ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

لیبل ها بر اساس ماده اولیه که بر روی آن ها عمل چاپ را انجام می دهند تقسیم بندی می شوند. یکی از پر طرفدارترین و متداول ترین انواع لیبل ها، لیبل های شیشه ای، لیبل های برچسب شیشه ای، لیبل های ترنسپرنت یا لیبل های PVC می باشد.

همان‌طور که از نام این لیبل ها مشخص است این لیبل ها بی رنگ و شفاف بوده و از هر طرف طرح چاپ شده روی لیبل قابل تشخص است. لیبل های شفاف را حتماً پشت چسب‌دار یا دو طرف چسب‌دار طراحی و چاپ می کنند زیرا  اين گونه لیبل ها بيشتر در خودرو سازی، تولید کننده ها و کارت های گارانتی و پلمپ درب جعبه و بسته بندی آرایشی بهداشتی و صنایع ساختمانی ، انواع بطری ها ، علائم و مصارف تبلیغاتی استفاده می شوند، این نوع لیبل با روکش یووی خاصیت ضد آب و مقاومت برابر خش به خود می گیرد و تا 5 رنگ چاپ می شود. جنس لیبل های شفاف پی وی سی  است PVC):Polyvinyl chloride).

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

در ایران به لیبل های پی وی سی  را با متریال های Pet, PE, PP, PVC طراحی و چاپ می کنند. لیبل های شفاف از جنس پی وی سی عموماً در انواع مات، براق، شفاف و نقره ای طراحی و چاپ می شوند. استفاده از این لیبل های شفاف در مواردی که احتیاج به مقاومت بیشتر لیبل و ماندگاری چاپ به مراتب بالاتری باشد، کاربرد بیشتری دارد. نوع مات لیبل های شفاف، از نظر از دست ندادن کیفیت و ماندگاری چاپ انتخاب بهتری می باشد.

با توجه به نیاز بازار به چاپ انواع لیبل شفاف در تیراژ پایین، شرکت تبلیغاتی طرح هرم اقدام به راه اندازی بخش چاپ دیجیتال لیبل شفاف نمود، این نوع از لیبل های بر روی شیشه ها بسیار جذاب تر از دیگر لیبل های چسب‌دار هستند  و به خاطر ماهیت شفاف آن ها، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. قابلیت لیبل یا برچسب شیشه ای بیشتر در صنعت خودرو و بر روی شیشه خودروها برای عوارض سالیانه یا برچسب معاینه فنی استفاده می شود. از دیگر مصارف آن می توان به کارت ضمانت محصولات الکترونیکی، شرکت های ساخت شیشه و غیره اشاره کرد.

یکی دیگر از کاربردهای لیبل های شفاف استفاده در صنایع غذایی است. در صنایع غذایی استفاده از لیبل ها با طراحی و چاپ و جنس مناسب، می تواند در بازاریابی و ارائه محصولات نقش عمده ای را داشته باشد. این اطلاعات می تواند شامل نام تجاری، تاریخ تولید و انقضا، اطلاعات کالری و نحوه مصرف محصول مورد نظر باشد. این لیبل با توجه به جنس مناسب آن، می توانند رطوبت داخلی یخچال را تحمل کند، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که برچسب های شما تا مدت مناسبی روی محصول باقی می ماند. چاپ لیبل پشت چسب‌دار بر روی بطری، شیشه یا کیسه پلاستیکی باعث فروش بیشتر محصولات غذایی خواهد شد. چسب لیبل های شفاف صنایع غذایی قابلیت چسبیدن بر روی پلاستیک، شیشه، چوب، جعبه، فلز ، مقوا و ... را دارد.

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

 

کیفیت لیبل های شفاف چسب‌دار را می توان از سطح صدفی رنگ و مقاومت آن در برابر پاره شدن تشخیص داد، قیمت لیبل PVC بالاتر از لیبل کاغذی است و به دلیل متقاضیان کمتر سایز های محدودتری برای فروش دارد.

تفاوت لیبل کاغذی با لیبل های شفاف یا PVC:

سطح لیبل شفاف یا  pvc به نسبت لیبل کاغذی براق تر است و حالت صدفی رنگ دارد.

قیمت لیبل شفاف یا  صدفی تقریباً دو برابر لیبل کاغذی است.

ریبون رزین برای چاپ بر روی لیبل شفاف یا  pvc انتخاب خوبی است ولی برای لیبل کاغذی قابل استفاده نیست.

لیبل شفاف یا  پی وی سی در برابر رطوبت و حلال ها مقاومت بیشتری دارد اما لیبل کاغذی در برابر رطوبت و خیسی مقاومت بسیار کمی دارد و تمام خاصیت های خود را از دست می دهد.

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

 

لیبل شفاف یا  pvc در برابر کشیده شدن مقاوم بوده و پاره نمی شود در حالی که لیبل کاغذی به راحت پاره می شود.

قدرت چسبندگی لیبل pvc بیشتر از لیبل کاغذی می باشد.

