ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی و چاپ دفترچه یادداشت تبلیغاتی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

دفترچه های یادداشت نوشت افزاری پر کاربرد جیبی و ارزان قیمت هستند. دفترچه های یادداشت را از سایزهای کوچک تا بزرگ طراحی و چاپ می کنند. دفترچه های یادداشت در محیط های اداری، آموزشی، کارگاهی، سازمانی و به طور کلی در هر مکانی مورد نیاز بوده و برای هر فردی با هر سنی کاربردی هستند. فرقی نمی کند شما یک ورزشکار 30 ساله باشید یا یک کارمند 50 ساله، هر فرد با هر شغل و هر سنی حتماً به یک دفترچه یادداشت نیاز دارد. این کاربرد گسترده و نیاز طیف وسیع افراد جامعه شرکت های تبلیغاتی را بر آن داشت تا از دفترچه های یادداشت برای امور تبلیغاتی استفاده کنند.  

با گذشت زمان و استقبال مخاطبین از دفترچه های یادداشت در زمان کوتاهی دفترچه های یادداشت به یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین اجزاء ست های اداری تبدیل شدند.

دفترچه های یادداشت تبلیغاتی در ست های اداری را معمولاً با دیزاین و طراحی ست های اداری و سربرگ ها طراحی و چاپ می کنند. در دفترچه های یادداشت تبلیغاتی ست اداری، نام شرکت، برند تجاری، لوگو، گاهی اوقات اطلاعات تماس بر روی این برگه اول دفترچه و یا بر روی جلد دفترچه طراحی و چاپ می کنند. دفترچه های یادداشت تبلیغاتی گاهی برای هدایای تبلیغاتی نمایشگاه ها، سمینار ها و ... طراحی و چاپ می شوند. این دفترچه های یادداشت تبلیغاتی گاهی بیشتر از یک دفترچه یادداشت ست اداری حاوی اطلاعات شرکت و معرفی شرکت هستند و جنبه تبلیغاتی‌شان بیشتر است.

شرکت طرح هرم در زمینه ی طراحی و چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی هم دارای سابقه ای 10 ساله است و هم دارای تنوع زیاد در نمونه کارها می باشد. در ادامه به بررسی مراحل تولید دفترچه های یادداشت تبلیغاتی طرح هرم می پردازیم. 

 

طراحی و چاپ دفترچه یادداشت تبلیغاتی

 

 

طراحی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی شرکت طرح هرم

دفترچه های یادداشت تبلیغاتی در شرکت طرح هرم به دو صورت عمومی و اختصاصی چاپ می شوند. فرقی نمی کند سفارش دفترچه های یادداشت عمومی باشد یا اختصاصی، آنچه که در ابتدای طراحی مشخص می شود ابعاد دفترچه یادداشت و نوع صحافی است. به طور کلی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی می تواند به صورت A6،A5 ، A4، ... و یا حتی اختصاصی و هر ابعادی طراحی و چاپ شوند و صحافی آن ها می تواند به صورت به صورت منگنه، چسب گرم، سیمی، چسب سرد، فنردار و ... باشد. اما در شرکت تبلیغاتی طرح هرم دفترچه های یادداشت تبلیغاتی را در ابعاد A5  پر طرفدار و کاربردی بوده و صحافی پر طرفدار آن صحافی فنر است. در مرحله بعد یک رو یا دو بودن طرح نیز در نظر گرفته می شود. در دفترچه های یادداشت تبلیغاتی معمولاً جلد و صفحات تبلیغاتی را به صورت یک رو و صفحات داخلی را به صورت دو رو طراحی و چاپ می کنند.

