طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

جلوه بصری و زیبایی غرفه به طراحی و ساخت غرفه بستگی دارد. ظاهر غرفه ها اولین چیزی هستند که نگاه مخاطبان را به خود جلب می کنند. غرفه ها نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی جدیت و حرفه ای بودن شما در کسب و کارتان را نشان می دهد. طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی باید تا حدودی هدف حضور شما در نمایشگاه را به بازدیدکنندگان نشان دهد. گاهی غرفه سازی نیست که هدف شما نشان دهد بلکه این تزئینات داخل و دیوارهای غرفه است که هدف شما را نشان می دهند.

به طور کلی یک طرح غرفه نمایشگاهی، باید دارای ویژگی های: جذابیت بصری، هماهنگی با نوع کالا و خدمات شرکت، وضعیت مکانی مناسب، قابل درک بود از نگاه مخاطب و از همه مهم تر قابل اجرا بودن طرح، باشد.

 

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی شرکت ایران زمین

شرکت تبلیغاتی طرح هرم با در نظر گرفتن ابعاد و نوع غرفه و میزان هزینه در نظر گرفته شده برای آن، طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی را انجام می دهد، نوع سازه و تجهیزات بکار رفته در ساخت غرفه نمایشگاهی در زیبایی و جذابیت آن بسیار تاثیر گذار است، در زمان طراحی غرفه های نمایشگاه، معمولاً سعی می شود فضاهای زیر در نظر گرفت:

بخش اطلاعات: بخشی که فضای ورودی غرفه را به آن اختصاص می دهند و با قرار دادن کانترهایی بازاریابان شرکت را در آن قسمت ها قرار می دهند تا به راحتی بتوانند با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کنند و در تأمل باشند. در این قسمت ها، بروشورها، کاتالوگ ها، کارت های ویزیت شرکت را قرار می دهند تا افراد به راحتی بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. باکس ها و قفسه های کاتالوگ و بروشور نیز معمولاً در کنار این کانترها در نظر گرفته می شود.

بخش نمایش یا ویترین: برای شرکت هایی که در نمایشگاه به معرفی و فروش کالا می پردازند این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت ها است. زیرا در این قسمت کالاهای شرکت را در معرض دید قرار می دهند و کارشناسانی را کنار این بخش می گزارند تا به بازدیدکنندگان اطلاعات لازم راجع به محصول را ارائه دهند. در شرکت هایی که خدماتی هستند و کالایی برای ارائه ندارند این بخش ها با بنرها، تابلوها، مانیتورهای تبلیغاتی و ... پر می شوند تا اطلاعات لازم راجع به خدماتی که شرکت ارائه می دهند را به مخاطب انتقال دهند.

 

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی شرکت فیلیپس

بخش مشاوره و مذاکره: بهتر است تمامی غرفه ها فضایی برای نشستن و گفت و گوی داشته باشند. در این فضا معمولاً صندلی و میزهایی قرار می دهند تا بازدیدکنندگان هم بتوانند بنشیند و استراحت کنند و هم محیطی آرام و به دور از هیاهوی نمایشگاه برای پرسش و پاسخ با کارشناسان شرکت را داشته باشند. این فضا برای مذاکره اولیه، تبادل اطلاعات تماس، پیش قرار دادها و ارائه کاتالوگ های اختصاصی طراحی می شوند. اگر غرفه ها فضای کافی داشته باشند گاهی این قسمت ها با پارتیشن از دیگر قسمت ها جدا می شود تا فضایی متناسب با اتاق جلسه پیدا کنند.

بخش پشتیبانی غرفه: در این بخش وسایل پذیرایی را قرار می دهند تا کارشناسان و بازدیدکنندگان با آن‌ها پذیرایی شوند و از طرفی دیگر فضایی غیر قابل رؤیت را در نظر می گیرند تا وسایل، تجهیزت اداری لوازم اضافی و هر آنچه که نباید در غرفه دیده شود را در آنجا قرار می دهند.

در طراحی غرفه نمایشگاهی چه نکاتی باید رعایت گردد؟

اولین نکته ای که در طراحی غرفه های نمایشگاهی باید رعایت گردد، خلاقیت است. این خلاقیت باید در جهت جذب مخاطب باشد و از طرفی طور به طرح جهت بدهد که با کمترین فضا بیشترین کارایی را از غرفه داشت. فضاهای نمایشگاهی همیشه کوچک هستند پس طراح باید با استفاده از خلاقیت خود بهترین و کارآمدترین طرح را بر اساس فضای نمایشگاهی پیشنهاد دهد. طراح خلاق در نمایش جزئیات دقت کافی را به خرج می دهد و طراحی غرفه را کاملاً مهندسی شده ارائه می دهد.

 

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی

طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی شرکت برونل
 

محیط های نمایشگاهی محیط‌های شلوغ و پر هیاهویی هستند، غرفه هایی که از لحاظ طراحی آرامش را به مخاطب القا می کنند و دارای نظم هستند میزان جذب مخاطب بالایی دارند.

از طرفی دیگر خود نمایشگاه ها و سالن های نمایشگاهی دارای قوانین خاصی هستند که در زمان طراحی باید به این نکات توجه کرد. به عنوان مثال فاصله از سقف و فاصله از کف سازه بر اساس ابعاد سالن باید رعایت گردد. فاصله از وسایل و شیرهای آتش‌نشانی باید مطابق با فاصله های استاندارد باشد. طراحی باید به گونه ای باشد که نورپردازی و تهویه به بهترین شکل باشد.