طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

معیارهای انتخاب کارت ویزیت کدامند؟

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از دیدن یک کارت ویزیت کوچک و نوع چاپ آن شگفت زده شده باشید و یا از طرح بد و چاپ بی کیفیت آن رنجیده شده باشید، اما به راستی معیار های انتخاب کارت ویزیت کدامند؟ چه نوع کارت ویزیتی مناسب شما و کسب و کار شماست؟ آیا کارت ویزیت کتان مناسب مدیر یک شرکت است؟ آیا چاپ کارت ویزیت پی وی سی با صرف هزینه های زیاد برای یک کسب و کار کوچک و نوپا ضرورت دارد؟ حقیقت این است که بهتر است هر کسی با توجه به نیاز شغلی خود کارت ویزیت مناسب خود را انتخاب نماید، کارت ویزیت های موجود در بازار تنوع بالایی دارند مانند : کارت ویزیت کتان، کارت ویزیت لمینیت مات، کارت ویزیت لمینیت براق، کارت ویزیت لمینیت برجسته، کارت ویزیت پی وی سی (PVC)، کارت ویزیت شفاف، کارت ویزیت متالیک و... اما شرکت تبلیغاتی طرح هرم بجز این کارت ها با استفاده از ایده های خلاقانه و جدید و تلفیق تکنیک های مختلف چاپ و لمینیت مقواهای فانتزی مختلف موفق شده نسل جدیدی از انواع کارت ویزیت را با عنوان کارت ویزیت خاص تولید نماید. این کارت ویزیت ها معمولا برای کسانی که به دنبال داشتن کارت ویزیتی شیک و خاص هستند مناسب است . در ادامه این مطلب به انواع کارت ویزیت و معیارهای انتخاب کارت ویزیت می پردازیم.

 

معیارهای انتخاب کارت ویزیت کدامند

 

طراحی و چاپ کارت ویزیت

یکی از راه های ارتباط با مشتری کارت های ویزیت هستند که در کوتاه ترین زمان اطلاعاتی اساسی و مهم در رابطه با برند شما را به مشتری انتقال داده و راه های ارتباطی با شما را به مشتری نشان می دهد. کارت ویزیت به سرعت پیام تجاری شما را انتقال می دهد و از طرفی باید بتواند در کوتاه ترین زمان کنجکاوی مشتری در رابطه با کالا و خدمات شما را افزایش دهد و او را ترغیب به بررسی و گرفتن اطلاعات بیشتر کند. بر روی کارت های ویزیت معمولاً راه های ارتباط با شرکت قرار می گیرد تا ارتباط بین شما و مشتری حفظ شود.

شرکت تبلیغاتی طرح هرم معمولا کارت های ویزیت را طوری طراحی می کنند که در یک نگاه مشتری را ترغیب می کنند تا با شما تماس بگیرند. به همین دلیل طراحی کارت های ویزیت کار ساده ای نیست. اگر برای طراحی کارت ویزیت زمان لازم، بودجه مناسب و خلاقیت کافی را صرف نکنید و برای آن اهمیت کمی را در نظر بگیرید، تنها مقداری از پول خود را دور ریخته اید زیرا کارت ویزیت به علت کوچکی نمی تواند خطاهای طراحی را در خود محو کند و کوچک‌ترین ایراد در آن نمایان می شود. کارت ویزیت ها علاوه بر اینکه یک ابزار تبلیغاتی هستند به نوعی معرف شخصیت، سلیقه و میزان حرفه ای بود یک شرکت نیز هستند و از برند شما یک تصویر در ذهن مخاطب ایجاد می کنند. این موارد اهمیت کارت ویزیت را دوچندان می کنند زیرا در اولین قرار ملاقات بین دو نفر اولین ابزار تبلیغاتی که استفاده می شود کارت های ویزیت هستند. به همین علت انتخاب کارت ویزیت و ویژگی های کارت ویزیت برای هر برند و بیزینسی ضروری است. 

