ایده های تولید و اجرای تبلیغات

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

دفترچه های یادداشت تبلیغاتی را همیشه به صورت ساده طراحی نمی کنند. دفترچه های یادداشت تبلیغاتی اولین ویژگی شان جلب نظر مخاطب در انتخاب و استفاده است به همین دلیل طرح روی جلد و نوع جلد اهمیت زیادی دارد. برخی از مشاغل و حرفه ها به این صورت هستند که دفترچه های یادداشت خاص در تبلیغاتشان تأثیر بیشتری دارد. مشاغلی که طرح های منحصر به فرد نشان دهنده سلیقه و میزان حرفه ای بودن آن ها است. شرکت تبلیغاتی طرح هرم برای آن ها دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی را پیشنهاد می کند.

اما دفترچه های یادداشت فانتزی چه ویژگی هایی دارند و چرا به دفترچه های فانتزی معرف هستند؟

هر نوشت افزاری که از حالت معمول و ساده خود خارج شود در اصطلاح به فانتزی معروف می شود. به عنوان مثال در خودکارهای رنگی خودکاری که از رنگ های متداول نباشد به خودکار فانتزی معروف است. گاهی این فانتزی بودن در جلد و طرح روی خودکار نشان داده می شود. در دفترچه های یادداشت نیز همین‌طور است یک دفترچه یادداشت فانتزی یا یک جلد فانتزی دارد، یا شکل و هندسه دفتر به صورت فانتزی است.

 

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی

 

دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی طرفداران بسیاری دارند زیرا هم هزینه تمام شده پایین تری نسبت به دفترچه یادداشت با شکل و هندسه فانتزی دارند، هم کاربرد و ابعاد این دفترچه های یادداشت تغییری نکرده و همه پسند هستند. دفترچه های یادداشت با شکل و حجم فانتزی قابلیت جا به جایی آسان را نداشته و برخی به خاطر شکل و ابعادشان به راحتی داخل جیب یا کیف جا نمی شوند.

طراحی دفتر یادداشت با جلد فانتزی کار بسیار مشکلی است زیرا این طرح ها باید متناسب با مخاطب دفترچه یادداشت انتخاب گردند. مسلماً جلد فانتزی و ابعاد دفترچه یادداشت یک شرکت ساختمانی با جلد فانتزی یک آموزشگاه کلاس های کنکور متفاوت است.

گاهی جلد فانتزی دفترچه های یادداشت بر اساس طرح انتخاب نمی شود بلکه بر اساس جنس خود جلد انتخاب می شود. جلد فانتزی دفترچه های یادداشت را گاهی از نمد، پارچه، چرم و ... انتخاب می کنند و این جلدهای فانتزی را همه پسند تر هستند.

البته برخی از جلد های فانتزی دفترچه های یادداشت بر اساس برش غیر معمول ایجاد می شود. برخی از دفترچه های یادداشت همراه با جلدشان برش هایی خاص می خورد یا جلد دارای برش ها و فضاهای منحصر به فردی می شود که جلد دفترچه یادداشت را فانتزی می کند. به عنوان مثال یک محصول یا لوگوی شرکت بر روی جلد تلقی دفترچه یادداشت برش می خورد و آن قسمت ها خالی می شود و حالتی فانتزی به جلد می دهد. بسته به کیفیت مواد اولیه و دقت در طراحی و چاپ، جلدهای فانتزی تأثیر زیادی در زیبایی بصری و ماندگاری دفترچه یادداشت دارند.

دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی گلاسه بیشتر با صحافی ته چسب تولید می شوند و دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی تلق بیشتر با صحافی سیمی تولید می شوند. جلد های سخت نیز قابلیت فانتزی شدن دارند و صحافی آن ها به صورت سیمی و ته دوخت می باشد.

کیفیت چاپ در دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی

در دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی قسمت چاپ یکی از مهم‌ترین بخش ها می باشد. در چاپخانه کیفیت کاغذ دفترچه یادداشت و کیفیت چاپ کاغذ های داخلی اهمیت بالایی دارد و در دفترچه های یادداشت معمولاً از کاغذ تحریر 70 گرم استفاده می کنند و چاپ آن بیشتر به صورت چاپ افست یا دیجیتال است. اما چاپ جلد فانتزی دفترچه های یادداشت به میزان زیادی به نوع جنس جلد بستگی دارد.

خدمات پس از چاپ جلد فانتزی دفترچه های یادداشت در شرکت طرح هرم یکسان است. این جلد های فانتزی تنها طلا کوب می شوند.

 

 

طلاکوب کردن جلد فانتزی دفترچه های یادداشت:

چاپ طلاکوب در جلد فانتزی دفترچه یادداشت در واقع نوعی چاپ داغی است که به شیوه لتر پرس انجام می گیرد. طلا کوب در رنگ‌های مختلف از جمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز انجام می شود. چاپ طلا کوب جلد فانتزی دفترچه های یادداشت به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود.

چاپ طلاکوب یا Hot Stamp Machine همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانه جات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد.

