ایده های تولید و اجرای تبلیغات

دفترچه یادداشت با جلد تلقی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

دفترچه یادداشت، یکی از مهم‌ترین و کاربردی ترین نوشت افزار تبلیغاتی و کاربردی در زندگی فردی هر شخص شناخته می شود. در رابطه با کاربرد های دفترچه یادداشت مفصل در مقالات قبلی صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم در رابطه با دفترچه های یادداشت با جلد تلقی صحبت کنیم.

انتخاب جلد یکی از مهم‌ترین قسمت های تولید دفترچه یادداشت است. جلد دفترچه های یادداشت را از جنس های مختلفی تهیه می کنند. هر یک از این جنس های جلد دفترچه های یادداشت، مزایا  معایب خاص خود را دارند. در مقاله قبل در رابطه با دفترچه یادداشت با جلد گلاسه صحبت کردیم و گفتیم که جلد های مقوایی یکی از پر طرفدارترین جلدها هستند. اما جلد های کاغذی و مقوایی در دفترچه های یادداشت دارای ضعف های زیادی نیز هستند. جلد های از جنس کاغذ و مقوا بزرگ‌ترین ضعفشان مقاومت کم است. جلد های کاغذی و مقوایی به راحتی پاره می شوند و در برابر کوچک‌ترین ضربه ای می شکنند. دفترچه های یادداشت تبلیغاتی که در نمایشگاه ها و فروشگاه های شلوغ قرار است استفاده شوند به راحتی در این محیط ها آسیب دیده، می شکنند و یا گوشه های جلدشان تا می شوند.

 

دفترچه یادداشت با جلد تلقی

( طراحی و چاپ دفتر یادداشت اختصاصی شرکت کیان پرشیا)

در محیط های مرطوب جلد های کاغذی و مقوایی اصلاً مقاومت نداشته و به راحتی از بین می روند. در محیط های چرب و روغنی نیز جلد های کاغذی و مقوایی سریع از بین می روند. از طرفی دیگر جلد های کاغذی و مقوایی دفترچه های یادداشت در محیط های کثیف، سریع کثیف شده و زیبایی و کارایی خود را از دست می دهند.

اگر دفترچه های یادداشت را در محیط های مرطوب، پر ضربه و با صدمات فیزیکی بالا قرار است استفاده کنید، شرکت تبلیغاتی طرح هرم به شما دفترچه های یادداشت با جلد تلقی را پیشنهاد می کند.  

ویژگی های دفترچه های یادداشت با جلد تلقی

جنس جلد تلقی دفترچه های یادداشت از پلاستیک است. این جلد های پلاستیکی از ماده ای به نام پروپیلن ساخته می شوند و چون جنس پلاستیک آن ها خشک نیست، حالتی نرم به جلد می دهند. این نرم بودن جلد تلقی، انعطاف دفترچه یادداشت را بالا برده و آن را در برابر تاخوردگی، شکستگی و ... مقاوم می کند.

دفترچه های یادداشت با جلد تلق در برابر خط و خش نیز مقاوم بوده و در صورت استفاده مکرر و طولانی مدت تغییر رنگ نداده و سالم باقی می ماند.

یکی از ویژگی های پلاستیک، ضد آب بودن است. این ویژگی در جلد تلقی دفترچه های یادداشت نیز مشاهده می شود. در محیط های مرطوب این جلد ها مقاومت بالایی داشته و از طرفی اگر دفترچه یادداشت در محیط روغنی و یا آلوده قرار بگیرند به راحتی با یک دستمال مرطوب جلد تلقی آن تمیز می شوند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی های دفترچه یادداشت طراحی و چاپ شده در شرکت تبلیغاتی طرح هرم کیفیت بالا، داشتن وزن کم و جا به جایی آسان است. پلاستیک به طور کلی دارای وزن کمی بوده و دفترچه های یادداشت با جلد تلقی نیز سبک و به راحتی قابل حمل هستند. دفترچه های یادداشت با جلد تلقی به راحتی در کیف و جیب حمل شده و به دلیل استحکام ساختاری که دارند کوچک‌ترین نگرانی بابت شکستی و خم شدنشان وجود ندارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی های دفترچه های یادداشت با جلد تلقی، تنوع رنگی در این جلد است. این تنوع رنگی به زیبایی هر چه بیشتر دفترچه یادداشت کمک کرده و از طرفی دیگر در ست کردن دفترچه یادداشت با رنگ سازمانی شرکت و دیگر ست های اداری کمک می کند. دفترچه های یادداشت با جلد تلقی را معمولاً تک رنگ و بدون هیچ طرحی چاپ می کنند. اما در برخی از دفترچه های یادداشت فانتری از تلق های بی رنگ و شفاف استفاده می شود و بر روی آن ها طرح هایی خاص چاپ می شود.

 

دفترچه یادداشت با جلد تلقی

 

چاپ دفترچه های یادداشت با جلد تلقی

دفترچه های یادداشت با جلد تلقی، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد معمولاً رنگی و ساده و بدون طرح چاپ می شوند. اما در دفترچه های یادداشت تبلیغاتی و یا اختصاصی شرکت ها حتماً نام برند و لوگوی شرکت را بر روی این جلد های تلقی چاپ می کنند.

