طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

پادکست

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

اگر اهل گوش کردن به رادیو و شنیدن و دانلود کتاب های صوتی باشید، حتما نام پادکست را هم شنیده اید . شرکت تبلیغاتی طرح هرم در این مطلب سعی دارد تا شما را با پادکست و انواع آن آشنا نماید. پادکست نوعی محتوای صوتی است که با منظور های متفاوتی تولید می گردد، پادکست ها گاهی جنبه سرگرمی و فان دارند و دارای محتواهای طنز هستند، بعضی از پادکست ها محتوای آموزشی دارند، بعضی از پادکست ها با ترکیب صداهای مختلف و برش های مختلف از یک فیلم همراه با موسیقی و شعر بیشتر جنبه تاثیرگذاری روانی دارند، پادکست ها با هر ایده و روشی که ساخته می شوند در صورتی که معروف شوند و دنبال کننده های زیادی پیدا کنند، می توانند بستر مناسبی برای تبلیغات نیز باشند.

 

پادکست

 

بطور کلی می توان گفت که تولید محتوای تبلیغاتی  به صورت های مختلفی انجام می گیرد که یکی از موثر ترین آنها تولید محتوای صوتی یا پادکست است.  صوت در مقابل تصویر حجم بسیار کم تری را به خود اختصاص می دهد. و این برای کشورهایی مثل ایران که حجم اینترنت بسیار گران است تاثیرگذار می باشد. پادکست ها هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهند، چرا که نه به طراحی صحنه نیاز دارند، نه نیازی به کارهای گرافیکی دارند، نه نیازی به تصویر برداری و فیلم برداری دارد.

این عوامل باعث می شود که تولید پادکست عوامل سخت افزاری و نیروی انسانی کمتری را نیاز داشته باشد. امروزه برای تولید پادکست ها نرم افزارهای بسیاری تولیده شده اند که با سرعت بیشتری و حجم کمتری پادکست را تولید می کند. در سوی مقابل سایت ها، کانال ها و شبکه هایی به وجود آمده اند که صرفا مخصوص پخش و انتشار پادکست هستند.

پادکست ها را می توان در صفحات اینستاگرام نیز یافت ولی تلگرام جای بهتری برای نشر و پخش پادکست ها می باشد. اما سایت هایی هم برای این کار تعبیه شده است، خوبی این سایت ها این است که بخش نظرات را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. وقتی که نظرات برای یک پادکست پدیدار شوند، شما می توانید که شمای کلی از واکنش مردم و مخاطبان نسبت به کار، تجارت و محتوای خود بیابید. در دنیای امروز اپلیکیشن هایی هم به این منظور تولید می شوند. این اپلیکیشن ها، صفر تا صد فرآیند را از تولید تا پخش در خود انجام می دهند.

 

پادکست

 

مقایسه پادکست و فیلم

همان طور در خطوط بالاتر گفته شد پادکست ها در مقابل فیلم ها حجم بسیار کمتری دارند، اما بسیاری از مزایای فیلم ها را دارد. آنها می توانند در چند دقیقه چند خط نوشته را بیان کنند. ما می دانیم که مخاطبین امروز علاقه بسیار زیادی به مطالعه مکتوبات ندارند، آنها نه وقت این کار را دارند نه عادت به مطالعه های طولانی دارند. پس فیلم ها و پادکست ها می توانند مخاطبان بیشتری را جذب کنند از جمله مخاطبان کم حوصله، و پر مشغله. تولید محتوای تبلیغاتی برای این قشر از جامعه بسیار دشوارتر است.

اما خوب پادکست به خاطر محدودیت ذاتی که دارد، تصویر ندارد. نبود تصویر ممکن است ارتباط ذهنی و نفوذ کمتری در مخاطبین نسبت به فیلم ها یا انیمیشن برقرار نماید. همان گونه که به وضوح مشخص است تولید پادکست به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد، پیچیده ترین پادکست ها با یک گوینده یا صداگذار، یک موسیقی متن و یک تدوین ساده ایجاد می شود.

 

پادکست

 

پس هم هزینه کمتری به خود می گیرد هم در تولید آن سادگی بیشتری وجود دارد. پس می توانیم سریعتر و بیشتر پادکست تولید کنیم. شرکت تبلیغاتی طرح هرم با سالها تجربه در تولید محتوا و تبلیغات این توانایی را دارد که برای شما پادکست تبلیغاتی مناسب طراحی و اجرا نماید.  تولید محتوای پادکستی به نویسنده نیز نیاز دارد، نویسندگان ما با توجه به هدف گذاری تبلیغاتی شما و سیاست گذاری های رسانه ای شما مطالب را آماده می کنند.

این مطالب در اختیار گویندگان و صدا پیشه های حرفه ای قرار می گیرد تابه بهترین نحو اجرا گردد، و در صورت لزوم با افزوده شدن آهنگ های مفید و موسیقی متن می توان آن را نیز کاملتر کرد. ما آماده ایم که با ساخت پادکست و انتشار مستمر آن شما را در تبلیغ و گسترش مخاطبان و مشتریانتان یاری می کند.