طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

اهمیت برگزاری نمایشگاه

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

نمایشگاه ها مکان هایی هستند که تولید کننده و مصرف کننده را در یک جا جمع می کند و علاوه بر معرفی این دو به یکدیگر، داد و ستد کالا، خدمات و اطلاعات را رونق می دهد. اولین نمایشگاه های تاریخ سال ها قبل از میلاد مسیح برگزار شدند، درست در زمانی که بازرگانان کالاهای خود را از یک شهر به شهر دیگر می بردند در یک محیط دور هم جمع می شدند و به داد و ستد کالا می پرداختند. اما نمایشگاه های به سبک امروز از زمان انقلاب صنعتی شکل گرفتند. زمانی که تولید بالا رفت، اختراعات زیاد شدند و ایده های نو و تبادل اطلاعات نیز به اندازه داد و ستد کالا ارزش پیدا کردند. اولین نمایشگاه در سال 1830 در شهر پاریس با عنوان پیشرفت صنعتی در فرانسه برگزار شد.

اهمیت برگزاری نمایشگاه

 

در ایران نیز روال پیدایش نمایشگاه ها به همین صورت بود. از قدیم الایام در بنادر در مسیر جاده ابریشم بازرگانان در مکانی جمع می شدند و کالاهای خود را تبادل می کردند. از زمان صفویه در ایران نمایشگاه ها در اصفهان شکل گرفتند و از زمان قاجار ایران در نمایشگاه های بین المللی حضور پیدا کرد. اما اولین نمایشگاه بین المللی در ایران در سال 1348 برگزار شد و رسماً ایران میزبان تولیدکنندگان و بازدیدکننده گان داخلی و خارجی شد.

شرکت تبلیغاتی طرح هرم سالهاست با طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی و تامین ملزومات حضور در نمایشگاه مانند سازه های نمایشگاهی، طراحی و چاپ کاتالوگ، بروشور، کارت پرسنلی، کارت ویزیت، هدایای تبلیغاتی و... به بازرگانان و شرکت های خدماتی کمک می کند تا حضور فعال و پررنگی در نمایشگاه های داخلی و بین المللی داشته باشند.

امروزه نمایشگاه ها در ابعاد کوچک و بزرگ برگزار می شوند به همین دلیل انتخاب فضای غرفه در نمایشگاه نیز اهمیت دارد، نمایشگاه ها اهداف مختلفی را دنبال می کنند اما همه آن‌ها یک هدف مشترک از گذشته تا کنون را دارند، معرفی تولید کننده به بازدیدکننده و داد و ستد کالا. امروزه نمایشگاه ها در غالب نمایشگاه های محلی، نمایشگاه های استانی، نمایشگاه های کشوری، نمایشگاه های منطقه ای، نمایشگاه های قاره ای، نمایشگاه های بین المللی عمومی، نمایشگاه های بین المللی تخصصی، نمایشگاه های بین المللی اطلاعاتی و ... برگزار می شود.

حال می خواهیم اهمیت برگزاری نمایشگاه برای تولید کننده و بازدیدکننده را بررسی کنیم و اینکه چرا یک شرکت هزینه می کند و در نمایشگاه کالا و خدمات خود را عرضه می کند. با صنعتی شدن تولید و افزایش روز افزون تولید کنندگان، تولید مازاد نیاز در دنیا به وجود آمد. از طرفی دیگر با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید ابزار و ادوات صنعتی و جدید، تولید کنندگان را بر این داشت تا بازاری به گستردگی جهان به وجود آورند. پس در نگاه اول نمایشگاه ها مکانی بودند برای ارائه و معرفی محصولات. در وهله دوم نمایشگاه ها به منظور شناسایی نیاز و سلیقه مخاطبان برگزار می شوند. در این نمایشگاه تولید کننده مستقیماً با مشتری خود ارتباط برقرار می کند و به تولید محصولاتی درخور نیاز و سلیقه مشتری می پردازد.

 

اهمیت برگزاری نمایشگاه

اینکه شما چطور ر یک نمایشگاه کالا یا خدمات خود را به نمایش بگزارید و ارزه کنید از اهمیت بالایی برخوردار است، پیشنهاد طرح هرم این است که اگر قصد دارید تا در نمایشگاه شرکت کنید با برنامه ریزی دقیق  و حساب شده اقدام به این کار نمایید تا بتوانید از نمایشگاه بیشترین بهره ممکن را ببرید. طراحی غرفه و غرفه سازی می تواند جلوه خاصی به برند شما در نمایشگاه بدهد و نشانی از توانایی های برند شما باشد، هرچه غرفه نمایشگاهی شما شیک تر و مجلل تر باشد، مشتریان بزرگتری را به خود جلب می نماید، به یاد داشته باشید که حتما کاتالوگ مناسبی برای ارائه به این مشتریان آماده کرده باشید.

از طرفی دیگر در نمایشگاه ها تولیدکنندگان با یکدیگر آشنا می شوند و یک شرکت با آشنایی رقیب خود و بررسی نقاط قوت و ضعف آن، گامی در جهت پیشرفت کسب و کار خود بر می دارد. نمایشگاه ها مکانی هستند برای تبادل اطلاعات. این اطلاعات همه زمینه های تولید و فروش را در بر می گیرد. در یک نمایشگاه تولید کننده با اطلاعات علمی و به روز کسب و کار خود آشنا می شود، با اطلاعات فروش و بازار مشتریان کسب و کار خود آشنا می شود، با اطلاعات صادرات و بازار های بین المللی محصولات خود آشنا می شود، با اطلاعات نوین و فناوری های جدید در کسب کار خود آشنا شده و به طور جامع به تبادل اطلاعات می پردازد.  

 

اهمیت برگزاری نمایشگاه

 

به طور کلی نمایشگاه ها در جهان به منظور اهداف تجاری برگزار نمی شوند بلکه دستاورد هایی بیش از کسب درآمد، قراردادهای تجاری و اطلاعات در انتظار یک کسب و کار است. در نمایشگاه های بین المللی علاوه بر این دستاوردها، تفاهم و دوستی و گفتگوی میان ملت ها نیز اتفاق می افتد.