ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی روی جلد کاتالوگ

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

 

کاتالوگ(نمونه کارها) ابزاری برای تبلیغ و آگاهی دادن درباره یک برند یا محصول است. با پیشرفت علم و تکنولوژی، با یک جستجوی ساده می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد. اما آنچه که کاتالوگ های چاپی را هنوز سر پا نگه داشته است، این است که هنوز مکان هایی هستند که افراد در آنجا منتظر مانده و دنبال گذر زمان هستند، در این زمان کاتالوگ ها می توانند آموزنده و سرگرم کننده باشند.  مثل کسانی که منتظر نوبت خود در کلینیک ها هستند و یا افرادی که در فرودگاه ها و... هستند. شرکت تبلیغاتی طرح هرم با استفاده از کادر خلاق و مجربی که دارد بهترین طراحی ها را برای طراحی روی جلد کاتالوگ و صفحه آرایی کاتالوگ در نظر می گیرد.

 

طراحی روی جلد کاتالوگ

( طراحی جلد کاتالوگ شرکت ایتوک صنعت راد)

شاید کتاب ها از روی جلدشان قضاوت نشوند، اما کاتالوگ ها این‌گونه نیستند، هر کاتالوگ در نگاه اول بر اساس طرح جلدش داوری می شود. هدف از طراحی روی جلد کاتالوگ، توانایی جلب توجه یک مشتری و ارتباط با آن است. از دیگر اهداف طرح جلد کاتالوگ ها فاش کردن اطلاعات داخل کاتالوگ است. طرح روی جلد باید بتواند یک برند را به خوبی تبلیغ کند و مانند یک تخفیف زیاد جلب توجه داشته باشد.

کلیه کاتالوگ های موفق دارای ویژگی های خاص هستند، مهم‌ترین ویژگی منحصر به فرد یک طرح جلد روی کاتالوگ این است که در دنیای بازاریابی موفق باشد، اما گاهی بعضی کاتالوگ ها علاوه بر بازاریابی موفق در دنیای طراحی نیز شگفتی دارند. بیشتربخوانید: چاپ دیجیتال کاتالوگ با کیفیت بالا 

 

طراحی روی جلد کاتالوگ

( طراحی جلد کاتالوگ شرکت تاک دشت صنعت راد)

اولین چیزی که در طراحی جلد کاتالوگ مهم است هدف از طراحی کاتالوگ است. بر فرض تصور کنید شما قرار است برای یک شرکت مد لباس، جلد کاتالوگ طراحی کنید، جلد کاتالوگ شما باید به گونه ای باشد که افراد جذب آن شده و به دنبال  این باشند که محصول شما و قیمت هایشان را چک کنند. در واقع ترغیب شوند کاتالوگ را ورق بزنند.

 

حال تصور کنید که قرار است برای یک شرکت صنعتی طرح جلد کاتالوگ(نمونه کارها) انتخاب کنید. بهترین طرح، طرحی است که در یک نگاه مفیدترین و بهترین نکات شرکت را ارائه دهد تا بیننده ترغیب شود  اطلاعات بیشتری راجع به شرکت کسب کند.

 

طراحی روی جلد کاتالوگ

( طراحی جلد کاتالوگ شرکت برق ری )

این مطلب نشان می دهد که طرح جلد کاتالوگ مد باید لباسی باشد که مخاطب حتماً بخواهد آن را بخرد ولی طرح جلد کاتالوگ یک شرکت صنعتی یا خدماتی باید اطلاعات شرکت را فاش کند.

برای اینکه طرح جلد یک کاتالوگ با هر موضوعی مدرن تر و زیبا تر به نظر برسد باید نکاتی در آن‌ها رعایت شود. یکی از این نکات استفاده از رنگ های غیر متعارف و گرم است. رنگ ها نه تنها در کاتالوگ بلکه در دیگر طرح های گرافیگی(مقالات مرتبط) نیز به همین اندازه اهمیت دارند. در طرح خود سعی کنید یک زندگی زیبا و مدرن را به تصویر بکشید. دیدن یک محصول در این زندگی می تواند خواننده را ترغیب کند که راجع به محصول اطلاعات کسب کند. استفاده از فونت های متناسب با عکس باعث می شود  تصویری محبوب داشته باشید. این فونت ها شبیه به یک ادویه بوده و به شما خلاقیت بیشتری می دهد. در طرح های خلاقانه جلد یک کاتالوگ همیشه چند وجهی بودن تصاویر اهمیت دارد. مثال بارز این نکته را می توان در یک کاتالوگ(نمونه کارها) مسافرتی مشاهده کرد. در یک طرح سعی می کنند علاوه بر مکان های معروف، فرهنگ های محلی نوع پوشش لباس و ... بگنجانند.

به طور کلی خلاقیت خود فرد در طراحی جلد کاتالوگ، آن را منحصر به فرد می کند. پس همیشه سعی کنید هر آنچه که در ذهن دارید را امتحان کنید. گاهی بهترین طرح ها هیچ یک از قوانین را رعایت نکرده و فقط به خاطر خلاقیتی که داشته اند بهترین شده اند و قانونی تازه به طراحی جلد کاتالوگ اضافه کرده اند.