مکانیسم چاپ مورد نیاز لیبل شفاف یا  PVC از نوع حرارت غیر مستقیم است و تنها با دستگاه لیبل پرینتر می توان بر روی آن چاپ زد، ریبون های وکس، وکس رزین و رزین امکان چاپ بر روی این لیبل را دارد.

پیشنهاد می شود برای لیبل پی وی سی از ریبون وکس استفاده نکنید زیرا به راحتی پاک می شود، بهترین انتخاب ریبون وکس رزین است و اگر ضد آب بودن چاپ برای شما اهمیت دارد بهتر است از ریبون رزین استفاده نمایید.

همان طور که گفتیم چاپ لیبل های شفاف یا پی وی سی با استفاده از پرینتر های حرفه ای انجام می شود. پرینترها اجزا و ابزاری از چاپ دیجیتال هستند. مشاوران تبلیغاتی معتقدند که چاپ دیجیتال علاوه بر مزایای تبلیغاتی و کیفیت چاپ بالا، در کاهش آلودگی های زیست محیطی نیز مؤثر است.

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

 

چاپ دیجیتال لیبل های شفاف به دلیل داشتن کیفیت بالای چاپ و سرعت بالا و مدیریت زمان در امر تبلیغات و بازاریابی برند ها بسیار مؤثر هستند. کاربردهای مختلف لیبل های شفاف را در صنایع بسته بندی در بالا توضیح دادیم و گفتیم که این لیبل ها در بازاریابی و تبلیغات نقش به سزایی دارند. اگر این لیبل ها بی کیفیت چاپ شوند یا به درستی برش نخورند رسالت تبلیغاتی خود را به درستی انجام نداده و در جذب مشتری اثری عکس دارند.

در چاپ دیجیتال لیبل های شفاف و پی وی سی پلیت ها حذف شده ، کلیشه و دیگر ادوات مکانیکی دیگر روش های چاپ، استفاده از نیروی انسانی نیز به حداقل رسیده است. این جمله به این معنی است که بیشتر فرایند چاپ توسط دستگاه های دیجیتال انجام شده و  دقت دستگاه های چاپ، خطای انسانی را به حداقل می رساند. به همین دلیل کیفت چاپ دیجیتال نسبت به دیگر روش ها افزایش پیدا می کند.

لیبل های شفاف پی وی سی را یک طرفه چسب‌دار یا دو طرفه چسب‌دار طراحی و چاپ می کنند. این نوع لیبل ها با چاپ دوطرفه کاربردهای متفاوتی دارند جنس این لیبل ها معمولاً شیشه ای و شفاف است. از مصارف لیبل های شفاف با چس دو رو می توان استفاده  بر روی شیشه های خودرو برای تبلیغات ، نمایش لوگو در بیرون بطری و نوشتن در داخل طرح و همچنین شماره زنی در داخل و خارج اشاره نمود. برخی از اوقات طرح هایی هستند که قرار است تنها به عنوان طرح پس زمینه استفاده شوند در این زمان نیز لیبل های شفاف دو رو چسب بهترین گزینه هستند.

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

 

قیمت چاپ لیبل شفاف پی وی سی به موارد زیر بستگی دارد :

سایز لیبل شفاف پی وی سی

تعداد لیبل شفاف پی وی سی

برش خاص و قالب اختصاصی لیبل شفاف پی وی سی

چاپ تک رنگ یا چند رنگ لیبل شفاف پی وی سی

خدمات پس از چاپ لیبل شفاف پی وی سی نظیر سلفون کشی، برجسته کردن و ...

 ویژگی های لیبل شفاف پی وی سی با چاپ دیجیتال:

لیبل های شفاف به علت اینکه از جنس پی وی سی هستند خاصیت پلاستیکی و کششی دارند. این لیبل ها در برابر رطوبت، مواد شیمیایی، حرارت بالا تا 80 درجه سانتی‌گراد و انجماد نیز مقاوم هستند. لیبل های شفاف به خاطر جنسی که دارند قدرت چسبندگی و حفظ چسبندگی بالایی دارند، جنس لیبل های شفاف علاوه بر چسبندگی در مقاومت بالا این لیبل ها نیز تأثیر گذار است.

 

چاپ دیجیتال لیبل شفاف

 

لیبل های شفاف همان‌طور که از نامشان پیداست قابلیت دیده شدن از دو طرفه را دارند.

لیبل های شفاف را می توان در چاپ دیجیتال در رنگ های مختلف و سایز های مختلف تهیه کرد.

برش های متداول لیبل های شفاف معمولاً به صورت نیم تیغ، دای کات، برش ساده است. 

خدمات تکمیلی که بر روی لیبل های شفاف با چاپ دیجیتال می توان انجام داد معمولاً  سلفون کشی، لمینیت،  نقره کوب و طلاکوب است .

برند کاغذ چسب‌دار شفاف که در ایران متداول هستند برندهای  اسپانیا ، کره ، ژاپن می باشند.

لیبل های شفاف دارای ساختار ضد خش هستند به همین دلیل ماندگاری کیفیت این لیبل ها بسیار بالاست.