طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

چرا یک شرکت باید در نمایشگاه ها حضور پیدا کند

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

نمایشگاه ها با اهداف مختلفی برگزار می شوند. نمایشگاه: تولیدکنندگان، محققین، مبتکران، نوآوران، بازرگانان و تمامی کسانی که می توانند محصول و خدماتی را عرضه کنند را گرد هم می آورد تا به تبادل کالا، خدمات و اطلاعات بپردازند. برگزاری نمایشگاه مانند دیگر کارهایی که در دنیای تجارت انجام می شود دارای مزایا و معایب است،  در ادامه به بررسی این موضوع از دیدگاه شرکت تبلیغاتی طرح هرم می پردازیم که حضور در نمایشگاه برای یک شرکت چه دستاورد هایی به همراه دارد و چه مشکلات و هزینه هایی را، به آن شرکت تحمیل می کند.

 

چرا یک شرکت باید در نمایشگاه ها حضور پیدا کند

 

مزایای شرکت در نمایشگاه

 1. شرکت هایی که کالایی برای عرضه دارند در نمایشگاه ها علاوه بر معرفی محصول به تعداد بالایی فروش محصول نیز دارند.
 2. در نمایشگاه هایی که بازدیدشان برای عموم آزاد است، تعداد بازدیدکنندگان زیاد است و اکثریت این افراد به موضوع نمایشگاه علاقه‌مند هستند، به همین نسبت کالا و خدمات یک شرکت به تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند معرفی می گردد.
 3. افرادی که در یک نمایشگاه شرکت می کنند نسبت به موضوع نمایشگاه دارای  اطلاعات هستند و به همین دلیل مشتریان واقعی در نمایشگاه ها تعداد بالایی دارند.
 4. به علت ارتباط مستقیم فروشنده و خریدار، امکان مشاهده عینی و بحث راجع به کالا و خدمات به صورت مستقیم در نمایشگاه فراهم است. یکی دیگر از مزیت های این ارتباط مستقیم این است فروشنده و بازاریاب عکس العمل مشتری را در زمان معرفی کالا و خدمات خود مشاهده می کند.
 5. نمایشگاه محیطی را فراهم می کند تا رقبا یکدیگر را بشناسند، نقاط قوت و ضعف یکدیگر را بررسی کنند و به طور کلی با تحلیل رقبا به کاستی های خود پی برده و در جهت رفع نواقص قدمی بدارند.
 6. نمایشگاه ها فضای مناسبی برای تبلیغات تجاری و گسترش اعتبار برند می باشند

 

چرا یک شرکت باید در نمایشگاه ها حضور پیدا کند

 

معایب شرکت در نمایشگاه

 1. نمایشگاه ها معمولاً طوری برگزار می شوند که بهای کالا و خدمات در آن ها کمی پایین تر از حالت عادی است. این تخفیف و کاهش قیمت با توجه به حجم بالای سفارشات در نمایشگاه قابل جبران هستند.
 2. در نمایشگاه های عمومی معمولاً سالن های بازدید بسیار شلوغ بوده و این شلوغی تا حدودی غرفه داران را خسته و کلافه می کند. از طرفی دیگر در داخل غرفه ها باید به تعداد بازدید کننده افراد شرکت حضور داشته باشند که در نمایشگاه های عمومی با بازدید بالا باید بر تعداد افراد داخل غرفه افزود.
 3. شرکت در نمایشگاه برای اولین بار معمولاً سود کلانی به همراه نداد. از طرفی دیگر حضور در خود نمایشگاه برای غرفه دار، هزینه های بالایی به همراه دارد.

هر نمایشگاهی با هدفی خاص برگزار می شود اما هدف اصلی برگزار کنندگان نمایشگاه معرفی است. معرفی کالا، خدمات، تکنولوژی، ماشین آلات و آخرین دستاوردهای شرکت هایی که در نمایشگاه حضور دارند. برای غرفه داران و شرکت ها نیز نمایشگاه یک ارتباط تجاری موفق است و زمانی این موفقیت برای یک غرفه دار حاصل می شود که از نمایشگاه دستاوردی داشته باشد. بدست آوردن مشتریان بالقوه جدید، بستن قراردادهای کلان و از همه مهم‌تر معرفی کالا و خدمات خود به همکاران و جامعه هدف از مهم‌ترین این دستاوردها است. زمانی که شما مشتریان جدید بدست می آورید از فرصت تبلیغات و بازاریابی نمایشگاه استفاده کرده  و سود حاصل از نمایشگاه برایتان بیشتر از هزینه آن شده و شرکت شما از نمایشگاه به خوبی استفاده کرده است.

 

چرا یک شرکت باید در نمایشگاه ها حضور پیدا کند

 

بازاریابی و تبلیغات امری مهم اساسی برای هر شرکت است و برنامه ریزی مدون و خاصی را به همراه دارد اما حضور در یک نمایشگاه و کسب موفقیت در آن نیازمند یک بازاریابی درست و اصولی است. این جمله بدان معنی است که سیاست های تبلیغات و بازاریابی در نمایشگاه ها با داخل شرکت متفاوت بوده و نیازمند تخصص و تجربه است. به همین دلیل هر شرکتی قبل از حضور در نمایشگاه باید با این شیوه از بازاریابی آشنایی کافی داشته باشند و با برنامه ریزی و هدف گزاری مناسب در نمایشگاه حضور یابد.