ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

لیبل ها معمولاً یک برگه چاپی پشت چسب‌دار هستند که برای مصارف گوناگونی طراحی و چاپ می شوند. بیشترین کاربرد لیبل های پشت چسب‌دار استفاده در تبلیغات است. لیبل پشت چسب‌دار یک ابزار بازاریابی و اطلاع رسانی خلاقانه و محبوب به حساب می آید.

بیشترین کاربرد و استفاده از لیبل های پشت چسب‌دار در هنگام بسته بندی است. لیبل های پشت چسب‌دار در هر صنعت و کسب و کاری قابل استفاده هستند. لیبل های محصولات غذایی مانند لیبل هایی که بر روی بطری، گالن پلاستیکی، قوطی و ظروف شیشه ای (عسل، مربا، لبنیات، ترشیجات و ...) چسبانده می شود. لیبل های دارویی و بهداشتی که بر روی کلیه محصولات آرایشی؛ بهداشتی و پزشکی و دارویی ، (مایع ظرف شویی، سرنگ، برچسب جعبه دارویی و ...) چسبیده می شود. لیبل های تبلیغاتی که به صورت برچسب تبلیغاتی مناسب برای نمایش و تبلیغات طراحی و چاپ می شوند. لیبل های صنعتی که بر روی محصول تولیدی صنایع ، روغن موتور ، ضد یخ و . . . چسبانده می شوند.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

لیبل های پشت چسب‌دار بر اساس ماده اولیه ای که از آن تهیه می شوند تقسیم بندی و نام گذاری می شوند. انواع لیبل های پشت چسب‌دار شامل: لیبل شیشه ای، لیبل پشت چسب‌دار، کاغذی، برچسب اموال، برچسب گارانتی، لیبل پی وی سی ،پلی کربنات ، گچی، شبرنگی، صدفی، ضد آب، لیبل خورد شونده و ... می باشد.

انواع لیبل ها معمولاً در یک تا 5 رنگ طراحی شده و به صورت افست چاپ می شوند. در ادامه مقاله به صورت دقیق تر به طراحی و چاپ انواع لیبل ها می پردازیم.

کاربرد لیبل های پشت چسب‌دار:

  لیبل های پشت چسب‌دار بر روی محصولات، نامه های اداری، و هر جسمی که فضای خالی داشته باشد می تواند متصل شود. این لیبل پشت چسب‌دار با طراحی منحصر به فردی که دارد می تواند در زیبایی بسته بندی کمک کرده و در جذب مشتری و انتخاب محصول تأثیر به سزایی داشته باشد. اما کاربرد لیبل های پشت چسب‌دار تنها به زیبایی محدود نمی شود، لیبل ها با توجه به فضایی که بر روی خود دارند می توانند حاوی هر پیام یا اطلاعاتی راجع به آنچه که بر روی آن نصب می شوند نیز باشند. گاهی یک لیبل می تواند حاوی اطلاعاتی راجع به محصولی باشد که بر روی آن نصب شده است، در این صورت مخاطب با مطالعه آن از محصول و ویژگی های آن آگاهی کسب کرده و می تواند انتخاب دقیق تر و مطمئن تر داشته باشد. گاهی لیبل ها حاوی یک علامت استاندارد و یک تأییدیه هستند که در آن صورت نیز به مشتری حس اطمینان از خرید را القا می کنند. گاهی این لیبل می تواند حاوی یک پیام تبلیغاتی از برند باشد که در آن صورت نیز مشتری را ترغیب به خرید آن محصول می کند. حتی برخی لیبل ها هستند که تنها لوگو یا نام برند را بر روی خود دارند و بر روی یک پاکت نامه برای مهر و موم کردن نامه نصب می شوند، این لیبل ها نیز آن کسب و کار را حرفه ای نشان داده و حس اطمینان به برند را در مخاطب افزایش می دهند.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

 تمامی این نکات، همه و همه در جذب مشتری و افزایش فروش یک شرکت کمک شایانی می کند به همین دلیل مهم‌ترین کاربرد یک لیبل پشت چسب‌دار را کاربرد تبلیغاتی دانسته اند.

