طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

 بهترین روش چاپ ست اداری چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

 بهترین روش چاپ ست اداری چیست؟

پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی چاپی که در هر کسب و کار تازه تأسیس و با سابقه نیاز است، ست اداری است. ست‌های اداری به اصطلاح ساده، اوراق اداری هستند. این اوراق اداری شامل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کاغذ یادداشت و لیبل می باشند. اصلی ترین وظیفه ست اداری، ابتدا تبلیغ برند است و سپس اوراقی برای ثبت و یادداشت هستند. به طور کلی هر ابزار چاپی که قرار است به عنوان تبلیغات در یک کسب و کار استفاده شود باید دارای کیفیت چاپ بالایی باشد تا بتواند در مخاطب برند اثر گذار باشد. از طرفی دیگر برخی از اجزاء ست اداری مانند کارت‌های ویزیت اهمیت بالایی در تبلیغات و هویت یک شرکت دارند به همین دلیل انتخاب روش چاپ با کیفیت ست اداری اهمیت بالایی دارد. برخی از اوراق اداری مانند سربرگ‌ها یا برگههای مخصوص قرار داد، از لحاظ حقوقی اهمیت بالاتری دارند به همین دلیل کیفیت چاپ در این اجزاء ست اداری بیش از دیگر اجزاء اهمیت پیدا می کند. به همین دلیل بررسی بهترین روش چاپ ست اداری نه تنها در تبلیغات بلکه در روند اداری یک شرکت تیز تأثیر گذار است. از آنجایی که ست‌های اداری دارای اجزاء مختلفی هستند روش‌های چاپی که انتخاب میشود باید متناسب با تک تک اجزاء باشد و برای آن مورد خاص به خوبی انتخاب گردد.

 

 

اجزاء ست اداری اغلب از جنس کاغذ و مقوا ساخته می شوند به همین دلیل در این مقاله بهترین روش چاپ ست اداری کاغذی را به پر کاربردترین روش‌های چاپ، چاپ دیجیتال و چاپ افست اختصاص می دهیم.  

چاپ فوری ست اداری

چاپ دیجیتال یکی از پرکاربردترین و بهترین روش‌های چاپ ست اداری می‌باشد زیرا امکان چاپ دیجیتال بر روی انواع کاغذ‌ها وجود دارد و در  این چاپ استفاده از انواع کاغذ تحریر، گلاسه، کتان، پشت چسب دار براق یا مات، گرماژهای 70 گرم تا ۳۰۰ گرم و ابعاد A6 تا A3 پلاس، متداول است. به همین دلیل چاپ دیجیتال برای ست اداری که با انواع کاغذ و گرماژ های مختلف طراحی و چاپ می‌شوند مناسب هستند از مزیت‌های چاپ دیجیتال ست اداری سرعت بالای آماده شدن کار است، همچنین می توان در تعداد کم نیز چاپ کرد. ولی هزینه چاپ دیجیتال بیشتر از چاپ افست است و برای کارهای با تیراژ بالاتر از 100 عدد به صرفه نیست.

 

 

چاپ افست ست اداری

از دیگر روش‌های چاپ ست اداری می‌توان به چاپ افست اشاره نمود. علت محبوبیت و متداول بودن چاپ افست ست اداری در ایران، قیمت مقرون به صرفه این نوع چاپ است. دستگاه چاپ افست از سیلندرهای مختلف تشکیل شده است. در دستگاه چاپ افست برای انجام عمل چاپ و ترکیب رنگ های مختلف  ابتدا  نوشته و عکس طرح اولیه بر روی سطحی لاستیکی یک استوانه گردان قرار می گیرد و با فشار این طرح بر روی کاغذ منعکس می‌گردد. چاپ افست نیز مانند دیگر روش‌های چاپ و ابزار چاپی دارای قیمت‌های متغیری است. در تعیین قیمت چاپ افست ست اداری  پارامترهای مختلفی دخیل هستند، این پارامتر‌ها شامل نوع کاغذ و مقوا، گرماژ کاغذ، نوع صحافی، پوشش روی چاپ و سایر خدمات پس از چاپ است. چاپ افست در چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت، سربرگ، تراکت، برگه‌های تبلیغاتی، ست کامل اداری، کتاب راهنما، طراحی و چاپ کارت، پاکت، کارت تبلیغاتی و هر چیزی که قرار است با کاغذ در تیراژ بالا و کیفیت عالی چاپ شود، مناسب است.

