طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

چاپ و طراحی پاکت نامه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

نامه و نگارش آن از دیر باز تا کنون مورد استقبال افرادی بوده که برای بیان مطلب یا برقراری ارتباط با یکدیگر به دنبال راهی بوده اند . از این رو برای محافظت نامه ها از دید دیگران و آسیب از پاکت نامه استفاده شد . جنس و شکل ظاهری پاکت نامه با گذر زمان در حال تغییر است . طراحی خلاقانه و سفارشی ، استفاده از لایه محافظ داخلی برای جلوگیری از ورود آب به کاغذ داخل پاکت و ... از تحولات رخ داده در صنعت طراحی و چاپ پاکت نامه است .

چاپ و طراحی پاکت نامه

طراحی و چاپ پاکت نامه :

پاکت نامه یا محفظه نامه کاغذ یا مقوایی است در انواع پاكت نامه ملخي 11*22 ، پاكت نامه ملخي 11*22 تگلاسه ، پاكت 5A  تحرير و گلاسه ، پاكت4 A تحرير ،3 A و سی دی ارائه می شود .  متداول ترین اندازه چاپ پاکت 11*22 می باشد . پاکت نامه در جنس و وزن های تحریر 80 گرم، تحریر 100 گرم، گلاسه 100 گرم،  گلاسه 120 گرم ،  گلاسه 135 گرم الی 300 گرم و کتان 100 گرم تا 300 گرم چاپ و عرضه  می شود .

چاپ و طراحی پاکت نامه

 

استفاده از استاندارد های لازم بسیار ضروری است . چرا که در صورت مغایرت با استاندارد های طراحی و چاپ ، شرکت پست مسئولیت حمل پاکت را تقبل نخواهد کرد . طرح پاکت نامه باید با مشورت متخصصان طراحی و متناسب با رنگ و طراحی تجهیزات دیگر اداری صورت پذیرد .

چاپ و طراحی پاکت نامه

 

پاکت A4  :

برای جلوگیری از تا خوردگی برگه های آ4 ، از پاکت مخصوص استفاده می شود . این پاکت با حاشیه یک سانتی متر ، تهیه می شود . طراحی ویژه ، موجب کسب مزیت رقابتی شده و در مکاتبات سازمانی تاثیر بسزایی خواهد داشت . این پاکت ، پرکاربردترین نوع پاکت سازمانی است چرا که غالب نامه های اداری ، در قالب برگه A4 چاپ می گردد .

چاپ و طراحی پاکت نامه

پاکت نامه شرکتی :

شرکت ها برای بسته بندی اوراق و اسناد مهم از پاکت نامه های مخصوص خویش استفاده می کنند . در این نوع از پاکت ها نام و آرم شرکت ، آدرس ، تلفن ، ایمیل ذکر می شود . از این نوع پاکت نامه برای ارسال نامه های درون و برون سازمانی اسفاده می شود . مکان درج آرم شرکت در پاکت نامه، برخلاف سربرگ‌های فارسی زبان که باید در گوشه سمت راست قرار داده شود، در بالا و گوشه سمت چپ پاکت نامه قرار داده می‌شوند. گاهی در چیدمان پاکت نامه آرم را در گوشه پایین نیز قرار می‌دهند و این کار در برخی طراحی‌ها، زیباتر هم جلوه می‌کند.