طراحی لیبل های پشت چسب‌دار

لیبل های پشت چسب‌دار را با توجه به جنس لیبل، کاربرد لیبل و محل قرار گیری آن، در سایز ها و برش های مختلفی طراحی و چاپ می کنند. پس در مرحله طراحی لیبل های پشت چسب‌دار اولین محله انتخاب سایز است.  برای انتخاب سایز لیبل پشت چسب‌دار، فضای مورد نیاز روی محصول، شکل هندسی، استفاده از حداقل فضای کاغذ و کمترین پرت در نظر گرفته شده و سایز لیبل انتخاب شده و شکل اولیه لیبل طراحی می گردد.  شرکت تبلیغاتی طرح هرم کلیه خدمات طراحی و چاپ لیبل را ارائه می نماید، طراحی لیبل اختصاصی، طراحی قالب لیبل، ساخت قالب لیبل، چاپ لیبل به دو صورت چاپ افست لیبل و چاپ دیجیتال لیبل، چاپ لیبل شفاف، چاپ و طلاکوب لیبل، چاپ لیبل پی وی سی، چاپ لیبل اموال، طراحی و چاپ لیبل محصولات و... از جمله خدماتی است که طرح هرم در رابطه با پروژه های طراحی و چاپ لیبل انجام می دهد.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

در مرحله بعد با توجه به کاربرد لیبل به طراحی گرافیکی و نوشتن مطالب روی لیبل دقت می کنند. برای داشتن یک متن خوانا و زیبا معمولاً از رنگ مشکی استفاده می کنند. رنگ مشکی زیبا و بدون رنگ اضافی دور حروف، بیشترین طرفدار را در بین مخاطبان داشته و زمان طراحی معمولاً از رنگ 100 = K استفاده  می شود. طراحان در زمان طراحی لیبل های پشت چسب‌دار در زمینه های غیر از سفید، از دستور Multiply با Overprint استفاده می کنند تا دور حروف حاشیه سفید نداشته باشد .

 آنچه که در طراحی لیبل های پشت چسب‌دار اهمیت دارد، تعیین دقیق محل برش می باشد. طراحان معمولاً پنج میلی‌متر حاشیه امن برای لیبل های پشت چسب‌دار در نظر می گیرند. در این فاصله 5 میلی‌متری از نوشتن مطلب، قرار دادن لوگو، قرار دادن بارکد و غیره اجتناب کرده اما برای زیبایی بیشتر و حرفه ای تر شدن طراحی لیبل، رنگ پس زمینه را در این ناحیه 5 میلی‌متری ادامه می دهند تا در اثر برش خط سفید رنگ دور لیبل قرار نگیرد. این کار به زیبایی لیبل کمک شایانی می کند. از طرفی دیگر در زمان طراحی از کادر های قرینه دور لیبل خودداری می کنند زیرا در اثر خطای برش این کادر ها امکان دارد که جا به جا شوند و در زیبایی نهایی لیبل تأثیر منفی بگذارند.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم لیبل ها را به صورت تک رنگ تا پنج رنگ طراحی و چاپ می کنند. فرمت های رنگی لیبل های پشت چسب‌دار معمولاً به صورت CMYK و با رزولوشن 300 pixels / inch می باشد.  روش های چاپ لیبل های پشت چسب‌دار متفاوت است و هر روش چاپی فرمت رنگی خاص خود را دارد به عنوان مثال برای چاپ افست فرمت های رنگی LAB وRGB مناسب نیستند. زیرا بعد از تغییر فایل های طراحی از فرمت RGB به فرمت CMYK تغییر زیادی در رنگ های طراحی شده اتفاق خواهد افتاد. بهتر است در ابتدای طراحی به فرمت رنگی فایل طراحی لیبل بر اساس نوع چاپ توجه شود. فایل های طراحی که همراه با رنگ اضافی یا رنگ پنتون هستند نیز قبل از ارسال به چاپخانه حتماً توضیحات تکمیلی راجع به آن ها نوشته می شود.

در مرحله آخر طراحی لیبل های پشت چسب‌دار و ارسال فایل به چاپخانه، علاوه بر ارسال فایل اصلی، یک فایل تک رنگ ترجیحاً مشکی (k=100) دقیقاً منطبق بر فایل اصلی ارسال می کنند. این فایل به گونه ای باید طراحی شود که قسمت های که قرار است یووی موضعی داشته باشد مشکی و دیگر قسمت ها سفید باشد. زیرا  یووی موضعی برای قسمت های ترام امکان پذیر نمی باشد و اگر بخشی از فایل ارسالی درصد مشکی زیر 100 داشته باشد به‌صورت یک لکه یو وی روی کار خواهد آمد که از زیبایی نهایی لیبل می کاهد.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

چاپ لیبل های پشت چسب‌دار:

لیبل های پشت چسب‌دار پس از مرحله طراحی، به صورت یک فایل ارسالی وارد چاپخانه می شوند. لیبل ها نیز مانند دیگر اقلام های چاپی در اولین مرحله نوع کاغذ و جنس کاغذشان تعیین می گردد. همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم لیبل های پشت چسب‌دار بر اساس جنس ماده اولیه که بر روی آن ها چاپ صورت می گیرد تقسیم بندی می شوند. لیبل های کاغذی پشت چسب‌دار معمولاً از کاغذ های گلاسه مات و براق ساخته می شوند. دیگر مواد اولیه ای که از آن ها در تهیه لیبل های پشت چسب‌دار استفاده می شوند عبارتند از: 

کاغذ (متداول ترین و اقتصادی ترین نوع لیبل)- پلاستیک وینیل، پلیستر، میلا، و غیره - فویل فلزی و یا خورده شونده و ...

در مرحله بعد نوع روش چاپ لیبل های پشت چسب‌دار را مشخص می کنند. انتخاب روش چاپ به میزان زیادی به نوع ماده اولیه لیبل و کاربرد لیبل باز می گردد. انواع ماشین های  چاپ لیبل های پشت چسب‌دار عبارتند از:

دستگاه افست - دستگاه افست مجهز به سیستم یووی - دستگاه چاپ پی وی سی - دستگاه دیجیتال - دستگاه رول

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

وجود تنوع در انواع روش های چاپ و وجود تنوع در دستگاه های چاپ این امکان را ایجاد می کند تا لیبل ها پشت چسب‌دار برای اهداف متفاوت، و با طرح های و برش های خاص تهیه و تولید شوند. چاپ لیبل کاغذی به صورت چاپ افست، به خصوص در فرم های مدور و بیضوی شکل بسیار مقرون به صرفه بوده و طرفداران بسیاری دارد. لیبل ها، دارای چسب های فوق العاده ماندگاری هستند تا سطوح برچسبدار صاف به نظر برسند، با این حال ممکن است پس از کندن لیبل های استیکری اثرات قابل اغماضی از چسب روی سطوح باقی بماند. به همین دلیل چسبی که بر روی لیبل ها قرار می گیرد انواع مختلفی دارد: روش های چسبندگی دائمی - روش های چسبندگی قابل جابجایی / قابل انتقال و روش های چسبندگی خورد شونده.  اگر تبلیغات شما موقتی هستند، لیبل های تبلیغاتی با قابلیت کنده شدن چاپ کنید که پس از جدا کردن آن ها هیچ‌گونه آثاری از چسب برجای نمی‌ماند.

خدمات تکمیلی پس از چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

خدمات تکمیلی پس از چاپ لیبل های پشت چسب‌دار شامل سلفون کشی، یووی موضعی، طلاکوب، نقره کوب و برش های خاص می باشد.  از ابتدای مرحله طراحی لیبل راجع به اهمیت برش و ویژگی های آن صحبت کردیم و توضیح دادیم که مرحله برش در کیفیت نهایی لیبل پشت چسب‌دار اهمیت زیادی دارد. همیشه لیبل های پشت چسب‌دار را به صورت ساده برش نمی زنند. گاهی لیبل ها به صورت قالب های خاص و اختصاصی برش می خورند. برش های خاص با طراحی و ساخت قالب تیغ برش با شکل های هندسی متغیر بر روی کار چاپ شده امکان پذیر می باشند.

 

طراحی و چاپ لیبل های پشت چسب‌دار

 

در مرحله آخر چاپ پوشش لیبل های پشت چسب‌دار مشخص می شوند. انواع روکشی که برای لیبل های پشت چسب‌دار می توان استفاده کرد عبارتند از : ورنی (افست) - سلفون مات و براق - سلفون طرح دار - یووی (UV) براق و مات - یو وی موضعی ساده - یو وی موضعی شنی - یو وی موضعی اکلیلی و ...

گاهی جهت چاپ نفیس و خاص لیبل های پشت چسب‌دار از چاپ طلاکوب نیز  استفاده می شود. در چاپ طلاکوب لیبل های پشت چسب‌دار نوار طلاکوب دارای رنگ های مختلفی بر روی لیبل قرار می گیرند. این رنگ های متداول معمولاً به صورت طلایی - نقره ای-

مسی - سرمه ای - فیروزه ای قرمز مشکی سفید - هفت رنگ صدفی و ... می باشد.

پس از انجام خدمات تکمیلی و برش آن، لیبل ها به صورت جدا از هم و برش خورده آماده استفاده بوده و به شرکت های سفارش دهنده فرستاده می شوند تا در محل مناسب خود نصب گردند.