ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی آرم و لوگو

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

طراحی آرم و لوگو

لوگوها طرح‌های گرافیکی هستند که مخاطبان با دیدن آن‌ها نوع خدمات، اهداف و محصول یک شرکت را درک می‌کنند. حتماً با این جمله زیاد روبه‌رو شده‌اید که طراحی لوگو ساده‌ترین کار دنیا است. امروزه یک میلیون نفر در صنعت طراحی لوگو کار می‌کنند اما چه چیزی باعث می‌شود برخی افراد در این رشته حرفه‌ای باشند؟ چه چیزی باعث می‌شود یک لوگو منحصربه‌فرد باشد؟ و چه ویژگی‌هایی یک لوگو را با کیفیت و به‌یادماندنی می‌کند؟

در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم  که باعث می‌شوند یک لوگو متمایز و منحصربه‌فرد باشد. و بررسی می‌کنیم که لوگوهای شرکت‌های تجاری بزرگ از چه ویژگی‌هایی برخوردار هستند.

نکاتی که یک لوگو را متمایز می‌کنند:

استفاده از تکنیک Visual Double Entender: بزرگ‌ترین طراحان لوگو در دنیا به این تکنیک علاقه دارند.در این روش لوگو به‌صورت دو تصویر طراحی می‌شود که دارای یک تصویر ساده و یک تصویر هوشمندانه است. بهتر است این تکنیک را با یک مثال برای شما توضیح بدم. به تصویر زیر دقت کنید.

 

طراحی آرم و لوگو

 

اولین چیزی که در ابتدا به چشم می‌خورد یک تصویر بندانگشتی از یک "سرباز" است اما با دقت بیشتر متوجه فردی در حال بازی گلف می‌شوید. طراحانی که از این تکنیک استفاده می‌کنند به‌صورت هوشمندانه یک تصویر به‌یادماندنی طراحی می‌کنند. اصولاً بینندگان طرح‌ها، عاشق بازی‌های کوچک ذهنی هستند.

از کلیشه جلوگیری کنید: هرچند سال یک‌بار مدهای جدیدی در صنعت طراحی لوگو باب می‌شود که این مدها در لوگو هر طراحی قابل مشاهده است. وقتی بارها و بارها از یک ایده استفاده می‌شود خوب نیست. مثل استفاده از تایپوگرافی در طراحی لوگو. پس خلاق باشد و ایده‌های خود را عملی کنید. این موضوعی است که شما را منحصربه‌فرد می‌کند. طرح‌ها را به خود اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که اولین ایده معمولاً پربارترین ایده است. پس قبل از طراحی سعی کنید یک یا دو صفحه طرح ابتدایی سریع داشته باشید.

به طور احمقانه‌ای ساده طراحی کنید: دنبال چیزهای پیچیده نباشید. از ساده بودن نترسید. تصویرگری جذاب و یک تایپوگرافی عالی همیشه پیچیده نیستند. لوگوهای ساده اما قدرتمند همیشه دنیای تجارت را فراگرفته‌اند برای اثبات این موضوع همیشه زمان بهترین گزینه است.  بهترین مثال لوگو ساده، لوگو شرکت اپل است. تصویری ناقص از یک سیب به‌یادماندنی نیست؟ آن تکه گم‌شده از سیب نماد یک بایت گمشده است و لوگو را منحصربه‌فرد کرده است و معنایی عمیق به آن بخشیده است.سیب کامل خسته‌کننده است و با حذف تکه سیب ناگهان سیب به یک نماد تبدیل می‌شود.

نسبت‌ها و تقارن‌ها را در نظر بگیرید :

تقارن در دنیای طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است به تصویر زیر دقت کنید. دایره‌های طراحی‌شده بیانگر این موضوع هستند که منحنی‌ها و قوس‌ها هدفی جز طراحی یک لوگوی متقارن و متعادل ندارند.

 

 

 

تغییر تدریجی لوگو

تغییر ناگهانی و کامل لوگو موجب ایجاد حس بیگانگی میان مشتریان با لوگوی اصلاح شده میشود. به همین دلیل تغییرات باید تدریجی صورت بگیرد. برای مثال توییتر برای تغییر لوگو از موارد جزئی شروع کرده و به ندرت تصمیم به تغییر و ویرایش لوگوی گرفته است. او از یک پرنده منفعل یک پرنده فعال ساخت و از یک پرنده در حال پرواز یک پرنده در حال حرکت رو به بالا طراحی کرد.

 

 

طراحی آرم و لوگو

 

بدانید که لوگو چه معنایی دارد: هر لوگوی خوبی داستانی را روایت می‌کند چه به‌صورت آشکار چه به‌صورت پنهان.

مثال بارز داستان را می‌توانید در طراحی لوگوی ماشین تویوتا مشاهده کنید.

در لوگوی شرکت تویوتا به‌وضوح حرف "T" قابل مشاهده است. طبق گفته تویوتا ، "T" از سه بیضی مشخص تشکیل شده است که هر کدام معنی خاص خود را دارند. دو بیضی همپوشانی شده در مرکز، نشانگر رابطه و اعتماد بین شرکت و مشتریان آن است و بیضی محاصره شده بیانگر گسترش جهانی تویوتا و فرصت‌های بی‌پایان در پیش رو است. این آرم همچنین فرمان را تشکیل می دهد و نمایانگر خود خودرو است. حتی فضای خالی در آرم به معنای بازنمایی "ارزش های نامتناهی" شرکت است. 

 

طراحی آرم و لوگو

مقالات مرتبط: 

# تایپوگرافی چیست ؟

# طراحی لوگو

# چاپ و تولید ست اداری با لوگو برجسته