طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

هزینه چاپ ست اداری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

هزینه چاپ ست اداری

اولین و ابتدایی ترین مرحله در تبلیغات یک برند، طراحی و  چاپ ست اداری می باشد. کیفیت و قیمت مهم‌ترین اصل در طراحی و چاپ ست اداری به حساب می آید، به همین منظور تولید کنندگان و شرکت‌های تبلیغاتی به دنبال این هستند که تعرفه چاپ ست‌های اداری را زمان سفارش مشخص نمایند. البته کیفیت ست اداری با هزینه چاپ ست اداری رابطه مستقیم دارد. در تعیین قیمت طراحی و چاپ ست اداری عوامل زیادی دخیل هستند که در این مقاله سعی می‌کنیم به برخی از آن ها اشاره کنیم.

 

اجزاء ست اداری

ولین نکته در تعیین تعرفه طراحی و چاپ ست اداری تعداد اجزاء ست اداری است. ست اداری شامل اقلام مختلفی از قبیل سربرگA4، سربرگA5، کارت ویزیت، پاکت نامه، پاکت سی دی، پاکت A4، کاغذ یادداشت، لیبل و ... می باشند. برای برخی از کسب و کارها همه این اقلام سفارش داده می‌شود اما در برخی از مشاغل تنها برخی از آن‌ها استفاده می‌شود. آنچه که واضح است این است که هر چه تعداد و اجزاء ست اداری بیشتر شود تعرفه طراحی و چاپ ست اداری افزایش پیدا می کند، زیرا هر یک از اجزاء، هم هزینه طراحی را شامل می‌شوند و هم هزینه چاپ را شامل می شوند و با حذف هر کدام قیمت تمام شده ست اداری به مقداری تغییر می‌کند.

 

تیراژ چاپ ست اداری

کته بعدی که در تعیین تعرفه چاپ ست اداری تأثیر گذار است، تعداد سفارش و یا میزان تیراژ می باشد. میزان تیراژ عوامل زیادی را تحت تأثیر خود قرار می دهد، اگر واضح تر بخواهیم بررسی کنیم میزان مصرف متریال، نوع  و روش چاپ ست اداری و ... را تحت تأثیر قرار می دهد، در بخش های بعدی مقاله هر یک از این عوامل به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرند.

عامل دیگری که در تعیین تعرفه چاپ ست اداری اثر گذار است، طراحی و چاپ عمومی یا اختصاصی ست اداری می‌باشد. همان‌طور که می دانید در تمامی ابزارهای تبلیغاتی چاپی، طرح هایی از پیش آماده در شرکت‌های تبلیغاتی و چاپی وجود دارند که اطلاعات برند بر روی آن‌ها جایگزاری می شود، این طرح های عمومی تعرفه طراحی و چاپ پایین‌تری داشته و چون از قبل مورد استفاده قرار گرفته اند دارای حداقل خطا در مرحله چاپ و برش می باشند. طرح های عمومی ست های اداری بزرگ‌ترین مشکلشان این است که منحصر به فرد نیستند. اما در طراحی و چاپ ست اداری اختصاصی تمامی مراحل طراحی و چاپ متناسب با نظر سفارش دهندگان ست اداری انجام می‌شود.  همیشه به این صورت نیست که تعرفه چاپ ست اداری عمومی ارزان تر تمام شود، گاهی تیراژ و تعداد سفارش ست‌های اداری به گونه‌ای است که تعرفه چاپ ست اداری اختصاصی ارزان تر تمام می شود.

 

 

طراحی ست اداری

کی دیگر از نکاتی که در تعیین تعرفه چاپ ست اداری اثر گذار است داشتن اطلاعات و ابزار اولیه طراحی می باشد. بگذارید بیشتر توضیح دهیم، زمانی که یک کسب و کار تازه تأسیس است ابزارهایی نظر لوگو و اطلاعات لازم که قرار است بر روی ست اداری درج شود را در اختیار ندارد، در این زمان شرکت ها تبلیغاتی و طراحی و چاپ ابتدا به دنبال طراحی و جمع آوری این اطلاعات می روند و سپس به طراحی و چاپ ست اداری می پردازند. در این شرایط مسلماً تعرفه چاپ ست اداری بیشتر می شود. اما برخی از شرکت ها از پیش اطلاعات را دارند و یا فراهم کرده اند که تعرفه چاپ ست اداری‌شان متغیر می گردد.

سایز و ابعاد اجزاء ست اداری نیز جزء نکاتی هستند که در تعیین تعرفه چاپ ست اداری اثر گذار هستند به عنوان مثال یک ست اداری با سربرگ A4 با یک ست اداری مشابه با سربرگ A5 قیمت یکسانی نخواهد داشت زیرا میزان متریال مصرفی در این دو ست اداری یکسان نخواهد بود.