یکی از فانتزی ترین و محبوب ترین چاپ های دیجیتال در حال حاضر چاپ سیلور و طلا کوب در جلد فانتزی دفترچه های یادداشت می باشد. این تکنولوژی جدید به شما امکان می دهد از چاپ دیجیتال برای ایجاد جلوه های فلزی خیره کننده برای ابعاد چند بعدی در جلد فانتزی دفترچه یادداشت استفاده کنید.

در چاپ طلاکوب یک فویل فلزی سبك زیبایی به جلد فانتزی دفترچه یادداشت اضافه می كند و قسمت های مهم را در جلد دفترچه یادداشت مانند آرم شرکت یا نام برند را برجسته می كند. فویل مهر زنی یک فرآیند چاپ ویژه است که از گرما، فشار، فلزی و فیلم فویل استفاده می کند. فویل در مجموعه ای از رنگ ها، پوشش ها و اثرات نوری در رول قرار می گیرد. (فویل فلزی امروزه بیشتر دیده می شود به ویژه فویل طلایی،  فویل نقره ای،  فویل مس و فویل های فلزی هولوگرافی) اما رول های فویل نیز در رنگ های جامد در هر دو پوشش براق و مات در دسترس هستند. فویل مهر زنی در جلد فانتزی دفترچه یادداشت تا حدودی شبیه به برجسته و حکاکی است، در آن رنگ به جلد با فشار داده شده است. هنگامی که طراحی نهایی می شود، قالب های فلزی به شکل مناسب برای هر یک از فویل های رنگی که برای طراحی خاص طراحی شده اند، ایجاد می شوند. قالب‌ها گرم می شوند و سپس با فشار کافی مهر می شوند تا یک لایه نازک فویل را به کاغذ بچسبند و هر رنگ به صورت جداگانه از طریق چندین اجرا از مطبوعات به کار می رود تا طرح نهایی ایجاد شود. اگر یک تصویر یا اثر ریخته شده (طراحی شده) برای طراحی دلخواه باشد، می توان یک قالب نهایی ایجاد کرد.

چاپ طلاکوب در جلدهای فانتزی دفترچه های یادداشت به دو دسته ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می گردد:

طلاکوب گرم : بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه ی طلا از روی فیلم پلی استر بر روی جلد فانتزی دفترچه یادداشت استفاده می گردد.

طلاکوب سرد: در چاپ طلاکوب سرد ، پس از اعمال چسب بر روی جلد فانتزی دفترچه یادداشت (طرح چسب روی کار باید دقیقاً همان طرحی باشد که می‌خواهیم طلاکوب شود) ورق طلا بر روی آن چسبیده و قسمت های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی گیرد.

 

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی

 

سایز دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی

 دفتر های یادداشت با جلد فانتزی را به صورت طرح های عمومی در سایزهای 11در 16(1/8) و یا 8 در 11 (1/16) معمولاً تولید می کنند. اما این سایز ها، استانداردهای مشخص و اندازه های رایجی در کل دنیا نیستند. به طور کلی دفترچه های یادداشت یکی از پر مصرف‌ترین و محبوب ترین نوشت افزار های اداری می باشند و اکثراً صاحبان کسب و کار نه تنها برای تبلیغات بلکه برای کارمندان خود نیز دفترچه یادداشت سفارش می دهند. در نتیجه دفترچه های یادداشت با جلد فانتزی را معمولاً به صورت اختصاصی سفارش می دهند.

به همین دلیل بسیاری از شرکت ها و تولیدکنندگان بر اساس سلیقه، نوع مخاطب و کاربرد دفترچه های یادداشت، برای آن ها سایز های اختصاصی و یا سفارشی را تولید می کنند.

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی سایز A4 ‏: 297 × 210 میلی‌متر مناسب برای روی میز بوده و فضای کافی برای یادداشت برداری دارد.

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی سایز B5 ‏: 250 × 176 میلی‌متر مناسب برای استفاده روزمره کارمندان بوده و از لحاظ ابعاد نه آن‌قدر بزرگ است که در هر کیفی جا نشود و نه آن‌قدر کوچک است که فضای کافی و مناسب برای نوشتن را تأمین نکند.

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی سایز A5 ‏: 210 × 148 میلی‌متر بوده و سایز پرطرفدار و محبوب برای همه می باشد این اندازه کمک می کند تا علاوه بر آنکه دفترچه ای برای یادداشت همراهتان دارید، فضای بسیاری هم برای حمل سایر وسایل موردنیازتان داشته باشید.

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی سایز B6 ‏: 176 × 125 میلی‌متر ایده آل برای هدیه تبلیغاتی بوده و پیشنهادی ویژه برای اسپانسرهای برگزاری همایش و سمینارها. این دفتر نصف اندازه سایز B5 را داشته و به همین دلیل بسیار کاربردی است. هدیه دادن آن به مشتریان باعث می شود هنگام استفاده از آن همواره نام برند شما یادآوری شود.

 

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی

 

 

دفترچه یادداشت با جلد فانتزی سایز A6 یا جیبی : 148 × 105 میلی‌متر درست اندازه جیب است و مناسب برای آنکه همیشه و همه جا همراه افراد باشد. این سایز دفترچه یادداشت ایده آل برای افراد دارای شغل های خلاقانه که ممکن است بخواهند ایده ها و جرقه های ذهنی که در طول روز اتفاق می افتد را بنویسند.

و دیگر سایز های سفارشی.