طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

نکاتی که هنگام سفارش تراکت در نظر بگیریم

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

طراحی و چاپ تراکت می تواند به معرفی محصول یا خدمات جدیدی شما کمک شایانی نماید، در طراحی تراکت باید به این نکته توجه داشته باشید که چاپ تراکت چگونه خواهد بود؟ چه تعداد تراکت می خواهید چاپ کنید؟ و نحوه پخش آن به چه صورت خواهد بود؟ تراکت یک رو باشد یا تراکت 2 رو مناسب تر است؟ برای طراحی تراکت، چاپ تراکت و مشاوره در مورد تمام این موارد می توانید با شرکت تبلیغاتی طرح هرم تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید. تراکت ها را به چند صورت می توان چاپ نمود چاپ دیجیتال تراکت برای کسانی که تعداد کمی تراکت با کیفیت مناسب نیاز دارند مناسب تر است، اما اگر تراکت ازان می خواهید بهتر است به سراغ تراکت با چاپ ریسو بروید که کیفیت چندان زیادی ندارد و محدودیت رنگ نیز دارد ولی از نظر قیمت ارزان ترین نوع تراکت را می توانید داشته باشید. اما برای کسانی که به چاپ تراکت در تیراژهای بالا و با بهترین کیفیت فکر می کند چاپ افست تراکت مناسب ترین گزینه است. چاپ افست تراکت مزیت دیگری نیز دارد این که شما می توانید از یووی موضعی نیز بر روی تراکت خود استفاده کنید که باعث جذاب شدن بیشتر تراکت شما می گردد.

 

نکاتی که هنگام سفارش تراکت در نظر بگیریم

 

تاریخچه چاپ تراکت

با انقلاب صنعتی و افزایش کارخانه ها مازاد تولید در دنیا به وجود آمد و سرمایه داران برای این مازاد تولید به دنبال افزایش مصرف محصولات بودند. از طرفی با افزایش مصرف و خرید هرچه بیشتر محصولات، شغل های بیشتری ایجاد شد و پول در چرخه اقتصادی گردش کرد. به همین دلیل دنیا و جوامع به سمت مصرف گرایی پیش رفتند. برای القای حس خرید در جامعه تبلیغات در دنیا رونق پیدا کرد. ابزارهای تبلیغاتی از انقلاب صنعتی تاکنون نیز روز به روز پیشرفته تر شدند. اما از قدیم الایام تا کنون هنوز برخی از ابزار های تبلیغاتی کاربرد خود را داشته و منسوخ نشده اند. یکی از این ابزارهای تبلیغاتی که از گذشته کنون کاربرد داشته است، تراکت ها هستند. تراکت ها یک برگه تبلیغاتی هستند که جزء ابزار تبلیغات فیزیکی به حساب می آیند. در گذشته با افتتاح یک مغازه و یا اطلاع رسانی راجع به یک محصول جدید از تراکت ها استفاده می شد. این تراکت ها فقط در محل های اطراف مغازه و برای افراد محلی تهیه می شدند و تعدادشان کم بود. قبل از رونق صنعت چاپ این برگه ها به صورت دست نویس در مغازه ها، گذرها و خیابان ها بر روی دیوار نصب می شدند و عابران با دیدن آن به خواندن تراکت می پرداختند. در سال 1990 استفاده از تراکت ها به اوج خود رسید و کاربردش در دنیا افزایش یافت.

امروزه نیز تراکت ها یک تبلیغات محیطی به حساب می آیند و برای تبلیغات در یک محیط محدود استفاده می شوند. با پیشرفت صنعت چاپ و افزایش تولید تراکت ها، مشاوران تبلیغاتی در صدد برآمدند که تراکت ها را کمی گسترده تر پخش کنند به همین منظور، از اداره پست کمک گرفته و تراکت ها را مستقیم به درب منزل افراد ارسال می کنند و با گسترش دنیای دیجیتال، تراکت ها را به صورت مجازی برای افراد ایمیل می کنند.  با این کار هزینه چاپ و هزینه توزیع نیز کاهش پیدا می کند.

 

نکاتی که هنگام سفارش تراکت در نظر بگیریم

 

تراکت چیست؟

تراکت ها یک نوع تبلیغات کاغذی هستند، یک برگه تا نشده با پیام ساده تبلیغاتی. تراکت ها هنوز هم رسالتشان را حفظ کرده اند و به منظور اطلاع رسانی از یک واقعه و یا یک محصول توسط شرکت های تبلیغاتی مانند طرح هرم  و به سفارش مشتری طراحی و چاپ می شوند. تراکت ها را هم به صورت مستقیم به دست افراد می دهند، هم بر روی دیوار در مکان های عمومی نصب می کنند، هم با پست بر در خانه افراد ارسال می کنند هم از طریق ایمیل به دستشان می رسانند. کاربرد تراکت ها در شرکت ها، فروشگاه ها، کنسرت ها، سمینار ها و ... افزایش یافته و در دادگاه ها، ادارات دولتی و تبلیغات سیاسی نیز راه یافته اند.