 در طراحی عمومی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی طرح هرم معمولاً یک طرح ماده بالای برگه قرار می گیرد. این طرح باید اصولاً ساده و ظریف باشد و فضای زیادی را اشغال نکند. طرح های عمومی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی شرکت طرح هرم، ساده و متداول هستند که در بازار یافت می شوند.  اما برای طراحی اختصاصی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی طرح هرم هویت شرکت را در نظر گرفته و سپس شروع به طراحی می کنند.  برای طراحی اختصاصی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی قانون خاصی وجود ندارد و کاملاً به سلیقه و خلاقیت طراح و مشتری بستگی دارد. در زمان طراحی اختصاصی، طراح یک طرح برای جلد دفترچه یادداشت، یک طرح برای جلد پشتی دفترچه یادداشت و یک طرح برای برگه های داخلی دفترچه یادداشت در نظر می گیرد. در برخی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی گاهی برگه ها را ساده در نظر می گیرند و تنها جلد دفتر یادداشت را طراحی می کنند، گاهی نیز جلد را ساده در نظر گرفته و برگه را طراحی می کنند و گاهی نیز برای هر دو طرح اختصاصی در نظر می گیرند. به همین دلیل می گوییم که طراحی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی کاملاً سلیقه ای بوده و هیچ قانون خاصی ندارد.

 

 

طراحی و چاپ دفترچه یادداشت تبلیغاتی

 

 عناصری که در طراحی برگه های دفترچه های یادداشت اختصاصی معمولاً در نظر می گیرند: رنگ سازمانی، لوگوی شرکت، نام برند و اطلاعات تماس است. این عناصر باید به گونه ای درج شوند که فضای زیادی اشغال نکنند زیرا از لحاظ ابعاد، برگه های یادداشت فضای کمتری نسبت به دیگر نوشت‌افزارهای اداری دارند. این طراحی نباید نوشته وسط برگه را تحت تأثیر قرار دهد و آن را شلوغ جلوه دهد.

برخی از شرکت های تبلیغاتی برای دفترچه های یادداشت تبلیغاتی که در ست اداری استفاده می شود طرحی شبیه به طراحی سربرگ در نظر می گیرند با این تفاوت که تاریخ، پیوست و برخی از اطلاعات تماس در برگه یادداشت وارد نمی شود. زمان طراحی برگه یادداشت اختصاصی محل حاشیه نیز باید در نظر گرفته شود در این فاصله نباید لوگو و نوشته های طرح اختصاصی سربرگ قرار گیرند. حاشیه بالای صفحه دفترچه های یادداشت اختصاصی طرح هرم به میزان زیادی به نوع صحافی دفترچه بستگی دارد که در بخش صحافی مفصل راجع به این فاصله صحبت می کنیم.

چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی

همان‌طور که در دیگر مقالات شرکت طرح هرم توضیح داده ایم، پیش از اینکه طرح نهایی دفترچه های یادداشت وارد چاپخانه شوند ابتدا نوع کاغذ را مشخص می کنند. بسته به نوع دفترچه یادداشت تبلیغاتی و کاربرد آن از انواع: کاغذ کرافت، کاغذ تحریر، کاغذ کتان و کاغذ گلاسه و ... در چاپ استفاده می شود. گرماژ کاغذی که در طراحی و چاپ برگه های یادداشت تبلیغاتی استفاده می شود نیز اهمیت دارد. گرماژ کاغذ برگه های یادداشت تبلیغاتی در کیفیت دفترچه یادداشت و قیمت تمام شده دفترچه یادداشت تبلیغاتی تأثیر به سزایی دارد.

بعد از انتخاب کاغذ نوبت به انتخاب روش های چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی می رسد. انواع روش های چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی لیزری، سیلک، داغکوب، لترپرس، چاپ افست و چاپ دیجیتال می باشد.

چاپ دیجیتال و چاپ افست در تولید دفترچه های یادداشت تبلیغاتی طرح هرم بسیار متداول و پر کاربرد هستند. بسته به تعداد رنگ طرح و تعداد سفارش دفترچه های یادداشت یکی از انواع روش های چاپ را انتخاب می کنند.

