ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ دیجیتال لیبل با پوشش سلفون مات

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

یکی از مهم‌ترین دغدغه چاپخانه ها که کار حرفه ای تحویل مشتری می دهند، مرحله خدمات پس از چاپ است. خدمات پس از چاپ شامل قالب ، تا ، برش ، ورنی یا UV ، سلفون کشی ، شماره زنی ، صحافی و ... می باشد. شرکت تبلیغاتی طرح هرم با توجه به نیاز روز افزون بازار به چاپ لیبل در تیراژ کم اقدام به راه اندازی بخش چاپ دیجیتال لیبل و خدمات تکمیلی آن نموده است.

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

چاپ دیجیتال لیبل

چاپ دیجیتال یکی از پر کاربرد ترین روش های چاپ در جهان است، چاپ دیجیتال لیبل به دلیل قیمت مناسب،کیفیت قابل قبول و از همه مهم تر سرعت بالای چاپ برای کارهای با تیراژ پایین بسیار به صرفه است، یکی دیگر از مزایای استفاده از چاپ دیجیتال، نمونه گیری برای چاپ نهایی در تیراژ های بالا است، چاپ دیجیتال لیبل این امکان را به شما می دهد تا از طرح های مختلف لیبل محصولات خود نمونه هایی را چاپ نمایید و روی محصول بچسبانید، با این کار به راحتی و با هزینه ای بسیار اندک می توانید تمام نقاط ضعف و قوت لیبل خود را مشاهده و در صورت لزوم اقدام به اصلاح لیبل نمایید. یا توجه به اندازه های استاندارد کاغذ های پشت چسب دار، شما می توانید پس از چاپ دیجیتال لیبل نیز اقدام به سلفون کشی لیبل نمایید و با این کار به کیفیت و دوام بیشتر لیبل کمک کنید.

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

سلفون کشی یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین بخش های پس از چاپ است. هنگامی که کار چاپ تمام می شود، پس از چاپ برای مقاومت بیشتر و زیبایی بیشتر کار چاپی بر روی آن لایه ای بنام سلفون قرار می گیرد. این لایه ضخامت های گوناگونی دارد و اغلب بصورت مات و براق بر روی اقلام چاپی کشیده می شود.

پوشش سلفون یا سلفون کشی، پوشش نازک و اغلب پلاستیکی که روی انواع محصولات چاپی نظیر کارت ویزیت، لیبل، تراکت، بروشور و مانند آن کشیده می شود. سلفون را بر روی کاغذ های چاپ شده می چسبانند سلفون علاوه بر زیبایی ، باعث می شود کاغذ در مقابل پارگی محفوظ بماند . این پوشش با پاره کردن کار چاپی قابل تشخیص است. دو نوع سلفون مات و براق وجود دارد که سلفون مات باعث تیره شدن جزئی کار و در مقابل سلفون براق باعث ایجاد شفافیت در کار می شود . هر دو نوع سلفون بسته به شرایط مفید و مورد استفاده قرار می گیرند.       

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

از مشکلات رایج در ارتباط با سلفون کشی استفاده از پودر خشک کن در کار چاپ افست است که در زیر سلفون به صورت نقاط نقره ای رنگ نمایان می شود.   

لیبل ها یکی از مهم‌ترین و کاربردی ترین محصولات چاپی هستند. اجزاء ست اداری تنها برای تبلیغات استفاده می شوند اما لیبل ها جزء محصولات چاپی هستند که علاوه بر بازاریابی کاربرد های فراوانی نظیر بسته بندی و ... نیز دارند. از مهم‌ترین فواید سلفون کشی لیبل ها می توان به افزایش مقاومت لیبل در برابر پارگی سایش و حتی رطوبت، افزایش شفافيت لیبل چاپی، افزایش مقاومت در برابر (تا مثل تاي خط جلد، مانع چين چروک شدن، لک شدن، آفتاب خوردگی، اثر انگشت) اشاره نمود. سلفون کشی در افزایش زیبایی لیبل های چاپی نیز نقش اساسی دارد.

سلفون کشی لیبل ها بر اساس دو روش است. سلفون کشی حرارتی، سلفون کشی بر پایه آب. سلفون کسی بر پایه آب بيشتر براي سطوح بسته بندي مقوایی و جعبه هاي پر تيراژ به كار می رود. فعال شدن چسب آن از طریق آب (رطوبت دهی) به لیبل انجام می گيرد. مهم‌ترین مزیت سلفون کشی لیبل بر پایه آب هزینه پایين می باشد، ضمن آنکه این سلفون سازگاري بيشتري با دارد. سلفون کشی لیبل بر پایه آب به سلفون کشی سرد نیز معروف است زیرا در این مرحله از حرارت برای فعال کردن چسب سلفون استفاده نمی شود.

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

سلفون حرارتی یکی از پر كاربردترین انواع پوشش دهی لیبل ها و دیگر محصولات چاپی می باشد و مزیت آن نسبت به دیگر روش های روکش کردن، كيفيت بالا و چسبندگی زیاد سلفون در اثر حرارت به سطح لیبل چاپی می باشد.

تغذیه لیبل چاپی در دستگاه سلفون كشی می تواند به صورت دستی و یا با استفاده از سيستم مجهز به آپارات صورت می گيرد. این نوع سلفون كشی، ارزان ترین نوع پوشش دار کردن لیبل می باشد.

دستگاه های سلفون کشی حرارتی با توجه به نوع گرم شدن سيلندر به چهار دسته تقسيم می شوند.