تراکت هایی که به صورت مستقیم در یک محل خاص، مانند گذرگاه ها، سیمنار ها، نمایشگاه ها و به طور کلی هر مکان شلوغی بین افراد توزیع می شوند. اما برخی تراکت ها را بر روی دیوار در مکان های شلوغ، بر روی برد ها در شرکت ها بزرگ و مکان های پر تردد نصب می کنند. تراکت هایی را که نصب می کنند قابل جابه‌جایی نبوده و تنها برای مطالعه افراد نصب می شوند. اما تراکت هایی که پست می شوند تا شده هستند، محتوای طولانی تر دارند و داخل پاکت بر در منزل افراد ارسال می شوند.

تراکت ها به طور کلی برای اطلاع رسانی طراحی و چاپ می شوند و محتوای پیچیده ای ندارند به عنوان مثال برای اهداف زیر می توان از تراکت استفاده  کرد:

  • تبلیغ برای رویدادی اجتماعی، تجاری و یا سیاسی، مانند کنسرت موسیقی، جشنواره یا گردهمایی سیاسی یا اجتماعی.
  • تبلیغ تجارتی که به منظور افتتاح یک مکان و یا معرفی یک کالا و خدمات است. مانند افتتاح سوپرمارکت‌های بزرگ، یا مانند افتتاح رستوران که یک شغل خدماتی است.
  • تبلیغ در یک مکان خاص مانند نمایشگاه
  • انتقال پیامی سیاسی، اجتماعی یا مذهبی که می‌تواند بخشی از کمپینی سیاسی برای نامزد انتخاباتی جهت متقاعد ساختن مردم باشد.
  • استخدام برای شرکت‌ها یا سازمان‌ها
  • و ...

کاربرد تراکت ها کاملاً نامحدود است و هر شخصی با هر نوع کسب و کاری می تواند از این ابزار تبلیغاتی برای اطلاع رسانی و یا توسعه کار خود استفاده نماید.

چرا تراکت چاپ کنیم؟

تراکت ها معمولاً عمر کوتاهی دارند زیرا هم پیامی که انتقال می دهند کوتاه و ساده است و هم نحوه استفاده از تراکت به گونه ای نیست که بتوان آن را نگه داشت. در اینجا هدف از بررسی طراحی و چاپ تراکت را تبلیغات محیطی و توسعه کسب و کار در نظر می گیریم. استفاده از تراکت تبلیغاتی یک روش ساده و ارزان قیمت تبلیغاتی است که هر نوع کسب و کاری با استفاده از آن می تواند پیام خود را به مخاطب انتقال دهد. این پیام می تواند خبر از ایجاد یک کسب و کار دهد می تواند خبر از توسعه یک کسب و کار دهد و یا یک رویداد مهم را اطلاع رسانی کند.

تراکت چون هزینه پایینی نسب به دیگر ابزار تبلیغاتی محیطی مانند بیلبورد ها دارند بین کسب و کارهای کوچک نیز رونق دارند. اگر تراکت ها هدفمند طراحی و چاپ شوند و با استراتژی درست به دست مخاطب خود برسند، با صرف هزینه ای مناسب بیشترین بازخورد را خواهند داشت. فقط باید مناسب با موضوع و با شناخت کامل از مخاطب تراکت را طراحی و چاپ کرد و به دست مشتری بالقوه رساند. اگر مخاطب شما تراکت را نزد خود نگه دارد یعنی به آن مطب علاقه داشته و در صدد بررسی بیشتر است، در این زمان است که شما نیمی از راه را رفته اید. نیم دیگر آن بستگی به محتوای تراکت شما دارد تا آن مخاطب را به مشتری تبدیل کند.

چون تراکت ها به صورت دست به دست به مخاطب می رسند، ملموس بوده و تأثیر گذاریشان محسوس و قابل رؤیت است. به همین دلیل بهتر است تراکت ها را چاپ کنید و به نحوه ای صحیح توزیع کنید. زیرا تراکت های تبلیغاتی که آنلاین ارسال می گردند و یا به صورت پستی ارسال می گردند ممکن است در حجم تبلیغات دیگر شرکت ها گم شوند و یا درست مورد بررسی قرار نگیرند.