 

 

طراحی و چاپ دفترچه یادداشت تبلیغاتی

 

چاپ افست دفترچه های یادداشت تبلیغاتی

زمانی که تعداد سفارش برگه های یادداشت شما زیاد است و فرصت کافی برای چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی دارید، ما به شما چاپ افست را پیشنهاد می کنیم. در چاپ افست دفترچه های یادداشت تبلیغاتی یک دستگاه چاپ با سه استوانه استفاده می شود. این استوانه ها در چاپ افست نقش اصلی را در چاپ طرح و رنگ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی ایفا می کنند. دستگاه چاپ افست 4 رنگ با طرحی به صورت مدل رنگی CMYK عمل چاپ دفترچه های یادداشت تبلیغاتی را انجام می دهد. برای چاپ هر رنگ از یک استوانه استفاده می شود به این صورت که اول چیزی که قرار است چاپ شود را روی صفحه ای فلزی به نام زینک منتقل می کنند. عملکرد صفحه زینک به گونه ای است که فقط نوشته ها و تصاویر نقش بسته روی آن مرکب چاپ را به خود می گیرند. بعد از آن طرح روی زینک با فشار به روی پوشش لاستیکی استوانه ی دوم نقش می بندد و در همین زمان کاغذ و یا هرچیزی که قرار است روی آن چاپ انجام شود با چرخیدن دور استوانه ی سوم طرح و رنگ را با فشار از استوانه ی دوم می گیرد.

چاپ دیجیتال دفترچه های های یادداشت تبلیغاتی

اگر برای سفارش دفترچه های یادداشت تبلیغاتی خود فرصت کمی دارید و تعداد سفارش شما کم است، پیشنهاد گروه تبلیغاتی طرح هرم به شما چاپ دیجیتال است.

در چاپ دیجیتال دفترچه های یادداشت تبلیغاتی در مرحله اول طرح گرافیکی مورد نظر را ریپ نموده ، سپس آن را به بیت مپ تبدیل می کنند. سپس مکان هایی از برگه که باید رنگ داشته باشد، از سایر مکان هایی که باید بدون رنگ باشند تفکیک می شوند. در صنعت چاپ دیجیتال مکان های رنگی و غیر رنگی با ۰ و ۱ مشخص می گردند. برای تفکیک مکان های رنگی و غیر رنگی دفترچه یادداشت تبلیغاتی، از لیزر و ایجاد بار الکتریکی مثبت بر روی درام استفاده می شود. بدین طریق قسمت هایی از درام حاوی بار الکتریکی مثبت می شود. درام که حاوی بار الکتریکی منفی شده، از مواد رنگی پوشیده می شود و به دلیل این که بارهای غیرهمنام خاصیت جذب یکدیگر را دارند، قسمت هایی از درام که حاوی بار مثبت هستند، مواد رنگی را به خود جذب خواهند نمود و برای انجام عمل چاپ و جهت جداسازی مواد رنگی از درام و انتقال آن ها بر روی کاغذ، بار الکتریکی مثبت را تقویت می نمایند. در آخر رنگ روی درام بر روی کاغذ قرار می گیرد که این رنگ ثابت نبوده و در برخورد با کوچک‌ترین مانعی جا به جا می شود. برای ثبات رنگ بر روی کاغذ از محفظه های حرارت استفاده می شود و بدین طریق با استفاده از حرارت مواد رنگی ذوب می شوند و به بافت کاغذ نفوذ می نمایند. در مرحله پایانی با استفاده از وکیوم و لامپ های مخصوص، درام اصلی را دشارژ کرده و بدین طریق مواد رنگی و بار های الکتریکی را از روی درام اصلی پاکسازی می شوند.

پرفروش‌ترین دفترچه یادداشت تبلیغاتی طرح هرم

دفترچه های یادداشت تبلیغاتی طرح هرم دارای تنوع زیادی بوده و قابلیت اختصاصی شدن و سفارش در هر ابعاد و طرحی را دارند. اما محبوب ترین و پر فروش ترین دفترچه های یادداشت طرح هرم، دفترچه های یادداشت تبلیغاتی در ابعاد A5  با کاغذ تحریر 80 گرمی بوده که به صورت صحافی فنر طراحی و چاپ می شوند. جلد دفترچه های یادداشت تبلیغاتی معمولاً به صورت جلد گلاسه 300 گرم با سلفون و یووی موضعی، جلد طلق پلاستیکی با طلاکوب و جلد مقوای فانتزی با طلاکوب می باشد.