الف) گرم شدن سیلندر با روغن : هدایت گرمایی مناسب از مهم‌ترین ویژگی این نوع دستگاه ها می باشد.

ب) گرم شدن سیلندر با آب در این سیستم : انرژي بالایی را مصرف می كند اما با محيط زیست كاملاً سازگار است.

پ) گرم شدن با استفاده از المنت : گرم شدن سيلندر با قرار گرفتن المنت ها به دور سيلندر انجام میگيرد. به علت عدم یکنواختی گرماي مناسب در تمام سطح سيلندر معمولاً كيفيت یکنواختی را در استحکام سلفون بر سطح لیبل چاپی ارائه نمی دهد.

ت) گرم شدن با ماکروویو : این سيستم جز نسل جدید سلفون كش هاي حرارتی بوده و جهت گرم شدن سيلندر از اشعه ماكروویو استفاده می كند.

 

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

در این دستگاه، تغذیه مشابه آپارات ماشين افست بوده و شيت كردن نيز به وسيله سيلندرهاي پنوماتيک به صورت اتوماتيک انجام می شود. در این لمينيتور یا سلفون كش در حقيقت، عمل چسبانيدن لایه سلفون به سطح چاپ شده، توسط سيلندر حرارتی كه با یکی از روش هاي گفته شده گرم شدن آن صورت می گيرد.سيلندر مذكور با حرارتی یکنواخت و كنترل شده چسب موجود در سلفون را فعال می كنند و بر روی لیبل ها سلفون را می چسبانند. سپس توسط سيلندر حرارتی و سيلندر فشار عمليات پرس لیبل به سلفون انجام می شود. بدین ترتيب سلفون به سطح چاپی مورد نظر می چسبد.

لیبل با پوشش سلفون مات

سلفون های مات و براق از لحاظ جنس با یکدیگر تفاوت چشمگیری ندارند. سلفون های مات باعث می شود تا نور، بازتاب کمتری از سطح لیبل داشته باشد علت این امر به دلیل وجود رنگ کدری است که در خود لایه سلفون قرار دارد. بنابراین در محیط های پر نور لیبل با کیفیت تر دیده خواهد شد. اما به دلیل مات بودن، خود لیبل و طرح روی آن شفافیت ندارند. سلون کشی مات لیبل ها یک حالت کلاسیک به طرح ها می بخشید و در برخی از طرح های گرافیگی بر زیبایی لیبل می افزاید.

به همین دلیل لیبل ها با سلفون مات رنگ طرح اصلی را با کیفیت‌تر نمایش می دهند. البته باید به این نکته توجه داشت که یک مقدار کمی از شفافیت رنگ طرح اصلی کاسته می‌شود.

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

سلفون مات مخملی یکی از انواع پوشش های سلفونی است که در لیبل ها طرفداران بسیاری داشته باشد. درواقع سلفون مات مخملی لیبل ها بسیار شبیه به ویژگی های سلفون مات است. با این تفاوت که در یکی از مراحل چاپ بر روی لیبل روکش نانو قرار می گیرد. همین روکش نانو است که نرمی و لطافت به خصوصی به لیبل های روکش مخملی اعطا می کند. سلفون کشی مخملی لیبل ها، به سلفون کشی طرح دار نیز معروف است. هزینه این سلفون کشی نسبت به دیگر روش ها بالا تر بوده و برای چسباندان آن از سلفون کشی حرارتی استفاده می کنند.

یکی دیگر از خصوصیت لیبل های سلفون مات مخملی زنده حس کردن رنگ ها است که خیره کننده چشم می باشد و از لحاظ بصری برای مخاطبان جذاب است. این ویژگی در کاربرد تبلیغاتی لیبل ها تأثیر به سزایی دارد.

سلفون کشی براق لیبل ها

این مدل از سلفون کشی جذابیت بصری خوبی را برای لیبل ها به همراه دارد. اما از آنجایی که نور از سطح آن بازتاب می شود، برای هر گونه بسته بندی مناسب نیست. مثلاً در مراکز خرید که نور زیادی وجود دارد، استفاده از لیبل ها با سلفون براق، گزینه مناسبی نیست. و یا مثلاً زمانی که قرار است لیبل بر روی شیشه اتومبیل نصب شود استفاده از سلفون کشی براق کار درستی به نظر نمی آید.

 

چاپ دیجیتال لیبل

 

چه تفاوتی بین سلفون کشی براق و سلفون کشی مات لیبل ها وجود دارد؟

اختلاف بین این دو نوع روش سلفون کشی لیبل ها، به نوع بازتاب نور از سطح آن ها مربوط می شود. یک سطح براق، نور را در یک جهت مشخص بازتاب می کند. یعنی تقریباً تمام پرتوهای نوری که آن تابیده می شود، در یک راستا بازتاب می یابند. اما بازتاب نور از سطوح مات، این طور نیست و در راستاهای مختلفی پراکنده می شوند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که پوشش اصلی مورد استفاده در محصولات چاپی براق و مات یکسان است و تنها نحوه و میزان استفاده از آن است که سبب تفاوت بین این دو نوع کاغذ می شود. چرا که به طور کلی، کاغذ مورد استفاده در لیبل های چاپی، پر از منفذ است و برای این که جوهر مصرفی در آن کاهش یابد، قبل از استفاده از جوهر، از پوشش استفاده می شود. استفاده از این پوشش ها نه تنها دوام کاغذ لیبل را بیشتر می کند، بلکه سبب می شود که رنگ ها شفاف تر و روشن تر به نظر برسد. کاغذ مات، معمولاً از پوشش کمتری استفاده می کند و پولیش کمتری هم نیاز دارد.