چون موارد زیادی بر روی این جلد های تلقی چاپ نمی شوند، چاپ آن ها مقرون به صرفه بوده و هزینه بالایی ندارد. جلد تلقی ظاهری شفاف داشته و پایه ای سخت به حساب می آید به همین دلیل چاپ بر روی آن کیفیت بالا و ماندگاری بالایی دارد. برای چاپ جلد تلقی دفترچه یادداشت از روش های افست (cmyk)،سیلک و پلکسی استفاده شده  و به چاپ تلق مسطح نیز معروف است. به طور کلی چاپ تلق مسطح جهت جلد کتاب ،جعبه های مسطح(لترپرس)،کارت ویزیت و ... استفاده می شود. شرکت 

صحافی دفترچه یادداشت با جلد تلقی

در صحافی دفترچه یادداشت با جلد تلقی از صحافی فنر استفاده می شود. فنر های صحافی مدل های متفاوتی دارند :

1. سیم فنر صحافی فلزی

2. سیم فنر صحافی استیل

3. سیم فنر صحافی رنگی و پلاستیک

4. سیم فنر صحافی دوبل

5. سیم فنر صحافی مارپیچ

6. سیم فنر صحافی مارپیچی Spiral Coil

7. مفتول صحافی Wire Stitching

در این روش از دستگاه صحافی فنر استفاده می‌شود که روی کناره صفحه و جلد تلقی سوراخ‌های مستطیلی کوچکی را ایجاد کرده و بعد با فنر پلاستیکی و یا فلزی صفحات به هم متصل می‌شوند. در همین حال، متصدی صحافی صفحات و جلد تلقی را از یک ‌طرف وارد فنر باز می‌کند. صحافی سیمی باعث می‌شود تا جلد تلقی دفترچه یادداشت مسطح به نظر برسد، دفترچه های یادداشتی  که با صحافی فنر به هم متصل شده‌اند می‌تواند به راحتی برگه های آن را جدا کرد که برای دفترچه های یادداشت تبلیغاتی یک حسن به حساب می آید.

ماشین صحافی فنر قیمت های متفاوتی دارند و این تفاوت قیمت به نوع دستگاه  برمی‌گردد که حفره‌های پانچ به‌صورت دستی یا برقی ایجاد شود و اینکه هر بار چه تعداد صفحه ‌یک‌باره پانچ می‌شود.

برخی دستگاه‌های صحافی شانه‌ی پلاستیکی طول کناره صفحه می‌توانند سوراخ‌های کوچک بیشتری را ایجاد کنند و متصدی صحافی صفحات را با شانه پلاستیکی یا فنر به هم متصل می‌کنند، دستگاه نیز صفحات دفترچه یادداشت و جلد تلقی را در کنار هم نگه می‌دارد تا متصدی در انتها دو جفت سیم را با سیم‌چین بپیچاند. این تعداد سوراخ های بیشتر به زیبایی و استحکام هر چه بیشتر دفترچه های یادداشت کمک می کند.

 

دفترچه یادداشت با جلد تلقی

 

محکم‌تر از صحافی فنری یا شانه‌ی پلاستیکی، صحافی سیمی مدل Wire-O است. در این روش دو سیم حلقوی بعد از اینکه سوراخ‌های مستطیلی شکلی را در صفحات به‌صورت زنجیره‌ای ایجاد کردند، پیچانده می‌شوند. در این روش‌ها مانند صحافی با حلقه، دفترچه یادداشت با جلد تلقی به‌ صورت مسطح باز می‌شوند. این نوع از صحافی سیم برای دفترچه های یادداشت با تعداد صفحات بالا مناسب است.

مزایای این صحافی فنر برای دفترچه یادداشت با جلد تلقی این است که نیازی به فناوری‌های پیشرفته ندارد، تولید آن کم‌هزینه بوده و دفترچه یادداشت  به‌صورت مسطح و صاف می‌ایستد. بهتر است که دفترچه یادداشت با جلد تلقی وزن کمی داشته باشد به همین دلیل برای دفترچه یادداشت با جلد تلقی و صحافی فنر با تعداد صفحات کم از فنر های پلاستیکی استفاده می شود. این فنرهای پلاستیکی رنگ‌بندی های مختلفی دارند و به زیبایی هر چه بیشتر دفترچه یادداشت کمک می کند.

یک دفتر سیمی را تصور کنید که سیم به کار رفته در شیرازه آن، آنقدر محکم و بادوام است که حالت فنری و انعطاف پذیر سایر دفترهای سیمی بازار را ندارد و ایستایی خود را حفظ می کند. با کندن برگه و استفاده طولانی مدت، سیم آن از هم باز و متلاشی نمی شود و فرم مارپیچ و حلزونی خود را از دست نمی دهد. به نظر شما خرید یک چنین دفتری وسوسه برانگیز نیست؟