 

 

سایز اجزاء ست اداری و اوراق اداری در تقسیم بندی روش‌های چاپ افست نیز تأثیر گذار است. اما به طور کلی ست اداری  با سایز کوچک تر از حد نرمال با روش چاپ دیجیتال چاپ می‌شوند و چاپ افست برای ست‌های اداری با ورق هایی بزرگ‌تر از حالت نرمال  مناسب هستند

به طور کلی برای چاپ ست اداری از چاپ دیجیتال و چاپ افست استفاده می گردد. هر یک از این روش‌های چاپ بسته به نوع سفارش موقعیت سفارش دهنده، مدت زمان لازم برای تهیه ست اداری، میزان بودجه مد نظر برای چاپ ست اداری و ... تعیین می شود. به همین دلیل برای تعیین بهترین روش چاپ ست اداری این روش‌های را با یکدگیر مقایسه می‌کنیم تا بیشتر با شرایط هر یک از روش های چاپ آشنا شویید.

 

 

 این سه روش تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که مهم‌ترین آن مراحل پیش از چاپ است. به طور کلی تمامی مراحل پیش از چاپ و پلیت های چاپ در چاپ افست تهیه می‌شود و این مراحل به طور کامل در چاپ دیجیتال حذف می گردد که همین حذف مرحله آماده سازی، زمان چاپ را کاهش داده و چاپ دیجیتال را به سرعت بالا معروف کرده است. در چاپ دیجیتال به جای مرکب و زینک، در چاپگرهای جوهر افشان و لیزری از پیگمنت یا تونر و جوهرهای جامد استفاده می‌شود و طرح‌ها با این مواد  بر روی کاغذ، پرینت می‌شود، هزینه‌های تهیه جوهر چاپ دیجیتال از چاپ افست گران تر است به همین دلیل برای چاپ ست اداری چاپ افست از لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر محاسبه می شود.

نکته دیگر در این است که گاهی برخی از اجزاء ست اداری دارای اطلاعات متغیر هستند به طور مثال برای پاکت های نامه، اطلاعات گیرنده ها به صورت متغیر درج می شود. در این زمان چاپ دیجیتال بهترین روش چاپ ست اداری به حساب می‌آید. در چاپ دیجیتال برعکس افست  اطلاعات به صورت تک تک قابل چاپ بوده و در هر چاپ می شود فایل متفاوت با اطلاعات متغیر را چاپ کرد.

 

 

چاپ دیجیتال نسبت به دیگر چاپ ها هزینه بالایی دارد. اما به علت حذف مراحل آماده سازی در تیراژ های پایین هزینه مناسبی دارند. به همین دلیل زمانی که میزان سفارش یا تیراژ ست‌های اداری بالا است از چاپ افست استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است هرچه تعداد تیراژ ست اداری به 5000 عدد نزدیک‌تر باشد هزینه تمام شده ست اداری کاهش پیدا می‌کند این در حالی است که هر برگ چاپ دیجیتال هزینه ثابت دارد که در دیگر چاپ ها بدین گونه نیست.

آنچه که تعیین کننده بهترین روش چاپ ست اداری است، تیراژ یا حجم سفارش و زمان است. شرکت‌هایی که نیاز به چاپ ست اداری در تیراژ بالا دارند و برای چاپ فرصت کافی دارند بهترین گزینه افست است، اما در ست‌های اداری که تیراژ کم نیاز است و زمان چاپ کمی دارند و یا اطلاعات متغیر است بهترین گزینه چاپ دیجیتال است.