طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

مشاوره تبلیغات

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

تمامی صاحبان مشاغل به منظور فروش و کسب سود بیشتر از تبلیغات استفاده می کنند. علاوه بر استفاده از تبلیغات به عنوان یکی از روش های برقراری ارتباط با مشتریان و شناساندن محصول و اطلاعات تکمیلی یکی از محبوب ترین متدها انخاب می شود. استفاده از رسانه های تبلیغاتی بسته به عمر منحنی عمر سازمان، منحنی عمر محصول، جایگاه سازمان یا شرکت در بازار متفاوت است. مسلما استفاده از تجربیات فرد یا افرادی متخصص در امر تبلیغات می تواند راهگشای خوبی باشد.

مشاوره تبلیغات

مشاوره تبلیغات

یک فرد یا سازمان ارائه دهنده مشاوره تبلیغاتی، با ارزیابی استراتژی های سازمان و بازار، مشاهده علائم اخطار دهنده ای همچون کاهش فروش، از دست رفتن سهم بازار، برند شناخته نشده ی سازمان و ... توصیه به اجرای اقدامات لازم می نماید. یک مشاور تبلیغاتی، سازمان را با دیدی گسترده، فارغ از قضاوت های جانبدارانه، و از منظر مشتریان شما می بیند نه صرفا دیدگاه خودتان.

 

بازاریابی رکن اصلی در مشاوره تبلیغات:

بازاریابی، اعم از فرآیند شناسایی نیاز ها و خواسته های مشتریان و طریقه برطرف کردن آن نیاز ها از طریق مبادله کالا و خدمات گفته می شود. بازاریابی به عنوان مهم ترین رکن در تبلیغات، یادآوری خواسته ها و نحوه ی برآورده نمودن آنها بواسطه خرید مشتریان است. بازاریابی نیز خود شامل چهار رکن اساسی محصول یا خدمات، توزیع، قیمت گذاری و ترویج می باشد. در برخی مقالات و کتب، این ارکان بیشتر بوده اما در ماهیت با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند.

مشاوره تبلیغات

مراحل مهم در مشاوره تبلیغات:

تدوین فرم خلاصه کسب و کار، تحقیق و پژوهش (استفاده از اطلاعات دست اول و دوم)، طراحی برنامه تبلیغاتی (طراحی و تدوین کمپین های تبلیغاتی، کمپین های برند سازی و...)، پیاده سازی و اجرا، کنترل و ارزیابی، جز مراحل اصلی مشاوره ی تبلیغاتی است.

یکی از چالش های عمده و اساسی در امر مشاوره تبلیغات، عدم اطمینان کارفرما به مشاوره دهنده می باشد. امر مشاوره بدون داشتن اعتماد متقابل و همکاری صمیمانه، نه تنها راهگشا نخواهد بود، بلکه سازمان را از مسیر اصلی خود منحرف کرده و منجر به ایجاد خسارت خواهد شد. همچنین یک مشاور تبلیغاتی به مدیران ارشد سازمانی (مدیر تبلیغات، فروش، بازاریابی، استراتژی) در امر طرح بازاریابی، طرح تجاری، طرح ارتباط با مشتریان، برندسازی، ارزیابی رفتار مصرف کننده و ... مشاوره داده و به پشبرد فروش کمک می کند. شناساندن راه های تبلیغات موثر بر اساس تجربیات کسب شده، استفاده از دانش مارکتینگ جهانی و انطباق آن با شرایط سازمان های ایرانی از اهم وظایف مشاور تبلیغاتی است.

مشاوره تبلیغات