اهمیت کارت ویزیت برای بیزینس ها

زمانی که دو نفر ارتباط کلامی با یکدیگر برقرار می کنند و کارت ویزیت بین آن دو نفر تبادل می شود یک زمان مشترک بین آن‌ها ثبت می شود که این ارتباط تأثیرگذاری کارت ویزیت را از بقیه ابزار تبلیغاتی مثل ایمیل، بیشتر می کند. اصولاً ارتباط چشمی و حقیقی از ارتباط مجازی مهم‌تر است و در این ارتباط حضوری اگر کارت ویزیتی همراه شما باشد این ارتباط را ماندگار و مخاطب را به مشتری تبدیل می کند.  کارت ویزیت یک کاغذ ساده که اطلاعات تماس دارد نیست، کارت ویزیت یک اتصال فیزیکی و پیوند بین کسب و کارتان با مخاطبان و مشتریانتان می باشد. لذا طراحی کارت ویزیت و نوع برخورد فرد اگر هماهنگ باشند، بازخورد و اثرگذاری کارت ویزیت 100 درصد می شود.

 

معیارهای انتخاب کارت ویزیت کدامند

 

کارت های ویزیت بسته به نوع نیاز و سلیقه شما می‌تواند رنگ، سایز، جنس و شکل های مختلفی را داشته باشد.  اهمیت طراحی کارت ویزیت به اندازه کاربرد و اهمیت خود کارت ویزیت است. طراحی یک کارت ویزیت حرفه ای یعنی به تصویر کشیدن نوع تجارت شما، محصولات و خدماتی که شما ارائه می دهید.

حال چه زمانی کارت ویزیت مناسب نیست و طراحی مناسب ندارد؟ زمانی که کارت ویزیت نتواند مقاصد تبلیغاتی و اهداف شما را در بالا بردن میزان فروش و معرفی و شناساندن برند شما، اجرا نکند یعنی کارت ویزیت تنها یک کاغذ با اطلاعات تماس ساده است. کارت ویزیت یک ابزار تبلیغاتی برای معرفی کالا و خدمات نیست بلکه کارت ویزیت باید به گونه ای طراحی شود و به گونه ای حرفه ای به نظر برسد تا حتی اگر روی یک میز هم قرار داشت نظر مخاطب را جلب کرده و به مخاطب این حس را منتقل کنند که با یک مجموعه حرفه ای، منظم با سلیقه و بدون کوچک‌ترین مشکلی، رو به رو هستند. به همین دلیل بهتر است طراحی و چاپ کارت ویزیت خود را به شرکت های تبلیغاتی حرفه ای همچون طرح هرم بسپارید و خیال خود را بابت طراحی و چاپ آسوده نمایید، کارت ویزیت نشانگر اعتبار و جایگاه برند است،  این همان تصویر برند است. تصویر برند به اندازه ای اهمیت دارد که هر کسب و کاری را موظف به طراحی و چاپ کارت ویزیت می کند.

چگونه کارت ویزیت خود را انتخاب کنیم؟

از اهمیت کارت ویزیت و ضرورت طراحی و چاپ آن صحبت کردیم، حال باید ببینیم یک کارت ویزیت چگونه باید انتخاب شود تا بتواند بیشترین تأثیر را در کسب و کار ها داشته باشد. کارت ویزیت مانند یک مدیر شرکت باید ظاهر ساده شیک و با اطمینان داشته باشد تا بین هزاران کارتی که مخاطب دریافت می کند در ذهنش ماندگار شود.

 

طراحی و چاپ کارت ویزیت خاص

 

برای شروع انتخاب کارت ویزیت باید نکارت زیر را در ابتدا در نظر بگیرید:

 1. به هیچ عنوان از طرح های آماده و تکراری در شرکت ها، اینترنت و نمونه های خارجی استفاده نکنید
 2. در انتخاب طراح دقت داشته باشید و یک طراح با مهارت انتخاب کنید، به نظرات آن توجه کنید و به طور کامل آن ها را بررسی کنید. چون تجربه آن‌ها در طراحی کارت ویزیت بیش از دیگر افراد است.
 3. در انتخاب شرکت چاپ و کیفیت چاپ نیز دقت داشته باشید مخصوصاً زمانی که از رنگ های خاص و یا رنگ های تیره در طرح خود استفاده می کنید. زیرا رنگ هایی مانند مشکی و تیره در چاپ های بی کیفیت، بور و کمرنگ می شوند.
 4. از عکس محصولات و افراد در کارت ویزیت استفاده نکنید، زیرا سطح کاری شما را پایین آورده و از زیبایی و شیکی نهایی کارت ویزیت شما می کاهد

برای برخی از کارت های ویزیت، طرح برش های خاصی را در نظر می گیرند، این برش ها کارت های ویزیت را خاص، جذاب، زیبا و منحصر به فرد می کنند اما این برش ها نباید به گونه ای باشد که فضای کارت ویزیت را محدود کنند. زمان انتخاب کارت ویزیت باید دقت داشت که فضا برای یک سری اطلاعات حتماً وجود داشته باشد. این اطلاعات شامل:

 • نام شرکت یا برند
 • لوگو شرکت: لوگو خود نمادی از هویت برند و میزان حرفه ای بودن شرکت است.
 • نوع کسب و کار: مشتریان باید بدانند که با چه شغلی رو به رو هستند و بتوانند پیگیر اطلاعات باشند
 • شعار تبلیغاتی: شعارهای تبلیغاتی یادآور محصولات و خدمات یک شرکت هستند. شعار های تبلیغاتی را کوتاه و ریتم دار در نظر می گیرند.
 • اطلاعات تماس: اطلاعات تماس شامل: شماره تلفن، شماره فکس، آدرس محل، آدرس ایمیل، آدرس وب سایت، آدرس شبکه های اجتماعی و هر آنچه که مخاطب را به شما می رساند.

 

طراحی و چاپ کارت ویزیت خاص

 

این اطلاعات را نباید بدون فکر داخل کارت ویزیت خاص  قرار داد زیرا شلوغی، به هم ریختگی و ناخوانایی مخاطب را سردرگم می کند. در ثبت این اطلاعات باید حداکثر سلیقه و نکته سنجی را حتماً داشته باشید.

بعد از انتخاب مطالب و محل دقیق آن ها به برش کارت می رسیم برش کارت را به گونه ای انتخاب کنید که اندازه استاندارد کارت حتماً حفظ شود. اندازه استاندارد کارت ویزیت ها معمولاً (85×48) و (85×55) میلی‌متر می باشد.

برای اینکه قابلیت های کارت ویزیت با این فضای کوچک را افزایش دهند پشت کارت را خالی می گذارند تا اگر مخاطب خواست اطلاعاتی را یادداشت کند پشت کارت آن را ثبت کند. این کار باعث می شود تا کارت شما ارزشمندتر گردد. برخی با این کار مخالف هستند، اگر خواستید پشت کارت مطلبی را قرار دهید حتماً کوتاه و در جهت معرفی بیشتر برند شما باشد.

اگر در کسب کار خود، کد تخفیف، جشنواره و امتیازات خاصی را دارید در کارت ویزیت و یا پشت آن درج کنید که شانس تماس با استفاده از کارت ویزیت را افزایش دهید.  این کار یک ترفند تبلیغاتی است که در مخاطب ایجاد انگیزه می کند.

گاهی پشت کارت های ویزیت، تصویری دو بعدی یا سه بعدی به نام  (QR code) قرار می دهند. این کدها یک راه عالی برای اتصال مخاطب به اطلاعات تماس شما با استفاده از موبایل می باشند. تنها ایراد این کدها اشغال زیاد فضا است. پس اگر فضای کافی ندارید از  (QR code) صرف نظر کنید.

در انتخاب کارت ویزیت به فونت ها باید دقت شود، زیرا خوانایی کارت به مقدار زیادی به نوع فوت و اندازه آن بستگی دارد. اندازه فونت کوچک‌تر 6 قابل خواندن نبوده و کارایی کارت شما را کم می کند.

کارت های ویزیت ابزار مهم در هر کسب و کار هستند پس مجدد یادآور می شویم که برای انتخاب کارت ویزیت خود وقت کافی اختصاص دهید. از طراحان و افراد با تجربه بیشتر کمک گرفته و از افراد بیشتری نظر خواهی کنید.

و در آخر کیفیت کارت ویزیت خود را به خاطر هزینه ها کاهش ندهید. زیرا کارت های ویزیت یک بار طراحی و چاپ می شوند اما در هر مکان و در هر زمانی قابل استفاده هستند و کاربردشان محدود به رویداد خاص مانند نمایشگاه نیست.

نتیجه گیری

کارت های ویزیت باید خلاقانه، زیبا و منحصر به فرد باشند به شما پیشنهاد می کنیم از جوهر های معطر در چاپ استفاده کنید. طرح کارت ویزیت خود را دوبلکس و تریپلکس انتخاب کنید و یا در کارت ویزیت خود تا خوردگی ایجاد کنید. کارت های ویزیت فلز و یا شیشه ای خود نوعی خلاقیت هستند. اما تمامی این موارد هزینه شما را افزایش می دهند. اگر در بودجه کارت ویزیت محدودیت دارید،ساده ترین و شیک ترین طرح را انتخاب کنید. زیرا سادگی همه پسند است.