نکات هنگام سفارش تراکت

همان‌طور که قبلاً بررسی شد تراکت ها پیامی کوتاه و ساده دارند به همین دلیل عمر طولانی نداشته و تنها حامل یک خبر هستند. حتی اگر مخاطبی قرار باشد که با استفاده از تراکت با یک کسب و کار تماس داشته باشد، بعد از تماس حتماً راه های ارتباطی دیگری مثل بروشور، کاتالوگ، وب سایت و یا کارت ویزیت وجود دارد، به همین علت تراکت دور انداخته می شود. پس عمر تراکت ها کوتاه هستند و هنگام سفارش آن‌ها نباید هزینه زیادی صرف کیفیت کاغذ آن کنید. لوکس بودن تراکت و صرف هزینه های بالا برای آن بی فایده است. در زمان سفارش تراکت ها توجه به محتوای تراکت و نحوه طراحی آن مهم‌ترین گزینه است. بعد از سفارش تراکت نیز نحوه توزیع آن حائز اهمیت است. پیشنهاد شرکت طرح هرم برای کاغذ هنگام سفارش تراکت، کاغذ سفید تحریر با گرماژ 80 گرم  یا گلاسه 135 گرم است.

مهم‌ترین نکته ای که یک شرکت هنگام سفارش تراکت باید در نظر بگیرد مخاطب است. تراکت زمانی اثرگذار است که به دست افراد درست برسد. پس مخاطب هدف خود را بشناسید، سلیقه و نیاز آن را بررسی کنید و سپس اقدام به طراحی تراکت کنید.

 

نکاتی که هنگام سفارش تراکت در نظر بگیریم

 

چرا سفارش تراکت به طرح هرم

تراکت ها یک ابزار ارزان قیمت اما تأثیر گذار هستند، اما چه زمان یک تراکت برای یک کسب و کار سودآور است، زمانی که تراکت یک پیام ساده و مهم تبلیغاتی را به مخاطبی درست برساند. پیام تراکت به نحوه طراحی و چاپ آن باز می گردد اما رساندن آن به دست مخاطب به نحوه توزیع آن بر می گردد. این دو قضیه مکمل یکدیگر هستند یعنی اگر شما تراکت را به درستی طراحی و چاپ نکنید و آن را با توزیع صحیح به دست مخاطب برسانید بازخورد ندارد . بالعکس اگر طراحی و چاپ تراکت اصولی باشد اما به دست مخاطب درست نرسد باز هم بازخورد و اثر گذاری ندارد. به همین دلیل طراحی و چاپ تراکت به اندازه توزیع آن حائز اهمیت است.

انتخاب یک شرکت طراحی و چاپ درست خود امر مهم و اساسی در تراکت های تبلیغاتی است. داشتن تجربه در زمان طراحی تراکت نکته مهمی است زیرا این شرکت ها میزان تاثیرگذاری یک طرح را بررسی کرده و دیده اند و پیشنهاد های قابل تأمل و مفیدی در رابطه با طراحی تراکت دارند. شرکت طرح هرم با داشتن کادر مجرب و حرفه ای در زمینه طراحی تراکت، تراکتی با کیفیت و با محتوای تأثیر گذار به شما ارائه می دهند. از طرفی دیگر چون تیم چاپ نیز در طرح هرم حضور دارند شما هم هزینه کمتری برای طراحی و چاپ تراکت پرداخت می کنید و هم می توانید بر تمامی مراحل نظارت داشته باشید.

از طرفی چون در طراحی تراکت هیچ محدودیتی وجود ندارد طرح هرم از این موقعیت استفاده کرده و بیشترین میزان خلاقیت را به شما ارائه میدهد. چون طرح هرم دارای یک تیم طراحی است نه یک فرد، نظرات جمعی و گروهی افراد، تراکت شما را جذاب تر و منحصر به فرد تر می کند و از طرفی دیگر تراکت بر اساس نظر و سلیقه افراد بیشتری از جامعه طراحی و چاپ می شود. با سفارش تراکت خود در طرح هرم با یک تیر دو نشان را هدف می گیرید. هم تراکت تبلیغاتی شما با کیفیت بالا طراحی و چاپ می شود و هم تراکت شما مطابق سلیقه افراد بیشتر طراحی می شود.

تراکت ها ابزار تبلیغاتی آسان و ارزان قیمتی هستند و شما می توانید از آن ها به عنوان یک فرصت در توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. مهم نیست که شرکت شما کوچک است یا بزرگ و یا چه تعداد کارمند دارید تراکت این فرصت را برای شما فراهم می کند که با تعداد مخاطب بیشتری ارتباط داشته باشید.