ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

 

کاتالوگ ها ابزار اطلاع رسانی هستند. در چاپ کاتالوگ در تیراژ های پایین از چاپ دیجیتال و تیراژ های بالا از چاپ افست استفاده می شود.  نوع جنس برای چاپ کاتالوگ عبارت‌اند از: سلفون مات و براق و یووی موضعی. از ویژگی های بارز کاتالوگ ها داشتن تعداد صفحات زیاد است از این رو، یک مرحله به چاپ دیجیتال کاتالوگ ها اضافه می گردد و شرکت تبلیغاتی طرح هرم بهترین در چاپ دیجیتال کاتالوگ می باشد .

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب

 

صحافی یکی از مراحل بسیار ظریف و سرنوشت‌ساز در فرآیند طراحی تا چاپ دیجیتال کاتالوگ(نمونه کارها) است. چه بسیار کارهای نفیسی که در این مرحله از بین می‌روند و تقریباً باطله می‌شوند. به مجموعه تا، ترتیب و قراردادن فرم‌های تا شده کنار هم، جلد گذاری و در نهایت برش مجلد شده برگه‌های چاپی کاتالوگ “صحافی” گفته می‌شود.  در فرآیند صحافی با توجه به تعداد، نوع کاغذ و نوع چاپ می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. البته صحافی به دو روش کلی صحافی تک‌برگی و غیر تک‌برگی تقسیم می‌شود. صحافی کاتالوگ های غیر تک‌برگی شامل روش های زیر می شود:مفتول (لوپ و تخت)-صحافی چسب(مقالات مرتبط)(چسب گرم،چسب سرد، گرمایشی)-منگنه- گالینگور(جلد سخت)

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب شبیه به چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه، کاغذها در کنار هم قرار گرفته و از ته به یکدیگر متصل می‌شوند، با این تفاوت که در مرحله آخر کار، کاتالوگ برش خورده و سپس چسب می‌شود .کاتالوگ ها به دو روش چسب گرم و چسب سرد صحافی می‌شود.

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب گرم:

در صحافی کاتالوگ ها با چسب گرم ،صحافی به‌وسیله چسب گرم و توسط دستگاه صحافی حرارتی انجام می شود که برای کاتالوگ های با تعداد صفحات بالا کاربرد دارد،به این روش صحافی حرارتی نیز می‌گویند. در این صحافی کاغذ ها پس از تا شدن کنار هم قرار گرفته(ترتیب)، سپس با لایه نازکی از چسب جامد پلی وینیل استات؛ که داخل مخزن دستگاه حرارت دیده و به صورت مایع در می‌آید؛ به جلد می‌چسبد.

صحافی چسب گرم کاتالوگ به این علت انجام می شود که در کاتالوگ های با تعداد صفحات بالا منگنه تحمل نگه داشتن برگه ها را ندارد و باید از چسب گرم استفاده شود . کیفیت چسب گرم از منگنه بالاتر است ولی از لحاظ قیمتی چاپ کاتالوگ با چسب گرم قیمت بیشتری در پی دارد. جلد کاتالوگ نیز در این نوع صحافی می تواند هم گرماژ صفحات داخلی یا گرماژ بالاتر انتخاب شود.  این نوع صحافی از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار است اما نوع کاغذ و تعداد صفحات در کیفیت آن تأثیر بسزایی دارد. بیشتر بخوانید: چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه 

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب

 

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب سرد:

به طور کلی اصول اولیه صحافی با چسب گرم با چسب سرد یکسان است اما فرایند کاری این دو صحافی متفاوت است. در این نوع صحافی از چسب پلی اورتان(PUR) که بسیار قدرتمند است استفاده می‌شود. صحافی چسب سرد کیفیت و استحکام بالایی دارد، سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب گرم بوده و بدون ایجاد هرگونه مشکلی می‌تواند به ‌راحتی با انواع مرکب و روکش به کار برود.

دستگاه صحافی چسب سرد با گیره هایی کاغذ و جلد را گرفته و با استفاده از رول هایی لایه نازکی از چسب را روی کاغذ می مالند. زمان صحافی کاتالوگ با چسب سرد بیش از صحافی با چسب گرم است ولی استحکام ایجاد شده با چسب سرد بیشتر است. به همین دلیل به طور کلی چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب سرد(نمونه کارها) نسبت به دیگر روش های چاپی از کیفیت بالایی برخوردار است.