طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

طراحی جعبه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

امروزه هنر طراحی و بسته بندی محصولات تولیدی در حیطه امور بازاریابی و تبلیغات قرار می گیرد. مدیران بازاریابی به دنبال افزایش فروش محصولات بوده و نتیجه ی کار آن ها در سبد مالی شرکت نمایش داده می شود.بسته بندی حرفه ای محصولات، موجب افزایش فروش و توسعه بازار شده و رضایت مصرف کنندگان فعلی را فراهم می سازد. طراحی جعبه ، ابزاری برای نشان دادن قابلیت ها و محافظت محصولات می باشد.

طراحی جعبه

جنس انواع جعبه :

مقواهای مخصوص بسته بندی، شامل مقوای پشت طوسی Grey Back Box ، مقوای پشت سفید، مقوای ایندل بورد و مقوای تولید ایران می باشند. مقواهای پشت طوسی برای محصولات صنعتی (استفاده از آن برلی بسته بندی مواد غذایی ممنوع بوده چرا که از مواد بازیافتی در ساخت آن استفاده می شود.) با گراماژ های  ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ و ۵۰۰ ، مقوای پشت سفید یا White Back Box برای بسته بندی مواد غذایی و عمدتا در بسته بندی صنایعی ، نظیر جعبه کفش ، دستمال کاغذی ، جعبه شیرینی ، جعبه کبریت ، جعبه خمیر دندان و ...،  در گراماژهای ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ و ۵۰۰ ،  مقوای اینور بورد یا ایندربرد و یا ایندل برد Ivory Board Box برای محصولاتی با مصارف دارویی، بهداشتی و کالاهایی با جنبه صادراتی در گراماژ های ۲۵۰، ۲۷۵ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ و ۴۰۰  با استحکام خوب و زیاد و مقوای ایرانی با روکش های کاغذ کرافت، کاغذ سفید و کاغذ گلاسه، جعبه مقوایی گلاسه  Two Face Glossy Box در گراماژ های ۲۰۰ ، ۲۵۰و ۳۰۰ ، جعبه  لمینتی با استحکام بالاتر نسبت به جعبه های مقوایی استفاده می شوند. جعبه های لمینتی از نظر ساخت در انواع سینگل فیس، سه لا، پنج لا موجود بوده و جنس زیره آن ها، بر اساس وزن محصول انتخاب می شود.

طراحی جعبه

طراحی جعبه :

بسیاری از مشتریان، کالا را با شکل ظاهری آن شناخته و خرید خود را بنابر جعبه و بسته بندی محصول انجام می دهند. گسترش فروشگاه ها و سوپر مارکت ها فرصت مقایسه محصولات برای مشتریان را فراهم کرده و رقابت میان شرکت های تولید کننده را مشکل تر نموده است. با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده جعبه و قرار گرفتن آن به عنوان نماد محصول، لازم است تا طراحی جعبه بنابر استانداردهای طراحی، وزن محصول، عکاسی صنعتی، اهداف بازاریابی و تبلیغات، گستره ی جغرافیایی توزیع محصول و ... صورت پذیرد و علاوه بر توجه به جنبه های ظاهری و زیبایی جعبه ، از منظر کاربردی قابل استفاده باشد. کاربرد جعبه به صنایع محدود نشده و شامل جعبه های هدیه و در کاربردهای شخصی می شود.

طراحی جعبه