انتخاب نوع چاپ نیز خود در تعیین تعرفه چاپ ست اداری امری مهم به حساب می آید. نوع چاپ ست اداری به میزان زیادی به تعداد تیراژ و سفارش ست اداری باز می گردد. اگر تعداد سفارش چاپ ست اداری کمتر از 100 عدد باشد برای چاپ آن از چاپ دیجیتال استفاده می شود . اگر تعداد سفارش بیشتر باشد از مزیت های چاپ افست استفاده می‌شود. نکته قابل ذکر این است که هر چه تعداد سفارش به 5000 عدد نزدیک‌تر باشد تعرفه مشخص شده برای چاپ هر ست اداری کمتر می شود. این نکته ای است که در چاپ دیجیتال صدق نمی کند فرقی ندارد که شما 10 ست اداری سفارش می دهید یا 100 تا، تعرفه طراحی و چاپ هر ست اداری با چاپ دیجیتال ثابت است.

البته لازم به ذکر است که در تعیین تعرفه نوع چاپ ست اداری تعداد رنگ نیز اثر گذار است، و آنچه که مسلم است ست اداری سیاه و سفید ارزان قیمت تر هستند. به طور کلی چاپ ست اداری اختصاصی 4 رنگ به صورت افست بهترین روش برای طراحی و چاپ ست اداری با کیفیت است.

 

 

هزینه چاپ ست اداری دو رو

 نکته آخر در مورد چاپ ست اداری یک رو یا دو رو بودن آن است. در برخی از اجزاء ست اداری که به صورت دو رو چاپ می شوند تعرفه چاپ ست اداری افزایش پیدا می کند، زیرا هزینه چاپ آن بیشتر می شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که در تعیین تعرفه چاپ ست های اداری اثر گذار است نوع جنس کاغذ و گرماژ آن می باشد. برای طراحی و چاپ ست های اداری از انواع کاغذ ها و مقوا ها استفاده می‌گردد. کاغذ و مقوا مورد استفاده برای چاپ ست اداری بر روی کیفیت کار اثرگذار هستند. استحکام و دوام کاغذ به کار رفته برای چاپ اجزاء ست اداری، شاید در نگاه اول باعث افزایش ماندگاری ست اداری می شود، اما واقعیت این است که اهمیت کاغذ چاپ ست اداری نه تنها در ماندگاری، بلکه بر دیدگاه مخاطب نسبت به برند نیز اثر می گذارد.

همان‌طور که می دانید مقواها همان کاغذ هایی هستند که گرماژ های بالاتری دارند. اکثراً کارت های ویزیت را از جنس مقوا تولید می کنند، یا پاکت های نامه بزرگ اکثراً مقوایی هستند. به طور کلی در طراحی و چاپ ست‌اداری، استفاده از سه نوع مقوا متداول تر است: مقوای گلاسه، مقوای کرافت، مقوای پشت طوسی. مقوا های پشت طوسی کیفیت چاپ پایین تری نسبت به دیگر مقواها داشته  به همین دلیل در تولید تمام اجزاء اداری ست اداری خاص استفاده نمی شوند.

 

 

در ست های اداری نوع کاغذ و کیفیت آن در کیفیت چاپ و کیفیت نهایی تک تک اجزاء ست اداری تأثیر به سزایی دارد.  در نتیجه در شرکت های تبلیغاتی طراحی و چاپ ست اداری، دقت زیادی در انتخاب کاغذ ست اداری صرف می شود. هرکدام از جنس‌ها کاغذ در چاپ قیمت متفاوتی دارند، کاغذ 70 یا 80 گرم تحریر از ارزان‌ترین ها و کاغذهای بالای 120 مقوای کارتی و کاغذ های فانتزی کتان از بیشترین قیمت ها هستند .

به طور کلی برای هریک از اجراء ست اداری یک نوع کاغذ با گرماژی خاص استفاده می شود به طور مثال کاغذهای تحریر ساده از متداول ترین کاغذ های موجود می باشد که گرماژ 80 تا 120 گرم آن بیشتر در سربرگ ها و برگه های یادداشت کاربرد دارد .

اما کاغذ و مقوای های فانتزی نوعی از کاغذ و مقوا هستند که در ست اداری بسیار کاربرد دارند. کاغذ و مقوای فانتزی شامل : کاغذ کتان ، کاغذ فابریانو و کهلر ، مقوای کارتی و کاغذ‌های امباس شده هستند که بیشتر به صورت طرح دار و بافت دار در ست اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاغذ و مقوای فانتزی در گرماژ 100 تا 300 گرم بیشتر استفاده می گردند. نکته ای در مورد انتخاب کاغذ مصرفی ست اداری لازم است ذکر شود این است که به جای استفاده از کاغذ های گران قیمت و غیر متداول بهتر است از کاغذ ها متداول بازار با کیفیت بالا استفاده شود و هزینه مازاد در دیگر بخش ها نظیر خدمات پس از چاپ صرف شود. 

بعد از چاپ نوبت به خدمات پس از چاپ می رسد. خدمات پس از چاپ در ست اداری شامل خدمات مختلفی مانند: ساخت قالب و دایکات ، لبه چسب ، برش لبه گرد ،  خدمات خاص : طلاکوب ، نقره کوب، برجسته و ... می باشد هر یک از این خدمات تعرفه های مخصوص به خود را دارند. خدمات پس از چاپ نه تنها در زیبای بلکه در کیفیت و ماندگاری ست اداری نیز تأثیر گذار هستند. آنچه که در مورد تعرفه خدمات پس از چاپ ست اداری می توان بیان کرد این است که استفاده از قالب آماده و برش ساده بر ارزان شدن تعرفه چاپ اداری تأثیر گذار است.