طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

تاثیر لوگو در کسب و کار و تجارت

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

با توجه به اینکه امروزه شرکت های تولید و خدماتی در زمینه تولید یک کالا دست به تبلیغات میزنند, تسخیر ذهن مشتریان نیز بوسیله یک ترفند و تکنیک خاص ضرورت دارد.
از این رو صاحبان شرکت ها و بنگاه های اقتصادی نیازمند روش هایی مثل چاپ بنر, کاتالوگ, بروشور و لوگو  هستند تا به وسیله آن ها بتوانند با مشتریان و مصرف کنندگان ارتباط برقرار کنند.
در این بخش به تاثیر لوگو در کسب و کار وتجارت میپردازیم, لوگو به معنای تصویری است که بیانگر فعالیت یک شرکت است, لوگو یکی از راه های ارئه برند محصولات به مشتریان میباشد. لوگوها بیانگر فعالیت شرکت ها و نشانگر برند سازمانی موسسات میباشند.بنابراین لوگوها باید به گونهای طراحی شوند که برند شرکت را در ذهن مصرف کننده ثبت کنند, به همین خاطر باید چندین راه در طراحی لوگو به کار گرفته شود تا تاثیر تبلیغات برند افزایش یابد. در لوگوهایی مثل لوگوی المپیک تصاویر به نحوی طراحی شده اند که بیننده با یک نگاه و بدون اطلاعات قبلی به پیام لوگو و نوع فعالیت آن پی ببرد.

انواع لوگو

لوگوی شرکت های مختلف

لوگوهای متنی: این نوع از لوگوها اصطلاحا به لوگوتایپ مشهورند که از چند حرف با اشکال خاص استفاده میشود, برای نمونه در لوگوی شرکت کوکاکولا یا گوگل, حروف تشکیل دهنده این شرکت به شکلی زیبا و با رنگ های متنوع در کنار هم چیده شده اند.

لوگوهای تصویری: در لوگوهای تصویری تنها از یک تصویر برای مفهوم رسانی محصولات استفاده میشود. برای مثال در لوگوی شرکت اپل تنها از تصویر یک سیب استفاده شده است.
لوگوهای ترکیبی: در این نوع لوگوها از تصویر و واژه که بیانگر نام تجاری شرکت است استفاده میشود. برای مثال لوگوی برند نایک یکی از لوگوهای ترکیبی است.
لوگوهای شعاری: در این دسته از لوگوها, پیام و شعار یک برند برای بینندگان یادآوری میشود. مثلا در لوگوی شرکت نوکیا با نزدیک شدن دو دست به یکدیگر, شعار برقراری ارتباط مشاهده میشود.


راه کارهای طراحی لوگوهای تاثیرگذار

طراحی لوگو

-زیبا و ساده باشد
لوگو می بایست رسا , زیبا و عاری از هرگونه پیچیدگی باشد, به گونه ای که بیننده با مشاهده آن مفهوم پیام را دریافت نماید.

-بیانگر ویژگی های خاص باشد
لوگوی هر شرکتی می بایست متفاوت با لوگوی شرکت های رقیب باشد, از این رو باید لوگوهای سایر شرکت های رقیب را مورد بررسی قرار داد و نمونه ای متمایز با آن ها را طراحی کرد. تقلید از لوگوی تجاری شرکت های رقیب به معنی تبلیغ برای شرکت آن هاست.

-ارزش و جاذبه داشته باشد
برندهای معروف از لوگوهایی استفاده میکنند که دارای جذابیت خاصی برای بینندگان هستند. استفاده از روش ها و تکنیک های گرافیکی در طراحی لوگو نقش موثری در تبلیغات برند دارند.

-استفاده از رنگ های متنوع و زیبا
رنگ در طراحی لوگو نقش بسزایی را ایفا میکند, ازین رو توجه به انتخاب رنگ های زیبا و متناسب اهمیت زیادی دارد. رنگ باعث جلب نظر بیننده و در نتیجه تبلیغات تاثیرگذارتر برای برند محصولات میشود. انتخاب رنگ باید با توجه به سن, جنس و کاربرد مصرف کنندگان صورت بگیرد. بعنوان مثال شاخص رنگ در شرکتهای لوازم آرایشی آبی و صورتی است, که نماد آرامش و دوست داشتنی بودن هستند. همچنین در محصولات مرتبط با کودکان رنگ های شاد مثل صورتی جذابیت بیشتری به لوگو میدهد.

-استفاده از تصاویر متناسب با نام و فعالیت شرکت
اسفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگو به معنای القای مفاهیم خاص برای مصرف کنندگان می باشد.
بعنوان مثال دایره بیانگر برقراری ارتباط, امنیت و تکامل و لوگوهای مثلثی دربرگیرنده مفاهیمی چون قدرت و اعتدال می باشند.

مشاهده نمونه کارهای طراحی شده توسط شرکت طرح هرم