طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

سربرگ اداری

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

سربرگ چیست؟

سربرگ ها همان اوراقی هستند که برای انجام امور نامه نگاری بین سازمان ها یا موسسه ها مورد استفاده قرار میگیرند.معمولا در سربرگ ها نام و نشان تجاری درج میشود ،بنابر این به دلیل وجود این المان ها در سربرگ ها ،این برگه از اوراق مهم شرکت ویا موسسه محسوب میشود و باید توجه شود که به دست افراد سودجو نیافتد.

سربرگ اداری

چرا از سربرگ استفاده میکنند؟

استفاده از سربرگ ها به دلیل  اینکه گویای نام و نشان تجاری موسسه هستند وهر موسه ای قطعا مبین یک هدف یا پیام مشخص است ،این باور را در ذهن اشخاص به وجود می آورد که با یک مجموعه ی منظم و سازماندهی شده رو به رو هستند.

 

چه المان هایی در سربرگ اداری درج میشود؟

معمولا سربرگ های اداری دارای مواردی مانند نام شرکت،نشان تجاری یا همان لوگو،نشانی موسسه،شماره تلفن ،در صورت دارا بودن نشانی اینترنتی ، شماره نامه و تاریخ  درج میشود.

 

اگر میخواهید یک سربرگ اداری مناسب طراحی کنید به نکات زیر توجه کنید.

اندازه سربرگ:

معمولا در اندازه های A4 و A5   تهیه میشود.اما استانداردهای خاصی  برای اندازه سربرگ وجود ندارد.

رنگ سربرگ

در انتخاب رنگ دقت کنید.

سعی کنید رنگی که انتخاب میکنید متناسب با زمینه کاریتان باشد.

توجه داشته باشید رنگ انتخابی برای زمینه ی سربرگ  پررنگ نباشد ،که اگر بخواهید از فکس یا کپی استفاده کنید رنگ پس زمینه تیره میشود و علاوه بر ایجاد ظاهری نا زیبا ،باعث میشود نوشته هایتان ناخوانا شود.

استفاده بیش از حد از رنگهاهمیشه باعث زیبایی نمیشود ، بلکه ممکن است حمل بر غیر حرفه ای بودن کار شما شود.این کار باید هوشمندانه وحرفه ای صورت گیرد.

فونت سربرگ:

 نباید همه اطلاعات را بایک فونت درج کرد، مثلا نام شرکت باید نسبت به دیگر المان های موجود متفاوت باشد.و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر فونتی متناسب با هر فعالیتی نیست و از انجایی که هدف ما طراحی سربرگ اداری است ،پس باید از یک فونت رایج و معمول  استفاده کرد.

چیدمان المان ها:

به نحوه قرار گرفتن المان های درج شده در سربرگ دقت کنید.چگونگی قرار گرفتن المان ها از قانون خاصی پیروی نمیکند اما معمولا در سربرگ های اداری ، نام و نشان در قسمت سمت راست بالای سربرگ و تاریخ وشماره نامه در سمت چپ بالای سربرگ قرار میگیرد.این کار باعث میشود که بعد از بایگانی دسترسی به نامه ها بر اساس تاریخ و شماره نامه راحت تر باشد.

سربرگ اداری