب ها و کیفیتشان در کیفیت نهایی پلاک فلزی تأثیر گذارند. برای افزایش کیفیت، چسب های پلاک فلزی را به صورت یک تکه و از چسب دوطرفه  تهیه می کنند. این ویژگی ها هم به زیبایی پلاک فلزی کمک می کنند هم سهولت نصب بالایی دارند و از طرف دیگر ماندگاری بالاتری دارند. البته پلاک های فلزی بیشتر در شکل های مربع، مستطیل و بیضی سفارش داده می شوند و قطرشان از یک حد خاص نازکتر نمی شود. زیرا هم در دوام پلاک فلزی تأثیر دارند هم در طی فرایند حک لیزر پلاک حالت دفرمه پیدا نمی کنند. 

در برخی موارد جلد ابزار های تبلیغاتی که امکان چاپ ندارند عمل لیزر به جای پلاک بر روی خود جلد با طرح هایی خاص انجام می شود، این لیزرها و قابلیت هایشان در همه چاپخانه ها موجود نیست به همین دلیل ابزارهای تبلیغاتی چاپی جلد می شوند و سپس برای لیزر ارسال می شوند، این امر سبب می شود تا یک حمل و نقل اضافی به پروژه اضافه می شود، پلاک های فلزی لیزر شده این حمل و نقل های اضافی را کاهش می دهند چون پلاک های فلزی لیزر شده مستقیم به چاپخانه فرستاده می شود و بر روی محصول چاپی  مثل جلد سررسید نصب می شود.

 

لیزر پلاک

 

برای انجام لیزر پلاک های فلزی از دستگاه های لیزی خاص استفاده می شود. این دستگاه های لیزر پلاک دقت سرعت و کیفیت بالایی داشته و معمولاً از تکنولوژی و فن آوری جدید در حکاکی استفاده می کنند. در گذشته دستگاه های حک سنتی و دستگاه های کلاسیک وجود داشته اما امروز حک پلاک های فلزی بیشتر به صورت لیزری پیشرفته است.  کیفیت حک لیزر پلاک به میزان زیادی به کیفیت دستگاه بستگی دارد اگر کیفیت و تنظیمات دستگاه لیزر درست نباشد، پلاک حاصله از کیفیت بالایی برخوردار نخواهند بود حتی اگر از پلاکی با جنس بسیار عالی و چسب خوب استفاده شود.

حک پلاک های فلزی به صورت لیزی دارای ویژگی های زیادی است این روش از سرعت عمل بالایی برخوردار است به همین دلیل پروژه های طراحی و چاپ ابزارهای تبلیغاتی با پلاک فلزی زمانبر نخواهد بود. زمان بر نبودن این روش حک به این دلیل است که دستگاه های مورد استفاده نیاز به کلیشه و الگوی خاص ندارد.  از دیگر ویژگی های استفاده از روش لیزر پلاک بدون صدا بودن و بدون بو بودن روش حک است.

یکی از ویژگی های لیز پلاک فلزی این است که کیفیت بالایی داشته و خطای این روش در تعداد بالا کم بوده و کوچکترین تغییراتی در پروژه هایی با سفارش بالا وجود ندارد. این ویژگی سبب می شود تا محصول چاپی که از پلاک فلزی استفاده می کنند تضمین کیفیت و موفقیت داشته باشد. 

یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین مزیت استفاده از لیزر پلاک فلزی حک پیچیده ترین و کوچکترین حرف با ظرافت بالا می باشد. به همین دلیل برای حک بر روی پلاک های فلزی با طرح های خاص حتماً روش حک لیزر پلاک پیشنهاد می شود.  عمق طرح لیزر شده بسته به تعداد دفعات برخورد لیزر با سطح دارد زیرا هر پالس لیزر یک لایه از سطح بر می دارد.

 

لیزر پلاک سررسید

 

طرحی که بر روی پلاک فلزی حک می شود در زیبایی و رسالت تبلیغاتی برند تأثیرگذار است. در محصولات چاپی تبلیغاتی که پلاک بر روی آن نصب می شود معمولاً نام برند و لوگو درج می شود اما گاهی همین موارد نیز دارای ویژگی های خاص می باشد به عنوان مثال باید بین این طرح لیزر شده رنگ جلد و طرح لوگو هماهنگی وجود داشته باشد. انتخاب طرح ها علاوه بر هارمونی و زیبایی به سلیقه مشتری و سلیقه مخاطب برند نیز بستگی دارد. به همین دلیل تجربه و شناخت مخاطبان نیاز به تجربه و مهارت خاص دارد که در هر شرکت طراحی و چاپ محصولات تبلیغاتی وجود ندارد.  

برای اجرای فرایند حک لیزری پلاک های فلزی طراحان یک فایل دوبعدی به صورت وکتور به دستگاه می دهند. فرمت هایی که دستگاه لیزر پلاک می پذیرد معمولاً به صورت :.ai .bmp  .cdr  .dwg  .dxf  .eps .jpg/jpeg .pdf .png .scad .svg  .xps می باشد.

در محصولات چاپی برای درج اطلاعات تبلیغاتی تنها از پلاک فلزی استفاده نمی شود برخی از برندها پلاک مولتی استیل استفاده می کنند این ورق ها از جنس فلز نیستند بلکه چند لایه پلاستیک فشرد هستند با ظاهر فلز. برای درج اطلاعات بر روی این پلاک ها نیز از روش لیزر استفاده می شود. لیزر لایه های این مولتی استیل ها را می سوزاند و بر روی آن ها طرح می زند کیفیت لیزر و زیبایی مولتی استیل ها با پلاک های فلزی قابل مقایسه نیستند.